TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kafein ve Kahvenn Zararları

Rabia YILDIZ Fotoğraf
Dyt.Rabia YILDIZ
Bursa
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 31 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3278,

* Yayın Tarihi : 22-12-2010 - 16:38 (2257 gün önce),

* Ortalama Günde 1.45 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 9176 , Kelime Sayısı : 1229 , Boyut : 8.96 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Rabia YILDIZ hakkında söyledikleri:
17 olan kızımı dün götürdüm Rabia hanıma.Daha önce ben ve kızım bir kaç kez değişik diyetisyenlere gittik odalarına girip çıkmamız 10 dk.yı geçmedi.Fakat Rabia hanım kızımla bir psikolog gibi sohbet ederek ve uzun bir zaman ayırarak motive etti.Yaklaşımı,güleryüzü pozitif yaklaşımı inanılmaz.Verdiği diyet listesi asla aç kalmadan son derece kolay uygulanacak bir liste.Bir sonraki görüşmemizde kesinlikle ben de Rabia hanımın danışanı olmaya karar verdim.Kendisini tanıdığım için çok mutluyum ve kesinlikle doğru adreste olduğumuza eminim.Teşekkürler Rabia hanım ilgi ve güleryüzünüz için.
(DENİZ Sxx, Danışan, 05-07-2012)

geçen yıl tanıştım rabıa hanımla ve oyle hanımefendı oyle ılımlı bır ınsan kı onun desteğı ıle 95 kg den 78 kg ındım yanı ona sadece dıyetısyen demek yalnış olur o psıkolog+dıyetısyendır yanı onu oyle sevdım kı onun o guzel yaklaşımları sayesınde pes etmeden bu kıloya ındım fakat tam ıstedığım kıloya ınemeden dıyetı yarıda bıraktım ve ona mahçup olduğum ıçın bugun başka bır dıyetısyene başvurdum ama oyle pışmanımkı odasına gırdığım ılk anda çok yanıldığımı anladım yanı bır ınsan hastasını ayakta karşılamalı tanışmalı kaynaşmalı rabıa hanım bana bunu alıştırdığı ıçnmı acaba bu ılgılyı bekledım ... [DEVAMI..]
(pınar txx, Danışan, 21-12-2011)

Yıllardır yapmadığım diyet, denemediğim yöntem kalmamıştı. artık pes etmiştim diyetisyen lafı bile beni sinirlendiriyodu. ama arkadaşlarla güne gittiğimizde ismini duyduğum rabia hanımı çok övdüler. aslında yine karamsar düşündüm ama gerçekten farklı bir tarzı var diye konuşulunca karar verdim gitmeye. kendisi okadar güleryüzlü,bilgi sahibi,ve gercekçi ki ...verdiği listeler kısıtlayan değil sadece neyden nasıl ne miktarda ve ne sıklıkta yiyeceğinizi size öğreten ve tamamen sızın ıstedıgınız seylerle besleyen program oldu. boylece eglencelı bır hal alarak kılo verıyorsunuz. şuan 23 kg vermiş d... [DEVAMI..]
(kevser, Danışan, 10-11-2010)

rabia hanımla tanışmam bir komşum sayesinde oldu, komşumun karşımda zayıfladığını görünce ben niye yapmıyorum diye kendime sordum. farkında olmadan aldığım kilolardan bende yavaş yavaş rahatsız olmaya başlamıştım ve kendime söz verdim. rabia hanımla tanıştım ve ne kadar sağlık problemimin olduğunu yapılan testler sonucu öğrendim. rabia hanıma gitmemiş olsaydım, bunları bilmeyecektim.hiç aç kalmadan, hatta tıka basa doyarak sağlıklı bir listeyle başladım ve belden ve basenlerden gittikçe incelmem beni daha da hırslandırdı. sonuç olarak 108 kilodan 77 kiloya indim. şuan 7 kilom kaldı. onu da ver... [DEVAMI..]
(seher, Danışan, 06-11-2010)

Dyt.Rabia YILDIZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kafein ve Kahvenn Zararları

KAFEİN VE KAHVENİN ZARARLARI

Bugün güne kahveyle mi başladınız? Ya da her sabah kahvaltısı sonrası komşunuzla kahve mi içeceksiniz? Ya da gezme gününüzde dün, kahve servisi mi yapıldı? Ya akşamları eşinizin kahve istemesine ne demeli? Yoğun tempoda çalışıyor olup, ancak kahveyle kendine gelenlerimizi de unutmayalım… Birini reddetsek, birini muhakkak içiyor muyuz? Hayatımızda kahvenin ne kadar da yeri varmış değil mi? Peki kahve, bu kadar rahat içmemize rağmen, bu kadar masum bir içecek mi? Gelin birlikte gözlemleyelim:

