TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!EVLİLİĞİN BOYUTLARI - SEVGİ, GÜVEN, SAYGI, SADAKAT, CİNSELLİK, AİLELERLE İLİŞKİLER, EKONOMİ, EV DÜZENİ, CİNSEL YAŞAM, ÇOCUK, SOSYAL İLİŞKİLER, BİREYSEL ÖZGÜRLÜKLER

Tunç TATAKER Fotoğraf
Psk.Dnş.Tunç TATAKER
İstanbul
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi265 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 16 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 14281,

* Yayın Tarihi : 22-04-2011 - 22:41 (1756 gün önce),

* Ortalama Günde 8.13 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7736 , Kelime Sayısı : 1095 , Boyut : 7.55 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Tunç TATAKER hakkında söyledikleri:
Tunç Beye sağlıksız bir ilişki içinde olduğum, kendime olan saygımı ve özgüvenimi kaybettiğim bir zamanda gittim. Karşısında çaresizce gözyaşı döktüğüm ve olanları anlatmaya başladığım andan itibaren yargılamadan ve gerçekleri çekinmeden söylemesi aslında benim ne kadar doğru bir adreste olduğumun göstergesiydi. Kesinlikle maddiyatı geri planda tutan, 2. Seansın sonunda bir şeylerin yolunda gitmesini sağlayan en önemlisi her an yardımcı olan, iletişimini koparmayan son derece ilgili ve gerçek bir profesyonel. Kendime yaptığım en büyük iyilik Tunç Beye gitmek oldu. Mutsuz olduğum ilişkiden çık... [DEVAMI..]
(figen, Danışan, 10-10-2015)

Tunç Bey'e hayatımı ve akıl sağlığımı borçluyum desem yeridir. Eşimle çözümediğimiz sorunlarla boğuşurken internetten araştırarak buldum kendisini.Beni hayatımdaki insanın gerçekleriyle yüzleştirdi.Eşimi sadece bir kez gördü, buna rağmen kişilik bozukluğu olduğunu 2. Seansta bana söyledi. Medeni bir şekilde ayrılmanın en doğru çözüm olduğunu söyledi.Çok enteresan bir şey evlilik uzmanı ayrılığı önerdi. Önerisini uyguladım ve hayata yeniden başladım sanki.Tunç Beyi tanımasaydım boşanmaya cesaret edemezdim, sürekli Fake hesaplar,telefon ve internet mesajları yakalamak ve bulmaktan dediği gibi de... [DEVAMI..]
(müceylan, Danışan, 22-05-2015)

Tunç bey yaşam koçu psikolojik danışman çok iyi bir psikolog ve belkide gerçekleri ve yapılması gerekenleri söyleyen gerçek bir profesyoneldir.Kendisi sorunu çözmek için maddiyatı geri planda bırakıp en kısa yoldan en az zarar ile çıkışı gösterir. Size boş yere git gel yaptırmaz. Ailemin ve çevrenin yoğun baskısı altında evlilik kararı almaya çalıştığım zamanda tanıdım kendisini. O kadar çok stresli bunalımlı bir dönem ki çok kilo aldım kendime bakamaz hale geldim. En kötüsü kendime olan güvenim tamamen bitti. Başkasının altında ezilir oldum.o kadar çok kendimden vermiştim ki tükenmiştim art... [DEVAMI..]
(T.K., Danışan, 02-12-2013)

Psk.Dnş.Tunç TATAKER Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
EVLİLİĞİN BOYUTLARI - SEVGİ, GÜVEN, SAYGI, SADAKAT, CİNSELLİK, AİLELERLE İLİŞKİLER, EKONOMİ, EV DÜZENİ, CİNSEL YAŞAM, ÇOCUK, SOSYAL İLİŞKİLER, BİREYSEL ÖZGÜRLÜKLER

Ülkemizdeki evliliklerin hemen hemen yarıya yakını kök aileler nedeniyle bitme noktasına gelmekte ya da bitmektedir. Bir diğer yarısı ise kişilik yapılarının uymaması, evlilikten beklentilerin karşılanmaması, alkol madde veya kumar bağımlılığı, fiziksel ya da sözel şiddet, aldatma, cinsel sorunlar ya da cinsel uyumsuzluk, ilgisizlik, sevgisizlik, sorumsuzluk vb. gibi bir çok faktörden dolayı bitme noktasına gelebilmektedir. Ancak 10 yılı aşkın mesleki deneyimimde çiftler arasında gözlemlediğim, tüm sorunları arttıran ve besleyen en temel sorun İLETİŞİMSİZLİKTİR. Bir ilişkide sağlıklı bir iletişim yoksa öfke vardır ve bu öfke ilişkinin her boyutuna mutlaka olumsuz olarak yansıyacaktır.

