2007'den Bugüne 76,246 Tavsiye, 24,881 Uzman ve 17,106 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Evcilik Oyunu ve Çocuklara Kazandırdıkları
MAKALE #5447 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Eylül 2010 | 7,311 Okuyucu
Çocukların hayatında gelişim süreçlerini belki de en çok etkileyen dönem oyun çağı olarak bilinen ilk çocukluk evresidir.Özellikle oyunun ve oyuncağın çocukların gelişimindeki önemi tartışılmaz.
Çocuklar hayatla ilgili pek çok şeyi oyunlarla ve oyuncaklarla sembolize ederek öğrenirler. Sembolize etmek derken bahsedilen, -miş gibi yapmaktır. Çocuk oyun oynarken, kendi dünyasında doktor-muş gibi,anney-miş gibi, tamirciy-miş gibi yapar.Çevresinde gördüğü her şeyi öğrenmek ve deneyimlemek için farkında olmadan işleyen bir sistem sayesinde çocuklar dış dünyaya uyum sağlamanın yolunu oynayarak keşfederler.Oyunla sosyal bir birey olmanın,toplumsallaşmanın ilk adımlarını atarlar.
Çocuklar oyun oynarken pek çok şeyi sembolize ederlerken aynı zamanda gerçek hayattaki kişileri ya da olayları da canlandırırlar. Bu açıdan oyun oynamak çocuk açısından hayati öneme sahiptir.
· Oyun oynarken çocuk öncelikle hayal kurar.
· Kurduğu hayale uygun olarak figürleri canlandırır, miş gibi yapar: Doktormuş gibi, anneymiş gibi vb.
· Düşündüğü ya da hayal ettiği ortama uygun oyuncaklar ve oyunlar yaratır.
· Bütün bu eylemler sırasında karşılaştırmalar yapmayı öğrenir, mantıksal çıkarımlarda bulunmaya başlar.
· Olaylar ya da durumlar arasında neden-sonuç ilişkileri kurma yetisi kazanır.
· Oyun oynarken çocuklar özellikle grup oyunları sırasında paylaşmayı öğrenirler.
Çocukların oyunlarını ;
  • Dışarıda oynanan oyunlar,
  • İçeride oynanan oyunlar.
  • Bireysel oyunlar,
  • Takım-ekip oyunları,
Olarak belli başlıklar altında değerlendirmek daha doğru olur.Çocuk oyunlarının hemen hemen hepsini biz yetişkinler de zamanında oynadık ve biliyoruz.Günümüzde özellikle büyük şehirlerde oynanan oyunlar artık tür ve anlam olarak değişse de temel olarak oyunlar bir çok yönüyle hala değişmeden devam ediyor.
Günümüz modern çağı ve teknolojik imkanlar çocuklarımızı eve hapsetmiş olsa da,bilgisayar oyunları nedeniyle bir çok aile,çocuklarını ekran başından kaldırmasa da çocuklar oyun çağı döneminde mutlaka oyun oynama ihtiyacı içindeler ve anne babalar olarak onların bu ihtiyaçlarını bilerek gereklerini yerine getirmek zorundayız.
Bu gereklerden ilki çocuklara doğru ve sağlıklı oyuncakları almak,ikincisi ise zaman zaman onların oyunlarına eşlik etmek.Çocuk oyunu sadece çocukların kendi kendilerine ya da arkadaşlarıyla birlikte oynadıkları oyunlar demek değildir.Onların sosyal bir birey olma yolunda öncelikle biz yetişkinleri taklit ettiklerini unutmamak gerekiyor.
Üstelik gerçekten özenle ve bilinçle seçilmiş oyuncakların ve oyunun çocuğa kazandırdığı pek çok olumlu özellik olduğu bilinmektedir.Oyuncaklarla çocuklarda,
· Renk,şekil,sayı
· Yer,mekan ve boyut gibi kavramları,
· Tutma,kavrama ve şekil verme becerileri,
· Görsel ve işitsel yeteneklerini,
· El ve parmak kaslarını güçlendirerek geliştirdiğini unutmamak gerekir.
Çocukların oyuncaklarla oynaması desteklenirken yaş faktörü mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve hem yaşına,hem de bedensel,bilişsel gelişimine uygun oyuncaklar seçmeye dikkat edilmelidir.

