TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ UZMANI kimdir? NE İŞ YAPAR ?

Öznur SİMAV Fotoğraf
Öznur SİMAV
İstanbul
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi52 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 73 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 10439,

* Yayın Tarihi : 01-12-2010 - 20:42 (1234 gün önce),

* Ortalama Günde 8.46 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8783 , Kelime Sayısı : 992 , Boyut : 8.58 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Öznur SİMAV hakkında söyledikleri:
Merhaba; benim on yaşımda kardeşim var onun davranışları için bir uzman yardımına ihtiyacimiz olduğunu düşündüm. Bir gün site site dolaşırken kendimi burada buldum. Onlarca pedagog içinden Öznur Hanım bana sıcak, samimi ve içten geldi. Gerçekten de hislerimde yanilmadim. Kendisiyle tanışali kısa bir zaman oldu ama kardeşim de çok degisiklik oldu. Yüzünün insana verdiği sıcaklık mesleği ile çok güzel uyuşmuş.Kendisine çok teşekkürlerimi sunuyorum. Mesleğinde başarılar diliyorum.
(E.Özder, Danışan, 27-03-2014)

Merhaba ben de kızım için Öznur hanım ile görüştüm ve memnun kaldım aslın da bu yazıyı daha evvel yazmak istedim fakat üşengeçliğim den yapmadım.Öznur hanım ile görüşmemizin faydasını daha 2. görüşmemizde fark etmesi bizi ziyadesiyle memnun etti .İhtiyacı olan arkadaşların Öznur hanıma danışmalarını hatta geç kalmamalarını tavsiye ederim, zaman sınırlaması yok ,sıcak bir ortam ,ve kendinizi bulabileceğiz bir sohbet havasın da geçiyor.


Saygılarımla

(ilyas .d, Danışan, 17-03-2014)

Çocuğum şuan 2 yaşında ve fazlası ile dikkat problemi ve inatçılığı var kendi doktoru ile konu hakkında konuştuğumda bir pedagogdan yardım almamı tavsiye etti ve internetten araştırdım Öznur hanımın yazıları dikkatimi çekti kendisinden 26/02 tarihine randevu aldık.
Öznur hanım çok güler yüzlü ve çocuğum hakkında yapmam gerekenler ile cidden çok önemli tavsiyelerde bulundu. Kendisi bizim ile konuşurken hep çocuğun hareketlerini bakışlarını takip etti.
Biz eşimle kendisinden çok memnun kaldık ve çocuğunda dikkat bozukluğu inatçılık ağlayarak sürekli birşeyleri yaptırma alışkanlığı olanlar cidd... [DEVAMI..]

(EDA Axx, Danışan, 27-02-2014)

Öznur SİMAV Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ UZMANI kimdir? NE İŞ YAPAR ?

