TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Kürtaj ve Psikolojik Yönleri

Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi25 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 60 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 8659,

* Yayın Tarihi : 24-12-2010 - 00:12 (2253 gün önce),

* Ortalama Günde 3.84 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4197 , Kelime Sayısı : 509 , Boyut : 4.10 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN hakkında söyledikleri:
Nilüfer Hanımla iş gereği tanıştık. Editörü olduğum siteye psikoloji alanında haftalık köşe yazısı ve özel dosya çalışmaları hazırlıyor. Pek çok kişiyle çalışma imkanımız olmasına rağmen konulara bakış açısının çeşitliliği, insanlara ve olaylara yargılamadan çözüm odaklı yaklaşması ve disiplinli olması nedeniyle kendisini tercih ettik. Zaman ilerledikçe yanılmadığımızı da gördük. Ayrıca oldukça rahat iletişim kurabilen, sıcacık bir insan. Ona rahatlıkla güvenebilirsiniz. Bunun yanısıra mesleğine olan sevgisini gözlerinden görebilir, onunla çalıştıkça sağlam bir iş ahlakı taşıdığını anlayabilir... [DEVAMI..]
(Pınar Yıldız, Danışan, 06-11-2009)

nilüfer hanım benim çalışma arkadaşımdı.Kendisinde diğer kimselerde olmayan olağan üstü bir insan sevgisi var bunu nasıl başarmış hep merak etmisimdir aldığı eğitimdenmi yoksa yetiştirilme koşullarındanmı? her şeye sabırla yaklaşıyor ama önce şunu söyleyeyim çok iyi bir gözlemci önce her seyi bir güzel gözlemliyor ondan sonra harekete geçiyor.ve yaptığı bir iş tam ve net olarak ortaya çıkıyor yani artık soru sormaya gerek kalmıyor olay yada iş sonuca ulaşmış oluyor ve biz bir aksilik olursa biliyordukki nasıl olsanilüfer hanım mutlaka halleder ve hallediyordu da.
Ç... [DEVAMI..]

(özdemirhan tezer, Arkadaş/Tanıdık, 06-11-2009)

Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kürtaj ve Psikolojik Yönleri

Kürtaj Nedir?

Kürtaj veya daha doğru tabiriyle"küretaj",genel anlamda rahim içinde istenmeyen bir gebeliğin tahliyesi anlamına gelmektedir.

Neden kürtaj?

-İstenmeyen gebelik (hazır olmama, kariyer, evlilik dışı hamilelik vb…)
-Düşük tehlikesi(anne ve bebek için fiziksel tehlikeler)
-Tecavüz

Evliyken kürtaj ve evlilik dışı kürtaj psikolojisi

Evliyken kürtaj yaptıran bir kişinin

-çocuk fikrine hazır hissetmemesi
-başka bir çocuk istememesi
-maddi durum yetersizliği
-eşler arası bir takım problemler
-karşı tarafın çocuğu istememesi

gibi faktörler söz konusu iken evlilik dışı yaptırılan kürtajlarda

-serbest bir cinsel yaşamın istenmesi
-henüz evliliğe hazır olmamak
-bilgisizlik
-belirsizlik
-aile ve çevre baskısı

gibi faktörler etkilidir.

Bu maddeler kişinin kürtajı yasal ya da yasal olmayan yollardan yaptırmasına etki eder.Örneğin belirsizlik içinde olan bir kişi kritik süre zarfında karar veremeyip cenini yasa dışı yollarla aldırmaya yönlenebilir.

Kürtaj yaptıran kişilerin psikolojik durumları nasıldır? Kürtajı kendi isteğiyle yaptırmak psikolojiyi bozmaz mı?

