2007'den Bugüne 89,850 Tavsiye, 27,680 Uzman ve 19,689 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Spiral Kimlere Takılabilir? Spiralin Koruyuculuğu Nedir?
MAKALE #6542 © Yazan Op.Dr.Ebru ZÜLFİKAROĞLU | Yayın Mart 2011 | 43,232 Okuyucu
Spiral veya Rahim İçi Araç (RİA) spermlerin yumurtanın yanına ulaşıp döllenme olmasını, döllenme olsa bile rahim iç duvar yapısını bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller.

Günümüzde spiral, halen tüm dünyada en sık başvurulan doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Bu kadar yaygın ve sık kullanımının nedeni kolay uygulanabilir olması, ekonomik olması, takıldığı an etkinliğinin hemen başlaması ve çıkartıldığı an doğurganlığın hemen geri kazanılmasıdır.

Spiralin yapısı nasıldır?

Spiral polietilen (plastik) yapıda üretilen, etrafında bakır telle sarılı ve rahim iç duvar yapısına uyacak şekilde T şeklinde bir alettir. Direk grafilerde spiralin görülebilme özelliğini sağlayan baryum sülfat spiralin dış kısmında bulunur. Spiralin alt ucunda, spirali kolaylıkla çıkarmak amacıyla yerleştirilmiş ipler vardır. Bu ipler aynı zamanda rutin kontroller sırasında spiralin kaymadığını ve olması gereken pozisyonda durduğunu da bize gösterir.

Bakır içeren spirallerin yanı sıra hormon içeriğine sahip spiraller de vardır. Bu spiraller içerdikleri progesteron hormonu aracılığıyla etkisini gösterir ve korunma sağlar.

Spiralin etki mekanizması nasıldır?

Spiral rahim içine yerleştirilmesi ile birlikte vücut tarafından yabancı madde olarak algılanır ve enflamasyon tarzı bir reaksiyon oluşturarak tepki verir. İşte be enflamasyon nedeniyle oluşturulan lokal reaksiyon spermlerin rahim duvarına tutunmasına engel olur ve gebelik gelişemez.

Spiralin ne kadar süre koruyucu etkisi vardır?

Spiralin koruyuculu etkisi takıldığı anda başlar ve çıkarıldığı anda son bulur. Ülkemizde kullandığımız spirallerin ortalama 5- 10 yıl koruyuculuk süreleri vardır.

Spiralle korunan kadınların, spiralin koruyuculuk etkisinden daha uzun süre faydalanabilmeleri için, her yıl rutin kontrollerini yaptırmaları ve varsa spiralle ilgili problemlerini doktorlarıyla paylaşmaları gerekmektedir.

Spiralin koruyuculuk etkisi içerdiği bakır ve progesteron miktarı ile orantılıdır. Her markanın farklı miktarda içerikleri olacağı için spiralin markasına göre farklı etkinlik süresi olacaktır. Ancak tüm ürünlerin en az 5 yıllık koruyucu etkisi vardır.

Progesteron içerikli spiraller kimlerde tercih edilir?

Progesteron içerikli spiraller korunma etkisinin yanı sıra aşırı adet kanaması olan kadınlarda tedavi amacıyla da uygulanabilir.

Spiralin koruyuculuk oranı nedir?

Spiralin diğer korunma yöntemleri ile karşılaştırıldığında, koruyuculuk oranı oldukça yüksektir. Spiral takan kadınların sadece %2’sinde gebelik gelişme riski vardır. Zamanla spiralin bakır ve progesteron içeriği de azalacağı için ortalama her 5 yılda bir spiralin değiştirilmesi önerilir.

Spiral kimlere takılabilir?

. Cinsel yolla bulaşan hastalık riski taşımayan kadınlar: Uzun süredir, tek partneri olanlar

. Varis, migren gibi hastalıkları olan, sigara kullanan 35 yaş üstü ve her gün ilaç kullanamayan kadınlar

. Lohusalık sürecini bitirmiş emziren anneler

. Uzun süreli ve yüksek korunma oranı olan, ekonomik korunma yöntemi isteyen kadınlar

. Aktif genital enfeksiyonu olmayan kadınlar

Spiral kimlere takılamaz?

. Gebelik veya gebelik şüphesi olanlar

. Bakır alerjisi veya Wilson hastalığı gibi Bakır metabolizması ile ilgili hastalığı olanlar

. Rahmin doğuşdan veya sonradan gelişen yapısal bozukluğu olanlar: Rahmin içinde duvar olması, küçük ve kısa rahim veya çift rahim olması, rahmin iç duvarına yerleşmiş büyük myom veya polip varlığı

. Kanama bozuklukları veya kan hastalıkları nedeniyle tedavi görenler: İleri derece anemi veya trombositopenisi olanlar, antikoagülan tedavi alanlar.

. Pap smear sonucu ‘normal olmayanlar’

. Jinekolojik kanser veya kanser şüphesi olanlar

. Nedeni belirlenemeyen anormal uterin kanaması olanlar

. Cinsel yolla bulaşan ve aktif genital bölge enfeksiyonu olanlar: Servisit, vajinit, endometrit gibi

. Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar: Kortizon kullanan veya kanser tedavisi görenler

. Yakın zamanda düşük yapmış olanlar.