Anne babalar her ne kadar her şeyi çocukları için yapıyor olsalar da ve oyuncak konusunda doğru seçimlerde bulunsalar da bazen çocukların oyun oynamalarına sınırlar getirebilmekteler. Oysa oyun ve oyuncaklar çocuklar içindir ve çocuğa oyun oynaması için gerekli ortam mutlaka sağlanmalıdır. Örneğin çocuğa bir basket seti alıp sonra da çok gürültü yaptığı gerekçesiyle oyun oynamasının engellenmesi maalesef çok yapılan bir davranıştır. Bunun gibi gemiler alıp etrafı ıslatırsın bahanesiyle oynanmasının engellenmesi ya da bir müzik aleti alıp,çalmasına izin vermemek hep bu tür engelleyici ebeveyn tutumları arasında gösterilebilir.Halbuki bilinmelidir ki çocuklar oyun oynarken gerçek anlamda hayatı tanıma çalışmaları yapmakta ve eğilimlerini ortaya koymaktadırlar.Bu anlamda düşünülmeli ve çocuğun oyun oynaması desteklenmelidir.
Çocuk oyunlarına baktığımızda belki de en bilinenin evcilik oyunu olduğunu görüyoruz. Evcilik oyunu aslında son derece özel bir oyundur ve çocukların gelişimi açısından önemlidir. Genellikle kız çocuklarının oynadığı bir oyun olarak düşünülmesine rağmen, erkek çocuklar da oyunun bir parçası olmaktan keyif alırlar.Çocukların birlikte oyun oynamaktan keyif aldığını ve gerçek hayatın küçük bir canlandırmasını yaptıklarını unutmamak lazım. Dolayısıyla erkek çocukları da evcilik oyunu oynamalılar ve ailedeki erkek figür rolünü özümsemeliler. Dikkat edilirse evcilik oyununda zaman zaman kız çocuklarının zoruyla oyuna katılan erkek çocukları baba,doktor, itfaiyeci, tamirci vb gibi daha maskülen yani erkek roller üstlenmektedirler.

Bu yönleriyle evcilik oyunu erkek çocuklar için de son derece önemli ve yararlı bir oyundur.

Kız oyunu olarak düşünülen evcilik oyunu bazı ailelerin düşündüğü gibi erkek çocuklarında cinsiyet kaymalarına veya kızlara özenmelerine yol açmaz. Aksine evcilik oyunu,kız ya da erkek bütün çocuklar açısından gerçek hayatta olması gereken bir çok değerin ve baba modelinin yerleşmesini sağlaması bakımından önemlidir.
Evcilik oyununda anne babalar dikkatle gözlem yaparlarsa kendilerini göreceklerdir Hatta çocuklarına nasıl davrandıklarının bir örneğini görmek zaman zaman anne babaları üzebilir ve rahatsız olmalarına yol açabilir. Annesi ya da babası tarafından sert tepkiyle karşılanan bir çocuk evcilik oyununda çocukları yerine koyduğu bebeklerine de aynı sert tepkiyi gösterecek ve anne babası tarafından kendisine davranıldığı biçimde davranacaktır.Çocuklar evcilik gibi oyunlarda oyuncaklarını seslendirirler.İster hayvan figürü olsun,ister insan ya da bir masal kahramanı olsun,çocuklar seslerini değiştirerek onlara kişilik katarlar ve düşündüklerini ya da yaşadıklarını onların ağızlarından son derece doğal ve maskesiz biçimde dile getiriler.Örneğin televizyonda haberleri izlediği sırada kendisini rahatsız eden çocuğuna kızan babanın tavrını, evcilik oyunu oynayan çocukların bebeklerine olan tavırlarında aynen görmek mümkündür. Üstelik çocukların oyuncaklarına kattıkları kişilik ve sesle de neler hissettiklerini,kendilerini nasıl tanımlayıp,nasıl gördüklerini de öğrenebiliyoruz.Dolayısıyla çocuklarla ilgili olarak doğrudan ve net bilgiler elde etmek isteyen bir çok uzman öncelikle çocukları oyun oynarlarken izleyerek sağlam verilere ulaşabilir.Bir diğer yöntem ise çocukların yaptıkları resimleri değerlendirmektir.Bu iki yöntemde de çocuklar tamamen kendileri oldukları için doğal ve içtendirler.Özellikle evcilik oyunu çocuğun çevresiyle,kendisiyle,ailesiyle ilgili düşüncelerini, hissettiklerini,mutsuzluklarını ve isteklerini ortaya koyabildikleri,biz yetişkinlere de gelişimleri ve psikolojileri açısından pek çok değerli bilgi sağlayan önemli bir oyundur.Aileler tarafından da bilinmelidir ki evcilik oyunu sadece kızlara özel bir oyun değildir,çocuklarda cinsiyet kavramları karmaşasına yol açmaz..
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evcilik Oyunu ve Çocuklara Kazandırdıkları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Serap DUYGULU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Yazıları
► Yaşam Oyunu Psk.Cengiz TÜRKMEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,106 uzman makalesi arasında 'Evcilik Oyunu ve Çocuklara Kazandırdıkları' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► Yılbaşı ve Çocuklar Kasım 2016
◊ Dizi Dizi Hayatlar Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:28
Top