TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Gastrit ve Beslenme

Beste ALİMERT Fotoğraf
Dyt.Beste ALİMERT
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi146 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 24 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 198561,

* Yayın Tarihi : 04-12-2007 - 15:00 (3371 gün önce),

* Ortalama Günde 58.89 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7679 , Kelime Sayısı : 986 , Boyut : 7.50 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Beste ALİMERT hakkında söyledikleri:
Beste Hanım ile tanışmak hem mesleki hem de kişisel gelişimim için "iyi ki yapmışım" diyebileceğim şeylerin başında geliyor. Öğrenciyken yanında staj yapma imkanım olduğu için mesleğime 1-0 önde başladım diyebilirim. Danışanına bolca alternatif sunan özgürlükçü diyet anlayışı ile diyet yaparken hiç zorlanmayacaksınız, kendinizi kısıtlamadan hafifleyeceksiniz. Ayrıca güler yüzü ve pozitif enerjisi ile siz motivasyonunuzu kaybetseniz dahi sizi diyete bağlayacaktır, emin olabilirsiniz. İstanbul veya İzmir' de iseniz mutlaka tanışmalısınız.
(Dyt.Neslihan HACIBEYLİ, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 21-12-2015)

Beste hanımla bir arkadaşımın tavsiyesi ile tanıştım. Kendisi bana 3 ay gibi kısa bir sürede, üstelik hiç aç kalmadan 14 kg. vermemde yardımcı oldu. 93 kg. iken 79 kg ye düştüm. Kendisi çok profesyonel bir şekilde çalışan, iş disiplini olan, güler yüzlü ve destekçi bir sağlık çalışanı bence. Ayrıca halden anlar ve "tailor made" diye tabir edilen diyetler yazıyor. Böylece sevdiğiniz şeyleri yiyerek kilo verebiliyorsunuz. Tabii ki yalnızca kilo vermek de değil, çok iyi bir danışman / arkadaş ile tanışmış oluyorsunuz kendisi ile tanışınca...
(Umut, Danışan, 04-09-2013)

Selamlar beste hanima burada yazılan yorumlar sayesinde ulaştım ve nekadar doğru bir karar verdiğimi beste hanımı ilk gördüğümde anladım.bana yaklaşımı, tavrı kendimi iyi hissetmemi sağladı.ve yemek yiyerek kilo vereceğimi asla düşünmezdim ama beste hanımın verdigi listeyle 1 ayda tam 5 kilo verdim hala vermeye devam ediyorum buradan benim gb kilo problemi olan insanlara sesleniyorum umudunuz asla yitirmeyin tek yapacağınız sey önce kendinize sonra beste hanıma güvenmek.
(seda, Danışan, 27-08-2013)

Dyt.Beste ALİMERT Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Gastrit ve Beslenme

Gastrit her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır ve midenin iltihabı şeklinde tanımlamak doğru olur. Şikayetler sıklıkla, mide bölgesinde şişlik ve gerginlik, karın ağrısı, bulantı, kusma ve bunlara bağlı olarak yemeklere karşı olan isteksizlik şeklinde ortaya çıkar. Şikayetleri dayanılmaz durumlara gelmeden doktora başvurmadığından, kendisinde gastrit olduğunu bilmeyen pek çok kişi var.


Gastrit yaygın bir hastalıktır aslında. Beslenme dışı etmenlere baktığımızda çürük bir dişimizden yayılan mikropları yutma ya da kanla dolaşan mikroplar gastrit nedenlerindendir. Helicobakter pylori mikrobu vücuda girdiğinde gastrit oluşumuna neden olur, tedavi edilmezse ülser hatta kansere kadar giden sonuçlar yaratabilir.


Vücudumuzda da çeşitli nedenlere bağlı zehirli maddeler oluşmaktadır . Çeşitli hastalıklar vücutta birtakım zehirleyici maddeler meydana getirir. Bunlar mide ve bağırsak tarafından zararsız hale getirilir. Fakat bu süreç sürekli tekrarlandığında, mide ve barsak da bundan zarar görür ve gastrit oluşabilir. Derin yanıklara bağlı, dokuların parçalanması ve doku proteinlerinin meydana getirdiği zehirleyici maddeler mide ve onikiparmak bağırsağı yoluyla atıldığı için gastrit oluşumuna bir neden olabilmektedir. mide ve bağırsağın herhangi bir besine veya ilaca alerjisi varsa, bu besinin tüketimi veya ilacın kullanımı gastrit oluşturabilmektedir.


Bilinçsiz antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı da gastrite neden olabilmektedir. antiromatizmal grubu ilaçlardan aspirin ve benzeri ağrı kesiciler mide ve onikiparmak barsağında tahrişe neden olabilmekte, hatta uzun süreli kullanımları kanamaya neden olabilmektedir. bu grup ilaçları hastalıkları nedeniyle doktor kontrolünde kullananlara doktorları mutlaka mide koruyucu ilaç verecektir.


