TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
PSİKOLOG NEDİR,PSİKİYATRİST NEDİR VE NE İŞ YAPARLAR?

İlhan BOZKURT Fotoğraf
Psk.İlhan BOZKURT
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 10 Makalesi varFotoğrafı MevcutTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 53124,

* Yayın Tarihi : 20-09-2010 - 13:28 (2203 gün önce),

* Ortalama Günde 24.11 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4998 , Kelime Sayısı : 630 , Boyut : 4.88 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.İlhan BOZKURT hakkında söyledikleri:
Merhaba, şu an bu sayfayı okuyor, iğneyle kuyu kazıyor ve rotasını kaybetmiş bir gemi gibi kararsız bir şekilde kafanızda yüzlerce cevapsız soru ile dolaşıyorsanız yalnız değilsiniz. Ben de tam işte böyle bir zamanda bu siteye ve dolayısıyla İlhan beye ulaştım. Sadece şansımı denemek ve daha çok umutsuz bir şekilde yazdığım ilk maile titizlik ve çok kısa bir sürede cevap gelince açıkçası çok şaşırdım. Mailime ivedilikle cevap verilmiş olması bence en önemli aşama idi. Çünkü insan o an o kadar bunalmış oluyor ki günlerce sorununa bir cevap beklemesi o koşullar altında adeta bir işkenceye dönüş... [DEVAMI..]
(Kendinize Yolculuk, Danışan, 05-12-2012)

Benim yıllardır göremedigim,gerçegi kızımdan duymak çok agır gelmişti.Bir gün kızım bana;anne sen hiç neden gülmüyorsun dedi....Aynanın karşısına geçip,kendi çehreme her baktıgım içimdeki MUTSUZLUGU gördüm.Sebebini kendime bile itiraf edemedigim gerçeklerle yüzyüze geldim.Küçük yaşta aile fertlerimden biri, öz abimden tacize ugradım.Artık geçmişte yaşamak istemedigim için arkadaş tavsiyesiyle ilhan bey e gittim.Güler yüzlü,iyi bir dinleyici,iyi aneliz edebilen,hayata bakış açını degiştirebilen,bir doktor.Zaman zaman tedaviyi bırakmayı düşündügüm olmuştu,ama kendimle olan mücadelemi ben kazand... [DEVAMI..]
(kadın, Danışan, 13-08-2012)

Psk.İlhan BOZKURT Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
PSİKOLOG NEDİR,PSİKİYATRİST NEDİR VE NE İŞ YAPARLAR?

PSİKOLOG NEDİR, PSİKİYATRİST NEDİR VE NE İŞ YAPARLAR?

Bu yazıda ayrıntılı olarak psikolog mesleğinden bahsetmekle birlikte ayrımın sağlıklı şekilde yapılabilmesi için psikiyatrist kavramına da değinilecektir.


Piskolog nedir? İnsanların psikolog mesleğiyle ilgili düşünceleri nelerdir? Psikolog kavramı artık ülkemizde bilinen kavramlar arasında yerini aldı. Ancak hala psikologların tam olarak ne iş yaptığını bilmeyenlerimizin sayısı da azımsanamayacak ölçüdedir.

Mesela sokataki vatandaşa psikolog nedir? Psikolog ne iş yapar diye sorarsanız bu kişi size cevap vermeden önce mutlaka suratında espiri duyan birinin yüz ifadesi beliriverir ve genelde gülerek size “deli doktoru” şeklinde cevap verir. Bu durumun altında yatat sebep genel olarak psikoloğun hala ne iş yaptığının yeterince bilinmemesi, insanların psikoloğa gitmesinin gereksiz olduğunun düşünülmesi ve bu nedenle yadırganması, psikoloğa gitmenin yakın çevredeki kişiler tarafından hoş karşılanmayacağının düşünülmesi, psikiyatrik tedavi gören ağır hastaların da psikolog tarafından tedavi edildiğinin sanılması yatıyor.

Bilimsel olarak psikolog tanımını yapacak olursak: Psikologu kelime manasıyla “ruhbilimci” olarak tanımlayabiliriz. Ruhbilim yani psikoloji ise insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Psikolog da bu bilimi yapan kişiye denir.Yani psikolog normal dışı davranışları da düzeltmeye çalışan bir ruhbilimcidir. Buradaki ruhdan kasıt insan beyin ve sinir sisteminin işleyişidir. Mistik ya da dini anlamdaki ruh kavramından farklıdır. Piskolog, mesleki bilgilerini insanların yaşadığı sorunları çözmek ve psikolojiyi ilgilendiren konularda bilimsel araştırmalar yapmak için kullanır.

Psikolog ne iş yapar?
Psikologlar çalıştıkları alana göre değişik görevler alabilirler. Ağırlıklı olarak Devlet ya da Üniversite hastanelerinde psikolog polikliniğinde çalışırlar. Hastanelerdeki çalışmalar genel olarak psikiyatri kliniğiyle beraber yürütülür. Psikiyatri hastalarına kişilik testi, zeka testi uygulayabilir, terapi gereken hastalara bireyesel veya grup terapileri yapar.

Özel danışmanlık merkezlerinde çalışan psikologlar ise evlilik ve aile terapisi, bireysel ve grup terapileri, kişilik ve zeka testleri, çocuk değerlendirme ve gelişim testleri, işyeri danışmanlığı gibi görevleri yürütür.

