2007'den Bugüne 90,961 Tavsiye, 27,962 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Liposakşın (Liposuction- Vakumla Yağ Alma) ile Vücut Şekillendirme
MAKALE #47 © Yazan Prof.Dr.Ufuk BİLKAY | Yayın Temmuz 2007 | 10,813 Okuyucu
Liposakşın ( liposuction ) küçük bir delikten vücuda sokulan kanüller yardımı ile yağların emilerek vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Bedenimizde göbek, kalça ( basenler ) bacaklar, diz, bel yanları, sırt bölgesi, ayak bilekleri, kollar ve çenealtı gibi bölgelerde başarı ile uygulanmaktadır. 1900 lerin başından itibaren deneme amaçlı uygulanmaya başlamış olsa da, modern anlamda ve künt uçlu kanüllerle uygulanması ilk defa 1983 de Fransız hekim Illouz tarafından gerçekleştirilmiştir.
Erişkin İnsan vücudunda yağ dokusunda bulunan yağ hücresi sayısı sabittir, yani ergenlik çağını geçmiş bir kişide, kilo almakla yağ hücrelerinin sayısında artış olmaz. Kilo alan bir kişide yağ hücrelerinin hacmi artmakta ve hücreler daha büyük hale gelmektedir. Aşırı yağlanmaya neden olan en önemli sebepler kötü beslenme alışkanlıkları, genetik yapı ve hareketsiz yaşam biçimidir. Aşırı kilolardan kurtulmanın yolu ise, uygun beslenme alışkanlığı edinmek ve düzenli spor yapmaktır. Fakat vücutta özellikle; karın, bel, kalça, bacak iç ve dış yanları diz çevresi, çene altı gibi bazı bölgelerdeki yağlanma diyet ve egzersiz yapmaya direçlidir. Bu bölgelerdeki aşırı yağ birikimi diyet ve egzersiz ile çok az oranda giderilebilmektedir. Eğer ısrarla diyet ve spora devam edilirse vücudun genel metabolizması da bozulabilir.
Liposakşın ( liposuction ) genel anlamda bir zayıflatma ameliyatı değildir, bedenimizin belli yerlerinde biriken inatçı yağ dokusunun yol açtığı, çıkıntı ve şekil bozukluklarının giderildiği, vücut konturlarını düzeltme ameliyatıdır. Hacmi artmış yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılarak mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.
Liposakşın ( liposuction ) ameliyatı öncesinde, sorunlu bölgede deri altına yağların çözülmesini kolaylaştıracak ve kanama ihtimalini azaltacak maddeler içeren özel bir serum enjektör yardımı ile verilir. Daha sonra bölgenin üzerine veya yakınına 3-4 mm genişliğinde küçük delikler açılır, bu deliklerden deri altı bölgesindeki yağ dokusunun içine, ihtiyaca göre 2-6 mm kalınlıklarında kanül adı verilen metal borular sokulur. Bu kanüller bazen şeffaf bir plastik hortumla bir vakum cihazına, bazen de direkt olarak negatif basınçlı bir enjektör pistonuna bağlıdır. Son dönemlerde yağları parçalamak için ultrason enerjisinden de faydalanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde yağ hücreleri ultrason enerjisi ile parçalandıktan sonra aynı şekilde vakum yardımı ile yine aynı kanüller kullanılarak vücuttan dışarı alınır.
Liposakşın ( liposuction ) ilk yapılmaya başlandığı yıllarda; tekniğin yeteri kadar gelişmiş olmamasından, vakum makinelerinin yetersizliğinden, kanüllerin oldukça geniş olmasından, kuru yöntemin ( dry ) uygulanmasından dolayı önemli bir takım sorunlar meydana gelmiştir. Sıvı elektrolit kayıplarına neden olmuş hatta yağ embolisi sonucunda hayatını kaybeden kişiler de olmuştur. Ancak son yıllarda tıp bilimindeki ve liposakşın tekniğindeki gelişmelerden sonra bu tür sorunlar artık gerilerde kalmıştır. Özellikle son 4-5 yılda liposakşın ( liposuction ) vücut konturlarının düzeltilmesinde vazgeçilmez yöntem haline gelmiş ve alternatif olmaya çalışan yöntemlere karşı üstünlüğünü kanıtlamıştır. Kişinin amacı çok miktarda yağ aldırarak zayıflamaktan ziyade, vücudun belli bölgelerindeki kontur bozukluklarını düzelttirmek ise liposakşın ( liposuction ) seçilecek en etkili yöntemdir. Doğru seçilmiş hastada, güvenli hastane koşullarında, iyi uygulanan teknikle, emniyetli miktarların üstüne çıkılmadıkça önemli riski olmayan bir yöntemdir. Emniyet sınırı farklı bilimsel kaynaklara göre değişmekle birlikte, genel olarak 3-5 litre olarak bildirilmektedir. Ancak gerekli koşullar sağlandığında daha fazla miktarlarda da ( 7-10 litre ) yağ alınabilir, bu durumda sıvı elektrolit dengesinin bozulmasını önleyecek,tedbirler alınmalıdır ve bazen kan verilmesi de gerekebilir.