Beslenme alışkanlıklarımız da gastrit oluşumunda ve ya seyrinde çok etkilidir. Gün boyu neler yiyoruz diye gün sonunda düşünüyor muyuz hiç? Bir gün yiyeceğimiz tüm besinleri yemeyip bir poşetin içine atsak gün sonunda poşetin içine bakmayı ister miyiz?
İstemeyenler grubundansanız bunu midenize her gün yaptığınızı hatırlatırım ne yazık ki.
Sabah kahvaltıdan başlayalım; sağlıklı bir kahvaltı yerine zamanı olmadığı bahanesiyle poğaça tüketenler, mayalı ve yağlı bir yiyecekle güne başlayarak ilk saatlerde mide asit oranını arttırırlar. Öğle ve akşam yemeklerinde yağ içeriği yüksek yiyeceklerin tüketilmesi, acı, tuzlu yiyeceklerin sık tüketimi, öğün atlayarak diğer öğünde fazla yemek, zamanla midede harabiyete neden olarak gastrit oluşumunu tetikler. Öğünlerde yanlış besin tüketimi kadar sık sık gün içinde uzun süren açlık da yanlıştır.


midemizi korumak için nasıl beslenmeliyiz


Aç kalmamalıyız; bunun için güne kahvaltıyla başlamalıyız öncelikle. Poğaça çay ikilisi her gün tüketeceğimiz kahvaltımız olamamalı, poğaça tüketilmesi yasak bir yiyecek değildir tabi ki fakat sık tüketimi midemize zarar verirken, yağ içerinden dolayı vücut ve kan yağlarımız olumsuz etkilenirler. Sabah, öğle ve akşam öğünlerini düzenli, benzer miktarlardaki yiyeceklerle, her gün benzer saatlerde tüketmeliyiz. Gün içinde ara öğünler yapmamız bir sonraki öğünde aşırı yemek tüketimi engelleyecektir. Bu ara öğünlerimizi meyve ile yapabiliriz. Yemeklerle beraber meyve tüketimi yerine yemekten 2 saat sonra tüketilen meyve hem kan şekerimiz dengeleyecektir, hem de açlık hissetmememizi sağlayacaktır.


Midemize ilk giren yiyecek veya içecek çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Özellikle gastrit oluşmuş kişilerin buna özellikle dikkat etmeleri gerekir. Aç karnına yenilen veya içilen çok soğuk/sıcak yemek/içecekler mideye zarar vermektedir.


Asitli yiyecek ve içeceklerin de mideye zarar verdikleri bilinmektedir. Bu tür yiyecekler arasında portakal, mandalina greyfurt gibi turunçgillerle, domates vb. asit içeriği yüksek besinler yer alır. Bu meyvelerin suyunu tüketildiğimizde aldığımız asit oranı artacaktır. Yine asitli- kolalı içecekler, hazır meyve suları mideye zarar vermektedir. Gastrit oluşmamış kişiler için taze meyve suları sıkıntı yaratmayacaktır. Önemli olan sağlıklı kişilerde dahi bu grubun sık ve fazla miktarlarda aç karnına tüketilmemesidir.


Sindirilemeyen yiyecekler de gastrit oluşturabilir. uzun dönem zayıflama diyeti uygulayan bireyler, salata gibi çiğ sebzeleri sık ve uzun süre tüketmekte, bu durum midede harabiyete neden olmaktadır. salata- sebze mutlaka beslenmemizde mutlaka yer alması gereken önemli vitamin-mineral ve posa kaynağıdır. fakat her durum için söz konusu olan bir konu: her şeyin fazlası zarardır. Salataları yemeklerimizin yanında tüketmek uzun dönemde daha sağlıklı olacaktır.


Alkol, sigara, koyu çay ve kahve, başta gastrit oluşmuş bireyler olmak üzere, sık ve/ veya aç karnına fazla miktarlarda tüketmememiz gereken gruptur. Bu grup mideyi uyarıcı, tahriş edici ve mide asit salgısını arttırıcı etkiler gösterdiğinden, gastrit tedavisinde ve mide koruma diyetlerinde yer almaması gerekmektedir.


Tüketilen yiyeceklerin sıklıkla acı baharatlı, tuzlu ve yüksek yağlı olması da midenin tahriş olmasına sebep olan, mideyi uyararak şikayetleri arttıran nedenlerindendir. Gastrit oluşmuş kişilerin acı baharat kullanmamaları, turşu, salamura vb. tuzlu yiyecekler tüketememeleri gerekmektedir. Yağda kızarmış yiyecekler, yağlı sos kullanılmış yemekler, mayonez, kaymak, krema gibi yoğun yağ içeren yiyecekler, çikolata bildiğimiz gibi yüksek oranda yağ içerirlerken, hazmı zorlaştıran gastrite bağlı şikayetleri arttıran yiyecek grubudur.


