TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
ÇOCUKLARA KARŞI SABIRLI OLABİLMEK

Serap DUYGULU Fotoğraf
Psk.Serap DUYGULU
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi24 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 178 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 16858,

* Yayın Tarihi : 27-04-2011 - 17:14 (1835 gün önce),

* Ortalama Günde 9.18 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7761 , Kelime Sayısı : 1131 , Boyut : 7.58 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Serap DUYGULU hakkında söyledikleri:
merhaba.benim 3.5 yasında huysuz mu huysuz herseye ağlayan ağlamak için kendisine sebeb arayan ağladığında susmayan bir oğlum var.benim gibi eminim bir çok insanda çocuğunda bu tür şeyler çekiyordur.artık eşim deliricek hale gelmişti.mesela size bir örnek vereyim.annesinden su istedi ama suyu ben getirdim o suyu içmez sonra annesi getirse bile içmez saatlerce gözleri şişene kadar ağlar.artık o kadar kontrol edilemez hal aldı ki bize de yansıyordu bu durum.annesi çıldıracaktı.araştırdık serap hanımı buldum internetten. daha sonra aradım randevu aldım.çocuğum orada bile eve gidelim diye ağlamaya... [DEVAMI..]
(hakan, Danışan, 11-05-2012)

Bazı insanların hayatlarında gitmekten korktukları yerler veya yapmaktan korktukları işler vardır. Mesela bazı insanlar karanlık bir mağarayı gezmeye gitmekten veya diş hekiminin koltuğuna oturmaktan korkarlar. Toplumumuzda psikoloğa gitmeyi küçük beyinleri ile ben delimiyim diye geri çevirirler. Aslında korktukları için gitmezler. Ben size korkularınızı yenmenizi sağlayan bir insan önereceğim. Gidin, görün, tanışın ve konuşun anlayacaksınız. Korkunun ecele faydası yok. Konuşmadan anlayamayacağınız bir insan. Gidin sağlıklı bir insan olun. Sağlıklı bir anne ve baba olmak Psikolog Serap Hanımda... [DEVAMI..]
(Mustafa, Danışan, 01-02-2012)

Serap hanım çok başarılı bir psiklog kendisi uzun bir süre bir aile dostumuza evlilik terapisi verdi ve belki de kötü bir sonla noktalanabilecek bir ilişkinin düzelmesinde faydalı oldu.. Üstelik Serap hanımın çeşitli mecralarda çıkan yazılarını da takip ettiğim üzere oldukça faydalı bilgiler içeriyor. Gerektikçe yazılarından faydalanıyorum: Çok sade bir dili var ve önerileri günlük haytta hepimizin kolaylıkla uygulayıp yaşamımızı düzene sokabileceğimiz türden ...
Ben de diğer paylaşımcıların tavsiyelerini okuyunca kendisi hakkındaki düşüncelerimi bu sitede paylaşmak istedim..

(ışıl, Danışan, 26-01-2012)

Psk.Serap DUYGULU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ÇOCUKLARA KARŞI SABIRLI OLABİLMEK

Çocuklar hepimizin bildiği gibi son derece hareketli varlıklardır.Çocukluğun hemen hemen her aşaması anne babalar için zorlayıcı ve yıpratıcı bir takım süreçlerden oluşur.Bu süreçlerde çocukla sağlıklı bir ilişki ve iletişim kurabilmek hem önemlidir, hem de çocuklar için doğru model olunabilmesi açısından gereklidir.

Anne babalar çocukların bu hareketli yapıları nedeniyle sabır göstermekte sıkıntılar yaşarken aslında en temel duyguları,çocuklarını olası tehlikelerden korumak ve doğru yetişmiş sağlıklı bireyler olarak hayata hazırlamaktır.Ancak bazı kişilik özellikleri kontrol dışıdır ve uygulamaya çalıştığınız bütün eğitimleri etkisiz bırakabilir.Uyum ve davranış sorunları gösteren çocuklar farklı sorunlar yaşayabilir ya da yaşatabilirler.Özellikle sosyal alanlarda ortaya çıkan yapısal özellikler çocuğun pek çok güçlükler yaşamasına neden olabilir.Bütün iyi niyetli yaklaşımlarınıza, sabırlı davranmaya çalışmanıza rağmen zaman zaman başa çıkmakta oldukça zorlanabilir, nasıl davranacağınızı bilemediğiniz anlar yaşayabilirsiniz. Çocuklara karşı sabırlı olmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğine göz atmadan önce, ailelerin çocuklarıyla olan ilişkilerinde benimsedikleri yöntemlere bakmak gerekir.