Spiral ne zaman takılabilir?

Genelde adet bitiminde spiral takılması önerilir. Bu süreçde rahim ağzı daha geniş olacağı için spiral kolayca uygulanabilir. Ancak adetli değilken de, gebelik testi ile gebe olmadığı teyit edilen kadınlara da uygulanabilir.

Spiral nasıl takılır?

Spiral takılması birkaç dakika içinde yapılan bir işlemdir. İşlem öncesi jinekolojik muayene ve usg ile rahim yapısı ve pozisyonu değerlendirilir. Spiral takılması için engel bir durum yoksa spekulum takılarak rahim ağzı antiseptik solüsyonla temizlenir. Tenekulum denilen aletle rahim ağzından tutularak rahme ideal pozisyon verilir ve spiralin aplikatörü vasıtasıyla spiral rahim içine güvenle yerleştirilir. Spiralin ipi 0. 5- 1 cm olacak şekilde kısaltılarak işleme son verilir.

Spiral takılması sırasında kasık bölgesinde hafif bir kasılma ve kramp tarzında bir ağrı hissedebilir. Bu durumu önlemek amacıyla işlemden önce ağrı kesici önerilebilir.

Spiral takıldıkdan sonra rahim ağzından çok hafif kanamalar olabilir. Hastaya doktoru tarafından bilgi verilerek bu durumun işleme bağlı olduğu ve endişe edilmemesi gerektiği anlatılır.

Spiral takıldığı an koruyuculuk etkisi başlayacaktır.

En son aşamada ise usg ile rahim içinde spiralin normal pozisyonda olduğu görüntüsü alınarak kontrol edilir.

Spiral takıldıkdan bir ay sonra kontrol usg ile spiral değerlendirilir. Ek bir sorun yoksa yıllık kontrollerle spiral kontrolleri yapılır.

Spiral kullanımı sırasında gebelik gelişebilir mi?

. Spiral kullanan kadınlar % 2 oranında gebelik riski taşırlar. Eğer gebelik varsa;

- İstenmeyen bir gebelikse önce spiral çıkarılarak gebelik sonlandırılabilir.
- Gebeliğin devamı isteniyorsa ve gebelik erken dönemde tespit edilmişse, gebelik kesesine zarar vermeden spiral kolayca çıkarılabilir. Ama bu durumun gebelik sürecinde erken doğum ve düşük tehdidi de oluşturabileceği unutulmamalıdır.
- Gebeliğin devamı isteniyorsa ve gebelik ileri dönemde tespit edilmişse spiral çıkartılmadan rutin gebelik takipleri uygulanmalıdır. Spiralle gebeliğe devam edenlerin enfeksiyon, düşük ve erken doğum risklerinin daha fazla olduğu unutulmamalıdır.

Spiralin ne zaman çıtartılabilir?

Spiral adet bitiminde jinekolojik muayeneniz sonrasında ipinden çekilerek kolayca çıkartılabilir. Sonrasında usg ile kontrolünüz yapılacaktır.

Spiral kullanan kadınların dikkat etmesi gerekenler:

. Spiral takıldıkdan sonra yüksek ateş, halsizlik, kasık ağrısı, kötü kokulu akıntı yaşarsanız hemen doktorunuza ulaşın!

. Spiral çok yaygın ve etkin bir korunma yöntemi olsa da yıllık rutin kontrollerinizi ve smear testinizi mutlaka yaptırın!

. Spiral takıldıkdan sonraki ilk 3 ay adet kanamanız ve adet sancınız daha fazla olabilir ancak ek bir probleminiz yoksa daha sonraki aylar bu şikayetleriniz olmayacaktır. Bazı hastalarda ilk 3 ay böyle bir şikayet hiç olmaya da bilir.

. Spiral kullanımı sırasında ipini hissedememişseniz kontrol dönemini beklemeden doktorunuzla görüşün!

. Eğer adet gecikmeniz olmuşsa %2 gebelik riski taşıdığınızı unutmayın ve gebelik testi yaparak doktorunuz başvurun!

. Spiralin sizi sadece gebeliğe karşı koruduğunu unutmayın! Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önleminizi alın!

. Cinsel ilişki sonrası kanama veya normalden fazla ve düzensiz adet kanaması durumunda doktorunuzla mutlaka görüşün!

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Spiral Kimlere Takılabilir? Spiralin Koruyuculuğu Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Ebru ZÜLFİKAROĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Ebru ZÜLFİKAROĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ebru ZÜLFİKAROĞLU Fotoğraf
Op.Dr.Ebru ZÜLFİKAROĞLU
Ankara
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi149 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Ebru ZÜLFİKAROĞLU'nun Yazıları
► Rahim İçi Araç (Spiral) ÇOK OKUNUYOR Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,689 uzman makalesi arasında 'Spiral Kimlere Takılabilir? Spiralin Koruyuculuğu Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Vajinismus ve Gebelik Eylül 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:47
Top