2007'den Bugüne 90,982 Tavsiye, 27,967 Uzman ve 19,825 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Premenstrual Sendrom (Pms) ve Beslenme
MAKALE #558 © Yazan Dyt.İpek AĞACA | Yayın Ocak 2008 | 13,127 Okuyucu
Menstrual dönem, gebelik dönemi, doğum, emziklilik dönemi, menopoz… Kadın vücudunu farklı fizyolojik, psikolojik ve metabolik süreçlere sokan, sadece kadına has süreçler… Hepsi de birbirinden özel süreçler!

Bu dönemlerin, fiziksel ve ruhsal sağlığın korunarak geçirilebilmesi için; beslenmeye normalden daha fazla dikkat edilmelidir. Bu sayede; doğru beslenme davranışı ile yaşam kalitesini arttıracak, bu özel süreçlerin yaşamanın acısını çekerek değil, tadını çıkartarak yaşanabilecektir.

Ergenlik yıllarından, orta yaşın sonlarına kadar süregelen sağlıklı bir kadının yaşadığı menstrual dönem, diğerlerinden her ay yaşanması bakımından farklıdır.
Bu süreç içerisinde, hatta öncesinde ve sonrasında da vücutta oluşan fiziksel, kimyasal ve ruhsal değişimler yaşantımızı çoğu zaman olumsuz etkilemektedir. Sosyal hayatı derinden etkileyen Premenstrual dönem (PMS) üzerinde durmak istiyorum.


PMS (Premenstruel Sendrom) nedir?

Premenstrual sendrom (PMS), kadınlarda adet öncesi dönemde başlayan ruhsal ya da fiziksel birtakım belirtileri ifade eden bir terimdir. Bu belirtiler genellikle adetin başlamasından 7-10 gün önce ortaya çıkar ve genellikle adetin görülmesiyle birlikte birkaç gün içerisinde kaybolur.


PMS’nin fizyolojik belirtileri nelerdir?

Abdominal (karın bölgesinde) kramplar
Cilt bozukluğu (Akne, uçuk gibi)
İştahın artması( tatlı veya tuzluya aşırı düşkünlük )
Çok sık yemek yemek ihtiyacı
Bel ağrısı
Göğüslerde duyarlılık, şişlik
Hantallık hissi
Kabızlık veya ishal
Seksüel isteklerde değişiklikler (çoğu zaman artış)
Baş dönmesi veya baygınlık
Halsizlik, bulantı, kusma
Sık idrar yapma
Baş ağrısı
Bel ağrısı
Sıvı tutulumu ve şişkinlik hissi – Özellikle de karında şişlik
Kilo atışı (2 kg’a kadar)Bu dönemde görülen ruhsal belirtiler nelerdir?
Ağlama nöbetleri
Agresyon (saldırganlık)
Anksiyete (sinirlilik)
Depresyon veya üzüntülü ruh hali
Duyarlılık
Duygudurum değişiklikleri
Konsantrasyon güçlüğü
Ani ortaya çıkan üzüntülü ruh hali
Gerginlik, Öfke hali
Unutkanlık
İnsanlardan uzak kalma isteği


PMS’nin Nedenleri Nelerdir?
PMS'nin nedeni tam olarak belli değildir. Vücutta meydana gelen fiziksel, kimyasal değişikliklerin bir yansıması olarak düşünülebilir.

Ø Mineral yetersizliği (özellikle magnezyum, çinko),
Ø Meydana gelen hormonal dengesizlikler (progesteron hormonu yetersizliği),
Ø Vitamin yetersizlikleri (Özellikle A, B vitaminleri),
Ø Vücutta aşırı sıvı tutulumu,
Ø Prostaglandin ve Nörotransmitter adı verilen kimyasal maddelerin dengesizliği,
Ø Psikolojik nedenler
Ø Bastırılmış cinsel arzu
Ø Psikosomatik nedenler belirtilerin ortaya çıkmasında etkin roller üstlenmektedirler.

Doktorlar PMS tanısı koymak için kişide aşağıdaki maddelerin mutlaka var olması gerektiğini söylüyor:
v Belirtiler düzenli olarak ortaya çıkmalı ve kaybolmalıdır: adet döngüsünün ikinci yarısında ortaya çıkan belirtilerin şiddeti giderek artmalı,
v Belirtiler adet görüldükten sonra üç gün içinde kaybolmalı,
v Her adet döngüsünde en az 10 gün süren belirtisiz bir dönem varolmalı,
v Belirtiler arka arkaya en az üç adet döngüsünde görülmüş olmalı,
v Belirtiler iş yaşamı, sosyal yaşamı ve kişisel ruhsal dengeyi etkileyecek düzeyde olmalıdır.
Tanının konması ve Tedavi yöntemleri için; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’nıza başvurmalısınız. Tanının doğru konabilmesi ve tedavinin doğru bir şekilde verilebilmesi için komple bir jinekolojik sorgulama, muayene ve bazı destekleyici laboratuvar tetkikleri gerekebilir. PMS’nin tedavisi için pek çok yöntem mevcuttur, Doktorunuzdan ayrıntılı bilgiyi alabilirsiniz.
Yaşamsal stresin azaltılması (bunun için psikologlardan yardım isteyebilirsiniz, meditasyon ve yogaya başlayabilirsiniz): düzenli egzersiz yapılması, doğru beslenme davranışı PMS belirtilerini hafifletmede etkili bulunmuştur. Egzersiz ile birlikte beyinde endorfin seviyesi artacak ve böylece vücut gevşeyecek, rahatlayacaktır. Endorfin, vücudun salgıladığı mutluluk hormonudur.
PMS ve Beslenme ilişkisi üzerinde kendi uzmanlık alanım olması sebebiyle daha ayrıntılı duracağım. İşte bu konuyla ilgili merak edilen sorular ve yanıtları:

