TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Okul Başarısı ile Ebeveyn Tutumları ve Aile Özelliklerinin İlişkisi

Burcu ÇATALOĞLU SİNANGİN Fotoğraf
Uzm.Psk.Burcu ÇATALOĞLU SİNANGİN
İzmir
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi121 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 10 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3725,

* Yayın Tarihi : 20-06-2010 - 21:05 (2440 gün önce),

* Ortalama Günde 1.53 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7185 , Kelime Sayısı : 843 , Boyut : 7.02 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Burcu ÇATALOĞLU SİNANGİN hakkında söyledikleri:
Eğitim sistemimiz gereği zorlu ve stres dolu yıllar geçiriyoruz. Ben de artık bu stres karşısında destek almak gerektiğimin farkına vardığımda internetteki araştırmalarımız sonucunda Burcu ablayı bulduk. Burcu ablayla tanıştığım günden itibaren hayatımın değiştiğini biliyordum. Sıcakkanlılığı, güler yüzü ve profesyonelliği karşısında kendisine hayran kalmamak elde değil. Sınav stresi ve psikolojisi hakkında derin bilgi birikimiyle beni bu süreçte hiç yalnız bırakmadı. Artık bu sıkıntılı ve stresli yolda yalnız değilsiniz. Burcu ablaya gelerek her şeyi geride bırakacağınızdan emin olabilirsiniz... [DEVAMI..]
(Aslı, Danışan, 23-07-2016)

İçinde yaşadığımız hayatta bazen sendeleyebiliyoruz. Bu sendelemeler bir müddet sonra bize güçlü olduğumuzu unutturabiliyor. Düşebiliyoruz, kalkamayabiliyoruz. Bu noktada bize yeniden kalkabilme gücümüz olduğunu hatırlatacak bir desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Ben bu desteği burcu hanımda buldum. Kendisine bir tanıdık aracılığıyla ulaştım. Kişisel problemlerimle baş etme sürecimde desteğini aldım. Samimiyet ile resmiyet , güleryüz ile ciddiyet arasındaki ince çizgiyi tutturmuş karakterine, meslek sevgisine hayran kaldığımı söyleyebilirim.
Zor zamanlar kaçınılmaz . Ben bu süreci Burcu hanımla tamam... [DEVAMI..]

(G.G, Danışan, 19-12-2015)

Burcu Hanım'la tanışmamız, içinden çıkamaz bir durumda olduğum bir anda mucizevi olarak gerçekleşti diyebilirim.
Kızım anaokulunda öğretmeninin yanlış bir tavrı yüzünden, okuldan soğudu. Birinci sınıfa başladığımız gün, inanılmaz bir korku, kusma, burun kanaması, ağlama krizlerine tutuldu. Hatta gece uykularından bağırarak, ağlayarak ve kusarak uyanmaya başladı. Okul kelimesi bile çocuğumun kabusu olmuştu. Ben günlerce sınıfın içinde oturdum. İnternetteki tüm okul fobisi yazılarını ezberledim diyebilirim. Hepsini denedim. Fakat her kalıp, her çocuğa uymuyor, benim çocuğuma da öyle oldu. Hi... [DEVAMI..]

(Sxxr Bxx, Danışan, 08-06-2012)

Uzm.Psk.Burcu ÇATALOĞLU SİNANGİN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Okul Başarısı ile Ebeveyn Tutumları ve Aile Özelliklerinin İlişkisi

Ebeveynler, çocuğun yaşamında birçok farklı rol oynarlar. Yiyecek, barınma, tıbbi bakım, eğitim ve eğlence aktiviteleri için çocuklarına maddi kaynak sağlarken, doğumdan itibaren dünyayı çocuklarına tercüme eder, onlara sevildiği ve değerli olduğu mesajını verirler.

Ebeveynler, çocuklarına doğrudan bilgi vererek ve dolaylı olarak kendi davranışlarıyla onlara örnek olup sosyalleşmelerini sağlarlar. Aile ortamı, çocuğun ilk sosyal ilişkilerini kurduğu ve dış dünyaya hazırlığın bir tür provasını yaptığı ortamdır.