Bedenimizde deri dokusunun altında bulunan yağlar; derin ve yüzeyel yağ dokusu olarak iki tabakaya ayrılmaktadır. Lipoakşın ( liposuction ) yönteminde bu tabakaların her ikisi de alınabilmektedir. Derinin hemen altında bulunan yüzeyel yağ dokusunun alınması işlemine ‘liposculpture’ da denmektedir. Liposculpture deri sarkıklıkların giderilmesi ve inatçı sellülitlerin yok edilmesinde en önemli yöntem haline gelmiştir. Bu açıdan bakıldığında liposakşın (liposuction ) sellülit tedavisinde de, başlarda düşünülmesi gereken çok önemli ve başarılı bir yöntemdir
Liposakşın uygulaması, hastane koşullarında yapılması gereken bir yöntemdir. Alınacak yağ miktarına bağlı olarak 1 – 5 saat arası sürebilir. Vakum uygulanacak bölge geniş ise, mutlaka genel anestezi tercih edilmelidir. Daha sınırlı bir bölgede yapılacak ise epidural anestezi veya intravenöz sedasyon + lokal anestezi ile yapılabilir. Yine alınacak yağ miktarına göre, hasta aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden taburcu edilir. Hasta liposakşından ( liposuction ) sonra 4-6 hafta süre ile sıkı korse giymelidir, korse bollaşan derinin, elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra fazla olamamak kaydı ile düşük şiddette ağrı duyabilirsiniz, liposakşın uygulanan bölgelerde şişlik ve morarma olabilir, tüm bu şikayetler azalarak geçecektir. Çok ağır şartlarda çalıştığınız bir işiniz yoksa 4 - 5. günlerde işinize dönebilirsiniz, Morlukl ve şişlikler zaman içinde3 geçecektir.
Ameliyat sonrasında liposakşın bölgelerinde küçük dalgalanmalar olabilir, bu problemler LPG uygulaması ve masaj ile bir miktar giderilebilmektedir. Alınması gereken yağ dokusu, bir defada alınabilecek miktardan fazla ise liposakşın ( liposuction ) birden fazla seansta da yapılabilir, 2. seans ya da düzeltme amaçlı liposakşın uygulaması ilk ameliyattan en az 3 ay sonra yapılmalıdır.


Liposakşın ( Liposuction ) uygulamasının öncesi:
• Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 1 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır.
• Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz
• Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
• Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
• Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
• Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
• Ameliyattan sonra kullanacağınız korseniz doktorunuz tarafından ısmarlanacaktır. Korsenin temin edilip edilmediğini doktorunuza sorunuz.
• Ameliyattan önce doktorunuz, yüzünüz görülmeyecek şekilde resimlerinizi çekecek ve yağ alımına uygun fazla yağ bölgelerin çizimini yapacaktır.
• Ameliyata girmeden önce hasta onam belgesini imzalamayı unutmayınız.
• Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır
Liposakşın ( Liposuction ) uygulamasının sonrası:
• Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
• Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
• Ameliyat günü 1 gece hastanede kaldıktan sonra ertesi sabah kontrolünüz yapılarak taburcu olacaksınız.
• Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
• Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri almayınız
• Anesteziden, ameliyat bitiminde doktorunuz tarafından giydirilen uygun beden korse ile uyanacaksınız. Korse kişiye göre 4 – 6 hafta boyunca devamlı giyilecektir.
• Alınan yağ miktarına göre aynı gün içinde ya da 1gün sonra taburcu olabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk kontrol, eğer yeni ortaya çıkan bir problem yoksa 4-5 gün sonra yapılacaktır. Acil bir durumda beklemeden doktorunuzu arayınız.
• Kanüllerin girdiği delik yerlerine birer adet monoflaman erimeyen dikiş atılır. Bu dikişler müdahaleden 1 hafta sonra alınır.
• Ameliyat sonra ilk günlerde bol bol sıvı almanızda fayda olacaktır
• Liposakşından ( liposuction ) 3 -4 gün sonra korsenizi çıkarıp duş yapabilirsiniz, duştan sonra korsenizi tekrar giyiniz. Duş aralıklarını 2 günde bir olarak ayarlayabilirsiniz.
• Liposakşından ( liposuction ) sonra ilk günlerde, kendinizi öncesine göre daha da şiş bulabilirsiniz. Endişelenmeyin, bu şişlik ( ödem ) dereceli olarak azalarak geçecek ve istediğiniz forma kavuşacaksınız.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Liposakşın (Liposuction- Vakumla Yağ Alma) ile Vücut Şekillendirme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Ufuk BİLKAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Ufuk BİLKAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ufuk BİLKAY Fotoğraf
Prof.Dr.Ufuk BİLKAY
İzmir
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi356 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Ufuk BİLKAY'ın Makaleleri
► Liposuction (Liposakşın) Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
► Liposuction (Yağ Alma) Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'Liposakşın (Liposuction- Vakumla Yağ Alma) ile Vücut Şekillendirme' başlığıyla benzeşen toplam 51 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:42
Top