2007'den Bugüne 77,504 Tavsiye, 25,133 Uzman ve 17,347 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu: Teşhis ve Tedavi
MAKALE #5077 © Yazan Op.Dr.Selim MUĞRABİ | Yayın Haziran 2010 | 3,696 Okuyucu
Tendonlar, kemiklere kaslarla bağlanırlar ve bir yandan bir yana sizin eklemi yönetmenize imkan tanıyarak eklemleri gererler. Alt bacaktaki önemli tendonlardan birisi de posterior tibial tendondur. Bu tendon, baldırda başlar, ayak bileğinin arkasının iç tarafına aşağıya doğru uzanır ve ayağın ortasındaki kemiklere bağlanır.

Posterior tibial tendon, ayak kavsinin yukarı kalkmasına yardım eder ve yürürken ayak parmaklarınız adım atmadan ayrıldığında ayağınızı bastıktan sonra kaldırdığınızda, destek sağlar. Eğer, bu tendon aşırı gerilme veya yırtılma ile inflamasyona uğrarsa, daha, içerdeki eklemin üzerinde ağrınız olabilir ve yavaş yavaş ayak tabanındaki iç kavis kaybolarak düz tabanlığa kadar gider.

Posterior tibial tendon disfonksiyonunun belirti ve semptomları:

* Ayak bileğinin iç tarafının üzerinde ağrı ve şişme,
* Ayakkavsinin kaybolması ve düz tabanlığın gelişmesi,
* Ayakta veya ayak bileğinin diğer tarafı üzerinde yavaş yavaş gelişen iğnelenme,
* Ayak parmakları üzerinde durmada zayıflık ve yetersizlik,
* Özellikle, aktivite esnasında ve baskı altındayken orta ayak üzerinde hassasiyet.

Risk faktörleri

Posterior tibial tendontendonun doğuştan anormal olabilmesinden meydana gelir. Ancak, aşağıdaki gibi sıralanan diğer birkaç risk faktörü de vardır: disfonksiyonu, sıklıkla 50 yaşın üstündeki kadınlarda,

* Şişmanlık,
* Şeker hastalığı,
* Yüksek tansiyon,
* Daha önce geçirilen, ayak bileğinin iç taraftaki kenarının kırığı gibi travmalar,
* Lokal steroid enjeksiyonu,
* Reiter sendromu, romatoid artrit, spondilan atropati ve psöriyazis gibi inflamatuar hastalıklar.

Basketbol, tenis, futbol veya hokey gibi sporları yapan sporcular da posterior tibial tendonu yırtabilirler.Bunun yanı sıra, bayırlı patikalarda veya yolda koşarken, ayağın üzerine aşırı bir kuvvet yerleştirildiğinde, tendon inflamasyonu gelişir.

Teşhis:

Teşhis; hikayeye ve fizik muayeneye ve her ikisine birden bağlıdır. Doktorunuz, çıplak ayaklarınızla ayakta durmanızı ve ayak fonksiyonlarınızın nasıl olduğunu görmek için ondan uzaklaşmanızı isteyebilir. Durum ilerlemişse, etkilenen ayağınızın önü dışarıya kayar. Arkadan bakınca sanki bir çok ayak parmaklarınız varmış gibi , bir görünüm oluşur. Aynı zamanda, parmaklarınızın üzerinde ayakta durmanız veya bir dizinizi kaldırmanız istenebilir: Elleriniz duvarda ayakta durun, sağlam ayağınızı yerden kaldırın ve diğer parmaklarınızın üzerinde yükselin. Normal olarak topuk içe doğru dönecektir. Bu işaretin yokluğu, posterior tibial disfonksiyonunu gösterir.Doktorunuz, ayağınızın rontgen grafilerini, ultrason ve manyetik rezonans görüntülemesini isteyebilir.