Yine sosyal hizmet alanında çalışan psikologlar sosyal desteğe ihtiyaç duyan aile ve çocukalar danışmanlık hizmeti verir.

Emniyet müdürlüklerinde, ceza evlerinde, belediye ya da sosyal hizmetlere bağlı aile danışma merkezlerinde, adliye de denetimli serbestlik birimlerinde, aile ve çocuk mahkemelerinde kadrolu olarak çalışırlar,diğer mahkemelerde bilirkişilik yaparlar, okul ve dersanelerde, kreş ve anaokullarında, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, trafik psikolojisi alanında faaliyet gösteren psikoteknik değerlendirme merkezlerinde, diyaliz merkezlerinde, özel hastane ve tıp merkezlerinde, fizik tedavi merkezlerinde, kısacası psikolojik destek gereken her alanda çalışabilmektedirler.

Psikolog ve psikiyatris birbirinden farklı ya da birbirine rakip iki meslek midir?
Psikolog, psikiyatrst, psikolojik danışman(rehber öğretmen) pedagok(rehber öğretmen) sosyal çalışmacı, sosyal hizmet uzmanı kavramları birbiriyle sürekli karıştırılan kavramlardır. Ben burada psikolog ve psikiyatrist mesleklerine değineceğim.

Yeterli mesleki ya da bireysel olgunluğa sahip olmayan ya da maddi çatışmalar yaşayan meslek elemanları tarafından psikolog ve psikiyatri meslekleri birbirine rakipmiş ya da biri diğerine göre daha değersiz hatta gereksizmiş gibi yaklaşımlar sergilenebilmektedir.

Ülkemizde bu iki mesleğe bakış açısındaki düzelme yeni yeni oturmaya başlamışken bu tartışma ve eleştiriler yersizdir. Bu iki meslek birbirine ihtiyaç duyan ve koordineli olarak çalıştığında daha iyi sonuçlar veren uygulamalara sahiptir. Bu koordine sağlanmadığında ya sadece ilaca dayalı ya da sadece terapiye dayalı bir tedavi yöntemi seçilmiş olurki bu her sorunun çözümünde başarıyı getirmediği gibi ülke ekonomisine de fazladan bir yük getirir.

Önemli olan psikoterapiye ihtiyaç duyan kişilerin gereksiz yere ilaç kullanmadan psikolog tarafından terapiye alınacağı, ihtiyaç duyulduğunda da psikiyatrist tarafından ilaç desteğinin verilebileceği bir tedavi planıdır. Örneğin eşiyle iletişim sorunları yaşayan bir kişiye ilaç verip bu sorunların çözümünü beklemek mümkün değildir. Burada evlilik terapisi verilmesi gerekir. Yine semptomların yoğun şekilde yaşandığı akli dengesi bozulmuş bir şizofreni hastasına da ilaçlarla yatışmadan psikoterapi yapmanın bir faydası yoktur.

Sonuç olarak bakıldığında bu iki mesleğin birbirini küçümsemesi ya da yok sayması sığ bir tartışmadan ibarettir. Her iki mesleğin de aldığı psikoloji eğitimi toplamda 4 yıldır. Psikiyatrist bu eğitim içinde farmakoloji ağırlıklı bir eğitim alırken psikolog daha çok terapi, danışmanlık ve kişilik-zeka testleri ağırlıklı bir eğitim alır. Birbirlerine rakip ya da alternatif değildirler.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"PSİKOLOG NEDİR,PSİKİYATRİST NEDİR VE NE İŞ YAPARLAR?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İlhan BOZKURT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Wecshler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-R (Wısc-R)'ne Dair Merak Edilenler , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Laozi’nin Tao Te Ching Kitabından Öğrendiklerimiz , Uzm.İrem BRAY
 • Online Terapi Nedir? , Uzm.İsmail KOÇ
 • Metropolitan Okul Olgunluk Testi , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Panik Bozukluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler , Uzm.Osman İLHAN
 • Evliliğin Üç Sigortası , Uzm.Şanver YEREBAKAN
 • Nereye Bakarsan Kendini Görürsün (Toplumsal Travmaların Kişisel Anlamları) , Uzm.Şanver YEREBAKAN
 • Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (Mmpı- Minnesota Multiphasic Personality İnventory) , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Yetiştirilme Tarzımız Bizi Nasıl Koşullandırır? , Derya ÇİÇEK
 • Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Zararları , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Kullan-At Kültürü Ve Alışveriş Bağımlılığı , Tayfun DOĞAN
 • Ergenlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular , Gülçin DÖNMEZ FİDAN
 • İlişkilerdeki Büyük Tehlike! Ama Biz Severek Evlendik! , Nur GEZEK
 • Evliliği İyi Şeylerle Doyurmanın 10 Yolu , Ümit KARABULUT
 • Aile Ortamı Ve Çocuğa Etkisi , Uzm.Murat ÇAKIR
 • Kişilik Bozuklukları , Özgür TÖNBÜL
 • Depresyon , Uzm.Selin OYMAN
 • Yeni Moda Bilgisayarlar Ve Çocuk Gelişimindeki Etkileri , Uzm.Nilüfer ÖZKAN BUDAK
 • Stres Ve Stresle Baş Edebilme , Dr.Hüseyin DOĞAN
 • Karakter Ve Kişilik Oluşumunda Anne Sütünün Rolü , Dr.Hüseyin DOĞAN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:45
  Top