TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMININ ETKİLERİ:

Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi25 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 59 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 18977,

* Yayın Tarihi : 06-04-2010 - 00:52 (2483 gün önce),

* Ortalama Günde 7.64 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7900 , Kelime Sayısı : 896 , Boyut : 7.71 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN hakkında söyledikleri:
Nilüfer Hanımla iş gereği tanıştık. Editörü olduğum siteye psikoloji alanında haftalık köşe yazısı ve özel dosya çalışmaları hazırlıyor. Pek çok kişiyle çalışma imkanımız olmasına rağmen konulara bakış açısının çeşitliliği, insanlara ve olaylara yargılamadan çözüm odaklı yaklaşması ve disiplinli olması nedeniyle kendisini tercih ettik. Zaman ilerledikçe yanılmadığımızı da gördük. Ayrıca oldukça rahat iletişim kurabilen, sıcacık bir insan. Ona rahatlıkla güvenebilirsiniz. Bunun yanısıra mesleğine olan sevgisini gözlerinden görebilir, onunla çalıştıkça sağlam bir iş ahlakı taşıdığını anlayabilir... [DEVAMI..]
(Pınar Yıldız, Danışan, 06-11-2009)

nilüfer hanım benim çalışma arkadaşımdı.Kendisinde diğer kimselerde olmayan olağan üstü bir insan sevgisi var bunu nasıl başarmış hep merak etmisimdir aldığı eğitimdenmi yoksa yetiştirilme koşullarındanmı? her şeye sabırla yaklaşıyor ama önce şunu söyleyeyim çok iyi bir gözlemci önce her seyi bir güzel gözlemliyor ondan sonra harekete geçiyor.ve yaptığı bir iş tam ve net olarak ortaya çıkıyor yani artık soru sormaya gerek kalmıyor olay yada iş sonuca ulaşmış oluyor ve biz bir aksilik olursa biliyordukki nasıl olsanilüfer hanım mutlaka halleder ve hallediyordu da.
Ç... [DEVAMI..]

(özdemirhan tezer, Arkadaş/Tanıdık, 06-11-2009)

Psikoloğumla bir kaç ay önce tanıştım ve hayatımı kendisiyle tanışmadan önce - sonra diye ayırabilirim.Sadece bir doktor olarak değil bir arkadaş gibi yaklaştı bana ve yaşadığım zor günleri onun sayesinde yenmeye başladım.Kendime olan güvenimi yeniden psikoluğum sayesinde kazandım.Kendisiyle hala görüşmekteyim ve randevu günlerimizi iple çekiyorum diyebilirim.Çünkü onunla konuştuğumla gerçekten beni rahatlatıyor ve bana çok içten ,çok samimi davranıyor.Hem bu kadar tatlı ve mesleğinde bu kadar iyi bir psikolog bulduğum için kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum.Ona bir kez daha teşekkür e... [DEVAMI..]
(Gizem, Danışan, 06-11-2009)

Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMININ ETKİLERİ:

İnternetin insanların sosyalleşmesi üzerindeki etkisi

İnternet insanların bir şekilde sosyalleşmesini sağlıyor. Ancak burda önemli olan nokta bu sosyalleşmenin insanlar üzerindeki etkisi.Etkisinin iyi ya da kötü olması durumu.Bu, insanlar için doğru bir sosyalleşme tekniği mi? 21. Yüzyıl için yanlış bir yol diyemeyiz.Ancak sınırları olmalı tabiki.Milyonlarca insan internet aracılığıyla arkadaş bulmakta , sohbet etmekte, çeşitli aktivitelere katılmakta, hatta yaşamlarını birleştirebilmektedirler.Bu aşamada internet kullanımının dozunu ayarlamak gerekiyor.Stres atmak ya da motive olmak için ,sadece internet aracılığıyla bunları yapmayı seçerseniz kendinizi bir süre sonra dış dünyadan ve etkileşerek sosyalleşmeden izole etmiş olursunuz.Her iki yolla da sosyalleşebilirsiniz ancak bu noktada oto kontrolünüzü kullanmanız gereklidir.Hiç bir şeye ona bağımlı olacak kadar bağlanmayın.