Günümüzün güncel tartışma konularından birisi olan kahvenin bir çok farklı yönünden bahsetmekte yarar var diye düşünüyorum. Bu kadar güzel olan bir şeyin, muhakkak zararlı bir tarafı vardır deyişinizi duyar gibiyim. Kafein konu olduğunda genel fikir bu yöndedir, değil mi? Çoğu zaman kokusunu aldığımız anlarda ya da uyandıktan hemen sonra canımız bir anda kahve çeker ve hemen içip bitirmek isteriz. Güzel aroması ve kokusu kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. İçtikten sonraysa acaba bana ne kadar zararlı diye düşünmeden de edemiyoruz.

UZUN SÜRELİ KAFEİN TÜKETİMİ BENİM İÇİN ZARARLI MI?

Evet. Uzun süreli kafeinli içeceklerin tüketimi, genelde sigara tüketimini de beraberinde getirebiliyor. Bu durum zaten sağlık için zararlıdır. Kahve ve çayı da içine alabileceğimiz kafeinli içecekler, vücudumuzda ödeme ve cildimizde selülite sebep olmaktadır. Kafeinde enerji yoktur, yani kalorisi yoktur ama, kafein vücutta su tutarak, ödem yaparak aslında kilo aldırır. Kilo vermek isteyen veya formuna dikkat etmek isteyenlerin özellikle kahveden uzak durmalarını tavsiye ederim.

KAFEİN VÜCUT KİMYAMI BOZUYOR.

Doğru. Kafein doğal bir uyarıcıdır. İki bardak sert kahve içtiğinde aldığın 250 miligram kafein kan dolaşımındaki adrenalini üç katına çıkartır ve solunum hızını arttırır. Beyninde kafeinin yolu adonezinle (sinirlerimizi sakinleştiren ve uyuma sinyallerini verdiren kimyasal) kesişir. Ayrıca vücuttaki dopamin seviyesini arttırarak zevk merkezlerini uyarır. Bundan ötürü kafeinin seni hem ayık hem de gevşek hissettirmek gibi bir özelliği vardır. Aynı zamanda sinirleri gerdiği ve uyku hormonu olarak bilinen melatonin hormonuna etkisi olduğu için, uykusuzluğa neden olur.


KAFEİN BENİ DAHA ZEKİ YAPIYOR.

Doğru. Bir işe koyulmadan evvel içilecek bir bardak kahve hiç de kötü bir fikir değil. Zihinsel fonksiyonları beynin işlevini yavaşlatan adonesini engelleyerek arttırabilir. Yapılan bir araştırmada iki bardak kahve içildiğinde alınan kafein miktarı bir grup insana verildikten sonra öğrenme, hafıza ve dikkat oranlarının yüzde 60 arttığı görülmüştür. Fakat unutulmamalıdır ki, bu etki çok kısa sürelidir.


KAFEİN PERFORMANSIMI ARTTIRIYOR.
Doğru. Atletik performanstan bahsettiğimizde atletik başarı farkı, birinciyle sonuncu arasındaki kadar büyük olabilir. Kafein olmadan sadece zihinsel olarak daha yavaş olmakla kalmaz aynı zamanda fiziksel olarak da daha yavaş olma durumu başlar. Kafein egzersiz performansını yüzde 10 ile 15 oranında teşvik eder. Çünkü yorulmamızı geciktirir. Kafeinlki içecekler aynı zamanda hafif bir ağrı kesici etkiye sahiptir. Böylece yorgun hissetmeye başlamadan, daha uzun süreli egzersiz yapmış oluruz. Masabaşı çalışanlarda da kafeinli içeceklerin daha yoğun konsantrasyon, daha fazla performans ve hafızaya sebep olduğu bilinmektedir. Fakat kafeinli içeceklerin, atletik sporlarla uğraşan profesyonellerde, egzersiz sırasında kalbe doğru olan kan akışını yavaşlatabileceğini de göz ardı etmemek gerekir.


KAFEİN YÜKSEK TANSİYONA SEBEP OLUYOR.

