TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Meme Büyültme Ameliyatında İdeal Meme Büyüklüğü Nasıl Belirlenir?

Naci ÇELİK Fotoğraf
Dr.Naci ÇELİK
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi348 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 15 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 8849,

* Yayın Tarihi : 05-01-2008 - 22:25 (3334 gün önce),

* Ortalama Günde 2.65 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8405 , Kelime Sayısı : 1127 , Boyut : 8.21 Kb.
Meme Büyültme Ameliyatında İdeal Meme Büyüklüğü Nasıl Belirlenir?

Meme büyültme ameliyatları günümüzde hem genç yaş grubunda hem de orta yaş grubunda estetik cerrahlara en sık başvurma nedenlerinden birisidir. Bu sebeple estetik cerrahlara başvuran hastaların ameliyat öncesi en sık sordukları soru ve en çok çekindikleri konulardan bir tanesi yapılacak memenin ne kadar büyük olacağı ve olması gerektiğidir. Sıklıkla karşılaştığım sorulardan bir tanesi “arkadaşım şu büyüklükte bir protez koydurmuş ben de ondan koydurmak istiyorum. Onda çok güzel olmuş. Bende de güzel durur mu?” sorusudur. İkinci bir soruda “75 beden (bu başka bir beden de olabilir) sütyen kullanıyorum 90 beden yaptırmak istiyorum mümkün mü?” Peki bir estetik cerrahi uzmanı vücudunuza uygun meme büyüklüğünü nasıl tespit ediyor? Bu ameliyat pek çok hasta için bir kere yapılabilecek bir operasyondur. Hem maddi koşullar hem de operasyon korkusu hastanın beğenmediği bir protez büyüklüğünü değiştirip yenisini taktırmaya izin vermez. O halde estetik cerrahınızın estetik duygusuna ne kadar güvenebilirsiniz ve kendinizi ona en doğru şekilde nasıl anlatabilirsiniz? Bir estetik cerrahın uygun meme protez büyüklüğünü seçerken göz önüne aldığı hususlar şunlardır:

1. Hastanın boyu ve kilosu: Yani hastanın genel vücut yapısı. Daha uzun boylu bir hasta veya kilosu daha fazla olan bir hastaya doğal olarak daha büyük protezler konabilir. Kısa boylu bir hastada D cup memeler çok rahatsız edici bir görünüm verebilirken uzun boylu bir hastada B cup memeler çok küçük görünebilir.

2. Hastanın göğüs kafesi şekli: Bu meme büyüklüğünü seçerken en dikkat ettiğimiz noktalardan bir tanesidir. Bazı kişiler uzun boylu olmakla birlikte göğüs kafesleri dardır veya kısa boylu ama uzun süre spor yapmış bir hastada geniş omuzlar ve geniş bir göğüs kafesi bulunabilir. Ayrıca bazan göğüs kafesi ön-arka çapta içeri doğru dönük (pectus excavatus) veya dışarı doğru çıkık (pectus carinatum) olabilir. Bunların hepsi seçilecek protez büyüklüğünü etkiler.

3. Hastanın mevcut memelerinin büyüklüğü: Hastada ameliyat öncesi yeterli büyüklük ve miktarda meme dokusu varsa protezi yeterince kaplayacağı için protez büyüklüğü seçiminde daha rahat davranabiliriz. Aksine çok az miktarda meme dokusu olması koyulacak büyük bir protezin dışardan belli olmasına neden olabileceği için olayı zorlaştırabilir. Olay paradoksal görülse bile gerçek budur. Memeler ne kadar küçükse bazı durumlarda hastaya daha küçük protez yerleştirilmesi daha iyi sonuç veririr.

4. Hastanın mevcut memelerindeki sarkıklık miktarı: Bilindiği gibi meme büyültme ameliyatı ek bir yarar olarak hastaların memelerinin dikleşmesine de yardım eder. Özellikle dikleştirme ihtiyacı bulunan hastalarda dual plane yerleşim şekliyle mastopeksi ameliyatının kötü görünümlü skarları olmadan memede yeterince dikleştirme sağlanabilir. Memenin sarkıklığı arttıkça koyulacak protezin büyüklüğü artmak zorundadır. Eğer hasta meme büyültme ameliyatında göğüslerinin dikleşmesine de ihtiyaç duyuyorsa memelerinin tahmininden biraz daha büyük olması gerektiğine kendisini hazırlamalıdır. Diğer yandan özellikle deri gevşekliği bulunan hastalar aşırı büyük protezler ile ameliyat edilirse belli bir noktadan sonra memelerinde protezin oluşturacağı ağırlık nedeniyle sarkma görülmesi kaçınılmazdır. Yani bir paradoks daha: protez yeterince büyük olmazsa meme sarkık görünür, protez çok büyük olursa meme yine sarkık görünür. O halde ameliyat sırasında optimal büyüklük doktor tarafından belirlenir.

