2007'den Bugüne 83,851 Tavsiye, 26,316 Uzman ve 18,759 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Boşanma Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli? Çocuğa Nasıl Yaklaşmalısınız? Çocuğu Boşanmaya Nasıl Hazırlarsınız?
MAKALE #5155 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Temmuz 2010 | 6,266 Okuyucu
Boşanma Öncesi ve Sonrası Anne Babalar Nelere dikat etmelidir? Çocuğun Psikolojisini Olumsuz eEtkilemeden Nasıl Boşamabilirsiniz?

Çouğun Hayatında Büyük değişiklikler Yapmayın!
Bunla bilrlikte anne babanın medeni şekilde ayrılması önem kazanıyor. Çocuğun hayatında çok büyük değişiklikler yaratmamaya özen göstermek gerekiyor. Mesela boşanma ile birlikte evin, arkadaş çevresinin, okulun değişmesi çocuk için çok zor olacaktır. Bu nedenle evden ayrılan çocuk olmalıdır. Genelde çocuk küçükse anneyle normal de yaşadıkları çevrede yaşamaya devam ederler. Bu çocuğun evden babasının gitmesini kabullenmesini biraz olsun kolaylaştıracaktır.

Çocuğu İntikam İçin Kullanmayın!
Çocuğu aranızdaki savaşın içinde bırakmayın. Yani çocuğu öç almak içi kullanmayın. Eğer boşanma medeni gerçekleşmemişse bu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Anne ve anne tarafı babayı kötülerken, baba ve baba tarafıda anneyi kötüleyecek ve çocuk iki ateş arasında kalacaktır. Çocuk anne ve babası arasında tercih yapamaz. Biri annesi biri babasıdır. Onun için aynı derecede önemlidir. Bu dedikodular, kötülemeler çocuğu çok üzer ve psikolojisini bozabilir.

Çocuğunuzla İlgili Olun!
Eğer çocuk boşanmadan dolayı kendini suçluyorsa boşanmadan onun sorumlu olmadığı onun yaşına uygun bir şekilde anlatılmalıdır. Ayrıca anne veya babayı da çocuk eşit oranda görmelidir. Ayrılıktan sonra anne veya babaın çocuğu az görmesi, ilgisiz kalması çocuğu psikolojisini olumsuz etkiler. Çocuk kendisini değersiz görebilir.

Çocuğunuzu Şimartmayın!
Boşanmadan dolayı suçuluk duyan anne babalar duydukları suçluluk duygusundan kurtulmak için çocuğun her istediğini yaparak şimartabiliyoarlar. Anne baba olarak anne baba olmaktan boşanmıyorsunuz. Ortak bir noktanız yani bir çocuğunuz var. Ve bu bağ ölene kadar devam edecek. Bu nedenle anne baba olarak sorumluluklarınızı bilip, çocukla ilgili kararları birlikte almalı, çocuğa tutarlı davranmalı ve çocuğunuzu şimartmamalısınız.

Psikolojik Destek Alın!
Çocuğun boşanmadan olumsuz etkilenmesini tamamen önlemek mümkün değildir. Psikolojik destekle sadece bu durumu daha kolay kabullenmesi sağlanabilinir. Aile içi tartışma ve şiddette şahit olmasındansa tabi ki anne babanın ayrılması daha sağlıklıdır. Anne baba da güçlü olmak için ihtiyaç duydukları taktirde psikolojik destek alabilirler.

Boşanma Öncesi ve Sonrası Pedagogtan Danışmanlık alarak Çocuğun daha az zararla bu süreci kabullenmesini sağlayın!

Boşanma çocuğun hayatında çok ciddi değişikliklere neden olacağı için çok hassas bir konudur ve bir uzman desteğinde boşanma süreci planlanabilir ve uzman pedagog rehberliğinde çocuğa anlatılmalıdır. Boşanma öncesi ve sonrası anne babanın çocuğua nasıl yaklaşacağı konusunda rehberlik alması çocuğun boşanmada daha az zarar görmesini sağlayacaktır.

Anne babalar boşanma sinyallerini hissedir hissetmez çocuklarını bu ayrılığa hazırlamalıdır. Bu karar çocuğa nasıl açıklanmalı, çocuk boşanmaya nasıl hazırlanmalı, boşanma öncesi ve sonrası çocuğa nasıl nelere dikkat edilmeli, çocuğun psikolojisine zarar vermeden bu süreç nasıl atlatılır? Bütün bu soruların cevabını uzman bir pedagogtan alabilirsiniz. Çünkü her ailenin dinamikleri ve her çocuğun özellikleri farklıdır. Onlara özel çözüm ve öneriler yüz yüze görüşülerek birlikte bulunabilinir. Aynı zaman da çocuğun yaşına ve özelliklerine göre nasıl bir yol izleneceğinizde pedagog çocukla görüşerek karar verebilir. Çocuk boşanmaya aşırı bir tepki veriyorsa ailenin danışmanlık alması yetmeyecek, çocuğunda mutlaka pedagotan psikolojik destek alması gerekecektir.

Çocuğunuzun boşanma sürecini en az zararla atlatması dileğiyle...,

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Boşanma Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli? Çocuğa Nasıl Yaklaşmalısınız? Çocuğu Boşanmaya Nasıl Hazırlarsınız?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Boşanma Çocuğa Nasıl Açıklanmalıdır? Psk.Dnş.Alaaddin DEBGİCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,759 uzman makalesi arasında 'Boşanma Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli? Çocuğa Nasıl Yaklaşmalısınız? Çocuğu Boşanmaya Nasıl Hazırlarsınız?' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:33
Top