2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Vajinismusta Uygun Olmayan Tedavi Yaklaşımları
MAKALE #6737 © Yazan Güldane KAVGACI | Yayın Nisan 2011 | 5,003 Okuyucu
En genel anlamı ile vajinismus ağrı, acı, kanama olacak korkusu ile vajinaya giriş teşebbüsünde otaya çıkan ve cinsel birleşmeye izin vermeyen vajina girişinin üçte birlik dış bölümündeki kaslarda istemsiz ısrarlı ya da yineleyici kasılmalar sonucu oluşan bir cinsel sorundur. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korkuya eşlik eden kaçınma davranışı dolayısı ile girişin olmayacağı inancı eşlik eder. Kişi bilinçli zihni ile cinsel birleşmeyi gerçekleştirmek istemesine rağmen bunu başaramamaktadır. Yani bir nevi en çok istediği şey en çok korktuğu şey olmaktadır.
Vajinismus tedavisinde tedavi süreci eşlerin her birinin duygu düşünce, korku ve cinsel davranış kalıplarını yeniden yapılandırmayı gerektirir.

Vajinismusun nedenselliği bütüncül bir yaklaşımla kavranmalı her çiftin hatta her bir bireyin dinamikleri kendi sosyal konteksleri çerçevesinde değerlendirilmelidir. Ancak böyle bir yaklaşımla insanın kendine has korkularını kaygılarını, kişilerarası ilişki dinamiklerini yaşantısal deneyimlerini anlayabiliriz ve danışanında kendini anlamasına ışık tutabiliriz. Psikojenik faktörlerin ağırlıkta olduğu vajinismusun oluşumunda bu örüntülerin etkili olabileceği kuvvetle muhtemeldir. Vajinismus varolduğundan beri yanlış tedavi yaklaşımları hep olmuş ve günümüzde de halen olmaya devam etmektedir.
Vajinusmus tedavisinde en yaygın olumsuz yaklaşımlardan biri kızlık zarının ameliyatla alınmasıdır. Oysa vajinismusun oluşumu kızlık zarından ziyade kişinin ilk cinsel deneyim ve kızlık zarı ile ilgili yanlış abartılı düşünce ve duyguları ile ilgilidir. Örneğin ilk cinsel deneyimde dayanılmayacak kadar ağrı acı olacağı korkusu, kanayacağı endişesi vb. Dolayısı ile kızlık zarının ameliyatla alınması vajinismusun çözülmesinde olumlu bir katkı sağlamaz. Bu yöntem olumlu bir katkı sağlamadığı gibi kişinin tedavi ümidinin sönmesine hatta bir travma yaşamasına problemin devam etmesine ve bu nedenlerle
çözümünün daha da zorlaşmasına neden olur.

Vajinismus tedavisinde diğer bir olumsuz tedavi yaklaşımı genel yada lokal anestezi altında cinsel birleşmenin sağlanması girişimidir. Bu yaklaşım adından da anlaşılacağı gibi ne insanın doğasına uygundur ne de insanın en insanca tarafı olan kırılganlığın ve savunmasızlığın en fazla olduğu doğal cinsel aktiviteye uygundur. Ayrıca etik değildir. Bu olumsuz yaklaşım cinselliğin en önemli bileşenleri olan içtenlik, kişiler arası yakınlık, güven, mahcubiyet vb belirleyicileri dışarıda bırakır ve insanın bu tür doğal kapasitelerini hiçe sayar. Vücuttaki kaslar anestezi ile gevşetildiğinde anestezinin etkisi sürdüğü süre boyunca vajinadaki kasılma geçici olarak çözülebilir ve cinsel birleşme sağlanabilir. Ancak anestezinin etkisi geçer geçmez vajina kasları yeniden kasılır. Kısacası vajinismus devam eder.

Vajinismus tedavisinde sıkça başvurulan ve uygun olmayan yaklaşımlardan biride cinsel ilişki öncesi alkol gibi rahatlatıcı maddelerin kullanılmasıdır ki bu yaklaşımda etkili ve çözüm getiren bir girişim değildir. Bu yaklaşımın da diğerleri gibi zararları kendiliğinden menkuldür. Sorunu çözmez. Çifttin etkili tedavi sürecine yönelmesinde zaman kaybettirir. Vajinismus tedavisinde kullanılan bir başka olumsuz tedavi yaklaşımı da ilişki öncesi ağrı kesici, kas gevşetici, yada lokal olarak etki yapan anesteziklerin kullanılmasıdır. Bu olumsuz yaklaşımda diğerleri gibi sorunun çözümünde olumlu bir katkısı yoktur.