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı; 0-12 yaş çocuklarının tüm gelişim alanlarına yönelik değerlendirmelerinin takibini, eğitim hizmetlerini dikkate alarak program yapan ve uygulayan, üniversitelerin dört yıllık lisans programlarının Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü mezunu profesyonellerdir.
1-Ailelere çocuk gelişimi ve eğitimi alanında danışmanlık verir.
2-Hastanelerin çeşitli tedavi ve bakım bölümlerinde çocuğa duygusal destek verir. Örneğin: Ameliyata hazırlamak
3-Hastanelerde bebek gelişimini takip eder.
4-Doğum öncesi ve sonrası annelik eğitimi verir, danışmanlık yapar.
5-0-18 yaş çocukların engel durumlarına göre bireysel ve gurup programları hazırlar, gelişimlerini takip eder.
6-Engelli çocukların ailelerine rehberlik ve danışmanlık yapar.
7-Hastanelerin çocuk servislerinde çocukların gelişim alanlarını takip eder.
8-Hasta çocukların refakatçisi olan yakınlarını gelişim alanları ile ilgili bilgilendirir.
9-Çocuk yayınlarını ve çocuk televizyon programlarını hazırlar.
10-Çocuk yayınları, çocuk radyo, televizyon programlarında danışmanlık yapar.
11-Oyuncak sanayiinde danışmanlık yapar.
12-Çocuk tiyatrolarının hazırlanmasında danışmanlık yapar.
13-Çocuk ruh sağlığı merkezlerinde danışmanlık yapar.
14-Normal çocuklar için danışmanlık merkezi açar, bu merkezlerde çalışır.
15-Engelli çocuklar için danışmanlık merkezi açar ve bu merkezlerde çalışır.
16-Çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili olarak yetişkin öğrenci, kurum ve ailelere YAŞAMA UYUM konusunda katkıda bulunur.
17-Üniversitelerin ilgili bölümlerinde ihtiyaca göre eğitim verir.
18-Resmi ve özel kreş, yuva, anaokulu ve gündüzbakımevlerinde yönetici olarak çalışır.
19-Özel ve resmi kreş, yuva, anaokulu ve gündüz bakımevlerinde danışman olarak çalışır.
20-Özel ve resmi erken çocukluk eğitim kurumlarında çocuk gelişim ve eğitimcisi olarak çalışır.
21-Erken çocukluk eğitim kurumlarında çocukların yaş guruplarına ve gelişimlerine uygun olarak program hazırlar, programın uygulanmasını denetler,değerlendirme raporları hazırlar.
22-Erken çocukluk eğitim kurumlarında çocukların gelişimlerini takip eder. Bu kurumlardaki öğretmen, yardımcı öğretmen ve yardımcı personele hizmet içi eğitim verir.
23-Erken çocukluk eğitim kurumlarına devam eden çocukların ailelerine rehberlik ve danışmanlık yapar, gereğinde ev programları hazırlar.
24- Çocukların eğitimsel ve gelişim alanlarına uygun ortam hazırlanmasına rehberlik eder.
25-Çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı sadece çocuğun ruh sağlığı ve eğitimi ile ilgilenmez, çocuğun gelişim alanları ile ilgili bilgi ve deneyime sahiptir.
26-Çocukların ilgi, ihtiyaç ve gelişim düzeyleri yaşlara ve bireysel farklılıklara göre değişiklik gösterebildiği için ailelere rehberlik ve danışmanlık yapar.
27-Çocuk, erken çocukluk eğitim kurumlarına gitse de okuldaki eğitimin sürekliliği ve geçerliliği ailenin devam ettirmesi ile olur. İşte, bu noktada çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı aileye rehberlik ve danışmanlık yapar.
28-Çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı sadece sorunların çözümü ile değil; çocuk ve ailenin davranışlarında sorun oluşmaması için çalışır.
29-Çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı , çocuğun yaşamında ve geleceğinde önemli olan kritik dönemlerin değerlendirilmesi açısından aileye rehberlik ve danışmanlık eder.
30-Ailenin yaşadığı sorunlu dönemlerin, çocuğa zararsız ya da olabildiğince en az zararla geçirilmesinde destek verir.
31-Çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı, sağlıklı aile kurulma aşamasında da eş adayları ile görüşmeler yaparak daha objektif olabilmeye rehberlik ve danışmanlık eder.
32-Çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı eşlere ve aile bireylerine doğru ve sağlıklı iletişim yollarını kazandırarak aile ilişkilerinin sağlam ve yapıcı olmasında rehberlik ve danışmanlık verir.
33-Çocukların ve ergenlerin hayata hazırlanmalarında ailelere yanlış davranışlarını doğrularla değiştirme anlamında rehberlik ve danışmanlık verir.