Evet. Yapılan son çalışmalara göre, kafein içeren çay, kahve ve kola gibi içeceklerin yüksek tansiyonu olan bireylerde, kan basıncında dengesizliğine sebep olduğu bulunmuştur. Fakat yüksek tansiyon rahatsızlığı olan bireylerin, fazla olmamak şartıyla kafeinli kahve tüketimi, tansiyonu normal seyreden insanlarda kalp atışındaki değişiklik, ölçülmeyecek kadar az olmaktadır. Fakat şekerli ya da diyet kola bu bireylerde, yine yüksek tansiyon sebebebi olabilmektedir. Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız ekstra kafeinden uzak durmaya gayret edin, çünkü var olan bir rahatsızlığın şiddetini arttırabilir. Bu durum kalp aritmisi ya da anksiyetesi olanlar için de geçerlidir. Aynı şekilde kafeinli içecekler, Kafein kalp aritmisine meyli olanların durumunu tetikleyebilir ve anksiyeteyi arttırabilir. Yapılan yeni bir çalışmaya göre metabolizması yavaş çalışan insanların, kafeini yavaş sindirdiği ortaya çıkmıştır. Çalışmada kafeinin bu tipteki insanları kalp krizi geçirme konusunda daha büyük riske soktuğu ortaya çıkmıştır. Öte yandan metabolizması hızlı olup kafeini hızlı sindirenlerin, kalp krizine karşı korunaklı olduğu da ortaya çıkmıştır.


KAFEİN KEMİK ERİMESİNE SEBEP OLUR.

Evet. Kalsiyumun idrar yoluyla vücuttan atıldığını kanıtlayan araştırmalar yapılmıştır. Fakat aşırı kafein tüketimi sonucu, vücutta birikimi söz konusu olmaktadır. Kafeinin vücuttan atımı sırasında, kemiklerden kalsiyum çekilmeye başlar, dolayısıyla atılan idrar miktarını arttırarak vücudun kalsiyum depoları azalmış olur. Kafein yarattığı bu etkinin önemsenmeye değecek derecede olmadığını savunanlar da olsa, her ihtimale karşı hastalarımıza kafeinin kemikler için bir risk olabileceğini şahsen hep savunuyorum. Sıkı bir kahve içicisiyseniz, her bir bardakta birkaç miligram kalsiyum kaybedersiniz, bu doğrudur. Bu kaybı, kahvenin içine koyacağımız birkaç damla sütle telafi edebilirsiniz diyemiyorum. En doğrusu, kahve tüketimi mümkün olduğunca azaltmak olacaktır.


KAFEİNİ KULLANIRKEN DOZ AŞIMI YAPABİLİRİM.

Doğru. Ancak kayıta geçmiş pek çok vaka, insanların kafeinli içeceklerle değil de; isteyerek aldıkları kafein ilaçlarından dolayı aşırı dozun gerçekleştiğini gösteriyor. Bunu kahve içerek yapmak için düzinelerce bardak kahve, yüzlerce kola ve binlerce bardak çayı aynı anda içmek gerecektir. Ama yine de, uzun süreli ama azar azar alınan kafeinin de vücutta birikeceğini unutmayın. Zaten fazla kafein alımı sebebiyle, kafeinden önce fazla su içmekten dolayı sağlık problemleri çıkacaktır.

KAFEİN BAĞIMLILIK YAPAR.

Doğru. Zamanla kafeine karşı bağışıklık kazanırız. Vücudunun alışık olduğu miktarda kafein almadığında ise baş ağrısı ve asabiyet yaşanabilir. Daha fazla kafein tükettikçe, içilmediği zaman bu tip reaksiyonlar da artar. Ancak birçok kişi tüm günü kolaylıkla bir bardak kahveyle geçirebiliyor. Tamamen bırakabilen de pek çok insan oluyor. Eminim ki kafaya koyarsanız, siz de günlük içtiğiniz kahve-çay miktarınızı azaltabilirsiniz.


HER AKŞAM YEMEKTEN SONRA ÇAY İÇERSEM KESİNLİKLE UYUYAMAM.

Doğru diyebiliriz. Çayda da, az da kafein vardır ki kışkırtmaktan çok sakinleştirir. Ama çok koyu ve şekersiz içilirse uykusuzluk yapar. Sürekli içilmeyip, nadiren içildiğinde de vücut daha çok uykusuzluk çeker. Ancak eğer hamileyseniz, kafein içeriği yüksek içeceklerden zaten uzak durmaya çalışmalısınız. Ortalama bir yetişkinin kafeini sindirmesi dört ile altı saat arasında değişir. Eğer uykuya dalmak konusunda zorluk yaşıyorsanız, yatmadan altı saat önce kafein içeren içeceklerden uzak durmaya başlayın.


ÖYLEYSE CANIM NE KADAR İÇMEK İSTİYORSA O KADAR KAFEİN İÇEREN ŞEY İÇEBİLİRİM.

