TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Model Alarak Öğrenme

Çağla GÜNAY Fotoğraf
Psk.Çağla GÜNAY
İzmir
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com ÜyesiKütüphanemizde Yayınlanan 2 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 18219,

* Yayın Tarihi : 22-10-2010 - 12:04 (1936 gün önce),

* Ortalama Günde 9.41 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4373 , Kelime Sayısı : 548 , Boyut : 4.27 Kb.
Model Alarak Öğrenme

Model alarak öğrenme, diğer adıyla gözlem yoluyla öğrenme tüm canlıların en etkin öğrenme biçimidir. Model alarak öğrenme, çok küçük yaşlarda başlar. Çocuklar kendilerini geliştirirken, hep bir öğrenme süreci içindedirler. Bu öğrenme sürecinde, karşılarına doğru modeller konulursa, onlar da bu insanların yaptıkları işlerle sivrildiğini görürler. Burada doğru modelden kastımız; iyi eğitimli, kültürlü, sorumluluk sahibi, çalışkan, ülkeleri ve insanlar için birtakım fedakarlıkları göze alabilen, üretken insanlardır.

Bir çok eğitim uzmanına göre öğrenme sosyal bir süreçtir . Bireyin içinde yaşadığı çevre, kültür, etkileşimin özelliklerini belirler. Bu nedenle de, gelişim ve öğrenme bireyin yaşadığı kültür ve çevreden bağımsız değildir. Çocuklar, çevresindeki kişilerden ve onların sosyal dünyalarından öğrenmeye başlamaktadırlar. Çocukların kazandıkları kavramların, düşüncelerin, becerilerin, tutumların kaynağı sosyal çevreleridir. Öğrenmede çevreyle etkileşim çok önemlidir.

Çocuk, doğduğu andan itibaren ailesinin kanatları altındadır ve ilk eğitimi aile bireylerinden alır. Aile, iyi ya da kötü tohumun yeşerdiği ortamdır. Çocuklarımıza sürekli öğütler vermek yerine örnek davranışlar göstermemiz, onların öğrenmesini kolaylaştırır. Unutmamalı ki; çocuklar öğütlere kulaklarını kapatırlar ama örneklere gözlerini açarlar.

Model alarak öğrenmede bir de medya tüketiminin etkisi var ki, bu da önemi asla yadsınamayacak bir konudur. Çocuklar, televizyon, gazete gibi çeşitli medya araçlarıyla aslında bizlerin eğitimde hiç de olmasını istemeyeceğimiz davranışları öğrenip bizim hiç de onaylayamayacağımız modelleri örnek alabiliyorlar. Sadece çocuklar için hazırlanmış çizgi film kanallarında bile gün içinde pek çok kez şiddet sahnelerine tanık oluyoruz.

“Bizim evde hiç küfürlü konuşulmaz, çocuğum bu küfürleri nerden öğreniyor?”
“Biz çocuğumuza bir kere bile vurmadık, neden okulda arkadaşlarına vuruyor?” sorularının yanıtlarını ne yazık ki pek çok iletişim kanalının bizler farkına bile varmadan çocuklarımıza öğrettikleri olumsuz davranış modellemelerinde bulmak mümkündür.

Bu aşamada, iş yine aileye düşüyor. Çocukları medyadan olabildiğince uzak tutmak ve onları bilim, sanat, spor, üretmek gibi alanlara yönlendirmek gerekiyor. Bunu yaparken de hassas bir noktaya dikkat etmek zorundayız. Çocuk, çevresinde gördüğü davranışları benimser. Eğer evde hiç kitap okumayan bir anne-baba varsa; o çocuğun kitap okuma davranışını kazanması, evde sürekli kitap okuyan ve bunun için özel bir zaman ayıran anne-babanın çocuğunun bu davranışı kazanmasından daha zordur.