Çocuğun sosyal ortamı, çocuğun kimliği, zihinsel, davranışsal, sosyal ve duygusal durumu arasında ilişkiler vardır. Ev ve sonraki yıllarda okulu da içeren sosyal ortam, çocuğun zihinsel ve davranışsal gelişimine katkıda bulunurken, çocuğun kendisiyle ilgili beklentiler oluşturmasına ve kişisel yeterlilik duygusu geliştirmesine de yol açmaktadır. Kişisel yeterlilik duygusu artan çocuk da okulda daha başarılı olabilmektedir. Çünkü çocuğun kendi kendisine yetmesine verilen destek, çocuğun kendi kendini düzenleme yeteneğini geliştirmesine olanak verir ve okuldaki ders içi ve ders dışı faaliyetlere kendi isteği ile aktif katılımını sağlar.

Çevrenin çocukla duygusal açıdan ilgilenmesi ve onu tanımaya çalışması, çocukta güven duygusu ve yakınlık kurma isteğini arttırır. Çocuğun anne ve babasına duyduğu güven, kendisine duyduğu güvenin de temelini oluşturur. Yapılan araştırmalara göre;

**Okulda başarılı olma ile çocuğun yeterli yetenek ve yöntemlere sahip olduğunu düşünmesi arasında,
**Kendi kendine yetme duygusu ile derslere katılma arasında,
**Anne baba açısından duygusal güven içinde olmayla arkadaşlar ve öğretmenlerle güvenli ilişkiler kurabilme arasında ilişkiler olduğu bulunmuştur.

Okul başarısını etkileyen etmenlerin temelleri her ne kadar erken yaşlarda atılıyor olsa da, okul başarısızlığının ilk gözlenebildiği evre 6–12 yaş evresidir. Bu dönemdeki çocuklar araştırma ve öğrenme için arzu duyarlar. Okul aslında eğlencelidir. Çocuklar bu dönemde öğrenmek, ufuklarını genişletmek, evde ve sınıfta edindikleri bilgileri paylaşmak konusunda heyecanlıdırlar.

Bu yaş grubundaki çocuklar ilk kez bedenlerini ve zihinlerini kontrol edebilmeyi öğrenirler ve kendilerini ifade etme biçimleri çeşitlik kazanır. Tabii ki böylesi bir gelişme zaman zaman problemleri de beraberinde getirebilir. Çocuklar sıkıntılarını, kelimler yerine bedenleri aracılığıyla bildirmeye başlayabilirler. Aslında ruhsal olan endişelerini bedensel belirtiler arkasına saklayabilirler. Bu yaş grubundaki çocuğun girdiği bir sınavın ardından düşük not beklemesi nedeniyle yaşadığı kaygı sonucu bedensel şikayetler bildirmesi çok sık görülür. Çocukta okula gitme saati yaklaştıkça baş-mide ağrıları ve genel halsizlik görülebilir. "Notlarım hakkında endişeliyim, okula gitmek istemiyorum" demek yerine "Kendimi kötü hissediyorum, başım ağrıyor, midem bulanıyor" vb. diyebilme becerisi edinmiştir.

6–12 yaşlar arasındaki çocuklar kendilerini diğerleriyle kıyaslama ve eksik yanlarını görme yeteneğine sahiptirler. Ancak anne babalarının kendilerini diğerleriyle kıyaslamaları konusunda hassas olabilirler. Anne babanın çocuğun kendine yeterlilik duygusunu destekleyici ve başarılarına odaklı bir yaklaşımda bulunmaları çoğunlukla faydalı olabilmektedir.

Yetişkinlerin, okul çağındaki çocuklarından beklentileri giderek artmaya başlar, çocuklarının davranışlarının sorumluluğunu almalarını isterler. Çocukları büyürken, ebeveynler onlarla daha fazla konuşup direktiflerine daha fazla uyulmasını beklerler. Bununla birlikte ebeveynlerin anne-babalık becerilerinde önemli farklılıklar bulunabilmektedir. Üç temel ebeveynlik biçimi olduğu söylenebilir: Otoriter ebeveynler, aşırı hoşgörülü ebeveynler ve açıklayıcı-otoriter ebeveynler(otoritatif).

