TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Psikodrama Nedir PSİKODRAMA TERAPİSTİ KİMDİR?

Şeref ALGUR Fotoğraf
Psk.Dnş.Şeref ALGUR
Kayseri
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi13 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 1 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2751,

* Yayın Tarihi : 09-09-2010 - 21:49 (1501 gün önce),

* Ortalama Günde 1.83 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6606 , Kelime Sayısı : 798 , Boyut : 6.45 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Şeref ALGUR hakkında söyledikleri:
Uzm. Psik. Danışman Şeref ALGUR ile 2013-2014 yazı staj dönemimde tanışmış bulunmaktayım. Kendisi alanında uzman olup, bize değerli bilgilerini aktarmıştır. Ben hocamın bilgilerinden fazlasıyla yararlandığımı düşünüyorum. Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle diğer meslektaşlarına göre daha ön plana çıktığını düşünüyorum. Kendisini üç sıfatla tanımlarsam; güleryüzlü, ciddi, ve yardımsever sıfatlarını seçerim. Kendisine bana vermiş olduğu değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
(Nildem Gündoğdu, Arkadaş/Tanıdık, 30-04-2014)

Şeref Algur gerek kişiliğiyle gerek meslek aşkıyla gerek sevgi ve samimiyetiyle harika bir kişiliğe sahip ve aynı zamanda mütevazılığı ile de ön plana çıkan biridir.Şeref Bey verdiği danışmanlık hizmetiyle danışanlarının ona olan güvenini, rahatlığını ve samimiyetini çok rahat fark edebilirsiniz.Yaptığı mesleğin gerçekten hakkını veren ender kişilerden biridir.Şeref Bey'in şöylede bir artısı var, Kayseri'deki tek Psikodramatisttir. Bu işin 9 yıl eğitimi alarak Avrupa Psikoterapi Derneği'nden onaylı diplomasını almıştır.Aynı zamanda çözüm odaklı terapist ve aile danışmadır.Şeref Bey'i tavsiye e... [DEVAMI..]
(Gülten, Arkadaş/Tanıdık, 10-10-2013)

Şeref Bey o kadar değerli bir insan ki..
Kendisi ile Kurumumuz bakım elemanlarına vermiş olduğu gönüllü eğitim sayesinde tanışma fırsatı yakaladım. O zamandan beri de peşini bırakmadım.. Maddiyata ve reklama önem vermez, zaten onunla yolu kesişen her insan etkilenir ve bir diğerine anlatır.

Danışanı olmayı çok isterdim; ancak ben o engin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmayı tercih ettim. Türkiye'deki sayılı psikodramatistlerden, Kayseri'de ise bu alandaki tek isim diyebilirim. Aldığı eğitimlerin hakkını fazlasıyla verdiği, mesleğine aşık bir danışman olduğu ve bunu yansıttığı için de ... [DEVAMI..]

(Psk.Nâme İmren TEKİN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 07-10-2013)

Psk.Dnş.Şeref ALGUR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Psikodrama Nedir PSİKODRAMA TERAPİSTİ KİMDİR?

Psikodrama Nedir? ‘Psikodrama Terapisti’ Kime Denir?

Psikodrama; spontan tiyatrodan esinlenerek Moreno tarafından geliştirilmiş bir terapi tekniğidir.

Bir psikodrama terapisti olmak için; psikoloji, psikolojik danışma, tıp gibi alanlardan birinden lisans diplomasına sahip olduktan sonra, uzunca bir eğitimden geçmek gerekir. Uzun yıllar süren terapi eğitimi süresince, eğitimi alan kişiler; önce kendileri terapiden geçerler. Teorik bilgi aldıkları seminerlere katılırlar. Daha sonra süpervizyon eşliğinde grup yönetirler. Başarılı bir şekilde yaptıkları grubu tamamlayabilenler; sınavdan da başarılı olurlarsa bir tez hazırlayarak yardımcı terapist olurlar. Bu aşamada; süpervizyon eşliğinde grup yönetebilirler. Benzer bir sürece devam ederek; terapist olma hakkı elde ederler. Bir psikodrama terapisti, çalışma alanını kendisi belirleyebilir.

Psikodrama yaygın olarak grup çalışması şeklinde kullanılır.

Kişisel gelişimde, kişinin kendini tanıması, kararsızlıklarından, kaygılarından kurtulup hayatın akışına katılması, hedeflerinin peşinden umutla ve inançla koşabilmesi, üretebilmesi, sağlıklı ilişkiler kurabilmesi, bağışlayabilmesi, içindeki sevgiyi ortaya çıkartabilmesi, yaşamında mutlu, huzurlu ve başarılı olması amaçlarıyla kullanılır.
Psikodramada geçmiş ya da gelecek, hayaller, korkular, rüyalar “şimdi ve burada” ya getirilerek çalışılır.