5. Memelerde büyüklük açısından asimetri görülmesi: Pek çok kadının memelerinde asimetri vardır ve bu son derece doğaldır. Çoğunluk hasta grubunda bu büyüklük farkı adet döneminde daha belirgin hal alır. Bu büyüklük farkı karşıdan bakmakla çok belirgin bir şekilde görülmüyorsa veya hasta bir memeyi ekstra olarak yastıkçıklarla desteklemek zorunda kalmıyorsa memelerin asimetrik büyüklüğünü düzeltmeye gerek yoktur. Ancak asimetrinin çok belirgin olduğu hastalarda küçük tarafa daha büyük protez konulması gerekebilir ve yine optimal büyüklük cerrah tarafından ameliyat esnasında seçilir.

6. Meme ölçümleri: Juguler nokta-meme başı arası, köprücük kemiği orta noktası-meme başı arası, meme başı-meme inferior sulcusu (meme altı kıvrımı arasındaki mesafe), memenin alt-üst ve medial-lateral çaplarının ölçümleri. Burada bahsettiğimiz ölçümler hem ameliyat öncesinde, hem de ameliyat esnasında protezin koyulacağı poş oluşturulduktan sonra yapılır. Bu ölçümler değerlendirmede en önemli noktadır çünkü ilk 5 madde hep doktorun estetik algısı ile ilgiliyken son madde tamamen matematiksel ölçümler içerir. Örneğin hastada ancak 12 cm lik bir poş çapı oluşturulabiliyorsa aynı mesafesi 14 cm olan bir protez buraya yerleştirilemez. Yerleştirilse bile hastanın hem iyileşme dönemi çok rahatsız edici geçer hem de sonuçta ortaya çıkacak görüntü rahatsız edicidir. Ayrıca hastada kapsül kontraktürü oluşma riski de artar.

Ben meme büyültme ameliyatlarında tercih olarak değişik şekil ve büyüklüklerde çeşitli protezler getirip deneme protezleriyle en uygununu yerleştirme taraftarıyım. Ameliyat öncesi değerlendirmeler seçenek sayımı 60-70 tipten 5-10 adete indirmektedir ancak ameliyat öncesi net olarak şu şekil ve şu büyüklük koyulacak diye hastaya söylemeyi uygun bulmuyorum. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi değerlendirmenin en önemli kısımlarından bir tanesi ameliyat esnasında meme protez poşu oluşturulduktan sonra yapılmakta ve son karar bu esnada verilmektedir.

Bu arada önemli bir konuda sütyen bedenleridir. Ülkemizde satılan pek çok sütyen 70-75-80 vb gibi adlandırılmaktadır. Bu sayılar meme altından göğüs çevresinin ölçümüdür ve sayı arttıkça bir miktar cup büyüklüğü de artar. Yurtdışında satılan sütyenler ve ülkemizde satılan sütyenlerin küçük bir kısmında ise iki parametre vardır. Göğüs çevresi ayrı değerlendirilir ve meme büyüklüğü ayrı değerlendirilir. Göğüs kafesi çevresi 75-80 vb veya inç ölçüsüyle 32-34 vb şeklinde giderken aynı zamanda A, B, C, D, E, F gibi cup büyüklükleri vardır. Yani örneğin 80 beden bir sütyenin 80A, 80B, 80C gibi değişik cup bedeni olan alt tipleri vardır. Aslında ideal olanı budur. Çünkü geniş göğüs kafesi olan bir hastanın memeleri küçükse bu hasta 90 beden sütyeni giydiği zaman meme tam olarak oturmaz. Hastanın destek koyması gerekir. Diğer taraftan hastanın sütyen ölçüsü 90 dır yani sanki ideal meme büyüklüğü var gibidir. Yaptığımız meme büyültme ameliyatı hastanın göğüs kafesi çevresini değiştirmez. Yapılan ameliyat cup büyüklüğünü değiştirir. Yani A olan cup beden B, C, D olabilir ama meme çevresi 80 ise hep 80 kalacaktır.

