2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Boşanma ve Çocuk: Çocuğunuz Boşanmaya Hazır mı? Boşanma Çocuğu Nasıl Etkiler?
MAKALE #5156 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Temmuz 2010 | 5,811 Okuyucu
Boşanmaya mı Karar Verdiniz? Boşanma Sürecinde Çocuk Nasıl Etkilenir? Boşanma Çocukta Hangi Psikolojik Problemlere Neden Olur?
Anne Babanın Boşanma (Ayrılma) ve Ayrı Yaşama Kararı

Anne babalar çeşitli nedenlerden dolayı ayrılmaya karar verebilirler. Uzun veya kısa bir evlilik yıllarından sonra bu kararı almak her iki taraf için kolay olmamıştır. Asıl zor olan olnları bekleyen yeni bir hayat düzenine adapte olmaktır. Bu bir yetişkin için kolay değilken elbette küçük bir çocuk için daha acı olacak ve bu ayrılıktan en çok zarar gören çocuklar olacaktır.

Çocuklar Boşanmayı Nasıl Algılar?

Çocuğun boşanmayı alğılayışı yaşına göre değişecektir. Çocuk için boşanma ilk etapta anne babasını kaybetme anlamı taşıyabilir. Çocuk anne babasın boşamasını anne babasının anne babalıktan istifa etmesi, anne baba olmaktan boşanması gibi alğılayabiliyorlar.
Bazen bu durumdan dolayı kendilerini suçlu bile hissediyorlar. Yani “ annem babam benim yüzümden ayrıldı” diye düşünebiliyorlar.

Çocuk Boşanmaya Nasıl Tepki Gösterir?

Boşanmayı bu şekilde alğılayan çocuk için boşanmayı kabullenmek zor olacaktır. Her çocuğun boşanmayı kabullenmesi farklı olacağı için vereceği tepkilerde farklı olacaktır. Çocuğun duygusal özelliklerine, anne babanın boşanma şekline, onu boşanmaya nasıl hazırladığında ve nasıl bir hayatın onu beklediğine göre farklılık gösterecektir. Genel olarak bir çocuğun anne babasının ayrılığından mutlu olacağı düşünülmemelidir. Aynı zamanda boşanmadan dolayı çocuğun yaşayacakları zorluklarında önüne geçmek mümkün değildir. Ancak boşanma süreci ve sonrasında bu olumsuz etkilerin derecesi azaltılabiliir.

Boşanmadan Çocuk Nasıl Etkilenir?

Boşanma sonrası çocuk anne veya babasını suçlayabilir ve onlara karşı öfkeli olabilir. Kısa bir depresyon yaşayabilir. Uyku düzeninde değişiklik olabilir. Çocuk okuyorsa okul başarısında düşmeler gözlenebilir. Çocuğun davranışlarında, yeme içme alışkanlıklarında değişiklik olabilir. Anne babaya saygısızlık yapabilir onları cezalandırmak için. Anne babaya çok tepkili davranabilir. Anne baba ayrı yaşadığı için istekleri doğrultusunda anne babayı kullanabilir. Ayrılıktan sonra anne veya babayı daha az görüyorsa, onların eksikliğini her alanda hissedebilir.

Çocuğunuzun Boşanmadan olumsuz etkilenmesini önleyemezsiniz!

Çocuğun boşanmadan olumsuz etkilenmesini tamamen önlemek mümkün değildir. Psikolojik destekle sadece bu durumu daha kolay kabullenmesi sağlanabilinir. Aile içi tartışma ve şiddette şahit olmasındansa tabi ki anne babanın ayrılması daha sağlıklıdır.

Boşanma Öncesi ve Sonrası Pedagogtan Danışmanlık almanız Çocuğunuzun Psikolojisi Açısından Çok Önmelidir!

Boşanma çocuğun hayatında çok ciddi değişikliklere neden olacağı için çok hassas bir konudur ve bir uzman desteğinde boşanma süreci planlanabilir ve uzman pedagog rehberliğinde çocuğa anlatılmalıdır. Boşanma öncesi ve sonrası anne babanın çocuğua nasıl yaklaşacağı konusunda rehberlik alması çocuğun boşanmada daha az zarar görmesini sağlayacaktır.

Kendinizi Suçlamayın ve Gerekirse Psikolojik Destek Alın!

Kimse boşanmak için evlenmez ve boşanacağını bilerek çocuk sahibi olmaz. Çeşitli nedenlerle ayrılmak zorunda kalmanız çocuğunuz içind esiizn içind edünyanın sonu değil. Çocuğunuzun psikolojisini düşünüken kendi psikolojinizide düşünmelisiniz. Çünkü siz iyi olmazsanız çocuğunua iyi bakamazsınız. Boşanma sürecinin agır gececeğini hissederseniz mutlaka psikolojik destek almalısınız.

Boşanma sürecinin problemsiz geçmesi dileğiyle...,Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Boşanma ve Çocuk: Çocuğunuz Boşanmaya Hazır mı? Boşanma Çocuğu Nasıl Etkiler?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Boşanma Çocukları Nasıl Etkiler? Psk.Tuğba DEMİRÖZ
► Boşanma ve Çocuğunuz Psk.Füsun BUDAK
► Fiziksel Ceza Çocuğu Nasıl Etkiler Psk.Dnş.Alaaddin DEBGİCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında 'Boşanma ve Çocuk: Çocuğunuz Boşanmaya Hazır mı? Boşanma Çocuğu Nasıl Etkiler?' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:37
Top