2007'den Bugüne 75,942 Tavsiye, 24,845 Uzman ve 17,062 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Psikodrama Nedir Psikodrama Terapisti Kimdir?
MAKALE #5446 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Şeref ALGUR | Yayın Eylül 2010 | 3,955 Okuyucu
Psikodrama Nedir? ‘Psikodrama Terapisti’ Kime Denir?

Psikodrama; spontan tiyatrodan esinlenerek Moreno tarafından geliştirilmiş bir terapi tekniğidir.

Bir psikodrama terapisti olmak için; psikoloji, psikolojik danışma, tıp gibi alanlardan birinden lisans diplomasına sahip olduktan sonra, uzunca bir eğitimden geçmek gerekir. Uzun yıllar süren terapi eğitimi süresince, eğitimi alan kişiler; önce kendileri terapiden geçerler. Teorik bilgi aldıkları seminerlere katılırlar. Daha sonra süpervizyon eşliğinde grup yönetirler. Başarılı bir şekilde yaptıkları grubu tamamlayabilenler; sınavdan da başarılı olurlarsa bir tez hazırlayarak yardımcı terapist olurlar. Bu aşamada; süpervizyon eşliğinde grup yönetebilirler. Benzer bir sürece devam ederek; terapist olma hakkı elde ederler. Bir psikodrama terapisti, çalışma alanını kendisi belirleyebilir.

Psikodrama yaygın olarak grup çalışması şeklinde kullanılır.

Kişisel gelişimde, kişinin kendini tanıması, kararsızlıklarından, kaygılarından kurtulup hayatın akışına katılması, hedeflerinin peşinden umutla ve inançla koşabilmesi, üretebilmesi, sağlıklı ilişkiler kurabilmesi, bağışlayabilmesi, içindeki sevgiyi ortaya çıkartabilmesi, yaşamında mutlu, huzurlu ve başarılı olması amaçlarıyla kullanılır.
Psikodramada geçmiş ya da gelecek, hayaller, korkular, rüyalar “şimdi ve burada” ya getirilerek çalışılır.

Psikodrama Gruplarından Neler Öğreniyoruz?

Aslında, hayatımız boyunca, gelişimimiz devam ediyor. Ancak psikodrama gruplarında; gelişimimizi, kendi kontrolümüz altına alabiliyoruz.

Karar veremediğimiz seçenekler arasından, kendimiz için en doğru olanıyla tanışıyoruz.
Kaygı ve korkularımızla karşılaşmayı ve başa çıkmayı öğreniyoruz.

Suçluluk duygularımızın, hayatımızı nasıl etkilediğini ve kendimizi bağışlamak ve kendimizi sevmek için neler yapabileceğimizi öğreniyoruz.

Psikodrama Gruplarında Çalışma Nasıl Olur?

Her sene, psikodrama grupları başladığında; yeni bir heyecan ve yeni bir umut oluşur. İlk oturum; grup üyelerinin, o yıl için, kendinden ve hayattan beklentilerinin neler olduğunu keşfettikleri ve ifade ettikleri bir grup oyunuyla başlar.

İlerlemiş gruplarda; ikinci oturumdan itibaren “protogonist” ile çalışmalara başlanır. “Protogonist” diye tanımlanan kişi, o haftaki oturumda çalışmak istediği konuyu açıklar. ‘İlerlemiş grup’ diye söz ettiğimiz durum, aynı grup üyelerinin, belli bir süre birlikte psikodrama gruplarına katılmış olması ve aralarında güven ilişkisinin gelişmiş olmasıdır. Güven geliştikten sonra, bu çalışma gruplarında herkes, her konuyu çalışabilmektedir.
Genellikle, birden fazla kişi, kendi konusunu çalışmak ister. Bir seçim yapılır. Ve genelde, bir kişinin konusu çalışılır. Ancak psikodrama gruplarında, konusunu çalışan kişi, sahnede oyununu oynarken, diğer grup üyelerine roller verir. Pek çok grup üyesi - bazen hepsi - sahnede rollerini alırlar. Bu roller sırasında; kendileri ve diğerleri ile ilgili pek çok bilgi edinirler.

Grup üyesi, bir role boşu boşuna seçilmez. Role seçilen kişilerden, paylaşım sırasında, sık sık; ‘ bu tam bana göre ‘ ya da ‘ beni anlatan bir rol oldu ‘ cümlesini duyarız. Bu, aslında şaşırtıcı değildir! Bu; tele ilişkisidir. İnsanlar birbirini tanımasa da, birbirlerini hissedebilirler. Bu sırada dirençler de teker teker kırılır. Bir kişinin kendi başına asla fark etmeyeceği ya da itiraf etmeyeceği duygu ve düşünceleri, başkasının rolündeyken ağzından dökülüverir. Ve paylaşım sırasında, kendisiyle rolün ilişkisini anlayıp bağlantı kurabilir.