Olması gerekenden daha büyük yapılmış memelerin ortaya çıkaracağı sorunlar nelerdir?
 • İyileşme süresinin daha uzun ve zor geçmesine neden olur. Hastanın hem ağrıları hem morluk ve şişlikleri daha fazladır. Tamamen normal hayat dönmesi daha uzun süre alır.
 • Yara yerlerinde oluşacak gerginlik artacağı için özellikle sigara içen hastalarda yara iyileşme problemlerinin görülme sıklığı artar. Ayrıca kalan skar daha kötü olacaktır.
 • Meme başına alttan yapacağı aşırı baskı nedeniyle his kusurları görülme ihtimali daha fazla olacaktır.
 • Meme büyültme ameliyatına ait diğer komplikasyonların görülme riski artar
 • Özellikle poş yeterince büyük açılmadıysa hem protezde oluşabilecek kıvrımlardan dolayı ve hem de protezin yeterince hareket edememesinden dolayı kapsül kontraktürü gelişme insidansı artacaktır.
 • Haddinden büyük koyulan protezlerde daha erken dönemde sarkma görülme ihtimali vardır. Protez ağırlığı nedeniyle aşağı doğru kayar ve hem meme şekli bozulur hem de sarkma gerçekleşir.
 • Rahatsız edici görünüm. Özellikle minyon yapılı bayanlarda büyük memeler hem bikiniyle hem de giysi altındayken çevrenin ilgisini hastayı rahatsız edecek kadar çeker. Genel görünüm güzel olsa bile hastalar zamanla bu aşırı ilgiden çok rahatsızlık duymaya başlarlar.
Bize başvuran hastaların pek çoğunun belirttiği gibi doğal görünümlü ve çok büyük olmayan memeler plastik cerrahlar tarafından da ideal meme olarak kabul edilir. Kabul etmek gerekir ki bu ameliyatı bir kez olacaksınız ve bu ameliyatı olduğunuza da değmesini istiyorsunuz. Aynı zamanda memelerinizin dikkat çekecek kadar büyük olmasını da istemiyorsunuz. O zaman protez seçimini doktorunuza bırakın. Biz, kararı sizin özelliklerinizi göz önüne alarak yapmış olduğumuz ameliyatlarda almış olduğumuz neticeleri de değerlendirerek vermekteyiz.

Op. Dr. Naci Çelik
Plastik ve Rekonstüktif Cerrah

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Meme Büyültme Ameliyatında İdeal Meme Büyüklüğü Nasıl Belirlenir? ile İlgili Kavramlar :
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Meme Büyültme Ameliyatında İdeal Meme Büyüklüğü Nasıl Belirlenir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Naci ÇELİK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dr.Naci ÇELİK Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun Zaman Okul Öncesi Dönemdir
 • İple Yüz Germe Yöntemlerine Ait Sorunlar
 • Güzel Gülüş İçin Güzel Dişler Yetmez. Gülüş Dizaynına Estetik Cerrahi Yaklaşım
 • Meme Küçültme Ameliyatı Meme Kanseri Riskini Azaltır
 • Yeni Bir Konsept: Profiloplasty
 • Yarık Dudak ve Damak Deformiteleri
 • Bölgesel Yağ Fazlalıklarından Kurtulmada Doğrular ve Yanlışlar
 • Hymenoplasty (Kızlık Zarının Yeniden Oluşturulması)
 • Burun Ameliyatları Hakkında Genel Bilgiler
 • Kişiye Özel Meme Büyültme Nedir?
 • Vajina Estetiği
 • Mastopeksi (Meme Dikleştirme) Ameliyatında Karşılaşabileceğiniz Problemler
 • Burun Ameliyatlarında Mentoplasty (Çene Ucu Düzeltilmesi) Operasyonunun Önemi
 • Liposuction (Vücuttan Yağ Alınması) İşleminde Son Trend: Vaser
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Son 120 Yılda Estetiğin Evrimi , Prof.Dr.Ege ÖZGENTAŞ
 • Obsesyonun Dinamikleri , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Gebeliğin Üçüncü Üç Ayı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Ben (Nevüs) Aldırma , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Memenin Hipertrofisi (Meme Büyümesi) , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Nefret Ne İşe Yarar? , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Genç Kalmanın ve Gençleşmenin Yeni Adı: Happy Lıft! , Prof.Dr.Cemal AYGIT
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • İkiz Gebelik , Dr.Şule AYDIN
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • Ense Kalınlığı ve Kromozomal Anomaliler , Dr.Şule AYDIN
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  12:51
  Top