Saldırganlık ve şiddet de öğrenilen bir olumsuz davranıştır. İlk çocukluk dönemlerinden itibaren çocuklar, kendilerine model olarak seçtikleri, televizyondaki dizi kahramanlarının özelliklerini günlük yaşamlarına ve oyunlarına yansıtmaya başlarlar. Dizi kahramanı, çeşitli davranış ve hareketleriyle, çocuktaki saldırganlık dürtülerini harekete geçirebilir ve onu saldırgan yapabilir. Çünkü çocukta, dürtülerini dizginleme yeteneği çok zayıftır. Ayrıca yapılan bir araştırmada, çocuklara yönelik resimli dergilerde büyük ölçüde saldırgan davranış örneklerinin yer aldığı saptanmıştır. Televizyonda sunulan çizgi filmlerde ve diğer filmlerde de şiddet öğeleri çok fazladır. Bazen hepimiz TV ekranlarında yer alan dövüş, öldürme gibi kanlı olayları ağzı açık izleyen çocuğumuzun gösterdiği tepkilere şaşırıp kalmıyor muyuz?

Saldırganlık davranışı, genellikle çocuğun okula başlamasıyla birlikte gözle görülür biçimde artar. Bu konuda da anne ve babaların çocuklarına iyi birer model olması son derece önemlidir. Eğer anne ya da baba evde herhangi bir sorun karşısında hemen şiddete başvuruyorsa, çocuğun da farklı bir davranış sergilemesi mümkün olmaz.
Her çocuğun, anne ve babasının sevgisine ihtiyacı vardır ve sevginin yerini başka hiçbir şey alamaz. Çocuklarımıza çok sinirlendiğimiz zaman bile öfke ya da düşmanlık dolu sözler ve tutumlarla tepki vermekten kaçınmalıyız.

Evde anne babanın sürekli tartışma halinde olması da, çocuğu olumsuz etkileyen bir diğer faktördür. Tartışmalarımızı, çocuğumuzun bulunmadığı ortamlarda yapmaya özen göstermeliyiz. Onlar o an başka işlerle (Örn: Televizyon izlemek, resim yapmak, oyuncakla oynamak vs.) ilgileniyor gibi görünseler de, aslında kulakları sizdedir ve her şeyi duyuyorlardır.

Çağla Bükey Günay
Psikolog

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Model Alarak Öğrenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Çağla GÜNAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Çağla GÜNAY Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Çalışan Anne Olmak
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Zihnimdeki Sakız: Takıntılar - Obsesif Kompulsif Bozukluk , Hakan TOKGÖZ
 • Kardeş Kıskançlığının Pozitif Etkileri & ''kardeş Zorbalığı''? , Gizem ÇEVİKER
 • Şüphe Ve Kuşku Kıskacında Sanrısal Bozukluk , Özgür TÖNBÜL
 • Öğrenci Ve Aile Açısından Sınav Kaygısı, Etkileri Ve Neler Yapılmalı , Şükriye KARAHAN
 • Takıntılarınız İle Başa Çıkın! , Esra ORAS
 • Aldatma Ve Aldatılma , Reyhan Nuray DUMAN
 • Romantik Kıskançlık Ve Etkileri , Reyhan Nuray DUMAN
 • Şema Terapi , Reyhan Nuray DUMAN
 • Kadın Neden İsteksizleşir? , Ahmet Sevran POLAT
 • Çocukların Küfür Ve Hakaret Kelimeleri Kullanmasına Karşı Ne Yapılabilir , Burcu OVACIK ERDEM
 • Üniversite Öğrencilerinin Romantik İlişki Doyumunun Bağlanma Boyutları, İlişkide Algıladıkları İstismar Ve Gelecek Zaman Yönelimi Açısından İncelenmesi , Yrd.Doç.Dr. Aylin DEMİRLİ YILDIZ
 • Umut: Geçmişin Sınırlarını Aşmak , Yrd.Doç.Dr. Aylin DEMİRLİ YILDIZ
 • Depresyon Ve Cinsel İsteksizlik , Eyüp SARI
 • Vajinusmus Ve Cinsel Problemler , Yusuf KAYA
 • İnternet Bağımlılığı , Namık ACAR
 • Anlaşmazlıkların Çözümü , Kemal TUNCER
 • Okul Öncesi Çocukları İçin Davranış Eğitimi , Burcu OVACIK ERDEM
 • Psikoterapi Sürecine Dair Merak Edilenler , Abdullah ALPASLAN
 • Anksiyete Bozuklukları , Abdullah ALPASLAN
 • Ruhumdaki Derin Yara - Travma , Abdullah ALPASLAN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  22:33
  Top