2007'den Bugüne 82,740 Tavsiye, 26,150 Uzman ve 18,357 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Serebral Palsi - Otizm ve Refleksoloji
MAKALE #5411 © Yazan Fzt.Nurgül KARAGÜL | Yayın Eylül 2010 | 5,552 Okuyucu
Refleksoloji "ayaklar bedenin aynasıdır." felsefesinden yola cıkılarak uygulanan bir alternatif tedavi yöntemidir.Vücuttaki her organın ayaklarda temsil edildigi bölgeler vardır ve buraya uygulanan özel teknik ve tutuslarla yapılan bir tedavidir.
Ayak tabanında sinir uçları mevcuttur,buraya yapılan uyarılarla periferik sinir sistemi uyarılır;oradan uyarılar merkezi sinir sistemi aracılıgı ile beyin ve ilgili organa iletilir.
Refleksolojiye göre "bir organın işleyişinde herhangi bir sorun varsa ;o organda enerji bloke olur ve organın çalısmasını engeller yani organ hasta olur;refleksoloji ile bloke olan enerjinin akışı saglanır ve organ iyileşir:)

SEREBRAL PALSİ:Dogum öncesi,dogum sırasında veye dogumdan sonra herhangi bir sebeple ortaya cıkan kalıcı fakat ilerleyici olmayan bir tablodur.
Serebral palsili cocuklarda ortaya cıkan problemler:::
spastisite
duyu algı motor problemleri
yutma,çigneme problemleri
salya-konusma problemi
dikkat dagınıklıgı-zeka geriligi
yürüme-gelisim geriligi
kabızlık ve kisiden kisiye göre degisen bırtakım problemleri sayabiliriz..

OTİZM

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber yasamın ilk 3 yılında ortaya cıkar.Genel olarak;agresiflik,asırı hareketlılık,dikkat dagınıklıgı,konusmada problem,komut almada sıkıntı,vs.özellikleri arasında sayılabilir.
Refleksoloji ile;serebral palsili ve otistik cocukların sıkıntıları paralelinde ayaktan ve elden uyarı vererek; davranıslarında düzenleme,işlevini tam olarak yapamayan organların işleyişini düzenlemek mümkün olmaktadır.
Her iki grup hastalık icinde REFLEKSOLOJİ;diger devam eden tedilerini bırakmamak kosulu ile kesinlikle denenmesi gereken bir ALTERNATİF tedavi yöntemidir...
BİR VAKA:
Degerlendirme tarihi:17 Mart 2010
X ;erkek- 26 aylık Tanı:serebral palsi-min.mental retardasyon
Genel vücut bulguları:
yürüyemiyor,konusamıyor,bas-gövde kontrolü yok,salya -dil kontrolü yok,algı min. düzeyde,dikkat dagınıklıgı min.,boy gelisimi yasıtları ile aynı seviyede,kilo yasıtlarından az,ayakta destekli durma süresi 3-5 dakika,kabızlık mevcut...
bize basvurma sebebi öncelikli olarak kabızlık(konstipasyon)

03.Eylül.2010
Kabızlık problemi seanslarımız basladıktan 10 seans sonra cözüldü,su an günasırı tuvalet ıhtıyacını giderebiliyor herhangi bir destek olmaksızın;anne,baba,mama,abi gibi kelimeler konusmaya basladı,ailede herkesi tanıyor ve artık ısteklerını hareketlerıyle dıle getirebiliyor;örnegin:dondurma ısterken annesının yuzune bakarak dilini cıkarıyor:);dil egersizleri ile beraber dilini biraz daha kontrol etmeye basladı ve salya kontrolü basladı,ayaga kaldırıldıgında adım atmaya calısıyor,genel olarak söylenen herseyi anlıyor...
refleksoloji seanslarını haftada 2 gün 30'ar dakıka uyguluyoruz,tabiki diger bütün tedavileri (medikal,özel egitim,fizyoterapi) devam etmektedir...
Sıkca sorulan sorular::
*refleksoloji seansları ne kadar sıklıkla uygulanmalı?
seanslar haftada 2 defa olmak üzere her seans 20-30 dakika arasında degisir.
*seanslar sırasında ne hissederim?
terleme,nefes alıp verme sıklıgında degısıklık,agrı,irritasyon görülebilir.bu gibi durumlarda dengeleme tutusları kullanılarak hastanın rahatlaması saglanmalıdır.
*refleksolojiye basladıktan sonra diger tedavilerime(medikal,fizyoterapi,özel egitim) ara vermelimiyim?
kesinlikle hicbir tedavi kesilmemelidir.refleksolojiyi bütün tedavilerinize destek tedavi olarak düsünebilirsiniz.
*refleksoloji baska hangi hastalıklarda uygulanabilir
migren,bas agrısı,reflü,uyku problemleri,panik atak,depresyon,astım ve solunum problemleri,stres,anksiyete,kabızlık,adet dönemi agrıları,yorgunluk sayılabılır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Serebral Palsi - Otizm ve Refleksoloji" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Nurgül KARAGÜL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Nurgül KARAGÜL'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Nurgül KARAGÜL'ün Makaleleri
► Serebral Palsi Nedir? Fzt.Aymen BALIKÇI
► Refleksoloji ÇOK OKUNUYOR Dr.Kasım ALTINTAŞ
► Refleksoloji Fzt.Erkan ALP
► Serebral Palsy(Cp) ve Rehabilitasyonu Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
► Otizm Dr.Veli KURT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,357 uzman makalesi arasında 'Serebral Palsi - Otizm ve Refleksoloji' başlığıyla benzeşen toplam 66 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:57
Top