2007'den Bugüne 83,536 Tavsiye, 26,242 Uzman ve 18,624 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kurban Kesimi ve Çocuk Psikolojisi: Aileler Kurban Bayramında Nelere Dikkat Etmeli?
MAKALE #5932 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Kasım 2010 | 4,108 Okuyucu
Kurban kesimi çocuk psikolojisini nasıl etki bırakır?Aileler kurban bayramında nelere dikkat etmelidir?

Kurban kesimi çocuklar için neden ‘travma'dır !

Kurban bayramında anne babalar çok bilinçli olmalıdır. Özellikle küçük çocuklar kurban bayramının manevi, yani dini yönünü algılayamazlar. Onlar için kurban kesmek gözleriyle gördükleri şeydir; yani bir canlının öldürülmesidir. Hem de o canlı sevdikleri kişiler tarafından babası, dedesi, amcası tarafından öldürülür. Çocukların buna anlam vermesi çok zordur.

Çocuklar kurbanla duygusal bağ kurarlar ve kaybetmek istemezler!

Çocuklar hayvanları çok severler. Eve gelen kurban onlar için bir mutluluk kaynağıdır ve heyecanla kurbanı görmeye giderler ve severler. Bu sırada çocuk kurbanla birkaç dakika bile olsa duygusal bir bağ kurar ve onu kaybetmek istemez. Eğer çocukta ölüm kavramı varsa kurbanın öldürüleceğini bilmek çocuk için çok üzücüdür. Ölüm kavramı gelişmemiş çocuklar için kurbanın evden yok olmasına anlam vermek daha zordur. Kurbanın sevdikten sonra ortadan kaybolmasına bir anlam veremeyen bir çocuk için, kurbanın kesilmesini izlemek bir "travma'dır".

Kurban kesiminde çocuklar bulunmamalı!

Bu travmanın etkileri çocuğun yaşına ve kişilik özelliklerine göre değişecektir. Çocuğun özellikleri ne olursa olsun küçük çocuklar için gözleri önünde kurbanın bıçakla kesilmesi, kanın o anda fışkırması ve birkaç saniye bile olsa kurbanın can çekiştirmesi çocuk için tam bir vahşettir. Küçük bir çocuk için o sahne bir insanın boğazından kesilmekten farksızdır. Çünkü küçük çocuklarda soyut düşünce gelişmediği için kurban kesiminin manevi anlamını algılayamazlar. En travmatik olan ise bu masum canlının onlarının sevdikleri bir yetişkin tarafından kesilmesidir. Çocuklar o yetişkine karşı öfkeli hisseder ve küsebilir. Aynı zamanda ona karşı güveni azalabilir ve hatta onu da keseceğinden endişe edebilir. Çünkü küçük çocuklar için her şey görseldir ve somuttur. Ayrıca duygusal bir bağ kurduğu kurbanın kesimine engel olamadığı için kendini suçlu hissedebilir ve bu suçluluk duygusu çeşitli psikolojik problemlere neden olabilir.

Kurban kesimini izlemek çocuğun psikolojisini nasıl etkiler?

Genel olarak kurban kesimini izlemenin etkileri çocuktan çocuğa değişiklik gösterse de genel olarak şu problemler gözlenebilir;

Çocukta anne babasını kaybetme ve ölüm korkusu başlar veya artabilir,

Çocuk geceleri sık sık uyanır ve ebeveynleriyle yatmak ister,

Kabuslar görür ve ağlayarak uyanır,

Kaygıları artar ve basit şeyler için endişelenir,

Altını ıslatmaya başlayabilir,

Et yemek istemeyebilir ve iştah azalır,

İçine kapanır veya çok hırçın davranabilir,

Nedensiz yere ağlama ve mızmızlanma artabilir,

Tırnak yemeye başlayabilir,

Tikler geliştirebilir,

Kekemelik ve konuşurken takılmalar başlayabilir,

Normalde tek başına yapabildikleri şeyleri tek başına yapamazlar,

Depresyona girebilir, Okula gitmek istemeyebilir,

Bıçakla oynama ve arkadaşlarına bıçakla zarar verme davranışı sergileyebilir. Bu ve buna benzer çeşitli psikolojik sorunlar çocukların kurban kesimine şahit olmasıyla ortaya çıkabilir.

Eğer bu durumlar geçici değilse mutlaka bir pedagogdan destek alın. Çocukların psikolojilerini olumsuz etkilediği için kesinlikle kurban kesimi küçük yaşlardaki çocuklara izletilmemelidir. Çocuk ne kadar korkmuyorum ben izlemek istiyorum dese de ikna olmayın. Biz yetişkinler için bile zor olan bir sahneye çocuk nasıl anlam versin.

Çocuğunuzun travma yaşamasını istemiyorsanız kurbanı çocuğa göstermeden kesin. Aynı zamanda kurbanı onun göreceği yere getirerek sevmesini ve duygusal bağ kurmasına izin vermeyin. Çocuğun yaşına göre kurban bayramının anlamını anlatmaya çalışın. Eğer anlayacak bilişsel seviyede değilse, kurban kesmenin anlamını anlatmayın ve çocuğunuz görmenden kurbanınızı kesin. Aynı zamanda haberlerde de kurban kesim manzaralarını da izletmeyin.

Kurban bayramında çocuğunuza kurban travması yaşatmamanız dileğiyle,


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kurban Kesimi ve Çocuk Psikolojisi: Aileler Kurban Bayramında Nelere Dikkat Etmeli?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Kurban Bayramı ve Çocuklar Psk.Duygu KARAKULAK TAKVİM
► Kurban Bayramı ve Çocuklar Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,624 uzman makalesi arasında 'Kurban Kesimi ve Çocuk Psikolojisi: Aileler Kurban Bayramında Nelere Dikkat Etmeli?' başlığıyla benzeşen toplam 58 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:28
Top