2007'den Bugüne 86,851 Tavsiye, 26,956 Uzman ve 19,241 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Disiplin-Yasak-Ödül-Ceza-Otorite
MAKALE #6595 © Yazan Öznur SİMAV | Yayın Mart 2011 | 5,866 Okuyucu
Başlıktaki kavramlara hemen hemen hergün rastlıyoruz. Bu kavramlar, birbirlerinin yerine kullanılıyor. Ödül dışındakiler, çocuklar için zor kavramlar olarak görülüyor. Ebeveynlere ise daha kolay gelebiliyor, uygulanış açısından... Burada tabii ki yanlış uygulanması nedeniyle hep kızgın, bağıran, çocukla birlikte bağrışan modeller gözümün önüne geliyor. Hep, çocuklara istediğimizi yaptırabilmek için bu çabaları sarfediyoruz. Anne- baba olarak yaklaşımımız; onların iyiliği...

Ebeveynlerin çocukları için kötü şeyler düşünmeleri hiç aklıma gelmiyor. Ara sıra da olsa, olumsuz örneklere raslayabiliyoruz. Bunlar da genel olanı değiştirmez. Ceza ile ödül birbirlerinin karşıtı kavramlar. Yapılan olumsuz davranıştan sonra, ceza hemen aklımıza geliveriyor. İyi, beğendiğimiz davranışlarda da ödül bizlere yabancı görünmüyor. Ancak, ceza daha çok kullanılan, bilindik bir sözcük. Ödül ise, daha çok karne zamanlarında gündeme gelen kavram. Genelde de en gözde ödül, bisiklet oluyor. Ekonomik durumla ilişkili olsa da aile ne yapıp yapıp; iyi bir karneden sonra bisikleti ihmal etmiyor.

Çocuklar için artık başka teknolojik hediyeler de gündemde. Ödül denince aklımıza hemen büyük ödüller geliyor. Bir öpücük, bir başını sevme, aferin deme, övgü gösterme, güzel sözcüklerle destekleme gibi küçük ama etkili ödüller unutulmuş durumda. Ödüller, mutlaka maddi olmalı gibi bir yaklaşım var, ailelerde.

Ödül, davranışın zamanı çok geçmeden verilmeli ya da uygulanmalı. Ödül, çocuğun yaşına uygun olmalı, davranışıyla yakışır olmalı, ödülün verilişi de dikkatli olmalı. Ödül, her olumlu davranış sonunda uygulanırsa, önemini yitirebilir. Artık bir sürprizi, özelliği kalmaz. Çocukta her onay gören davranışta bir ödül beklentisi oluşur.

Disiplin, belli kavramları, davranışları, eğitimi kazandırabilmek için olması gereken tutarlılık ve davranış biçimidir. Disiplin olmadan herhangi bir öğreti gerçekleştirmek mümkün görünmemektedir. Disiplin, kararlılıktır. Çocuğa uygulanan kararlılıkla eğitimi rahatlıkla ve çocuğa güç gelmeden kazandırabiliriz. Bunun dışında olan çabalar, etkili ve verimli olamaz.

Otorite denince aklımıza, en sert yaptırım biçimi geliyor. Eğitim üzerinden düşünecek olursak, baskılayıcı, egemenlik altına alıcı, emredici ifadelerin kullanıldığı bir sistem ... Otorite, belli bir dalda uzmanlığı olan kişi, kurum vb.dir

Bu anlamda düşünüldüğünde, otorite olan dan iyi bir şekilde yararlanma söz konusu olabilir. Söz geçiriciliği, alanında uzmanlığını kullanması ile ilgili olmalıdır. Ailede, çocuğa verilen eğitimde, baskılayıcı, emredici olunmamasına dikkat edilmelidir.
Yasak kavramı ile ilgili olarak, çocuğumuzun önüne yasakları koyarak set çekici bir tavır içinde olmamalı; ancak, belli kurallar dahilinde çocuk, yapmaması gerekeni bilmelidir. Burada çocuğa otokontrol kazandırılmalıdır. Çocukla konuşarak neyin ne zaman yapılacağı ya da yapılmasının uygun olmayacağı belirlenmelidir. Fazla yasak koyucu tavır, çocukta birtakım problemlerin çıkmasına, asi kişilik gelişimine, içine kapanık, özgüven kazanamamış kişilik geliştirmesine neden olur.

Tüm bunlar uygulanırken, kararında olmak, çocuğa uygunluğunu saptamak, süresini belirlemek, yaşına ve bireysel özelliklerine dikkat ederek karar vermek önemlidir. Ebeveynler, ailenin yapısal özelliklerine de dikkat ederek, bilinçlenmeli, gerekirse uzman desteği alarak, çocuklarının kişiliğini geleceğe güvenle taşımalıdırlar. Çocukların benliklerinde iz bırakacak ve unutulmayacak yaşantılar çocukluktaki yaşantılardır. Bu yaşantılar, onun geleceğini ve yetişkinliğini şekillendirir.

Öznur Simav
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı
Çocuk-Aile-İletişim Danışmanı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Disiplin-Yasak-Ödül-Ceza-Otorite" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Öznur SİMAV'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Öznur SİMAV'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Öznur SİMAV Fotoğraf
Öznur SİMAV
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi64 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Öznur SİMAV'ın Yazıları
► Ödül ve Ceza Psk.Dnş.Banu KAYIK
► Ceza mı? Disiplin mi? Psk.Büşra BÖREKÇİ
► Ceza mı Yoksa Disiplin mi? Psk.Dnş.Gülşah ALCAN ÇAPRAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,241 uzman makalesi arasında 'Disiplin-Yasak-Ödül-Ceza-Otorite' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Soma da Göz Göre Göre.. Haziran 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:29
Top