Evlilik birlikte çıktığımız uzun bir yolculuk gibidir. Sırt çantalarımızı alıp uzak bir diyara seyahat etmemiz gibi. Ve bu uzun yolculukta bir çok çukurla hendekle, engebelerle karşılaşacağız. Bazen biz bir çukura düşeceğiz eşimiz bizi çekip çıkartacak, bazense o bir çukura düşecek biz onu. Bazen bir dağı birlikte tırmanacağız ve iplerle birbirimize bağlı olacağız. O düşerse bizi de düşürecek biz düşersek de onu. Bazen yeşillikler, ırmaklar ve kuş seslerinin olduğu güzel bir vadiye çıkıp oranın keyfini birlikte süreceğiz. Evlilik dediğimiz olgu tam anlamıyla böyle bir YOL ARKADAŞLIĞI, HAYAT ARKADAŞLIĞI OLMALIDIR. Size önerim evli bir çift olmaya çalışmayın, HAYAT ARKADAŞI, YOL ARKADAŞI OLMAYA ÇALIŞIN.

Evlilik bir yol, hayat arkadaşlığı olamadığında ise sadece evlilik olarak kalır. Ve ne yazık ki ülkemizdeki evliliklerin bir çoğu sadece evliliktir. Yani içeriden baktığımızda çoktan bitmiş ya da aslında hiç olmamış ilişkiler ama sürdürülmeye çalışılan ya da sürdürülüyormuş gibi yapılan teknik evlilikler görürüz. Aynı evin içinde yiyip, içip, TV izleyen, duş alan, uyuyan ve 40 yılda bir cinsellik yaşayarak durumu kurtarmaya çalışan çiftler vardır.

Bu teknik ilişkiler tamamen korku ve kaygılara dayalı devam ettirilir. En büyük kaygı çocuklarla ilgilidir.

* Çocuklar ne olacak?
* Ekonomik kaygılar
* El-Alem ne der?
* Eyvah dul kadın mı olacağım?
* Aman ailelerimizi üzmeyelim
* Yalnızlık korkuları
* Yeni bir ilişkiye başlama korkuları
* Eşin ileride başka biriyle birlikte olması kaygıları vb.

bir çok kaygı ve korku çifleri aslında hiç olmamış ya da bitmiş mutsuz evliliklerin içinde tutmaya devam eder. Tüm bu korku ve kaygılar bizim kültürümüze özgü gerçekçi olgulardır. Bu korku ve kaygıların gerçekçi olmadığını söylemeye çalışmıyorum. Şunu söylemeye çalışıyorum. Bir ilişki sadece korku ve kaygılar temelinde sürdürülüyor, sürdürülmeye çalışıyorsa asla gerçek bir ilişki, hayat arkadaşlığı, eş ve aile olma ilişkisi olamaz. Bu hiçte sağlıklı ve anlamlı değil. Ya gerçekten iki iyi hayat, yol arkadaşı olalım ya da...ASLA KORKU VE KAYGILARA DAYALI BİR İLİŞKİ SÜRDÜRMEYİN.

Bir ilişkideki temel ve en derin ihtiyacımız ANLAŞILMA ihtiyacımızdır. Birinin bizi anlamasına ihtiyaç duyarız ve bunu en yüksek düzeyde hayat arkadaşımızdan bekleriz. Kendi içimizde ne yaşıyoruz. Öfkeli miyiz, kızgın mıyız, korkuyor muyuz, heyecanlı mıyız, coşkulu muyuz, kederli miyiz, bunu birinin anlamasına ihtiyacımız vardır. Eşimiz, partnerimiz bizi ne denli anlıyorsa biz ilişkimizde o ölçüde değerli, anlamlı, özel, vazgeçilmez ve seviliyor hissederiz. Kendimizi güvende hissederiz. Ve ilişkimize olan motivasyonumuz yüksek olduğundan ilişkimizi sürdürmek ve daha güzel hale getirmek uğruna göstereceğimiz enerji, çaba, özveri ve fedakarlıklar da o denli yüksek olacaktır. Olumsuzlukları daha az görür, ilişkimizle ilgili sıkıntılara daha fazla katlanabiliriz. Ancak yol arkadaşımız bizden bihaber olarak yola devam ediyorsa giderek herkes kendi yolculuğunu sürdürmeye başlar ve bu KOPMA anlamına gelir. Ardından kırgınlıklar, öfke patlamaları gelir. Aslında tüm bu öfke patlamalarında şunu demek isteriz "neden beni anlamıyorsun, neden beni görmüyorsun". BİRBİRİNİZİ ANLAMAYA ÇALIŞMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYİN.

Anlaşılamadığımız bir ilişkide; değersiz, anlamsız, önemsiz, sevilmiyor hissettiğimiz bir ilişkide ise asla varolamayız ve o ilişki için hiç bir çaba göstermek istemeyiz.

