2007'den Bugüne 84,925 Tavsiye, 26,564 Uzman ve 18,918 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Süper Anne Sendromu: Kadınları Bekleyen Tehlike
MAKALE #5057 © Yazan Pdg.Barış ÇAKIR | Yayın Haziran 2010 | 4,169 Okuyucu
İş dünyasının o tempolu ve hızlı yaşamına alışan, çalışan kadınlar çocuk sahibi oldukları zaman iş ve aile dengesini kurmak için mükemmeliyetçi tavırlarını bırakmıyorlar. Çalışan anneler/kadınlar hem işlerinde yükselmek istiyorlar hem de ev işleri, yemek, çocuk bakımı ve eşle ilişkiler konusunda mükemmel olmak istiyorlar.

Süper kadın ev işleri, çocuk, eş, iş ve kariyer, kendi ailesi, eşinin ailesi, kişisel bakım, arkadaşlarla ilişkiler, sosyal çevre, güzel görünmek derken her şeyi yapmaya kalkışıyor ve hem fiziksel hem de ruhsal bir yıpranmayla karşı karşıya kalıyor.

Süper kadının hırslı ve mükemmeliyetçi yapısı, kendisine koyduğu standartlar, çevrenin ve eşin beklentilerine hayır diyememesi kadını iyice yıpratıyor ve depresyon, anksiyete gibi ruhsal hastalıkların pençesine itiyor.
Ülkemizde erkekler çok sıkıştıklarında dışarı arkadaşlarıyla buluşmaya, maça gidebiliyorlar fakat kadın ise bu şansı pek kullanamıyor. Oysa ki kadın da zaman zaman arkadaşlarıyla buluşarak ya da alışverişe giderek kendisini rahatlatabilir.

Kadınlar artık doğumdan sonra çalışma hayatından vazgeçemiyorlar. Çalışan kadınlar için kariyer vazgeçilmez bir tutkuya dönüşmeye başladı. Fakat bunun yanında artık çalışan kadınlar evlilik ve çocuk sahibi olma isteğinden de vazgeçmiyor. 20’li yaşların başında üniversiteden mezun olan genç kadınlar artık 30’lu yaşların ortasında kariyerlerini zirveye getirip 35 yaşlarından sonra evlilik ve çocuk hayallerini gerçekleştiriyorlar.

Psikoloji ve tıp biliminin yeni yeni tanımladığı ve adını yeni koyduğu bir sorun olan “Süper Anne Sendrom”unda kadınlar genellikle;Vücudun bazı bölgelerinde ağrılar,
Uykusuzluk,Çarpıntı,Yorgunluk,Mide ve bağırsaklarda gaz ve spazmlar,Migren türünde baş ağrıları,Özellikle ellerde ve kolda uyuşmalar,Kas ağrıları,Diş gıcırdatma,
Stres ve endişe,gibi sorunlardan yakınıyorlar.
İşyerinde başarısını kanıtlayan birçok kadın, mükemmeliyetçi tavrını evinde de sürdürüyor.
Yoğun iş temposuyla geçen günün ardından evinde; yemek yapma, masayı hazırlama, bulaşıkları ve çamaşırları yıkama gibi temel ev işlerini yapabilme gayreti gösteriyor. Bunların yanında eşine ve çocuğuna vakit ayırıyor fakat kendisini unutup, ruhsal ve bedensel rahatsızlıklara maruz kalıyor.

Bu rahatsızlıklar aslında ev hanımlarında da görülüyor. İki-Üç çocuklu, ev işlerinde titiz, çocuk yetiştirme konusunda hassas bazı annelerin; çarpıntıları, uykusuzlukları ve gündüz halsizlikleri oluyor. Bunların çoğu gündüz aşırı yorulmaktan, gece de dinlenememekten kaynaklanıyor. Bunun için dinlenmek çok önemli. Gün içerisinde yarım saat de olsa kendilerine vakit ayırmaları, eşlerinden ve ailelerinden destek almaları gerekiyor. Ayrıca stresten ve dengesiz beslenmekten de uzak durmaları gerekiyor.
“Süper Anne Sendromu”ndan kurtulmak için 9 öneri
Süper Anne Sendromu’na yakalandıysanız biran önce kurtulmalısınız. Nasıl mı?
1. Herşeyi mükemmel yapan bir anne gibi bir şey yoktur. Kendinizi bu fikirden kurtarın.
2. Süper Anne sendromu teorik olarak kadını öldürür. Stres bağlantılı hastalıklar giderek artıyor ve kadından beklenen talepler de stresin artmasına katkıda bulunuyor.
3. Hayatımızda birbirinden farklı bir çok rol var. Mümkün olduğunca farklı şapkalarımızı giymeye devam etmeliyiz. Bütün bu rollerde mükemmel olma ihtiyacı hissetmek sizi tüketir, yapmayın.
4. Çocuklarımız bizimle yaşayacakları çok özel deneyimleri geri gelmeyecek şekilde kaçırabilirler. Yapılacaklar listesi düzenleyip, bu listeyi periyodik olarak yenilemeli, gerçekten önemli olan işleri listede olması gereken yere koymayı unutmamalıyız.
5. Süper Anne Sendromu tüketicidir. Bir anne olarak içinde bulunduğunuz toplumun sizden beklediği herşeyi yapmak kendinizi aşırı bir yükün altına sokar.
6. Süper Annelik eğlenceli değildir. Herşeyi mükemmel yapmaya çalışmak ne kadar eğlenceli olabilir??
7. Beceriksizliklerinize gülün. Siz beceriksizliklerinize arkadaşlarınızla beraber güldüğünüzde onlar da daha çok sizin gibi davranacaktır.
8. Süper Anne asla anın tadını çıkaramaz. O sürekli çok sayıdaki görevlerini ve bir sonra yapması gerekenleri düşünür. Hayat sizi pas geçecektir, daha önce de olduğu gibi.
9. Kendine zaman ayıran annelerle vakit geçirmeye başlayın. Çocuklarıyla oyun parkında zaman geçiren, onlara kitap okuyan kadınlarla vakit geçirin. İhtiyaç duyduğunda yardım isteyebilen kadını tebrik edin. Kendimizi yiyip durmak yerine, kusurlarımızı görüp kabul edebildiğimiz için kutlamaya başlayalım birbirimizi. Bir diğerini eleştirmeyi kesip, destek verelim.
Biz ne kusursuz yaratıklarız ne de olabiliriz. Öyleyse ne olmaya uğraşıyoruz. Mükemmel olmaya çalışmazsak, annelik daha eğlenceli olmaz mı?
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Süper Anne Sendromu: Kadınları Bekleyen Tehlike" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Barış ÇAKIR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Pdg.Barış ÇAKIR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Pdg.Barış ÇAKIR
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Pdg.Barış ÇAKIR'ın Makaleleri
► Kalabalık Şehirlerin Yalnız Kadınları Psk.Ayşegül DENİZCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,918 uzman makalesi arasında 'Süper Anne Sendromu: Kadınları Bekleyen Tehlike' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuklarda Okul Korkusu Ağustos 2010
► Çocuklarda Depresyon Temmuz 2010
► Çocuklarda Oyuncak Seçimi Haziran 2010
► Karne Sendromu Mayıs 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:05
Top