Twitter, FriendFeed, Facebook gibi sosyal medyanın insanların psikolojisi ve sosyal yaşamı üzerindeki etkisi

2*Twitter,Friendfeed,Facebook gibi siteler internet üzerinden gerçekleşen bir çeşit sosyalleşme uygulamalarıdır.İnsanların psikolojisi ve sosyal yaşamı üzerinde de oldukça etkilidir. Eski arkadaşlarınızı bulmaya, sizinle aynı görüşte olan yeni insanlarla paylaşım yapmaya, flört etmeye toplamında sosyalleşmeye yarar.Bunlar iyi etkileridir. Ancak çok uzun saatler kullandığınızda bir süre sonra bağımlılık yaratabilir.Şöyle ki sabah uyandıklarında ilk iş facebook,twitter ya da friendfeed'e bakan kişiler artış göstermekte.Bununla birlikte sırf bu kanaldan sosyalleşme sağlanıyorsa, bir müddet sonra hayal kırıklığına uğrayıp,çökküntü yaşamanması olası.Zira gerçekte kiminle konuştuğunuzu bilemeyebilirsiniz.Bağımlılıklar arasında , alkol ve madde kullanımından sonra internet bağımlılığı nedeniyle terapistlere başvuran kişi sayısı gitgide artış göstermektedir.

Bilgisayar başında insanların fikirlerini ve düşüncelerini paylaştığı bu medyalar asosyalleştiriyor mu?

İnsanlar evlerinden ,işlerinden bu paylaşım ağları sayesinde farklı insanlarla sohbet ediyor.Düşüncelerini paylaşıyor ve bir şekilde kendini ifade etmeye çalışıyor.Sosyal medyanın insanların sosyalleşmesi üzerinde etkisi var ancak işin bir de şu yanı var; düşüncelerinizi, hayat görüşünüzü, dilinizi,dininizi rahatlıkla ifade edebiliyorsunuz çünkü karşıdaki insanı tanımıyorsunuz, dolayısıyla iki tarafında birbirini rahatlıkla eleştirme şansı var.Düşüncenizi açıkça söyleyebiliyorsunuz.Mahremiyetin ortadan kalktığı nadir ortamlardan birisi bu uygulamalar.Fakat sosyal medyayı bir iletişim aracı olarak görmeliyiz.Milyonlarca insan burada iletişim kurmakta.Çok büyük riskler var , ancak bu da bir yöntem.Yöntemdeki ve uygulamadaki hatalar ise insanların sorumluluğunda.

Çok fazla sosyal medyayı kullanan kişilerde ne tarz psikolojik sorunlar oluşabilir?

4*Sosyal medyanın kullanımı kişiler için psikolojik açıdan olumlu olabilmekle birlikte (içine kapanık birinin dış dünyaya açılması) ,aşırı kullanımı psikolojik problemlerin yaşanmasına yol açabilmektedir. Her türlü sosyalleşme ihtiyacınızı internet üzerinden sağlamamalısınız.Bu oldukça sakıncalı aynı zamanda riskli bir durum.İş gücünüz, aile yaşantınız...ve başka başka meşkuliyetler...Çok yoğun olabilirsiniz ancak belli başlı ihtiyaçlarınızı insanlarla iletişim kurarak sağlamalısınız.Günde birkaç saat internet kullanımı gayet normal bir durum.Ancak her gün saatlerce paylaşım sitelerinde zaman harcamak, giysi-market alışverişini bile internet üzerinden gerçekleştirmek ,oyunlarla çok fazla meşkul olmak ,bir müddet sonra bağımlılığa dönüşecektir.İnternet, bir saat oyalanacağım diye girdiğinizde saatler sonra hala orada olduğunuzu farkettiğiniz uçsuz bucaksız bir okyanus gibidir.Bunu faydanıza ya da zararınıza kullanmakta tamamen kendi insiyatifinizdedir.

Bu mecraları kullanmaya bağımlı olanlara öneriler:

Sosyal medya kullanılmalı.Bu kanallar aracılığıyla bir çok kişiye ulaşabiliyorsunuz.Eski arkadaşlarınızla hasret giderebiliyor, bazen de yardıma ihtiyacı olan birisi için örgütlenebiliyorsunuz.Ancak bunu bağımlılığa dönüştürmemek gerekiyor.Kullanım oranınız konusunda dikkatli olmalısınız.Eğer gerçekten kendinizi kontrol edemediğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

Çocukların kullanımına sınırlama getirilmeli mi?

Çocukların ,sosyal medyanın yanında,internet kullanımlarına da sınırlama getirmek gerekiyor.Zira 15 yaş altı çocukların sosyal medyayı kullanmalarını kesinlike önermiyoruz.Çocuklar(kız-erkek) her türlü tehlikeye açıklar ve tehdit altındalar .Özellikle küçük yaştaki çocukların doğru karar verme mekanizması gelişmemiş olduğundan bu durum kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir.Bunun yanında okul dönemi çocukları günde 1-2 saati geçmeyecek şekilde ve kontrollü olarak internet kullanmalıdırlar.Her evde aile koruma şifresi olmalı ve çocukların hangi sitelere girdiği kontrol edilmelidir.Bir çok aile çocuğunun aşırı internet kullandığından ve internet üzerinden oyun oynadığından şikayetçidir.Bunun önlemi küçük yaşlarda alınmalıdır zira ergenlik döneminde problemi çözmek biraz daha meşakat isteyecektir.

