2007'den Bugüne 90,731 Tavsiye, 27,897 Uzman ve 19,785 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evlilikteki Çıkmaz Sokaklar
MAKALE #5633 © Yazan Psk.Nesteren GAZİOĞLU | Yayın Ekim 2010 | 5,753 Okuyucu
Evlilikteki Çıkmaz Sokaklar

İyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta… Sizleri karı koca ilan ediyorum gelini öpebilirsin…

Bu senin düğün günün. Artık, evlilik kavramını öğrendiğin andan itibaren zihninde tasarladığın yerdesin. Bir eş oldun. Sevdiğin kişi ile evlendin. Belki annen ve baban gibi olmak istiyorsun belki de hayalinde canlandırdığın çift gibi. Ancak zaman hızla akıp geçtikçe, büyük bir şehir içerisinde olan bu evliliğin bazen çıkmaz sokaklarla karşılaştığını görüyorsun. Anlayamıyorsun. Neden, nereden çıkıyor bu çıkmazlar?

Aynı dilden konuşmak

Düşünün… Eşiniz ile karşılaştınız aranızda inanılmaz bir çekim oldu. Filmlerde gördüğünüz ve pek de inanmadığınız bir şekilde birbirinize ilk görüşte aşık oldunuz. Ancak bir problem var; eşiniz sadece ABC dilini konuşabiliyor ve siz de sadece VYZ dilini biliyorsunuz. Olsun canım, bu aşk! Birbirimize öğretiriz. Evlendiniz… Büyük ve mutlu gün geride kaldı. Gerçekten, zaman akıp geçtikçe siz eşinizin dilini, eşiniz de sizin dilinizi öğrenmeye başlıyor. Eskiden gülümseyerek geçiştirdiğiniz ya da görmezden geldiğiniz durumlar karşısında, artık sakinliğinizi o kadar da kolay koruyamadığınızı fark ediyorsunuz. Bu dönem biraz sıkıntılı geçiyor çünkü ne siz tam olarak eşinizin diline hakimsiniz ne de o sizin dilinize tam hakim. Biraz çaba, biraz zaman ve iletişimin kuvvetlenmesi ile zaman geçiyor ve nihayet ikiniz de birbirinizin diline hakimsiniz. Artık her ikiniz de farklı dillere mensup birer birey olarak ne istediğiniz, ne anlatmak istediğinizi tam olarak karşı tarafa anlatabiliyorsunuz. İlk günlerde gülümseme ve hoş görü ile akıp giden güzel günlerden bile daha keyifli günlere eriştiniz.
İşte evlilik budur. Hiç tanımadığın dili konuşan birisi ile evlenmek. Eğer karşındakini anlamaya yeterince çaba gösterir ve kendi yaşam tarzını da karşındakine öğretmeye çabalarsan o zaman evlilik keyifli günlerle folu bir hazine gibidir. Buradan da anlaşıldığı gibi evliliği çıkmaza sokabilecek risklerden ilki iletişimde yaşanan sıkıntılardır. Amaç, eşimize ilettiğimiz görüşümüzü zorla benimsetmek değil, sadece kendimizi ifade etmek, aynı dilden konuşmaktır.

Tabulaşmış cinsel yaşam

Çıkmaza doğru girdap gibi çeken sıkıntılardan bir diğeri ise cinsel yaşamda karşılaşılan sıkıntılardır. Kulaktan dolma bilgiler, ayıp ve günah kavramları ile tabulaşmış cinsel bir yaşantı üzerine kurulan evlilikler, çıkmaz sokaklarla dolu bir şehir olmaya mahkumdur. Çıkış yolu nerede bilemezsiniz, soramazsınız. Sıkılırsınız, bunalırsınız, içinize atarsınız ama bir noktada dayanamazsınız ve darbeyi probleme değil, evliliğinize indirirsiniz. Birbirini çok seven ama sırf cinsel yaşamlarındaki sıkıntılardan dolayı kardeş kardeş oturan ya da boşanan çift sayısı küçümsenemeyecek kadar çoktur. Öncelikle problemin farkındalığı ve akabinde cinsel eğitim bu noktada büyük önem taşımaktadır.

Sorumluluk Kimde

Günler geçtikçe, paylaşımlar sürdükçe sorumluluklar da artmaya devam eder. Önce iki kişinin sorumluluğu üzerine kurulu olan evlilik, çocukların sayısı ile katlanarak artar. Sosyal yaşam, ekonomik yaşam,akraba ilişkileri ve iş yaşamı da evliliğin üzerine baharatlar olarak serpiştirilir. Sorumlulukların orantılı paylaştırılıp paylaştırılmadığı, bir tarafın kendini heder etmesi ya da yıpranması kuşkusuz uzun vadede evliliği zedeleyici etmenlerdir. Eşlerim kendi aralarında ortak planlar yapması, dış müdahalelere karşı kalelerini kuvvetlendirdiği gibi, kalenin içinde de kaliteli zaman geçirmelerini sağlar.
Çıkmaza doğru ilerleyen evliliklerde ilk hedef problemi tespit etmektir. Yaşanan sıkıntıları karşı tarafa iletmek ise çözümün yarısıdır. Sağlıklı iletişim var oldukça evlilikler de çıkmaz sokaklardan uzak olacaktır.

Psk. Nesteren Gazioğlu

Yazan
Psk.Nesteren GAZİOĞLU
 
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evlilikteki Çıkmaz Sokaklar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nesteren GAZİOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Nesteren GAZİOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Psk.Nesteren GAZİOĞLU
Psikolog
 
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nesteren GAZİOĞLU'nun Yazıları
► Mutlu Evlilikteki Altın Kurallar Psk.Mine AYDEMİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,785 uzman makalesi arasında 'Evlilikteki Çıkmaz Sokaklar' başlığıyla benzeşen toplam 9 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ergenlik:Beni Anla Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:55
Top