TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Refeedıng Sendromu

Aslı İÇİNGÜR Fotoğraf
Dyt.Aslı İÇİNGÜR
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi28 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 9 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 11498,

* Yayın Tarihi : 24-11-2010 - 13:34 (2283 gün önce),

* Ortalama Günde 5.04 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7244 , Kelime Sayısı : 874 , Boyut : 7.07 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Aslı İÇİNGÜR hakkında söyledikleri:
18 yaşında uygulamış olduğum şok diyet neticesinde yeme bozukluğu ile karşı karşıya kaldım. Haftanın 4 günü neredeyse aç kalarak, diğer günleri ise bulabildiğim her şeyi yiyerek yıllarımı geçiyordum. Aynı kiloda bir aydan fazla kaldığımı hiç hatırlamıyorum. Yemekle aramda duygusal bir bağ vardı. Mutluluk, üzüntü, başarı, başarısızlık, aşk, ayrılık... her şeyin ödülü veya cezası yemekti benim için. Artık bir gün bu durum canıma tak etti, ve Aslı ile tanışmamız tam da bu zamana denk geldi. Tanıyabileceğim en iyi insan, harika bir doktor, arkadaş...
71 kilo ile başladık sürece, fakat vücudumdak... [DEVAMI..]

(MERVE ONxx, Danışan, 20-02-2014)

Canim diyetisyenime yeri geldi yasam koçuma bir kez daha sizin vesileniz ile teşekkür etmek istiyorum. 2 doğumdan sonra normal kiloma düşürmek için elinden geleni yaptı gercekten . Beni bunaltmadan bir o kadarda titizlikle 23 kilo vermeme yardımcı oldu ben bile 83 ten 60 a kadar zayiflayabilecegimi dusunmezken asli ile bunu başardık . Kesinlikle herkese tavsiye deliyorum . Özellikle tatlı dili ve guleryuZuyle hevesimizi kırmadan kolaylıkla kilo vermemize yardımcı olduğu için birkez daha teşekkürler
(Songul Bxx, Danışan, 14-02-2014)

Motive olmak, kilo vermek icin olmazsa olma olan. Iste bu noktada Asli butun guzel enerjisiyle devreye giriyor. Artik sıkıldım diyetten derken, aslında diyetin sıkılmadn da yapılabilecegini öğreten, gereksiz kısıtlamalar oşmadan asıl önemli olanın "sağlık" olduğunu durmadan vurgulaym çok doğru bir doktor o. Günümüzün en yaygın psikolojik hastalığı olan aşırı zayıf olma zorunluluğuna karşı duran doğru bir insan. Bana herkesten farklı, beni anlayarak "çok zayıf olmak şart değil, zaten sana bellki yakışmayacak bile önemli oşan sağlıkı kiloda olmak" diyerek, azım yaratn hedef k... [DEVAMI..]
(Zümrüt, Danışan, 09-02-2014)

Dyt.Aslı İÇİNGÜR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Refeedıng Sendromu

REFEEDİNG SENDROMU

Tarihsel olarak ilk yapılan çalışmalar gösteriyor ki refeeding sendromu ilk olarak savaş zamanında (Japon mahkumlarda) kıtlığa maruz kalan kişiler ve açlıkla mücadele eden kişilerde meydana gelmiştir. Eksik beslenen hastalarda metabolik anomalilerle alakalı olarak refeeding oluşumu, mortalite veya morbidite olabilir. Klinik özellikleri sıvı dengesi anomalileri, anormal glukoz metabolizması, hipopotasemi, hipomagnezemi ve hipokalemi görülür. Buna ek olarak tiamin eksikliği meydana gelebilir.

Giriş

Obezitenin gittikçe yaygınlaştığı endüstrileşmiş şehirlerde refeeding sendromu olan hastalarda paradoksikal olaylar ortaya çıkabilir. Bu potansiyel olarak öldürücü olan durum enteral, parenteral veya oral beslenmekte olan malnutrisyonlu hastalarda metabolik anomalilikle ilgili ciddi sıvı kayıpları olmaktadır. Önceki çalışmalarda bundan kaynaklanan ciddi predominant hipopotasemi görülür. Ancak şimdiki çalışmalar, sıvı dengesi anomalilikleri, değişken glukoz metabolizması ve tiamin gibi belli başlı vitamin eksiklikleri gibi önemli metabolik sonuçlarda ortaya çıkarmıştır.

