TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psikodrama Nedir Psikodrama Terapisti Kimdir?

Şeref ALGUR Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Şeref ALGUR
Kayseri
Uzman Psikolojik Danışman
15 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 1 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3776,

* Yayın Tarihi : 09-09-2010 - 22:49 (2356 gün önce),

* Ortalama Günde 1.60 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6606 , Kelime Sayısı : 798 , Boyut : 6.45 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Dnş.Şeref ALGUR hakkında söyledikleri:
Şeref hocanın hem stajyeri hem danışanı olarak sizlerle aklıma gelen ilk cümleyi paylaşmak istiyorum: güven. Genelde bir konuyu danışmadan önce aklımıza ilk gelen soru acaba güvenebilir miyim oluyor. Danışanlarına son derece samimi ve dostça yaklaşımı ile, aynı zamanda içimizden birinin olduğunu göstererek danışanlarının güvenini kazanıyor. Şeref hoca ile ilk görüşmenizde diğer meslektaşlarına göre onu farklı kılan noktaları göreceksinizdir. Uzun yıllara dayanan tecrübesi ve eğitimi, farklı terapi yaklaşımları, işine verdiği önem ve prensipleri ile uzmanlığını kanıtlamış bir isim. Kayseri için... [DEVAMI..]
(Müşerref, Arkadaş/Tanıdık, 25-03-2015)

Uzman Psikolojik Danışman-Psikodramatist Şeref Algur ile Ocak 2014'de tanıştım.
Kendisinden bireysel terapi aldım aynı zamanda asistanlığını yapmaktayım.
Kişilik olarak daimi genç, akılcı ve babacan.
En dikkat çekici özelliği olayları etkili bir şekilde analiz edip farklı ihtimal zincirlerini de göz önüne alarak güçlü sezgileri ve tecrübesiyle çözümleme yeteneği.
Kariyerine bakıldığında Psikolojik danışmanlık, bireysel terapi ve eğitim alanında kültürel, entelektüel ve literatürel bilgisiyle özellikle Kayseri'de endüstriyel danışmanlık sektörüne yepyeni bir soluk getirmiş ve zihin serma... [DEVAMI..]

(Alper Talha, Danışan, 24-10-2014)

Uzm. Psik. Danışman Şeref ALGUR ile 2013-2014 yazı staj dönemimde tanışmış bulunmaktayım. Kendisi alanında uzman olup, bize değerli bilgilerini aktarmıştır. Ben hocamın bilgilerinden fazlasıyla yararlandığımı düşünüyorum. Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle diğer meslektaşlarına göre daha ön plana çıktığını düşünüyorum. Kendisini üç sıfatla tanımlarsam; güleryüzlü, ciddi, ve yardımsever sıfatlarını seçerim. Kendisine bana vermiş olduğu değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
(Nildem Gündoğdu, Arkadaş/Tanıdık, 30-04-2014)

Uzm.Psk.Dnş.Şeref ALGUR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Psikodrama Nedir Psikodrama Terapisti Kimdir?

Psikodrama Nedir? ‘Psikodrama Terapisti’ Kime Denir?

Psikodrama; spontan tiyatrodan esinlenerek Moreno tarafından geliştirilmiş bir terapi tekniğidir.

Bir psikodrama terapisti olmak için; psikoloji, psikolojik danışma, tıp gibi alanlardan birinden lisans diplomasına sahip olduktan sonra, uzunca bir eğitimden geçmek gerekir. Uzun yıllar süren terapi eğitimi süresince, eğitimi alan kişiler; önce kendileri terapiden geçerler. Teorik bilgi aldıkları seminerlere katılırlar. Daha sonra süpervizyon eşliğinde grup yönetirler. Başarılı bir şekilde yaptıkları grubu tamamlayabilenler; sınavdan da başarılı olurlarsa bir tez hazırlayarak yardımcı terapist olurlar. Bu aşamada; süpervizyon eşliğinde grup yönetebilirler. Benzer bir sürece devam ederek; terapist olma hakkı elde ederler. Bir psikodrama terapisti, çalışma alanını kendisi belirleyebilir.

