2007'den Bugüne 75,879 Tavsiye, 24,837 Uzman ve 17,061 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Kişisel Gelişim
MAKALE #5808 © Yazan Psk.Aylin AYDEMİR TÜRKOĞLU | Yayın Ekim 2010 | 3,666 Okuyucu
Her insan doğarken kendi kaynakları ile dünyaya gelir. Yani her insanın doğuştan bir potansiyeli, yapabilecekleri, daha iyi yapabilcekleri ve yapamayacakları vardır ki bütün bunlar insanın biricik olmasının göstergesidir. Her insan biricik ve özeldir. Ailemiz, çevresmiz,yaşam koşullarımız doğuştan getirdiğimiz bu biricik özelliklerimizin gelişmesinde Ya da gerilemesinde büyük önem taşımaktadır. Doğuştan gelen yeteneklerimiz zamanla, tecrübelerle şekillenir form kazanır Ya da zamanla ve tecrübelerle körelir ve yok olur. Çoğu insan, yaşamı boyunca elindekilerle yetinerek hayatını sürdürür. Var olan yeteneklerini kullanır Ya da farkında bile olmadan bambaşka alanlarda şansını dener. Başarısızlıklar, hayatl kırıklıkları, kaybedilen zamanlar ve herzaman içinizde bir eksiklik varmış duygusu ile zamanlar akıp gider...

kişinin herhangi bir alanda sahip olduğu yeteneklerini geliştimesi,ilerlermesi aslında kelimenin tam anlamı ile kişisel gelişimdir.

Peki kişisel gelişimin püf noktası nedir, herhangi bir uzmandan yardım almadan da kendimizi geliştirebilir miyiz ?

Kişisel gelişim en temel püf noktası, kişinin kendisini çok iyi bir şekilde tanıyor olmasından geçmektedir. Ancak kendimizi ne kadar iyi tanıdığımız ayrı bir soru işaretidir. Birçoğumuz kendimizi tanımayız neyi iyi yaptığımızı Ya da neleri gerçekten iyi yapamadığımızın çok farkında değilizdir. Kendini değiştirmek isteyen bir kişi öncelikle, yaşam profilini çizmelidir. ( Çalışıyor mu okuyor mu, evde mi ? )Yaşam karşısında en temel kullandığı beceriler nedir ? (okuma, yazma, araba tamir etme, iyi yemek yapma vb. )Gün içerisinde sıklıkla yaptığımız ama farkına varmadığımız yaşam becerilerinden söz ediyorum. Maddi kaynakları, akedemik kaynakları, arkadaşları, sosyal çevresi, hobileri, bütün hayatı olduğu gibi ortaya koyulmalı ki yazmanızı tavsiye ederim yazdığınızda hiçbirşey gözden kaçırılmamış olur, hatta aklınıza gelmeyen birçok yaşam kaynağınız hatırlanabilir.yine kişinin yapabilcekleri, iyi olduğu alanlar ve daha iyi olduğu alanlar ve eksik olduğunu düşündüğü alanlar belirlenir. Ve var olan kaynakların geliştirilmesi için attığı her adım kişisel gelişim ve değişimin başlamasıdır. Bazen kişisel gelişimi başlatmak için bu yazıyı okumanız yeterli olurken bazan gerçekten güçlü bir motivasyona ve yardıma ihtiyacınız olur işte bu noktada bir uzmandan destek alabilirsiniz. Bazen gerçekten değişmek istesekte, sanki içimizde bişey bizi tutuyordur, sanki geçmişe bağlanmışısız bir türlü kafamızdan kötü olumsuz düşünceleri duyguları atamıyoruzdur, bir türlü gelişim ve değişim için atılması gereken adımı atamıyorsak bu noktada gerçekten bir uzmana ihtiyacımız var demektir.

İnsanın değişmesi, birçok yönden gelişmesini sağlamaktadır. Kendisini değiştirmek için karar veren bir kişinin sosyal yaşamda daha etkili verimli olabilmesi yaşam karşısında daha güçlü olabilmesi birçok farklı öğrenme sonucunda bilgi yapılandırılması ile oluşucaktır. Kişi öğrendiği her yeni şey ve geçmiş öğrenmeleri arasında bir ağ kurarak yaratıcılığını artıracaktır.

Kişisel gelişimi oluşmaya başladığında kişinin dünyaya bakış açısı değişmektedir. Kişi yaşamı boyunca sahip olacağı bir yetenek kazanmıştır. Gelişme ve değişme becerisi. Bu becerileri doğru kullanmış kendini kişisel olarak gerçekten geliştirmiş birey sosyal yaşamda daha verimli etkili içsel anlamda huzurlu ve mutlu olur. Kişi yaşamla daha barışık hale gelir, kıskançlıklarından kendisine yaptığı haksız ithamlardan kurtulur ve yaşamın keyfine varır. Dolu dolu yaşadığını hisseder. İçindeki boşluk ve sebepsiz sıkıntılardan kurtulur.

Unutmayın, Kişisel Değişim İnsanın Kendisine Vereceği En Büyük Hediyedir...
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kişisel Gelişim" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Aylin AYDEMİR TÜRKOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Aylin AYDEMİR TÜRKOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Aylin AYDEMİR TÜRKOĞLU'nun Yazıları
► Çocukta Kişisel Gelişim Psk.Barış ÜLKÜMEN
► Kişisel Gelişim Adımları Uzm.Psk.Dnş.Murat ÇAKIR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,061 uzman makalesi arasında 'Kişisel Gelişim' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlilik Terapisi Nedir Ekim 2010
► Kendine Güvensizlik Ekim 2010
► Aşk Acısı Ekim 2010
► Evlilik Terapisi Eylül 2010
► Kendine Güvensizlik Eylül 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:14
Top