Asosyalleşmeye karşı olarak insanların zamanının az olduğu günümüzde sosyal medya bir yandan da sanal da olsa pek çok insanla iletişim kurmayı artırıyor mu?

7*Günümüzde insanların zamanı az.İş yükü,evin sorumlulukları ...Bir de kişinin kendine ayırması gereken zaman.Sosyal medya sanal bir yöntem.İnsanlarla sanal olarak iletişim kurup,sosyalleşiyorsunuz.Diğer iletişim kurma yöntemlerinin yanı sıra, bu yöntem insanların biraz daha kolayına gelmekte.Çünkü nerdeyse sınırsız seçeneğiniz var.Aslında seçenek sınırsız olsa da, insanlarla ne amaçla konuştuğunuz ve insanların sizinle ne amaçla konuştuğu önemli.Pek çok kişi var, doğru.Ancak amaç gerçekten iletişim kurmak mı?

İletişim kurmak gerçekten zor süreçlerden birisidir.Belki evde dinlenirken aynı zamanda pek çok kişiyle konuşmak daha pratik gözükebilir zira değerlendirilme-eleştirilme kaygınız yok ve yorulmuyorsunuz, ancak jestlerin,mimiklerin,ifadelerin olmadığı iletişim ne derece tatmin verici ve samimi olabilir, bu da bir soru işareti.

Aşırı derecede Twitter, Facebook kullanımı bir anlamda teşhircilik olarak tanımlanabilir mi?


Twitter,Facebook gibi sitelerin aşırı kullanımı gerçekten önemli bir problem.Bu sitelere günde çok defa giriş yapmak ya da her an mçevrimiçi kalmakta kişiye zarar veren bir durum.Her yaptığınızı yazmak ve buna bir yorum beklemek, her gittiğiniz her görüştüğünüz kişiyle resimlerinizi koymak bir özgüven problemi, bir nevi kendinizi teşhir etmenizdir. Onay almak adına yapılan şeyler bunlar.İnsan tabiki doğası gereği onay almak,beğenilmek istenen bir varlık .Bu çok doğal bir şey.Ancak burda yol biraz yanlış.Bu da bize modern dünyanın getirdiği bir şey diyebiliriz,çünkü eleştirilmekten,beğenilmemekten korkuyoruz ve insanları görmeden konuşabileceğimiz bu tür yolları tercih ediyoruz.Aslında sosyal medyanın ortaya çıkış amacı da bu. :'Ötekileştirmek'.Bizim gibi olanları bulup, bize benzemeyenleri elemek zira seçenek çok….

Sosyal medya kullanımı günümüz dünyasında çok yaygın.Ancak kullanım oranımıza ve amacımıza dikkat etmemiz gerekiyor.Getirileri olsa da bazen de çok riskli hale gelebiliyor.Zira medyanın insanların güvensizliğini biraz daha arttırdığı kanaatindeyim.Birçok ayrılığın sebebi olabiliyor...
İletişim, insanlar arasındaki etkileşimdir.Meyvanın,sebzenin bile doğalını arıyoruz.Peki neden sanal iletişimi tercih ediyoruz? Jestlerimizin,mimiklerimizin,ifadelerimizin sanal olduğu bir ortamda ne derece doğru bir iletişim kurabilir,karşımızdakine ne derece güvenebiliriz?

Hiç bir şeye ona bağımlı olacak kadar bağlanmayın.Çünkü sağlıklı duyguların ifadesi bağımlılık değil ‘bağlılık’tır.

ZAMANIN AKIŞI İÇİNDE BİRBİRİMİZLE DOĞRU İLETİŞİM KURABİLMEMİZ TEMENNİSİYLE...

SEVGİLERİMLE...
Psikolog Nilüfer Şişman

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMININ ETKİLERİ:" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • İntihar Düşünceleriyle Baş Etme , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Kayıp Ve Yas , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Obsesif Kompulsif Bozukluğu (Okb) Ve Tedavisi , Sadık SUN
 • İlişkilerde Öfke Patlamaları Neden Olur ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Depresyondan Nasıl Kurtulurum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Şiddetsiz İletişim Nedir? , Uzm.İrem BRAY
 • Karne Zamanı Ve Anne Babaların Tepkileri , Selin ALKIŞ AYTEN
 • Bebeklerin Uykuları Ve Uyuma Döngüleri , Uzm.Ayfer SUMMERMATTER
 • Depresyonla Başetmenin Yolları , Aysel KESKİN
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  02:40
  Top