2007'den Bugüne 79,685 Tavsiye, 25,520 Uzman ve 17,812 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Mısır Şurubu
MAKALE #677 © Yazan Dyt.Gökmen GÖK | Yayın Şubat 2008 | 9,971 Okuyucu
Mısır şurubunun ne olduğunu bilmeden yıllarca birçok üründe tüketildi. Amerika’da üretilen ürünlerin dörtte birinde mısır şurubu kullanıldığı tahmin ediliyor. Mısır şurubunun tatlandırıcı olarak gıda üreticileri tarafından kullanılmasının en büyük nedenleri fiyatının şekere oranlar daha ucuz olmasıdır. Bu ucuzluk zamanından Amerika’da kola fiyatlarının 3$ ucuzlamasını ya da karlarının bir o kadar artmasını sağlamıştır.

Mısır nişastasının elde edildiği mısırların çoğu genetiğiyle oynanmış mısırlardır. Türkiye mısır ithalinde yurt dışına bağımlı bir ülke durumuna getirilmiştir. Yurt dışından ithal edilen mısırın genetiğiyle oynadığı bilinen ülkelerden gelmektedir ve kısa süre önce genetiğiyle oynanmış mısırlar gümrüklerde yakalanmıştır.

Mısırdan elde edilen mısır nişastası üçlü bir basamak şeklinde enzimler yardımıyla karmaşık, zahmetli yöntemlerle elde edilen früktoz yine de maliyet olarak şeker pancarından elde edilen şekerden daha ucuza gelmektedir.

Amerika’da mısır şurubu kullanım oranı (bin ton)


1987
1992
1997
2002
Şekerleme
27
114
106
83
Pastane
411
442
402
513
Konserve
402
568
772
258
İçecek
3888
3878
5845
6693
Besin sanayi
5126
5506
7632
8533


Mısır şurubunu nerelerde kullanıyoruz? Tüm meşrubatlarda, kek, pasta, tatlılarda, lokumlar, şekerlemeler, diyabetik ürünler, çocuklara özel geliştirilmiş birçok üründe, ketçaplarda, salata soslarında, özel tür ekmeklerde, yoğurtların tatlandırılmasında, kilo aldırmaya yönelik birçok özel ürün gibi yüzlerce üründe mısır şurubunu tüketiyoruz.

Şeker hastaları glikozu kullanamadıkları için besin endüstrisi şeker hastaları için früktozlu yani mısır şuruplu ürünler hazırlamaktadırlar. Bu ürünler içerisindeki früktoz nedeniyle şeker hastalarının kan şekerlerinde yükselme hissetmezler ve bu ürünlerin güvenilir olduğunu var sayarak tüketmeye de devam ederler. Früktoz tüketiminin normal bireylerde şeker hastalığı normal şekere göre yakalanma riski daha yüksektir.

Açlık hislerini atıştırmalık ürünlerle geçiştirmek isteyen kişiler früktozlu besinlerin kan şekerini hızlı yükseltmemesinden dolayı früktozlu ürünlerden daha çok yiyerek açlık hislerini baskılarken, şeker kullanılarak yapılan ürünlerden kan şekerini hızla yükseltmesiyle açlık hissini ortadan kaldırılır. Früktozlu ürünlerden daha çok tüketilmesiyle günlük kalori alımının artmasıyla şişmanlığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Günlük enerjinin %20’sini aşan bir früktoz kullanımı LDL kolesterolünün armasına neden olmaktadır. Artan LDL kötü kolesterol kalp damar hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Tükettiğimiz birçok ürün içersinde yer alan mısır şurubu nedeniyle günlük tüketim oranı artmaktadır. Her gün düzenli meyve, diyabetik ürünler kullanan, kola tüketen kişilerde LDL kolesterolünün artması nedeniyle kalp damar hastalıklarına yakalanma riskleri artmaktadır.

Diyabetik ürünlerin içerisinde kullanılan früktoz kan şekerini yükseltmediği için tercih edilir. Toplumda oluşan yanlış kanıyla diyabetik ürünlerin enerjisi azaltılmış ürünler olduğunu düşünülerek kilo kontrolünde kullanılır. Früktozun kalorisi de şekerin kalorisiyle aynıdır. Her ikisi de 1 gr 4 kkal enerji verir. Düzenli tüketilen diyabetik ürünlerle; şeker hastalığı, şişmanlık, kalp damar hastalıklarına yakalanma risklerini arttırmaktadırlar.

Günlük olarak tükettiğimiz meyvelerin içerisinde aldığımız bir miktar früktoz bulunmaktadır. Bu sağlıklı ve doğal yollarla aldığımız früktozun vücudumuza bir zararı yoktur. Genetiği oynanmış mısırlardan doğal olmayan yollardan üretilen früktozun günlük tüketim miktarını en düşük seviyelerde tutulması gerekir. Bunun için günlük tüketilen besinlerde:
  • Başta kola olmak üzere tüm meşrubatlar, meyveli sodalarda
  • Tatlandırılmış meyveli yoğurtlarda
  • Früktozla yapılmış kek, pasta ürünlerde
  • Diyabetik şekerler, çikolatalar, reçeller, tatlılarda
  • Früktozlu ketçaplar ve salata soslarında
  • Çocuklarınıza aldığınız meyveli yoğurt, süt ürünlerinde
  • Lokum, şekerlemelerde
mısır şurubu kullanılmaktadır. Günlük tükettiğiniz bu ürünleri kontrollü olarak tüketilmesi gereklidir. Çocuklarınıza aldığınız ürünlerde mısır şurubu kullanılanları tercih ettiğinizde ileride şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, şişmanlık oluşum riskini arttıracağı unutmamalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Mısır Şurubu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Gökmen GÖK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Gökmen GÖK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Gökmen GÖK'ün Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,812 uzman makalesi arasında 'Mısır Şurubu' başlığıyla benzeşen toplam 2 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Posa ve Sağlığımız Şubat 2008
► Lightlar Ne Kadar Light Şubat 2008
► Orac Diyeti Şubat 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:56
Top