2007'den Bugüne 83,860 Tavsiye, 26,317 Uzman ve 18,759 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Doğum Kontrol Hapları Hakkında Yersiz Korkularımız
MAKALE #502 © Yazan Op.Dr.Murat ERDEMİR | Yayın Aralık 2007 | 7,466 Okuyucu
Tıptaki gelişmelere paralel olarak doğum kontrol yöntemleri de çok gelişmiştir. Koruma etkisi en yüksek ve yan etkisi en düşük ilaç elde etme çalışmaları halen sürmektedir. Dünyada yaklaşık 50 yıldır kullanılmakta olan doğum kontrol hapları ( DKH) ülkemizde de yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde henüz doğum kontrol haplarının yan etkileri konusunda halkımızın yeterince bilgi sahibi olmadığını gözlüyoruz. Gerekli olduğu halde birçok bayan bu ilaçları çeşitli nedenlerle kullanmaktan kaçınıyorlar. Bu nedenle yaygın olarak bize sorulan ve hastaların ilaçları bırakmasına neden olan Sorular üzerinden giderek son bilimsel araştırmalar ışığında değerlendirme yapmayı
amaçladık.

- Doğum kontrol hapları hormonlarımı bozar mı?

Doğum kontrol hapları içinde belli miktarlarda östrojen ve progesteron içerir. Bunlar yıllar içerisinde geliştirilerek sentetik olarak üretilmişlerdir ve insandaki hormonlara benzer etki yapmak üzere hazırlanmışlardır. Bu nedenle hormon düzenini bozmazlar tam tersi hormon bozukluğu olan kadınlarda belirli bir düzen sağlarlar. Düzensiz kanaması olan hastalar kullandığında düzenli kanamaya neden olurlar. Aynı zamanda adet kanamasının miktarını da azaltma etkileri de vardır. Ancak bu olumsuz bir etki değildir bazı hastalarda bu şekilde aşırı kanama önlenmiş olur. Piyasada satılan DKH’ ları içindeki hormonlar bazı değişiklikler olmakla beraber birbirine çok benzerlik gösterir.
Doktorunuz size en uygun DKH ‘nı belirleyecektir.

- Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Doğum kontrol haplarının kullanılmaya başlanan ilk dönemlerde iştahı açma ve su tutulmasına neden olarak hafif kilo artışına sebep olmakla beraber uzun dönemde kilo alımına neden olmadıkları kabul edilmektedir. Bu nedenle ilk aylarda oluşabilecek değişiklikler nedeniyle doktorunuza danışmadan hapınızı bırakmayın ve hap kullanırken dengeli beslenmeye ve hareketsiz kalmamaya dikkat edin.

- Doğum kontrol hapları yumurtalıklarımda kist yapar mı?

Yumurtalıklarda saptanan kistler çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir, ancak folikül adı verilen ve içinde yumurta bulunan kesenin çatlamamasına bağlı olarak gelişen kistler zararsızdır ve birkaç ay takip edilirlerse kendiliğinden geriler. Folikül kistlerinin gerilemesi, küçülmesi amacıyla hekimler sıklıkla DKH ‘ları kullanırlar. Dolayısıyla DKH’ ları yumurtalıkta kist oluşumuna neden olmaz tam tersi bazı kistlerin tedavisinde kullanılabilir.

- Doğum kontrol hapları tüylenme yapar mı?

Doğum kontrol hapları içerdikleri hormonlar nedeniyle vücutta tüylenme yapan hormonları baskılarlar; tüylenme yapmazlar. Hatta doğum kontrol hapları özellikle bazı tüylenme şikayeti olan hanımlarda tüylenmeyi önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

- Doğum kontrol hapı kullanıldıktan sonra çocuk sahibi olmak istersem gebe kalma şansım azalır mı?

DKH’ ların etkileri kullanıldığı dönemlerde geçerlidir, diğer bir deyişle hap kullanımı bırakıldıktan sonra etkileri yoktur. Ancak hap kullanan kadınların % 1 ‘inde hap kullanımı sırasında adet görmeme olabilir bu da bir süre sonra normale dönecektir. Özetle DKH kullanımı hap bırakıldıktan sonra gebelik şansını azaltma ve adet düzensizliğine neden
olmaz.

- Doğum kontrol hapı kullanıldıktan sonra çocuk sahibi olmak istersem gebe kalma şansım azalır mı?

DKH’ ların etkileri kullanıldığı dönemlerde geçerlidir, diğer bir deyişle hap kullanımı bırakıldıktan sonra etkileri yoktur. Ancak hap kullanan kadınların % 1 ‘inde hap kullanımı sırasında adet görmeme olabilir bu da bir süre sonra normale dönecektir. Özetle DKH kullanımı hap bırakıldıktan sonra gebelik şansını azaltma ve adet düzensizliğine neden
olmaz.


Op. Dr. Murat Erdemir
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Doğum Kontrol Hapları Hakkında Yersiz Korkularımız" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Murat ERDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Murat ERDEMİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat ERDEMİR Fotoğraf
Op.Dr.Murat ERDEMİR
Bursa
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi11 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Murat ERDEMİR'in Makaleleri
► Doğum Kontrol Hapları Op.Dr.Kenan ERTOPÇU
► Doğum Kontrol Hapları Op.Dr.Mustafa N. ALİHANOĞLU
► Doğum Kontrol Hapları ve Kanser Doç.Op.Dr.İlker GÜNYELİ
► Doğum Kontrol Yöntemleri Op.Dr.Şenay AYCAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,759 uzman makalesi arasında 'Doğum Kontrol Hapları Hakkında Yersiz Korkularımız' başlığıyla benzeşen toplam 64 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Menopoz Hakkında Bilgiler Aralık 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:31
Top