Gastrit tedavisinde besin seçimlerimiz önem taşımaktadır, yukarıda değinilen noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Gastrit oluşmuş bireyler öğün aralarında meyve tüketirken yumuşak, asitsiz meyveleri seçmeli ve kabuklarını soyarak yemelidirler. Şikayetlerin yoğun olduğu dönemlerde mümkün olduğunca çiğ sebze ve meyve tüketilmemesi daha doğru olur. Kişileri, yoğurt ve süt bazı durumlarda rahatsız edebilmektedir. Buna benzer sizi rahatsız eden yiyecekleri tüketimlerinizdeki şikayetlerinize bağlı bir süreliğine diyetinizden çıkarabilirsiniz. Sebze, meyve ve süt grubu, şikayetleri arttırması nedeniyle tüketilmediğinde vitamin -mineral eksiklikleri ortaya çıkabileceğini unutmamalıyız. Diyetimize ek olarak doktor kontrolünde alacağımız vitamin grupları, gastrit tedavisinde de büyük yarar sağlayacaktır.


Gastrite bağlı sık görülen şikayetlerden biri de midede şişkinlik hissidir. Ne yesem midemde şişkinlik ve gaz hissediyorum diyerek yemek yemekten uzaklaşan, öğünlerini makarna veya pilav yiyerek geçirenler dengesiz beslenme durumunda kalırlar.
 • Şeker hastalığı olmayanlar güne, bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı bal ekleyerek başlayabilirler,bunun midelerini rahatlattığını göreceklerdir.
 • Sabahları az yağlı beyaz peynir , beyaz ekmek, şekere bağlı bir hastalığı olmayanlar bir tatlı kaşığı bal tüketerek, yanında açık çay veya bitki/ meyve çaylarından içerek kahvaltı yapmaları sıkıntı yaramayacaktır.
 • Öğle ve akşam yemeklerinde yayla, şehriye gibi gaz yapmayan çorbalar, iyi pişmiş- gaz yapmayan sebze yemekleri ( karnabahar, brokoli kereviz, turp vb sebzeler dışındakiler), veya ızgara/ haşlama/ buğulama/ fırın yöntemlerinden biri kullanılarak pişirilmiş et yemekleri, az yağlı pilav veya makarna, beyaz ekmek gruplarını tüketebilirsiniz.
 • Meyveleri kabuksuz olarak, şikayetlerin çok yoğun olduğu dönemlerde fırında pişirerek veya komposto şeklinde ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinizde bir dilim ekmek , beyaz peynir ve bitki çayları ile küçük bir kahvaltı da yapabilirsiniz.
Yukarıda bazı örneklerini verdiğim yiyeceklerin kişiye özel yiyecek seçimleri ve miktarları ile planlanması ve gastrite yönelik diyet tedavisi için diyetisyene başvurmanız önemlidir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Gastrit ve Beslenme ile İlgili Kavramlar : gastrit, mide koruma, beslenme, asitli yiyecek içecek
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Gastrit ve Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Beste ALİMERT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.Beste ALİMERT Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Besin Alerjileri
 • Diyet Check List
 • Temmuzda Kolay ve Sağlıklı Oruç Tutmak İçin Tüyolar
 • Tanrım Beni Zayıflatamıyorsan Lütfen Arkadaşlarımı Şişmanlat
 • Gi Diyeti: Son Zayıflama Diyetim
 • Diyetisyenler ve Beslenme Danışmanlığı : Doğru ve Sağlıklı Diyet
 • Okul Öncesi Çocuklarda Doğru Beslenme
 • İş Hayatında Aldığınız Kilolardan Kurtuluyoruz
 • Zayıflığın Diğer Yüzü
 • Kış Çorbaları
 • Makarna: Yesem mi? Yemesem mi?
 • Bu Kış Kilo Almak Yok-Etkili Adımlar
 • Sağlıklı Yaşam “light” Vejetaryenizm
 • Kemik Hırsızı Osteoporoz ve Beslenme
 • Beynimiz Yaşlanmasın
 • Hamilelik Öncesinde Beslenme
 • Kalori Sayarak Diyet Yapılır mı?
 • Çocukluk Çağı Obezitesinde Riski Azaltmanın Yolları
 • Bilgiyi Kullanmadan Araştırın: Beslenmeyle İlgili Haberler
 • Kış Geliyor: Nasıl Beslenelim
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Nasıl Kolay Kilo Alabilirim , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  10:56
  Top