Psikodrama yaygın olarak grup çalışması şeklinde kullanılır.

Kişisel gelişimde, kişinin kendini tanıması, kararsızlıklarından, kaygılarından kurtulup hayatın akışına katılması, hedeflerinin peşinden umutla ve inançla koşabilmesi, üretebilmesi, sağlıklı ilişkiler kurabilmesi, bağışlayabilmesi, içindeki sevgiyi ortaya çıkartabilmesi, yaşamında mutlu, huzurlu ve başarılı olması amaçlarıyla kullanılır.
Psikodramada geçmiş ya da gelecek, hayaller, korkular, rüyalar “şimdi ve burada” ya getirilerek çalışılır.

Psikodrama Gruplarından Neler Öğreniyoruz?

Aslında, hayatımız boyunca, gelişimimiz devam ediyor. Ancak psikodrama gruplarında; gelişimimizi, kendi kontrolümüz altına alabiliyoruz.

Karar veremediğimiz seçenekler arasından, kendimiz için en doğru olanıyla tanışıyoruz.
Kaygı ve korkularımızla karşılaşmayı ve başa çıkmayı öğreniyoruz.

Suçluluk duygularımızın, hayatımızı nasıl etkilediğini ve kendimizi bağışlamak ve kendimizi sevmek için neler yapabileceğimizi öğreniyoruz.

Psikodrama Gruplarında Çalışma Nasıl Olur?

Her sene, psikodrama grupları başladığında; yeni bir heyecan ve yeni bir umut oluşur. İlk oturum; grup üyelerinin, o yıl için, kendinden ve hayattan beklentilerinin neler olduğunu keşfettikleri ve ifade ettikleri bir grup oyunuyla başlar.

İlerlemiş gruplarda; ikinci oturumdan itibaren “protogonist” ile çalışmalara başlanır. “Protogonist” diye tanımlanan kişi, o haftaki oturumda çalışmak istediği konuyu açıklar. ‘İlerlemiş grup’ diye söz ettiğimiz durum, aynı grup üyelerinin, belli bir süre birlikte psikodrama gruplarına katılmış olması ve aralarında güven ilişkisinin gelişmiş olmasıdır. Güven geliştikten sonra, bu çalışma gruplarında herkes, her konuyu çalışabilmektedir.
Genellikle, birden fazla kişi, kendi konusunu çalışmak ister. Bir seçim yapılır. Ve genelde, bir kişinin konusu çalışılır. Ancak psikodrama gruplarında, konusunu çalışan kişi, sahnede oyununu oynarken, diğer grup üyelerine roller verir. Pek çok grup üyesi - bazen hepsi - sahnede rollerini alırlar. Bu roller sırasında; kendileri ve diğerleri ile ilgili pek çok bilgi edinirler.

Grup üyesi, bir role boşu boşuna seçilmez. Role seçilen kişilerden, paylaşım sırasında, sık sık; ‘ bu tam bana göre ‘ ya da ‘ beni anlatan bir rol oldu ‘ cümlesini duyarız. Bu, aslında şaşırtıcı değildir! Bu; tele ilişkisidir. İnsanlar birbirini tanımasa da, birbirlerini hissedebilirler. Bu sırada dirençler de teker teker kırılır. Bir kişinin kendi başına asla fark etmeyeceği ya da itiraf etmeyeceği duygu ve düşünceleri, başkasının rolündeyken ağzından dökülüverir. Ve paylaşım sırasında, kendisiyle rolün ilişkisini anlayıp bağlantı kurabilir.

Psikodrama gruplarında üyeler, günlük yaşam akışları içinde, kendilerini etkileyen olayları, gelecekle ilgili planlarını, alacağı kararları, rüyalarını, korkularını, öfkelerini, geçmişle ilgili içinde ukde kalmış durumları, günlük hayatlarındaki kişiler arası ilişkileri, motivasyon ihtiyaçlarını, liderlik becerilerini, empati yeteneklerini, evlilik ilişkisi içindeki çıkmazlarını, eş seçimi ya da evlilik konusundaki kararsızlıklarını, hayır deme becerilerini, uyum ve anlayış gösterme yeteneklerini vb. çalışırlar.

