TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kuşlarda Aspergillosis

Işıl KARATAN Fotoğraf
Vet.Hek.Işıl KARATAN
İstanbul
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi70 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 34 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 5112,

* Yayın Tarihi : 05-01-2011 - 12:48 (2239 gün önce),

* Ortalama Günde 2.28 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7646 , Kelime Sayısı : 1000 , Boyut : 7.47 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Işıl KARATAN hakkında söyledikleri:
Işıl hanımı tanıyana kadar şahsen kendimi 'iyi insanlar' sınıfında değerlendiriyordum, meğerse bir üst sınıf daha varmış.Kendisi nasıl anlatılabilir bilemiyorum.Bilgili, işinde uzman bir veteriner olmasının yanında altın gibi bir kalbi var.Kedinizi, köpeğinizi, kısacası her türden hayvanınızı 'güvenle' emanet edebilirsiniz.Yeşilköy gibi lüks bir semtte olmasına rağmen fiyat listesi insanı şaşırtıyor.Fazla gezmeyin, başka semtteyseniz dahi Işıl hanıma getirin :) Bir tavsiye yazısı da siz yazmış olursunuz...
(Soner T., Müşteri, 11-10-2007)

Hayata sevgi, saygı, bilgi ve keyif penceresinden bakan,
kendisine teslim edilen sorumluluğu kendi prensipleri nedeniyle öncelikle sahiplenen, bakmakla sorumlu olduğu dostlarımızın en az insan kadar değerli ve önemli olduğunu hatırlatan, dünya üzerindeyken gerek dost,gerek komşu, gerek iş arkadaşı gerekse müşteri olarak denk geldiğiniz için şanslı olduğunuzu hissettiren değerli Veteriner Hekim Işıl Karatan'a bu vesile ile özelliklerinden dolayı teşekkür ediyorum.
Hangi nedenle olursa olsun denk gelmiş insanlar arasında olmanızı tavsiye ediyorum. Tabi ki zamanının çoğunu harcadığı dostlarımız... [DEVAMI..]

(Mustafa Nafiz Karagözoğlu, Arkadaş/Tanıdık, 17-07-2009)

Sayın Işıl Karatanı 5 yıldır tanırım. Kendisini mesleğine adamış, meslek aşkı ile dolu bir arkadaşımdır.
Mesleğini son derece iyi icra eden Işıl hanımın kliniğinde hijyen kuralları son derece titizlikle uygulanmaktadır. Benim gibi sizde sevgili canlarınızı onun ellerine güvenle teslim edebilirsiniz. Sorun çözme ve sizi aydınlatma konusunda ve özellikle sürekli soru soran ve endişe ile bekleyen hayvan sahibinin duygularını anlayarak yardımcı olma konusunda tecrübesi inanılmaz fazla. Herkese tavsiye ederim. Dr. Mustafa Karataş

(Dr.Mustafa KARATAŞ, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 09-12-2009)

Vet.Hek.Işıl KARATAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kuşlarda Aspergillosis

Aspergillosis

Aspergillosis nedir ve etken nedir?

Aspergillosis, genellikle tüm yaşamsal alanlarda mevcut olabilen Aspergillus

A. fumigatus ; A. flavus, A. niger, ve diğer etkenlerin yanısıra bu hastalığa neden olan mantarların en sık görülen çeşididir. Aspergillus ılık ve rutubetli ortamlarda çok kolaylıkla üreyebilir. Mantarın mikroskobik sporları havada bulunur ve yetersiz havalandırma, kötü hijyen, tozlu ortamlarda ve kapalı ortamlarda yetiştirilen hayvanlarda solunum yoluyla kolaylıkla alınabilir.
Genellikle, mantar hastalık nedeni değildir, bununla birlikte eğer kuşun bağışıklık sistemi çökmüş ise mantar etkeni hastalık yapar. Diğer hastalıkların varlığı, stres, yetersiz beslenme, kötü yetiştiricilik, sağlıksız koşullar, solunum yollarına zarar verebilecek herhangi bir durum (Örn: duman ile zehirlenme, sigara dumanı vb.) ve uzun süre kullanılan antibiyotik ya da kortikosteroidler hastalığa predispozisyonu arttırırlar.

Çevredeki sporların sayısının kombinasyonu ve predispozan faktörlerin varlığı kuşun hastalığa yakalanma riskini arttıran faktörlerdir. Aspergillosis daha sıklıkla papağanlarda ve mynahlarda görülür.

Aspergilloz, bağışıklık yetmezliği olanlarda özellikle ölümcül olabilir. Bu fırsatçı patojen evcilleştirilmiş ve kafes kuşları arasında yaygındır.