34-Çocuk ve gençlerde temel ihtiyaçların ( uyku, temizlik, barınma, kişisel bakım, beslenme ) karşılanmasında ailelerin dikkat etmesi gerekenler ve yaşlara göre ailenin davranışlarını düzenlemesinde rehberlik ve danışmanlık verir.
35-Çocuk ve gençlerde internet, bilgisayar bağımlılığı ve çözüm yolları konularında rehberlik eder ve danışmanlık verir.
36-Davranış problemleri olan çocuğa yaklaşım yolları hakkında danışmanlık yapar.
37-0-6 yaş çocuklarına DENVER II gelişim testi yapılarak; ince motor, kaba motor, sosyal, kişisel, dil gelişimi alanlarındaki beceriler kontrol edilerek aileye gerekli danışmanlık verilir.
38-Özel eğitim gereksinimi olan çocuklar için ev destekli eğitim programlarını hazırlar.
39-Parmak emme, tırnak yeme, saldırganlık, kıskançlık, dikkat eksikliği gibi duygusal sorunlar yaşayan çocukların ailelerine rehberlik eder ve danışmanlık verir.
40-Cinsel istismarın önlenmesine yönelik rehberlik ve danışmanlık verir.
41-Çocukların cinsel gelişim dönemlerinde dönem özelliklerine uygun, ailelerin dikkat etmesi gerekenler hususunda ailelere rehberlik eder ve danışmanlık verir.
42-Dil ve konuşma sorunu olan bebek ve çocuklar için durum değerlendirmesi yapar ve danışmanlık ve rehberlik hizmeti verir.
43-0-18 yaş çocuklarının öğrenme hızının geliştirilmesi için yapılabilecekler konusunda bireysel ve gurup olarak rehberlik eder, danışmanlık verir.
44-Anne-baba ilişkilerinin çocuğun ruh sağlığı üzerindeki etkileri ve ailenin davranışları konusunda rehberlik ve danışmanlık yapar.
45-Aile birlikteliğinin önemi, anne-babaya düşen görevlerin değerlendirilmesi konusunda rehberlik ve danışmanlık eder.
46-Boşanmış anne-babanın çocuklarının ruh sağlıklarının korunması ve eğitimlerinde aileye rehberlik ve danışmanlık yapar.
47-Çocuklarda özbakım becerilerinin geliştirilebilmesi için ailelere rehberlik ve danışmanlık yapar.
48-Çocuklarda ve gençlerde özgüven gelişimi için yapılabilecekler konusunda rehberlik ve danışmanlık yapar.
49-Kız ve erkek çocuklarda yaşam becerilerinin edinilmesinde ailelere rehberlik ve danışmanlık eder.
50-Çocuklara ve gençlere arkadaş değil; arkadaş gibi anne-baba olmanın önemi ve yararları konusunda rehberlik ve danışmanlık yapar.
51-Anne-baba modellerinin çocuğun cinsel kimlik kazanmasındaki rolleri konusunda rehberlik ve danışmanlık yapar.
52-Anne-baba tutumlarının çocuğa etkileri ve ortak tutum geliştirmenin yararları; yapılabilecekler konusunda rehberlik ve danışmanlık yapar.
53-Ailede çocuğun doğum sırasının, sayısının, cinsiyetin ruh sağlığına etkileri konularında rehberlik ve danışmanlık yapar.
54-Çocuğun kişilik gelişimini etkileyen toplumsal sınıf farklılıkları, iletişim araçları, kültürel farklılıklar konularında aileye rehberlik ve danışmanlık yapar.
55-Ödül ve cezanın çocuğun yaşamında uygulanması, disiplin ve sorumluluk kazandırmada dikkat edilmesi gerekenler konularında rehberlik ve danışmanlık yapar.
56-Beden dilinin ,ses tonlaması ve vurgunun, örnekleme yapmanın, temiz ve hoş kokunun , dış görünümün verdiği mesajların , temel ihtiyaçların karşılanmış olmasının motivasyondaki önemi hususlarında bireylere danışmanlık ve rehberlik hizmetleri verir.
57-Çocuğa ve ergene ruhsal bağımsızlık kazandırma konusunda aileye rehberlik ve danışmanlık yapar.
58-Çocukta ve gençte doğruluk, dürüstlük, vicdan gelişimi gibi konularda ailelere rehberlik ve danışmanlık yapar.
59-Çocuğun ve gencin gününün planlanmasında ailelere rehberlik ve danışmanlık yapar.
60-Verimli ders çalışma yöntemleri ve çocuğa-gence uygun olan yöntemin seçilmesi konusunda rehberlik ve danışmanlık yapar.
61-Yaşam kalitesini artırmak,uyum,strese dayanıklılık, zamanı verimli kullanarak kendini iyi ifade etme konularında bireylere rehberlik ve danışmanlık yapar.
62-Drama, oyun, müzik, anadili, el becerileri çalışmalarında bireylere, ailelere, okullara, erken çocukluk eğitim kurumlarına rehberlik ve danışmanlık yapar.
63-Hamilelikle ilgili ( belirtiler, beslenme, dinlenme, günün planlanması, tehlikeli durumlar, bakım ve kontrol, cinsel yaşantı, etkileyen hastalıklar, bakım, egzersizler) konularında rehberlik ve danışmanlık yapar.