Otoriter ebeveynler, sözlerinin dinlenmesine, otoriteye saygıya, çalışmaya, geleneğin ve düzenin korunmasına değer verirken, bağımsızlığa ve bireyselliğe önem vermezler. Çocuklarının davranış ve tutumlarını kontrol etmeye ve biçimlendirmeye çalışırlar ve neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendileri karar verirler. Çocuklarından talepkardırlar ve çocuklarının ihtiyaçlarını göz ardı edebilirler. Bu tür ailelerde yetişen çocuklar ebeveynlerine bağımlı olabilirler ve kendi kararlarını almada ve hedef belirlemede zorlanabilirler. Bunun sonucu olarak yüksek okul başarısı gösteremeyebilirler.

Aşırı hoşgörülü ebeveynler, çocuklarının isteklerine aşırı kabul edici bir tutum sergilerler. Olgun davranış için çok az talepte bulunup, çocuklarının kendi kararlarını almalarına ve kendi davranışlarını düzenlemelerine izin verirler. Bu ebeveynler ceza uygulamaktan kaçınırlar, çocukları üzerinde kontrol uygulamaktan kaçınırlar. Kuralların belirsizliği bu ailelerde sıklıkla görülür. İlginç şekilde bu ailelerde yetişen çocuklar da sıklıkla otoriter ailelerde yetişen çocuklara benzer özellikler taşırlar.

Açıklayıcı-otoriter ebeveynler, olgun davranış için açık ve anlaşılır beklentilere sahiptirler. Çocukları için açık kurallar koyarlar. Kuralların gerekliliği ve amaçları hem çocuklar hem de ebeveynler tarafından bilinmektedir. Ebeveynler kuralları ve standartları uygulamaya eğilimlidirler fakat bağımsızlığa ve bireyselliğe de önem verirler. Kurallara uyması gereken sadece çocuklar değil, evdeki tüm bireylerdir. Kurallar ve uygulanması konusunda ebeveynler tutarlı ve kararlıdır. Bu ebeveynler, çocukları ile açık iletişime geçerler, çocuğun bakış açısını dikkate alırlar. Bu ailelerde yetişen çocuklar sorumluluk sahibi ve bağımsız bireyler olabilirler, sosyal yeterlilik duygusuna sahiptirler ve yüksek okul başarısı gösterirler.

Ebeveynlik tarzları genel olarak üç başlık altında toplansa da ebeveynler faklı zaman veya ortamlarda bu tarzları farklı derecelerde kullanabilirler. Ancak genellikle ebeveynlerin davranışlarını bir tarz daha baskın şekilde belirler.

Ebeveynlik tarzları konusunda vurgulanması gereken en önemli konulardan biri de iki ebeveynin yani anne ve babanın bu konuda uzlaşmış olmalarıdır. Başka bir deyişle, ebeveynlik tarzları farklı olan ebeveynler çocuklarının eğitimi konusunda çatışma yaşarlar ve bunun bir sonucu olarak çocuğun davranışları da ortamda hangi ebeveynin olduğuna, yere, zamana ve koşullara bağlı olarak tutarsızlık gösterebilir. Ebeveynlerin çocuklarının eğitimi konusunda bir ekip olabilmesi büyük önem taşır. Ebeveynlik tarzları benzeyen anne ve baba kurallar konusunda uzlaşmışlardır ve kuralların uygulanması konusunda aynı kararlılığı gösterebilirler. Çocuklar kurallar kararlılık gösterdiğinden, onlara uymada zorluk yaşamazlar. Unutulmamalıdır ki çocuklar kurallardan değil tutarsızlıktan rahatsız olurlar.

Çocuğun doğumundan okul yıllarına kadar ebeveynlerin davranış biçimleri ve ebeveynlik tarzları çocuğa birçok mesaj verir. Birçok aile okul başarısızlığından yakınırken aslında okul yıllarına kadar çocuğa sorumluluk vermediklerinin farkında değildirler. Halbuki 2-3 yaşlarından itibaren çocuğa yaşına ve gelişimsel düzeyine uygun küçük sorumluluklar vererek onları ileriki yıllara hazırlayabilir, okul yıllarına gelindiğinde de derslerle ilgili sorumlulukları da almalarını sağlayabiliriz.

Psikolog Burcu ÇATALOĞLU

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Okul Başarısı ile Ebeveyn Tutumları ve Aile Özelliklerinin İlişkisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Burcu ÇATALOĞLU SİNANGİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  00:09
  Top