Refeeding Sendromunda Yüksek Risk Altındaki Hastalar

Genel olarak refeeding sendromuna sahip bireyler marasmus ve kwashiorkorlu hastalar risk grubundadır. Özellikle %10’ dan daha fazla kilo kaybı varsa bu hastalar daha fazla risk altındadır. Ancak daha spesifik olarak bu sendrom çok uzun süreden beri hiç yemek yemeyenlerde(oruç gibi) , duedonal operasyondan (obezlerde) sonra, kronik alkolizmleri olanlarda, uzun süre damardan beslenen ve anoreksia nervozadan sonra ortaya çıkıyor. Anoreksia nevroza, refeeding sendromunun modern olarak tanıtımıdır. Onkoloji hastalarının kemoterapiye maruz kalmaları, eksik beslenen yaşlı hastalar ve postoperatif hastalarda refeeding sendromu görülebiliyor. Klinik olarak refeeding sendromu anoreksia nevroza olarak tanıtılıyor. Refeeding sendromunun klinik özellikler enteral ve parenteral beslenmeden sonra görülür.

Refeeding’ in hastalığın seyri içinde derecesi çok önemlidir. Kaloriyi yerine koyma yavaşça olmalıdır. Özellikle ilk hafta sırasında hergün vücut ağırlığının 20 kkal/kg olması gerekir. Refeeding eğer uzun sürüyorsa bunun süresi de çok önemlidir. Bundan dolayı hastanın klinik durumu izlenebilir ve değişiklikler yapılabilir. Refeeding süresince ilk birkaç gün içinde elektrolit sorunu, kardiak sorunları görülebilir.

Refeeding Sendromunda Klinik Değişimler

1) Vücut Sıvı Dağılımının Bozulması

Refeeding sendromu metabolik anomalilerin, özellikle temel elektrolit ve sıvı dağılımı,
oluşumunu sağlayarak birçok vücut fonksiyonunu etkiler. Sıvı intoleransı kardiak sorunlarına, dehidrasyon yada sıvının aşırı yüklenmesi hipertansiyon, prerenal yetmezliğe ve ani ölümlere sebeb olur. Refeeding, CHO ile beslemede su ve Na salınmasını azaltabilir. Bunun sonucunda özellikle Na alımı arttırılırsa ekstrasellüler sıvı hacmi ve kiloda artış meydana gözlenir. Protein yada lipitle beslemede refeeding yapılırsa kilo kaybına ve üriner NA salgılanmasına yol açar. (-) N dengesi oluşur. Yüksek proteinle beslenme hiponatremi ve hipotonik dehidrasyon ile metabolik asidoza neden olabilir.

2) Anormal Glukoz ve Lipit Metabolizması

Glukoz emilimi glukoneogenezi baskılayabilir ve aa dengesini (alanin) düşürebilir ve daha az (-) N dengesine yol açabilir. Ancak glukoz infüzyonu glikoneogenezi baskılar ve daha ilerde de hiperglisemiye yol açabilir. Bu dönüşümlü olarak, hiperozmolar nonketotic koma, ketoasidoz, metabolik asidoz, ozmotik diürez ve dehidrasyon ortaya çıkarabilir. Dahası lipogenesiz tarafından glikoz yağa dönüşebilir ve bu da hipertriglisemi, KC yağlanması ve yüksek ALT, AST ve yüksek CO2 üretiminde artışa yol açabilir. Günlük kg başına 3.8 gr yağ glikozun dönüştürüldüğü maksimum lipit eleminasyon kapasitesini arttırmaz. Bu durum özellikle çok hasta insanlarda azaltılabilir. Yani hastaya göre değişkenlik gösterir.