64-Lohusalıkla ilgili( beslenme, dinlenme, günün planlanması, tehlikeli durumlar, bakım, kontrol, egzersizler vb) konularında rehberlik ve danışmanlık yapar.
65-Bebek bakım, beslenme, uyku, egzersiz gibi konularda rehberlik ve danışmanlık yapar.
66-Emzirmede başarı, emziklilik dönemi özellikleri, beslenmesi, özellikleri, dikkat edilecek noktalarla ilgili rehberlik ve danışmanlık yapar.
67-Yenidoğan bebekte rastlanabilecek sorunlar hakkında rehberlik ve danışmanlık yapar.
68-Çocukta ders başarısı için aile ilişkilerinde ve eğitimde dikkat edilmesi gereken konularda rehberlik ve danışmanlık yapar.
69-Çocuğun yeteneklerinin keşfedilmesinde, yeteneklerinin geliştirilmesinde aileye rehberlik ve danışmanlık yapar.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ UZMANI kimdir? NE İŞ YAPAR ? ile İlgili Kavramlar : çocuk uzmanı, çocuk gelişimi uzmanı, çocuk eğitimi uzmanı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ UZMANI kimdir? NE İŞ YAPAR ?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Öznur SİMAV'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Öznur SİMAV Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Okullarda Kılık –kıyafet Yönetmeliğinin Değiştirilmesi Ve Tutumlar
 • Aldatan, Sünepe Erkek Tipi
 • Okula Uyum Süreci (Bu Süreçte Veliler Ne Yapmalı, Öğretmenler Ne Yapmalı, Bu Süreç Kısa Sürede Nasıl Atlatılabilir?)
 • İlköğretimde Yaz Tatilinden Sonra Okula Uyum Süreci.. Okula Hazırlıkta Velilere Öneriler..
 • Okul Korkusu - Okulun İlk Günleri Sorun Olmasın.....
 • Büyümeyen ''bonsai'' Çocuklar..
 • Arkadaş Olalım Ama, Arkadaşlığı Abartmayalım..
 • 6 Ay- 2 Yaş Arası Bebekleri Mutlu Etme Yolları, Bilişsel Gelişimi
 • Çocuklarımızın Ve Gençlerimizin ‘’marka Merakı’’ Na Karşı Neler Yapılabilir?
 • Yarıyıl Tatili ( Sömestr Tatili ) Nde Neler Yaşanacak?
 • Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
 • Anne Kokusu Mu, Parfüm Kokusu Mu?
 • Ergenlik Özellikleri - Aile Ve Genç Arasında Doğru İlişkiler Nasıl Kurulur?
 • Hayal Gücü Neden Göz Ardı Ediliyor?
 • Şaka Yapmak Mı? - Yapmamalı Mı?
 • Televizyonla Erken Gelen Şöhret – Dizilerde, Reklamlarda Oynayan Çocuklar - Yarışma Programları
 • Artık Günümüz Çocukları Farklı , Baş Etmek Zor...
 • 4+4+4 Eğitim Sisteminin Duygusal Gelişim Boyutu
 • Çocuk- Aile Ve İletişim Danışmanlık Merkezlerinin Amaçları Ve Ne Zaman Başvurulmalı
 • ‘’yaramaz’’, Başedilemeyen Çocuklar..
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Hipnoz Nedir? Hipnoz Nasıl Yapılır? , Gülsen ERGÜZ
 • Anne Baba Olmak Kolay! , Zekeriya GUTER
 • Problem, Çocuk Mu? , Zekeriya GUTER
 • Bir İnsan Yetişsin, Toplum Güzelleşsin, Türkiye Değişsin. , Zekeriya GUTER
 • 7-11 Yaş Çocuğunun Özellikleri- Görülebilecek Davranış Problemleri , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Down Sendromu Nedir , Emine ERGÜN
 • Evlilikle Mutluluğu Bulabilir Miyiz? , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Çocuğum Otistik Mi , Emine ERGÜN
 • Ebeveyn Tutumlarının Çocuğun Gelişimi Üzerindeki Etkileri , Aysun AKTAŞ ÖZKAFACI
 • Pedofili (Sübyancılık) Hastalığı Nedir? Çocuğunuzu Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabilirsiniz? , Sevil YAVUZ
 • Okulun İlk Haftası Çocuğunuzun Okulu Uyum Sağlamasına Nasıl Destek Olabilirsiniz? , Sevil YAVUZ
 • Çocukları Bekleyen Tehlike Teknoloji Bağımlılığı: Çocukların Cep Telefonunu Ve Bilgisayar Kullanımına Dikkat! , Sevil YAVUZ
 • 4+4+4 Eğitim Sisteminde Okula Başlama Yaşında Yapılan Değişiklik Yeterli Mi? , Sevil YAVUZ
 • Pedagog Kavramının Gerçek Anlamı Ve Çocuk Psikolojisi Uzmanlığı Nedir? , Sevil YAVUZ
 • Üstün Yetenekli Çocukların Özellikleri , Emine ERGÜN
 • Çocuğum Üstün Yetenekli Mi ? , Emine ERGÜN
 • Bebeklikte Ve Çocukluk Döneminde Depresyon , Nilgün GÜMÜŞLÜ
 • Anne-Baba.Çocuk Arasındaki İletişim Sorunlarıyla Çocukta Ortaya Çıkabilecek Davranış Sorunları; , Gönül BAYALTUN
 • Çocuğum Okula Hazır Mı ? , Emine ERGÜN
 • Özgüven Nedir,çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir? , Gönül BAYALTUN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:55
  Top