Aspergillosis’ in belirtileri nelerdir?

Aspergillosis iki şekilde gelişebilir – akut ya da kronik. Akut aspergillosisli kuşlar çok ciddi solunum güçlüğü çekerler, iştahları kaybolmuştur, su içme ve idrara çıkma sıklığı azalmıştır, siyanozis söz konusudur ( Muköz membranlarındaki ve derilerindeki renk morumsu hal almıştır) ve ani ölüm görülür. Mantar genellikle soluk borusunu (trachea), östaki borusunu (syrinx=ses kutusu) ve hava keselerini (air sacs) etkiler. Akciğerlere de etkilenebilir. Teşhis genellikle ölüm sonrası , post-mortem tanı (nekropsi) yöntemi sonucu konabilir.

Kronik aspergillosis çok daha sık görülen ve maalesef sinsi geliştiği için çok daha öldürücü olan bir formdur. Hastalık öldürücü hale gelene dek kuş hastalığa ait herhangi bir belirti vermeyebilir. Solunum yolları hastalığın primer olarak yerleştiği ve enfekte ettiği bir yerdir. Beyaz nodüller gözlenebilir ve bu nodüller sonuçta yerleştiği dokudan sıyrılarak çok miktarda spor kana karışır. Sporlar tüm vücudu kan aracılığıla dolaşırlar,böylece bir çok organı enfekte ederler. Özellikle de böbrekler, deri, kaslar, gastrointestinal kanal, karaciğer, gözler ve beyin hastalıktan etkilenir.

İlk belirtiler solunum sisteminde görülmektedir. Güç solunum ,hızlı solunum ve /veya egzersiz intoleransı sıklıkla gözlenir. Eğer syrinx (voice box) etkilendiyse seste değişiklik , konuşmada isteksizlik gözlenir ve gıcırtı-tıkırtı sesleri duyulur. Burun delikleri tıkanmış ya da burun akıntısı başlamış olabilir. Nihayet ağır solunum yolları hastalığı kuşun ölümüne neden olur.
Diğer işaretler ve hastalık belirtileri etkilenen organa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eğer sentral sinir sisteminin herhangi bir parçası hastalıktan etkilenmiş ise kuşta nörolojik belirtiler gözlenir. Kuşta tremorlar (titremeler), dengesiz ve titrek yürüyüş, epileptik krizler ve paraliz gelişebilir. Eğer karaciğer hastalıktan etkilendiyse yeşil renkli ürat gözlenebilir ve veteriner hekim karaciğerin büyümüş halini palpasyon ile hissedebilir. Generalize olmuş aspergillosiste , non-spesifik belirtiler ; örneğin iştah kaybının liderlik ettiği kilo kaybı , kas yıkımı, gut (ürat birikimi sonucu gelişen ağrılı, şiş ve kızarık eklemler), Kusmaya çalışma (regurgitation) , anormal dışkı ya da ishal, çok fazla idrar yapma, depresyon, ve lethargy ( uyuşukluk, ilgisizlik ) mevcuttur.
Sporlar taze ya da inkubasyondaki yumurtalara penetre olduysa, içine nüfuz ettiyse tüm embriyolar ölecektir.

Aspergillosis nasıl teşhis edilir ?

Hastalığın özellikle kronik formu bir çok hastalığı taklit ettiği için Aspergillosis’in tanısı oldukça güçtür. Veteriner Hekimin hastalığın gelişimi, kuşunuzun beslenme şekli ve yaşadığı ortam hakkındaki detaylı bilgiye ihtiyacı olacaktır. Röntgen , tam kan sayımı ve kimyasal kan paneli hastalığın tanısında yardımcı olabilir. Endoskopi ile syrinx ya da soluk borusundaki lezyonları görebilir ve buradan kültür alıp ekim ile mikroskobik tanıya gidebiliriz ve belki PCR testi yaparak Aspergillus tanısını koyabiliriz. Kan da aspergillosis aramak için özel testler yapılabilir. Ancak bazen testler yanlış pozitif ya da yanlış negatif sonuçlanabilir bu nedenle diğer bulgularla birlikte yorumlamak gerekir.

Aspergillosis nasıl tedavi edilir?

Erişilebilir lezyonlar operasyonla uzaklaştırılmalıdır. Antifungal ilaçlar, örneğin ;
adlı mantarın neden olduğu bir üst solunum yolu hastalığıdır. Amphotericin, Flucytosine, Fluconazole & Itraconazole vb. kullanılır. Immunostimulanlar tedaviye ek olarak verilir. Lokalize Aspergilloma'ların uzaklaştırılması için cerrahi müdahale gereklidir.Antifungal ilaçlar oral , topikal, enjeksiyon tarzında ya da nebulize yöntemiyle uygulanırlar. Diğer türler ile karşılaştırıldığında itraconazole’un Afrika gri papağanlarda son derece toksik olduğuna dair çeşitli raporlar vardır. Tedavi birkaç haftadan birkaç aya kadar uzayabilir ve birkaç antifungal ilaç kullanılabilir. Oksijen, ekstra ısı kaynağı, beslenme tüpü kullanımına ihtiyaç olabilir. Hastalığın prognozu değişkendir.