Tedavi

Tedavi edilmediği taktirde, posterior tibial disfonksiyonun geliştirdiği düz tabanlık, rijit (sert) hale gelir. Arka ayakta, artritler gelişebilir. Ağrı artar ve ayak bileğinin dış tarafına doğru yayılır. Yürüme şekliniz etkilenebilir ve ayakkabılarınızı giymeniz zorlaşabilir.

Doktorunuzun size tavsiye edeceği tedavi, durumun ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlıdır. Erken safhada, posterior tibial tendonayak bileği- ayak ortozu veya desteği kullanmanızı tavsiye edebilir. disfonksiyonu; istirahat, aspirin veya ibuprofen gibi steroid içermeyen antiinflamatuar ilaç tedavisi ve ayağın, altı ve sekiz hafta süreyle, ayağın fazla kullanımını engellemek için, rijit bir diz altı alçısıyla veya botla immobilize edilerek, tedavi edilebilir. Alçının çıkarılmasından sonra, topuk kaması gibi, ayakkabının içine konan destekler veya taban desteği yardımcı olabilir. Eğer durum ilerlemişse, doktorunuz, geleneksel yapım

Konservatif tedavi yeterli olmuyorsa, doktorunuz ameliyatı tavsiye edebilir. Posterior tibial tendon disfonksiyonunu tedavi etmek için sıklıkla, aynı zamanda birden fazla birkaç cerrahi yöntem kullanılır. Doktorunuz, sizin kişisel durumunuza göre, spesifik bir tedavi rotası belirleyecektir. Ameliyat seçenekleri şunları içerir:

* Tenosinevektomi: Bu yöntemde cerrah, tendonun etrafını saran inflamasyonlu dokuyu temizleyerek (debridman) çıkartır (kesip çıkartmak)
* Osteotomi: Bu yöntem topuk kemiğinin (kalkaneus), yeniden düzene girmesini sağlar.Cerrahın bazen kemikten bir parça çıkartması gerekebilir.
* Tendon Transferi: Bu yöntemde, bir başka tendondan alınan lifler (ayak parmaklarını eğen fleksör digitorum longus tendonu) tahrip edilmiş olan posterior tibial tendonu tamir etmek için kullanılır.
* Lateral kolumnanın uzatılması: Bu yöntemde, cerrah, hastanın kalçasından kama şeklinde, küçük bir kemik çıkartır ve kalkaneusun dış kenarının içine yerleştirir. Bu işlem, kemiklerin yeniden sıralanmasına ve arkusun (ayak kavsinin) yenden yaratılmasına yardım eder.
* Artrodez: Bu yöntem, bir veya daha fazla kemiğin kaynak yapılarak birleştirilmesidir. (füzyon ameliyatı) Bu ameliyat, arka ayağı stabilize eder ve daha fazla ilerleme durumlarını önler.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu: Teşhis ve Tedavi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Selim MUĞRABİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Selim MUĞRABİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Op.Dr.Selim MUĞRABİ
İstanbul
Doktor "Ortopedi ve Travmatoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi9 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Selim MUĞRABİ'nin Makaleleri
► Guatr : Belirtiler, Teşhis, Tedavi ÇOK OKUNUYOR Yrd.Doç.Op.Dr. Alaattin ÖZTÜRK
► Lyme Hastalığı: Belirtiler, Teşhis ve Tedavi ÇOK OKUNUYOR Dr.Ahmet Akif ÖZBEK
► Meme Kanseri: Risk, Belirtiler, Teşhis ve Tedavi Prof.Dr.Nazım Serdar TURHAL
► Üveit Hastalığı : Tipleri, Belirtileri, Teşhis ve Tedavi ÇOK OKUNUYOR Op.Dr.Füsun UZUNOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,347 uzman makalesi arasında 'Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu: Teşhis ve Tedavi' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Diz Protezi Haziran 2010
► Dizde Bağ Yaralanmaları Haziran 2010
► Ön Diz Ağrısı Haziran 2010
► Ayak Bileği Burkulması Haziran 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:15
Top