Size belki de hiç tanımdağınız bir kavramdan bahsediyorum. Yol arkadaşı, hayat arkadaşı olabilmekten.

Çiftler bana geldiklerinde analiz ettiğim temel nokta tüm yaşadıkları sorunlara rağmen birbirlerine karşı hala saf bir sevgileri var mı? Çünkü dayanak noktası budur. Sevgi bitmişse konuşulacak fazla bir şey yoktur. Bazen sevginin üzerine cam kırıkları yüklenmiş ve sevgi altlarda kalmış olsa da cam kırıklarını temizleyebilirseniz onu yeniden yüzeye çıkartabilir ve güçlü kılabilirsiniz. SEVGİNİZİ ASLA ÖLDÜRMEYİN.

İlişki yaşayan bir canlı organizma gibidir. Yeni doğmuş küçük bir bebek gibi düşünün. Besledikçe, baktıkça, ilgilendikçe, özveride bulundukça günden güne büyür, gelişir ve daha da güzel bir varlık haline gelir. Beslemedikçe, ilgilenmedikçe ve bakmadıkça da önce zayıflar, sonra hastalanır ve en sonunda ölür. İLİŞKİNİZİ BESLEMEYİ BİR GÜN BİLE İHMAL ETMEYİN.

Bu yol arkadaşlığının olmazsa olmaz prensipleri vardır. İlk ve en önemli prensip GÜVEN dir. Bu genel bir güven duygusudur. "Bu insan her zaman benim yanımda olur, beni korur, bana bakar, beni sever, benimle ilgilenir, düşersem kalkmama yardımcı olur, beni yarı yolda bırakmaz" güveninden söz ediyorum. Çünkü bir ilişkideki en önemli olgudur güven. Bazen sevgiden bile önce gelir. Güvenemediğimiz bir insanla bırakın yol arkadaşı olmayı, hayatı paylaşmayı, oturup bir yerde bir bardak kahve bile içemeyiz. GÜVENİ ASLA SARSMAYIN.Hayata bakışımız, ihtiyaçlarımız, beklentilerimiz günden güne değişir. Birbirinizin hayattan, ilişkinizden neler beklediğini iyi bilmeli ve bu bilgileri sürekli güncellemelisiniz. Bunun yolu da sağlıklı bir iletişimden geçiyor. İlişkimizde beklentilerimiz karşılandığı oranda mutluluğumuz, bağlılığımız ve motivasyonumuz artacaktır. Bu beklentiler her boyutta olabilir. Cinsel yaşam, ailelerle ilişkiler, yaşam amaçlarımız, sosyal ilişkiler, arkadaşlıklarımız, hobilerimiz, ev düzeni, sosyal ilişkiler, bireysel özgürlüklerimiz, çocuk vb. Bunları detaylı olarak konuşabilmelisiniz. Birbirinize değersiz, önemsiz, sevilmiyor hissettiren en ufak bir davranıştan, sözden, mimikten, tutumlardan uzak durmalısınız. "Ben buyum değişemem" diyen insanların ilişkileri genelde bitmeye mahkumdur. Mesleki deneyimimde bunun binlerce örneğini gördüm diyebilirim. Değişmek ve gelişmek zorundayız. Ve bunu birlikte yapabilirsek eğlenceli bir yolculuk gibi olacaktır. DEĞİŞMEK VE GELİŞMEK ZORUNDAYIZ.


İlişkide, evlilikte, daha doğrusu hayat arkadaşlığında asla yapılmaması gereken YASAKLAR bulunmaktadır.

YASAKLAR
 • Geçmişi ve geçmişte yaşanılmış olan tüm olumsuzlukları konuşmak. (geçmişi konuşan çiftler geçmişin olumsuzluklarında takılı kalırlar. Oysa geçmişin olumsuzluklarını geçmişi konuşmak değil yeni ve güzel yaşantılar oluşturmak silebilir)
 • Ayrılmaktan, boşanmaktan bahsetmek. (tartışmalarında sık sık ayrılmaktan bahseden çiftler bir gün o noktaya farkında olmadan varırlar)
 • Yargılamak, eleştirmek, iğnelemek, suçlamak. (temel iletişim engelleridir)
 • Aşağılamak, rencide etmek, tehdit etmek
 • Sözel ya da fiziksel şiddet tutumları göstermek. (fiziksel veya sözel şiddetin uygulandığı bir ilişkinin geleceğinden söz edemeyiz)
ÖNERİLEN KİTAPLAR
 • 5 Sevgi Dili (Garry CHAPMAN)
 • Erkekler Marstan, Kadınlar Venüsten (John GRAY)
 • Öfke Dansı (Harriet LERNER)
 • Önce Kendini Tanı, Sonra İlişki İste (OSHO)
 • Sen, Ben ve Aramızdaki Her Şey (Mehmet SUNGUR)
 • Evliliğin 4 Mevsimi (Garry CHAPMAN)
 • Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim (Doğan CÜCELOĞLU)
Tunç TATAKER
Uzman Psikolojik Danışman