PMS Döneminde Neden Kilo Alınırsınız ?

Bu dönemde alınan kiloların sebebi ödem(sıvı tutulumu)’dir. Yani bu kiloların büyük bir kısmı bu dönemde bazı (progesteron ve östrojen)hormonların değişen dengeleri sonucunda vücutta biriken sıvı’dır.
Toplanan sıvı genellikle karın bölgesi, göğüsler ve yüz çevresindedir.Gözle görebileceğiniz bu şişkinlikle beraber göğüslerde aşırı hassaşlaşma, gerginlik hatta acı duyma, vücutta su toplanmasının sonucunda oluşur.
Bu dönemde yine, hormonal değişimler sonucu, sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesi sonucu görülen kabızlık da, vücuda şişkinlik hissi verir. Bu şişkinlik hissi sizi kilo aldığınızı düşündürerek etkiler. Adet dönemi bitmesiyle, bağırsakların normal çalışma durumuna dönmesi sonucu,kabızlık sona erer ve aynı zamanda hormonların normal dengeye ulaşmasıyla birlikte vücutta biriken fazla sıvı da atılır, vücudunuzu şişiren ödemden kurtulursunuz. Aynı zamanda aldığınız fazla kilodan da.

Ah şu tatlı krizleri… Ne yapmalı?

Tatlı yeme eğiliminizi de ağır, şerbetli, hamurlu tatlılar yerine daha hafif, daha az kalorili ve besleyici özellikteki sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını tercih edebilirsiniz. Sütlaç, güllac, muhallebi, pelteler, ayva-armut-elma tatlıları gibi. Tatlılarınızı tatlandırıcı kullanarak da hazırlayabilirsiniz.
Aslında meyve tüketerek de tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Meyvelerin içerdiği fruktoz(meyve şekeri) sayesinde kan şekeriniz yükselecek ve tatlıya olan eğiliminize çözüm olabilecektir. Orta büyüklükteki bir armut, 3-5 adet kuru kayısı, 1avuç üzüm, 10-15 adet çilek, 1 orta büyüklükte portakal meyvelerden tercih edebileceklerinizin sadece küçük bir kısmı. Böylece gereksiz yere kalori alımından kurtulup, daha sonra pişman olacağınız bir davranış sergilememiş olacaksınız.

PMS Döneminde yaşanan ‘tatlı krizi’nin sebebi nedir ?

Birçok kadın, adet dönemi öncesinde ‘tatlı krizi’ yaşar. Çikolata ve bunun gibi tatlı, şekerli yiyecekleri yemek isteğinin nedeni, östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasıdır. Östrojen, kadınlar için 'uyarıcı ' bir hormon niteliğindedir. Östrojen hormonunun azalmasıyla, kan şekerindeki düşme eğilimi artar ve bunun sonucunda da kendimizi tatlı yeme ihtiyacı içerisinde hissederiz. Magnezyum mineralinin düzeyindeki azalma da bu tatlı isteğini tetiklemekte.

PMS’de Genel Beslenme önerileri için:

www.beslenmevediyet.org

Diyetisyen İpek AĞACA
212 – 347 89 30 (pbx)
ipekagaca@diyetistanbul.com
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Premenstrual Sendrom (Pms) ve Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.İpek AĞACA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.İpek AĞACA'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İpek AĞACA Fotoğraf
Dyt.İpek AĞACA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.İpek AĞACA'nın Makaleleri
► Nefrotik Sendrom ve Beslenme Dyt.Aziz KILINÇ
► Metabolik Sendrom ve Beslenme Dyt.Güneş AKYIL AYNACI
► Metabolik Sendrom Dyt.Gülce TAŞTEMEL
► Metabolik Sendrom Dyt.Merve KAYALI
► Premenstural Sendrom (Pms) Dyt.Özge KELEBEK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,825 uzman makalesi arasında 'Premenstrual Sendrom (Pms) ve Beslenme' başlığıyla benzeşen toplam 31 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Besin ve Besin Öğeleri ÇOK OKUNUYOR Kasım 2008
► Hemoroid ve Beslenme ÇOK OKUNUYOR Ekim 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:17
Top