Psikodrama Gruplarından Neler Öğreniyoruz?

Aslında, hayatımız boyunca, gelişimimiz devam ediyor. Ancak psikodrama gruplarında; gelişimimizi, kendi kontrolümüz altına alabiliyoruz.

Karar veremediğimiz seçenekler arasından, kendimiz için en doğru olanıyla tanışıyoruz.
Kaygı ve korkularımızla karşılaşmayı ve başa çıkmayı öğreniyoruz.

Suçluluk duygularımızın, hayatımızı nasıl etkilediğini ve kendimizi bağışlamak ve kendimizi sevmek için neler yapabileceğimizi öğreniyoruz.

Psikodrama Gruplarında Çalışma Nasıl Olur?

Her sene, psikodrama grupları başladığında; yeni bir heyecan ve yeni bir umut oluşur. İlk oturum; grup üyelerinin, o yıl için, kendinden ve hayattan beklentilerinin neler olduğunu keşfettikleri ve ifade ettikleri bir grup oyunuyla başlar.

İlerlemiş gruplarda; ikinci oturumdan itibaren “protogonist” ile çalışmalara başlanır. “Protogonist” diye tanımlanan kişi, o haftaki oturumda çalışmak istediği konuyu açıklar. ‘İlerlemiş grup’ diye söz ettiğimiz durum, aynı grup üyelerinin, belli bir süre birlikte psikodrama gruplarına katılmış olması ve aralarında güven ilişkisinin gelişmiş olmasıdır. Güven geliştikten sonra, bu çalışma gruplarında herkes, her konuyu çalışabilmektedir.
Genellikle, birden fazla kişi, kendi konusunu çalışmak ister. Bir seçim yapılır. Ve genelde, bir kişinin konusu çalışılır. Ancak psikodrama gruplarında, konusunu çalışan kişi, sahnede oyununu oynarken, diğer grup üyelerine roller verir. Pek çok grup üyesi - bazen hepsi - sahnede rollerini alırlar. Bu roller sırasında; kendileri ve diğerleri ile ilgili pek çok bilgi edinirler.

Grup üyesi, bir role boşu boşuna seçilmez. Role seçilen kişilerden, paylaşım sırasında, sık sık; ‘ bu tam bana göre ‘ ya da ‘ beni anlatan bir rol oldu ‘ cümlesini duyarız. Bu, aslında şaşırtıcı değildir! Bu; tele ilişkisidir. İnsanlar birbirini tanımasa da, birbirlerini hissedebilirler. Bu sırada dirençler de teker teker kırılır. Bir kişinin kendi başına asla fark etmeyeceği ya da itiraf etmeyeceği duygu ve düşünceleri, başkasının rolündeyken ağzından dökülüverir. Ve paylaşım sırasında, kendisiyle rolün ilişkisini anlayıp bağlantı kurabilir.

Psikodrama gruplarında üyeler, günlük yaşam akışları içinde, kendilerini etkileyen olayları, gelecekle ilgili planlarını, alacağı kararları, rüyalarını, korkularını, öfkelerini, geçmişle ilgili içinde ukde kalmış durumları, günlük hayatlarındaki kişiler arası ilişkileri, motivasyon ihtiyaçlarını, liderlik becerilerini, empati yeteneklerini, evlilik ilişkisi içindeki çıkmazlarını, eş seçimi ya da evlilik konusundaki kararsızlıklarını, hayır deme becerilerini, uyum ve anlayış gösterme yeteneklerini vb. çalışırlar.

Psikodrama grubunda her şeyi çalışmak mümkündür!
Bir kişi, kendini tanımak ve geliştirmek için pek çok yol kullanabilir. İnsanlarla konuşmak, gezmek, yeni kültürler tanımak, okumak, film, tiyatro vb. izleyerek üzerinde düşünmek, bilgileri içinde analizler yaparak, yeni yorumlara ulaşmak; kişinin büyüme sürecine ciddi katkılar yapmaktadır. Ancak psikodrama grup çalışmalarında birey, hangi yönlerini geliştirebileceğini keşfederek onun üzerine gidebilir. Böylece normal gelişim sürecinde belki on, belki yirmi yıl sonra fark edeceklerini bir - iki yıl içinde fark ettiği için; değişmek ve yeniden yapılanmak için zamanı kalır.