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

EVLİLİĞİN BOYUTLARI - SEVGİ, GÜVEN, SAYGI, SADAKAT, CİNSELLİK, AİLELERLE İLİŞKİLER, EKONOMİ, EV DÜZENİ, CİNSEL YAŞAM, ÇOCUK, SOSYAL İLİŞKİLER, BİREYSEL ÖZGÜRLÜKLER ile İlgili Kavramlar : evliliğin boyutları, evlilikte sevgi, evlilikte saygı, evlilikte cinsellik, evlilikte sadakat
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"EVLİLİĞİN BOYUTLARI - SEVGİ, GÜVEN, SAYGI, SADAKAT, CİNSELLİK, AİLELERLE İLİŞKİLER, EKONOMİ, EV DÜZENİ, CİNSEL YAŞAM, ÇOCUK, SOSYAL İLİŞKİLER, BİREYSEL ÖZGÜRLÜKLER" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Tunç TATAKER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Dnş.Tunç TATAKER Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Çocuk Psikolojisi, Anne Baba Tutumları Ve Çocuk Gelişimi Üzerine Etkileri
 • Sağlıksız İlişkilerin Nitelikleri
 • Kişilik Bozukluklarının Türleri: Paranoid, Şizoid, Şizotipal, Antisosyal, Borderline, Histrionik, Narsistik, Çekingen, Bağımlı, · Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozuklukları
 • Psikolojik Danışma Yaklaşımları - Teknikler Ve Terapi Yöntemleri
 • Ayrılık Durumunda Çocuğun Psikolojisi Ve Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri
 • Hangi Durumlarda Psikolojik Destek Almalıyız?
 • Online Terapi - Online Psikolojik Destek - E-Terapi Nedir
 • Kadınlarda Depresyon
 • Psikolojik Sorunlarda İlaç Kullanımı
 • Bilgelik Bilgiden Üstündür
 • Yaşayanların Dilinden Evlilik
 • Evlenmeden Önce Dikkat : Evlilik Öncesi Dikkat Edilmesi Ve Analiz Edilmesi Gereken Faktörler
 • Mutsuz Evlilikler Diyarı
 • Evliliklerde Cinsel Sorunlar - Erken Boşalma
 • Aile-İlişki Danışmanlığı
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Süperanne Olmak Zorunda Mısınız? , Bahar GÜNDÜZ
 • Çocuklarda Sorumluluk Bilincinin Geliştirilmesi Üzerine Ebeveynlere Tavsiyeler , Özge AKÇAY
 • Sevgi'nin Canavarı Kıskançlık , Kemal TUNCER
 • Gençlerimiz Ve Madde Bağımlılığı , Kemal TUNCER
 • Disleksi Hakkında Ebeveynlere Öneriler , Özlem BOZKAN
 • Disleksi Ve Duygusal Etkileri , Özlem BOZKAN
 • Okuma Güçlüğü , Özlem BOZKAN
 • ‘‘öz’’ Güvenli Olmak Yeterli Mi? , Hasan DURAN
 • Zihnimdeki Sakız: Takıntılar - Obsesif Kompulsif Bozukluk , Hakan TOKGÖZ
 • Kardeş Kıskançlığının Pozitif Etkileri & ''kardeş Zorbalığı''? , Gizem ÇEVİKER
 • Şüphe Ve Kuşku Kıskacında Sanrısal Bozukluk , Özgür TÖNBÜL
 • Öğrenci Ve Aile Açısından Sınav Kaygısı, Etkileri Ve Neler Yapılmalı , Şükriye KARAHAN
 • Takıntılarınız İle Başa Çıkın! , Esra ORAS
 • Aldatma Ve Aldatılma , Reyhan Nuray DUMAN
 • Romantik Kıskançlık Ve Etkileri , Reyhan Nuray DUMAN
 • Şema Terapi , Reyhan Nuray DUMAN
 • Kadın Neden İsteksizleşir? , Ahmet Sevran POLAT
 • Çocukların Küfür Ve Hakaret Kelimeleri Kullanmasına Karşı Ne Yapılabilir , Burcu OVACIK ERDEM
 • Üniversite Öğrencilerinin Romantik İlişki Doyumunun Bağlanma Boyutları, İlişkide Algıladıkları İstismar Ve Gelecek Zaman Yönelimi Açısından İncelenmesi , Yrd.Doç.Dr. Aylin DEMİRLİ YILDIZ
 • Umut: Geçmişin Sınırlarını Aşmak , Yrd.Doç.Dr. Aylin DEMİRLİ YILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  07:39
  Top