3) Tiamin Eksikliği

Tiamin eksikliği refeeding sendromu olan hastalarda görülebilir. Önceden yetersiz beslenen hastalar çeşitli vitamin eksikliklerine sahiptirler. Malnutrisyonlu insanlarda refeeding tarafından tekrar depolanabilen bir çok vitamin özellikle tiamin eksikliğine sahiptirler. Tiamin eksikliği Wernicke’s ensafalopeti ve Kwashiorkor sendromuna yol açabilir. Bu durum da hafıza kaybı ve komayla sonuçlanabilir. CHO’ la beslenme hücrelerdeki tiaminin fayda sağlamasının artmasına neden olur çünkü çeşitli enzimatik aktivitelerde tiamin kofaktördür. (örn; transketolaz) Refeedingle birlikte verilen tiamin, refeeding öncesi görülen tiamin eksikliğinin azalmasına neden oluyor.

4) Hipofosfatemi

Açlıkta insülin sekresyonu, azalan karbonhidrat alımından dolayı düşmektedir. Tam aksine yağ ve protein depoları katabolize edilerek enerjiye çevrilir. Bu intrasellüler olarak elektrolit kayıplarına sebep olur. Özellikle fosfat kaybına sebep olur. Az beslenen hastaların serum fosfat konsantrasyonların normal olmasına rağmen intrasellüler fosfatları tükenebilir. Uzun süren yağ katabolizmasından sonra aniden karbonhidrat alımını sonucunda insülin sekresyonu artar. Bu insülin yükselmesi hücrelerin fosfat alımını arttırır. Hücreler eksik fosfatlarını serumdan alarak serumda fosfat düzeyi düşer ve bunun sonucunda hipofosfatemi görülür. Bu olay genellikle tekrar beslenmeye başladıktan 4 gün içerisinde görülür.Serum fosfat konsantrasyonunun 0,5 mmol/L’ den ( 0,85 – 1 mmol/L ) düşük olması refeeding sendromun klinik belirtilerin ortaya çıkması sebep olur.

Refeeding Sendromunun İdaresi ve Önlenmesi

Yeniden beslenen tüm hastalarda reefeeding sendromu gözlenmeyebilir. Ortaya çıkmasını azaltmaya yardımcı olmak için problemlerin ve durumun farkındalığında olmak çok önemlidir. Hastanedeki beslenme ekibinin bu sendromu tanıması ve bunla ilgili eğitimde önemli rolleri vardır. Risk altındaki hastaları yakından takip etmek çok önemlidir. Sıvı dengesini, elektrolit, Mg, fosfat içeren plazma elektrolitleri kontrol edilmelidir. Elektro kardiografik izleme yapılmalıdır. Bu sendromda taşi kardi gerçekleştiği bildirilmiştir ve bu bulgu kardiak sistemle ilgilidir. Plazma elektrolitleri özellikle Na, K, fosfat ve Mg beslenme öncesi ve sırasında izlenmelidir. Plazma glikozu ve üriner elektrolitlerinde izlenmesi gerektiği gibi 10 mmol/L’ den daha az ürin Na konsantrasyonu tuz eksikliğine işaret eder. Üredeki Mg, K, fosfat miktarının belirlenmesi vücuttaki kayıpların dengelenmesinde çok önemlidir.

Refeefing’ den önce elektrolit bozuklukları düzeltilmeli ve kan volumü dikkatlice kontrol edilmelidir. Bu uygulama, beslenmeyi geciktirebilir ancak 12-24 saat arasında bu giderilebilir. Vitamin ve trace element eksiklikleri de düzeltilmelidir. Özellikle refeeding’ den 30 dk önce 50-250 mg tiamin verilmelidir. Daha çok tiamin hastanın durumu stabil olana kadar daha fazlası gerekli olabilir. Klinikçiler tedavide çok gerekli olmadığı halde 5 mg folik asit verilmiştir. Bunun yanında doktorlar poprinex ampul vermişler ve 48 saatte bir günde 100 mg’ lık tabletler oral tiamin olarak takviye yapılmış. Kalorinin yerine konması için günde 20 kkal/kg yada başlangıç olarak 1000 kkal/d yavaşça verilmelidir. Ancak bu oran hastaların sıvı, Na, K yada vitamin ihtiyaçlarını (özel olarak uygulanmazsa) karşılamaz.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Refeedıng Sendromu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Aslı İÇİNGÜR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:57
  Top