Bir kadın kürtajı kendi isteğiyle bile yaptırmış olsa bu onun ruh dengesini bozabilir.Ancak eğer kişi kürtaja zorlanıyor ve bu uygulama onun isteği ve iradesi dışında gerçekleşiyorsa bu durum diğerine göre daha yıkıcıdır.Her iki durumdada kişilerin hem ruhen hem de bedenen toparlanması güç olabilmektedir.Ancak kürtajın kişiyi etkileme derecesi, onun inancına, onu besleyen kaynaklara, ailesine , yakın çevresine bağlıdır.Her ne kadar bir kadın üzülmediğini kendi rızasıyla kürtaj yaptıdıgını ifade etsede işin aslı bundan farklıdır çünkü henüz bebek 3 haftalıkken anne karnında kalbi atmaya başlamaktadır.Ve bu durum az ya da çok annenin hormonal durumunu dolayısıyla beden ve ruh dengesini etkilemektedir.Bu yüzden kürtaj bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalı,bu durumun kişinin hem beden hem psikoloji bütünlüğünü bozacağı bilinmeli, kürtaj olan kadınlara da belirli bir süre psikolojik destek verilmelidir.

Kadın kürtajı neden kocasından gizli yaptırır?

Günümüzde çok sayıda eşten habersiz kürtaj yaptırılmaktadır.

Bunun nedenleri;

-İki kişi arasındaki iletişimsizlik
-Güvensizlik ( bebeğin başka birinden olma ihtimali?)
-İlişkinin belirsizliği; devam?
-Kariyer beklentileri
-Erkeğin kesinlikle karşı çıkacağının düşünülmesi
-Şiddet-korku

Kürtaj yaş aralığı nedir?

Kürtaj yaptırma yaşı oldukça düşmüştür.Bu düşüşün ergenlik dönemi ile bağlantılı olduğu görülmektedir.Cinsel özgürlük hızla yaygınlaşmaktadır.Bu özgürlük yeni ergenliğe giren gençler üzerinde kontrolsüz bir durum yaratmaktadır.Bu kontrolsüzlükte planlanmayan hamileliklere ve dolayısıyla kürtajlara yol açmaktadır.Farklı ülkelerde yasal olmayan yollarla yapılan kürtaj yaşının 12 lere kadar düştüğü belirtilmektedir.

Ergenlikte Yaşanan Kürtaj:

Ergenlik dönemi kişinin kendini ne küçük ne de büyük hissettiği bir dönemdir.Duyguların sürekli yer değiştirdiği ,iniş çıkışların fazlaca yaşandığı ,bedensel değişimlerin hızla gerçekleştiği ve karar mekanizmasının her zaman çok sağlıklı çalışmadığı bir dönemdir.Bu dönemde yapılan evlilikler ya da kalınan hamilelikler çok sağlıklı olmadığı için kişi önceden almış olduğu bir kararı sonradan değiştirebilir.Bu dönemde kürtaj yaşayan kişilerin ailesinden ve çevresinden mutlaka destek görmesi yalnız ve kendi haline bırakılmaması , gerekirse psikolojik danışmanlık hizmetlerinden faydalanması gerekir.

Kürtaj Erkeği Nasıl Etkiler?

Kürtaj kadını oldugu kadar erkeği de etkileyen bir durumdur.Evlilik kurumu içinde ya da evlilik dışında ; eğer erkek bebeği istiyor kadın buna razı gelmiyorsa , bununla birlikte kürtaj eger erkekten habersız gercekleşirse bu durum erkeğin psikolojisi üzerinde çok olumsuz etkiler yaratabilir.(Güvensizlik,depresyon vb.)

DESTEK?

Kadın ve erkek son çare kürtaj aşamasına gelmeden önce durumun artılarını ve eksilerini konuşmalıdırlar.Birbirlerini suçlamak yerine hem bebek hem de her iki taraf için en doğrusunu seçmelidirler.Eğer kürtaj en doğru kararsa her iki tarafta birbirine destek olmalı ve kürtajı yasal süre içinde gerçekleştirmelidirler.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Kürtaj ve Psikolojik Yönleri ile İlgili Kavramlar : kürtaj, küretaj, kürtaj psikolojisi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kürtaj ve Psikolojik Yönleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:57
  Top