Vajinusmus tedavisinde kullanıldığı bilinen bir başka olumsuz yaklaşımda üç seanslık yada tek seanslık çözüm önerileridir. Oysa deneyimli bütün cinsel terapistlerin bildiği
gibi vajinusmus tedavisi belirli bir zaman alır. Hatta zamanın yanı sıra çiftin birbirlerini desteklemelerini işbirliği içinde kendi evlerinin mahrem ortamında birbirlerine zaman ayırmalarını gerektirir. vajinismus tedavisi duygu düşünce, korku, suçluluk, mahremiyet, yakınlık, evlilik ilişkisi cinsel davranış ve tutumlar gibi konularda titizlikle çiftle birlikte çalışmayı gerektirir. Kaldı ki vajinismus tedavisinin nihai amacı penis vajina birlikteliğini sağlamaktan ziyade çiftin birbirlerinden haz alıp haz verebilecekleri bir cinsel birliktelik yaşamalarını sağlamaktır. Dolayısı ile iki üç yada bir seanslık çözüm önerileri doğru ve gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Aynı şekilde cinsel ilişki öncesi vajinaya sıcak buhar tutma sıcak su banyoları kadını sıcak karışımla doldurulmuş leğenlere oturtma girişimleri de vajinismus tedavisinde hiç bir olumlu etkisi ve katkısı olmayan olumsuz yaklaşımlardır.

Cinsel birleşmeye göre olasılığı çok düşük olmakla birlikte vajinusmuslu bir kadın gebe kalabilir. Ancak vajinadaki kasılma bebeğin çıkışına izin vermediği için bu kadınlar normal doğum yapamayıp sezeryanla doğum yapmak zorunda kalırlar. Ne yazık ki gebelik ve çocuk sahibi olmakta vajinismus sorunu çözmez hatta sorunun daha da ağırlaşmasına neden olur.

Vajinismus öyle bir cinsel sorundur ki çiftin bütün çabalarına rağmen başarlı olamamaları kendilerini daha da kötü hissetmelerine neden olur. Hatta bu sorunun çözülmesi konusunda giderek ümitlerini kesmeye bile başlayabilirler. Her başarısız deneme sonucunda daha da kötü hissetmeye başlayan vajinimuslu kadının kafasının içinde onu durmadan meşgul eden hatta kafasının içini kemiren bir sürü kaygı dolanıp durmaya başlar. Kelimenin tek anlamı ile kadın ruhsal acı çeker. Vajinusmus sorunu yaşayan kadının içinde hissettiği en yoğun duygular neden benim başıma geldi? Sorusu ile başlayıp devam edip gider. Kadın başarısızlık, şaşkınlık yetersizlik acizlik hayatında bir şeylerin eksik olduğu duygusu, bu sorunun hiç çözülemeyeceği korkusu, kendinde bir yanlışlık bir eksiklik olduğu duygusu, depresyon mutsuzluk, eşi kaybetme korkusu, eş tarafından terk edilme korkusu, eşe karşı suçluluk, eşinin kendisini sevmeğini düşünebileceği endişesi, tedavi için eşe ekonomik külfet getirdiği kaygısı gibi sayısız duygu ile cebelleşir.

Bayan eş bu duygularla cebelleşirken erkek eşin cephesi de eşininkinden hallice değildir hani. Erkek eş; şaşkınlık, ne yapacağını bilememe, yanlış bir şey yapmış olma ve yanlış bir şey yapacağı korkusu, eşi anlayamama, reddedilme duygusu, eş tarafından sevilmediğini istenmediğini düşünme, başarısızlık hayatlarının diğer yönleri iyi gederken neden böyle bir cinsel sorun yaşadıklarını bir türlü anlayamama, kırılganlık, incinme, gibi
duygularla cebelleşir.
Çift bu duygularla cebelleşirken bireysellikleri ve ilişki duyguları füzyona uğrar ve bu nedenle sorun çözme kapasiteleri zayıflar. İşte çift bu duygularla boğuşurken yaşadıkları füzyonun da etkisi ile uygun olmayan tedavi yaklaşımlarına doğru kolayca kayabilirler. Tıpkı ağaç kurdunun ağacın en çürük yerinde yuvalanıp çöreklendiği gibi vajinusmusta uygun olmayan tedavi yaklaşımları da çifttin bu füzyon yaşama sürecinde yuvalanıp çöreklenir.

Vajinismusun psikolojik yönü ağır basan bir rahatsızlık olduğu bütün dünyada kabul edilmektedir. Sözün kısası vajinismusun iğne, ilaç ve cerrahi girişimlerle sağaltımı mümkün değildir. Tıbbi nedenler elendikten sonra vajinismus tedavisinde en uygun tedavi seçeneği cinsel terapi konusunda iyi eğitim görmüş eneyimli bir cinsel terapist tarafından uygulanan cinsel terapidir.

SHU.GÜDANE KAVGACI
Aile Ve
Evlilik Terapisti /Cinsel terapist.


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismusta Uygun Olmayan Tedavi Yaklaşımları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Güldane KAVGACI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Güldane KAVGACI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Güldane KAVGACI Fotoğraf
Güldane KAVGACI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikoloji Uzmanı
Psikoterapist, Aile ve Evlilik Terapisti,cinsel Terapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi210 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Güldane KAVGACI'nın Makaleleri
► Tuvalet Eğitiminde Uygun Yaş Psk.Duygu KARAKULAK TAKVİM
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Vajinismusta Uygun Olmayan Tedavi Yaklaşımları' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Cinsel Terapist Ne Yapar? Kasım 2019
► Vajinismus Tedavisi Kasım 2013
► Vajinismus Belirtileri Nisan 2012
► Vajinismus Nedenleri Mart 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:50
Top