Bir kişi mutsuzluklarını, içsel huzursuzluklarını tanımadan devam ettiği zaman genellikle hastalanır. Bu hastalıklar bazen psikolojik kökenli de olsa; fiziksel boyutlarla ortaya çıkar. Tedavi olurlar. Farklı bir noktadan, yeni semptomlar ortaya çıkar. Yeniden aynı süreç tekrarlanır. Bir semptom ortadan kalkar, diğeri ortaya çıkar. Bu aslında; psikolojik rahatsızlıklarda da görülen bir durumdur. Panik atak, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıkların ortaya çıkardığı semptomlar, ilaçla tedavi edilerek iyileştirilse de iç dünyada, onu oluşturan olumsuz bilgiler değişmedikçe, başka semptomlarla ortaya çıkacaktır.

Psikodrama gruplarında; kişinin hayatında, ya da geçmişinde, kendisini mutsuz eden yaşantıları anlaması ve bunları farklı algılamak ya da değiştirmek için gerekli gücü kazanması sağlanır.

Evlilik ilişkisi hakkında, dışarıdan fikir beyan etmek çok kolaydır. Dışarıdan bakıldığında kolayca anlaşılan davranış biçimini, kişinin kendi kendisine anlaması çok zordur. Psikodrama grup çalışmasında; bir kişinin, hem kendisini dışarıdan seyretme şansı vardır hem de eşinin rolüne girerek, onun neler hissettiğini anlaması mümkün olmaktadır.

Kadın erkek ilişkilerinde, arkadaşlık ilişkilerinde, üst ast ilişkilerinde, aile ilişkilerinde yaşanan problemler; genellikle birbirlerini anlamamak, yanlış anlamak, farklı beklentiler içinde olmak gibi durumlardan ortaya çıkar. Gruplarda, bunların farkına varmak her zaman mümkündür. Ayrıca iletişimimizde kullandığımız yapının, ilişkimizi nasıl etkilediğini fark ettikten sonra, bunu değiştirebiliriz. Ancak bunu değiştirmeye yönelik dirençlerimiz devreye girebilir. Bu durumda, geçmiş zamanlarda öğrendiğimiz temel bilgileri tanıyıp, onlarla ilgilenebiliriz.

Psikodrama gruplarında; bazen 2 saatlik bir çalışmada, 20 yılı izleyebiliriz.
Psikodrama gruplarında; kişisel gelişimi sağlayarak; ayaklarımızı güvenle yere basmayı hedefleriz.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Psikodrama Nedir PSİKODRAMA TERAPİSTİ KİMDİR? ile İlgili Kavramlar : psikodrama, psikodrama terapisi, psikodrama nedir, psikodramanın tanımı, psikodrama terapisti, moreno
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Psikodrama Nedir PSİKODRAMA TERAPİSTİ KİMDİR?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Şeref ALGUR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Dnş.Şeref ALGUR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
Henüz yok
Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Fırtınalı Dönemin Adı : Ergenlik , Vildan SARAK
 • Çocuklarda Takıntılar- Obsesif Kompulsif Bozukluk , İlay AKTOPRAK
 • Stres Ve İş Stresi Kavramlarına Genel Bir Bakış , Ebrar YENİCE KANIK
 • Kekemelik Nedir? , Mehmet UYAR
 • Gebelikte Depresyon Ve Sağlıklı Beslenme , M. Berk KARAOĞLU
 • Çocuğunuzun Kişiliğine Zarar Verme Yöntemleri , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Tükenmişlik Sendromu , Ferhan BIÇAKCILAR
 • Çocuk Ve Müzik , Duygu KARAKULAK TAKVİM
 • Vajinismusa Eşlik Eden Evlilik Sorunları Ve Psikolojik Sorunlar , Gülüm BACANAK
 • Üstün Zekâlı Ve Özel Yetenekli Çocukların Özellikleri, Tanılanması, Yönlendirilmesi, Eğitimleri, Bilim Ve Sanat Merkezleri , Ramazan ŞİMŞEK
 • İçe Kapanık Çocuklar Ve Sosyal Fobi , Tunahan UZUN
 • Depresyon: Bir Sonbahar Hüznü - Kimler Daha Yatkın Ve Sebepleri , Yetkin KUŞAN
 • Yeni Evlenecek Çiftlere Öneriler , Ferhan BIÇAKCILAR
 • Ergenlerde Cinsellik Ve Mahremiyeti Korumak , Nihan DİKME
 • Fiziksel,duygusal Cinsel Çocuk İstismarı Ve İhmali , Başak TANRIVERDİ
 • Çocuklarda Uyku Düzeni , Duygu KARAKULAK TAKVİM
 • "An"Da Var Olabilmek , Ümit AKÇAKAYA
 • Çocuk, Disiplin Ve Yöntemler , Duygu KARAKULAK TAKVİM
 • Çocuklarla Cinselliği Konuşmak , Başak TANRIVERDİ
 • Tuvalet Eğitiminde Ebeveyn Yaklaşımlarının Kişiliğimize Etkisi , Eyüp AKIN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  14:21
  Top