Psikodrama gruplarında üyeler, günlük yaşam akışları içinde, kendilerini etkileyen olayları, gelecekle ilgili planlarını, alacağı kararları, rüyalarını, korkularını, öfkelerini, geçmişle ilgili içinde ukde kalmış durumları, günlük hayatlarındaki kişiler arası ilişkileri, motivasyon ihtiyaçlarını, liderlik becerilerini, empati yeteneklerini, evlilik ilişkisi içindeki çıkmazlarını, eş seçimi ya da evlilik konusundaki kararsızlıklarını, hayır deme becerilerini, uyum ve anlayış gösterme yeteneklerini vb. çalışırlar.

Psikodrama grubunda her şeyi çalışmak mümkündür!
Bir kişi, kendini tanımak ve geliştirmek için pek çok yol kullanabilir. İnsanlarla konuşmak, gezmek, yeni kültürler tanımak, okumak, film, tiyatro vb. izleyerek üzerinde düşünmek, bilgileri içinde analizler yaparak, yeni yorumlara ulaşmak; kişinin büyüme sürecine ciddi katkılar yapmaktadır. Ancak psikodrama grup çalışmalarında birey, hangi yönlerini geliştirebileceğini keşfederek onun üzerine gidebilir. Böylece normal gelişim sürecinde belki on, belki yirmi yıl sonra fark edeceklerini bir - iki yıl içinde fark ettiği için; değişmek ve yeniden yapılanmak için zamanı kalır.

Bir kişi mutsuzluklarını, içsel huzursuzluklarını tanımadan devam ettiği zaman genellikle hastalanır. Bu hastalıklar bazen psikolojik kökenli de olsa; fiziksel boyutlarla ortaya çıkar. Tedavi olurlar. Farklı bir noktadan, yeni semptomlar ortaya çıkar. Yeniden aynı süreç tekrarlanır. Bir semptom ortadan kalkar, diğeri ortaya çıkar. Bu aslında; psikolojik rahatsızlıklarda da görülen bir durumdur. Panik atak, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıkların ortaya çıkardığı semptomlar, ilaçla tedavi edilerek iyileştirilse de iç dünyada, onu oluşturan olumsuz bilgiler değişmedikçe, başka semptomlarla ortaya çıkacaktır.

Psikodrama gruplarında; kişinin hayatında, ya da geçmişinde, kendisini mutsuz eden yaşantıları anlaması ve bunları farklı algılamak ya da değiştirmek için gerekli gücü kazanması sağlanır.

Evlilik ilişkisi hakkında, dışarıdan fikir beyan etmek çok kolaydır. Dışarıdan bakıldığında kolayca anlaşılan davranış biçimini, kişinin kendi kendisine anlaması çok zordur. Psikodrama grup çalışmasında; bir kişinin, hem kendisini dışarıdan seyretme şansı vardır hem de eşinin rolüne girerek, onun neler hissettiğini anlaması mümkün olmaktadır.

Kadın erkek ilişkilerinde, arkadaşlık ilişkilerinde, üst ast ilişkilerinde, aile ilişkilerinde yaşanan problemler; genellikle birbirlerini anlamamak, yanlış anlamak, farklı beklentiler içinde olmak gibi durumlardan ortaya çıkar. Gruplarda, bunların farkına varmak her zaman mümkündür. Ayrıca iletişimimizde kullandığımız yapının, ilişkimizi nasıl etkilediğini fark ettikten sonra, bunu değiştirebiliriz. Ancak bunu değiştirmeye yönelik dirençlerimiz devreye girebilir. Bu durumda, geçmiş zamanlarda öğrendiğimiz temel bilgileri tanıyıp, onlarla ilgilenebiliriz.

Psikodrama gruplarında; bazen 2 saatlik bir çalışmada, 20 yılı izleyebiliriz.
Psikodrama gruplarında; kişisel gelişimi sağlayarak; ayaklarımızı güvenle yere basmayı hedefleriz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler  
► Psikodrama Psk.Dnş.Ekrem DEMİRAĞ
► Bireysel Terapide Psikodrama Uzm.Psk.Betül DURSUN
► Çocuk Terapisinde İyileştiren Masallar ve Psikodrama Psk.Dnş.Reyhan Çakmak YEŞİLOVA
► Stalker Kimdir, Stalklamak Nedir? Psk.Serap DUYGULU
► Psikolog Kimdir? Psikoterapi Nedir? Uzm.Psk.Özlem AKKEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,062 uzman makalesi arasında 'Psikodrama Nedir Psikodrama Terapisti Kimdir?' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
 
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:15
Top