Psikodrama grubunda her şeyi çalışmak mümkündür!
Bir kişi, kendini tanımak ve geliştirmek için pek çok yol kullanabilir. İnsanlarla konuşmak, gezmek, yeni kültürler tanımak, okumak, film, tiyatro vb. izleyerek üzerinde düşünmek, bilgileri içinde analizler yaparak, yeni yorumlara ulaşmak; kişinin büyüme sürecine ciddi katkılar yapmaktadır. Ancak psikodrama grup çalışmalarında birey, hangi yönlerini geliştirebileceğini keşfederek onun üzerine gidebilir. Böylece normal gelişim sürecinde belki on, belki yirmi yıl sonra fark edeceklerini bir - iki yıl içinde fark ettiği için; değişmek ve yeniden yapılanmak için zamanı kalır.

Bir kişi mutsuzluklarını, içsel huzursuzluklarını tanımadan devam ettiği zaman genellikle hastalanır. Bu hastalıklar bazen psikolojik kökenli de olsa; fiziksel boyutlarla ortaya çıkar. Tedavi olurlar. Farklı bir noktadan, yeni semptomlar ortaya çıkar. Yeniden aynı süreç tekrarlanır. Bir semptom ortadan kalkar, diğeri ortaya çıkar. Bu aslında; psikolojik rahatsızlıklarda da görülen bir durumdur. Panik atak, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıkların ortaya çıkardığı semptomlar, ilaçla tedavi edilerek iyileştirilse de iç dünyada, onu oluşturan olumsuz bilgiler değişmedikçe, başka semptomlarla ortaya çıkacaktır.

Psikodrama gruplarında; kişinin hayatında, ya da geçmişinde, kendisini mutsuz eden yaşantıları anlaması ve bunları farklı algılamak ya da değiştirmek için gerekli gücü kazanması sağlanır.

Evlilik ilişkisi hakkında, dışarıdan fikir beyan etmek çok kolaydır. Dışarıdan bakıldığında kolayca anlaşılan davranış biçimini, kişinin kendi kendisine anlaması çok zordur. Psikodrama grup çalışmasında; bir kişinin, hem kendisini dışarıdan seyretme şansı vardır hem de eşinin rolüne girerek, onun neler hissettiğini anlaması mümkün olmaktadır.

Kadın erkek ilişkilerinde, arkadaşlık ilişkilerinde, üst ast ilişkilerinde, aile ilişkilerinde yaşanan problemler; genellikle birbirlerini anlamamak, yanlış anlamak, farklı beklentiler içinde olmak gibi durumlardan ortaya çıkar. Gruplarda, bunların farkına varmak her zaman mümkündür. Ayrıca iletişimimizde kullandığımız yapının, ilişkimizi nasıl etkilediğini fark ettikten sonra, bunu değiştirebiliriz. Ancak bunu değiştirmeye yönelik dirençlerimiz devreye girebilir. Bu durumda, geçmiş zamanlarda öğrendiğimiz temel bilgileri tanıyıp, onlarla ilgilenebiliriz.

Psikodrama gruplarında; bazen 2 saatlik bir çalışmada, 20 yılı izleyebiliriz.
Psikodrama gruplarında; kişisel gelişimi sağlayarak; ayaklarımızı güvenle yere basmayı hedefleriz.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Psikodrama Nedir Psikodrama Terapisti Kimdir? ile İlgili Kavramlar : psikodrama, psikodrama terapisi, psikodrama nedir, psikodramanın tanımı, psikodrama terapisti, moreno
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Psikodrama Nedir Psikodrama Terapisti Kimdir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Şeref ALGUR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Uzm.Psk.Dnş.Şeref ALGUR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
Henüz yok
Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Doğum Sonrası Yaşanan Cinsel Soğukluk , Uzm.Eyüp SARI
 • Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir. , Adalet SEVİM
 • Panik Bozukluk Tedavisinde İlaç Kullanımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar , Uzm.Kumru ŞERİFOVA
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  15:47
  Top