Aspergillosis’e karşı koruma nasıl yapılmalıdır?

İyi bakım ve diyet Aspergillus hastalığını önlemede çok etkilidir. Kuşu daima iyi havalandırılan bir ortamda tutun. Su ve mama kabını her gün mutlaka temizleyin. Kafes altlığını düzenli olarak temizleyin,değiştirin. Ayda en az bir kez kuş tüneklerini ve oyuncaklarını değiştirin veya dezenfekte edin. İyi beslenmeye çok dikkat edilmeli, doğru sebze,meyve, yem kombinasyonları verilmeli, yaşanan ortam temiz olmalı ve stres faktörü minimize edilmelidir.

* Penicillium notatum ve antibiyotik devrimi

Tüm mantarlar probleme ve hastalığa neden olmazlar. Aslında,bazıları bakteriyel hastalıklarla savaşma adına hayati önem taşımaktadırlar. 1941 yılında Albert Alexander'ın ağzının kenarında Stafilokok ve Streptokok bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyon vardı. Zamanla enfeksiyon tüm yüzüne, gözlerine ve akciğerlerine yayıldı. O tarihlerde iki bilim adamı Howard Florey ve Earnest Chain bir mantar üzerinde çalışmaktaydılar.
Alexander Fleming tarafından keşfedilen mantar Penicillium notatum'u saf hale getirip bakterilere karşı savaşır hale sokmaya çalışıyorlardı. Albert Alexander'ın doktoru Charles Fletcher,Florey ve Chain'in ilacı denemek üzere bir gönüllü hasta aradıklarını biliyordu ve kendi hastası Albert Alexander'a konudan söz etti. Böylece Şubat 1941'de Albert Alexander penicillin ile tedavi edilen ilk insan oldu...İlk 24 saat içerisinde hastanın ateşi düştü, iştah düzeldi ve hasta hızla iyileşmeye başladı.

Referanslar ve Yararlanılan Kaynaklar

Dallwig, RK; Hanley, CS; Ballegeer, EA; Steinberg, H. What's your diagnosis:Aspergillosis. Journal of the American Veterinary Medical Association 2007;231(2):205-6.
Kearns, KS. Avian aspergillosis. In Kearns KS; Loudis B (eds.). Recent Advances in Avian Infectious Diseases. International Veterinary Information Service, Ithaca NY. (updated 9/25/2003).
Rupley, AE. Manual of Avian Practice. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 1997.
Oglesbee, BL. Mycotic Diseases. Altman, RB; Clubb, SL; Dorrestein, GM; Quesenberry, K. (eds.). Avian Medicine and Surgery. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 1997.
Olsen, GH; Orosz, SE. Manual of Avian Medicine. Mosby, Inc. St. Louis, MO; 2000.


Vet.Hekim Işıl Karatan

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kuşlarda Aspergillosis" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Işıl KARATAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Işıl KARATAN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Guinea Piglerde Follikülar Kistler ( Ovaryum Kistleri )
 • Guinea Piglerde C Vitamini İhtiyacı
 • Kedi-Köpeklerde Kanser ve Bpa(Bisphenol-A) İlişkisi
 • Hayvanlarda Kanserde Ağrı Kontrolü, Beslenme Desteği, Bulantı ve Kusmanın Kontrolü
 • Kedi ve Köpeklerde Parasetamol (Ağrı Kesici-Ateş Düşürücü) Zehirlenmesi
 • Köpeklerde “xylitol” Zehirlenmesi
 • Kedi ve Köpeklerde Obezite
 • Hayvanlarda Tüy Dökümü ve Yağ Asitleri (Omega 3 & 6)
 • Von Willebrands Hastalığı (Von Willebrand
 • Kediler İçin Aşı Takvimi
 • Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Teşhis
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği
 • Kedilerde Aıds (Fıv)
 • Kedi Gençlik Hastalığı - Feline Panleukopenia ve Kuduz
 • Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama (Aşılamada Nelere Dikkat Edilmelidir?)
 • Hangi Gıdalar Köpeğim İçin Tehlikeli Olabilir?
 • Kedilerde Toxoplasmosis Nedir ? Gebelik ve Toxoplasmosis
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  15:38
  Top