Yanlış. Yapılan bir çalışmaya göre sert ve çok fazla miktarda kahve içmek, vücuttaki iltihaplanmayla bağlantılı olabilir. Bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı gösterdiği tepki, vücut için zararlı olabilir. Çünkü vücudun kendini korumak için ürettiği kimyasallar, kalp hastalığı ve diyabete sebebiyet verebilir. Ancak kahvenin enfeksiyona yol açma ihtimalinin, sadece onun sebep olduğu anlamına gelmediğini unutmamak gerekir.

KAHVE, ANTİOKSİDAN İÇERİR.

Evet. Aşırıya kaçılmadığı takdirde, kahvenin sağladığı antioksidanlar kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Fakat, çoğu bilim adamı, aşırı dozdaki kafeinin kalp hastalıkları doğurabileceğine inanmaktadır. Ayrıca bu noktada kafeinin kar-zarar ilişkisi açısından da değerlendirilmesi gerekir. Bana göre, kafeinin zararları, yararlarına göre daha ağır basmaktadır.

GÜNLÜK NE KADAR KAFEİN SAĞLIKLIDIR?

Kafein konusunda araştırma yapan bilim adamları, kafein tüketimi konusunda kimsenin gözünü korkutmak istememekte ancak aşırı alınımı konusunda uyarıda bulunmaktadır. Kafein konusundaki sağlıklı sınırın 400 miligram olabileceğini düşünebiliriz ki bu da günde dört bardak kahveye tekabül ediyor. FAKAT BEN, KİLO VERME DÖNEMİNDE OLAN HASTALARIMA -MÜPTELALIK YOKSA- HAFTADA 1-2 KEREDEN FAZLA KAHVE ÖNERMİYORUM. Kafeinin ödem yaptığını lütfen unutmayın…

KAFEİN KARŞILAŞTIRMASI

İster bu marka, ister şu marka kahve içiyor olun, ikisinin de kimyasal içeriği aynıdır. Fark eden tek şey, kahvenin içerdiği kafein miktarıdır. İçmeden ya da yemeden evvel ne kadar kafein alacağınızı bilmek istiyorsanız, aşağıdaki tabloya bir göz atınız:


Sıcak çikolata: 200 ml’de 5 mg.
Çikolata: 80 ml’de 20 mg.
Kutudaki buzlu çaylar: 330 ml’de 31 mg.
Kola: 330 ml’de 35 – 45 mg.
Demlenmiş siyah ya da yeşil çay: 200 ml’de 25 – 50 mg.
Kahveli dondurma: 240 ml’de 40 – 80 mg.
Nescafe: 240 ml’de 50 – 110 mg.
Espresso: Tek olanda 100 mg
Red Bull: 370 ml’de 110 mg.
Demlenmiş kahve: 240 ml’de 80 – 140 mg.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kafein ve Kahvenn Zararları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Rabia YILDIZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.Rabia YILDIZ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • İçeceklerin Sağlıklı Beslenmedeki Yeri
 • Besinlerin Glisemik İndeks Değerleri ve Bunu Etkileyen Etmenler
 • Dondurmanın Çocuk ve Yetişkinlerin Sağlıklı Beslenmesindeki Yeri
 • Ramazan Ayı ve Beslenme Tarzımız
 • Düğün Öncesi Acil Zayıflama
 • Bebeğimi Emzirirken Sağlıklı Yoldan Kilo Veriyorum
 • Gebelikte ve Emziklilikte Beslenme Süreci
 • Kısa Süreli Diyet Maceralarımız
 • Gıda Güvenliği, Dondurulmuş Gıdalar ve Tüketim Şekilleri
 • Her Yönüyle Kanser ve Beslenme
 • Sağlıklı Zayıflama ve Her Yönüyle Zayıflama İlaçları
 • Profesyonel Sporcularda Sağlıklı Beslenme
 • Dengesiz Beslenme ve Her Yaşta Beraberinde Getirdikleri
 • Çocuklarımız ve Besinlere Adaptasyon Süreci
 • Kilolarımız ve Başaçıkamadığımız Duygularımız
 • Fazla Kilolarımızın Bir Parçası Olan Ödem
 • Kilo Verme Sırasında Direnç Dönemi
 • Hazır Gıdalardaki Katkı Maddeleri (Gkm) ve Mono Sodyum Glutamat (Msg)
 • İştahsız Çocuğa Yaklaşım ve Çözüm Önerileri
 • Kış Nimetlerinden Faydalanma Vakti Geldi
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Nasıl Kolay Kilo Alabilirim , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  10:56
  Top