Ailelerin, çocuklarıyla olan ilişkilerinde temel dört tip yaklaşım benimsediklerini görmekteyiz:

Pasif Yaklaşım:
Çocuğun, hemen her konudaki davranışlarına olumlu ya da olumsuz ayrımı yapmadan seyirci kalan ailelerin tutumudur.Çocuğun bütün istekleri yerine getirilir.

Saldırgan Yaklaşım:
Çocuğun, ailesi tarafından aşağılandığı, azarlandığı hatta şiddet gördüğü yaklaşım türüdür.

Yönetme Odaklı Yaklaşım:
Çocuğun davranışlarını kendi istediği biçimde yönlendirmek amacıyla her tür duygusal ve psikolojik baskı yoluna başvuran ailelerin tutumu bu başlık altında yer alır.Ayrıca, çocuk, hep başkalarıyla kıyaslanır ve yetersiz olduğu duygusuyla büyür.

Olumlu Yaklaşım:
Çocuğuyla sağlıklı iletişim kurmanın yolunu bilen aile yaklaşımıdır.Bireylerin uyması gereken kurallar net ve belirlidir.Herkes birbirinin sınırlarını bilir, saygı gösterir.Sorumluluk alma ve davranışın sonuçlarına katlanma bilinci vardır.Çatışmalardan uzlaşmayla çıkılır.
Çocuklarımız yaramazlıklarıyla bizi üzebilir, biz de elimizde olmadan kızıp öfkelenebiliriz ama onların çocuk olduğunu unutmamak gerekiyor. Öfkelenmenin de dozunu iyi ayarlayabilmek için,çocuklarımızla olan ilişkilerimizde onların meraklı, heyecanlı ruhlarında derin yaralar açmamak için bazı ipuçlarını bilmekte fayda var:

· Kendi deneyimlerini kazanmasına fırsat tanıyın. Hatalar yapmasına izin verin. Çocuk doğruları böyle bulacaktır.Yanlışlar yaptığında sonuçlarıyla yüzleşmesini sağlayın.Davranışlarının neye yol açtığını görmeyen çocuk ısrarla aynı yanlışı yapmaya devam edecektir. Yanlışları kızıp bağırarak doğruya götüremezsiniz.

· Sorunlarını siz çözmeyin, kendisinin çözmesine izin verin.Bize göre önemsiz gibi görünseler bile çocuklarımızın da kendilerine göre sorunları vardır. Arkadaşlarıyla ya da okuluyla ilgili problemlerinde önce kendisinin adım atmasını sağlayın.Siz hemen devreye girip çözüm hazırlamayın.Sabırlı davranın, bekleyip olayın soğumasına zaman tanıyın.

· Çocukla ilgili her kararı, anne ve baba olarak ortak alın.Çocuğa karşı aynı kararlı ve tutarlı davranışı sergileyin.Olumlu ya da olumsuz bir davranışta ebeveynlerden birinin gösterdiği tavrı diğeri de desteklemeli.Bir tarafın ‘olmaz’ dediğine diğer taraf ‘bir kere de böyle olsun,bir şey olmaz’ dememeli.Hele hele bunu çocuğun yanında asla dile getirmemeli.

· Çocuğunuza önem verdiğinizi her fırsatta hissettirin.Değer verildiğini bilmek, çocuğun kendisini güvende ve mutlu hissetmesini sağlar.Bunu ifade etmenin bin bir yolu vardır.Mutlaka bir gerekçeye ihtiyaç duymayın.Sizin için ne kadar önemli olduğunu,onu ne kadar sevdiğinizi duymak her çocuğun istediği bir
şeydir. Çocuklar çok sevildikleri için değil,tutarsız ilgi ve sevgiden

dolayı sorun yaşatırlar.

· Olumsuz davranışlar karşısında yaşadığınız duygu durumunu açıkça ifade etmekten çekinmeyin.Kızgınsanız, üzgünseniz, hayal kırıklığı yaşıyorsanız bunu dile getirin.’şu an çok kızgınım’, ‘ bu davranışın beni çok üzdü’ gibi. Kızgınken duygularınızı ifade etmezseniz, sonradan daha kırıcı olabilirsiniz. Duygularınızı ifade etme konusunda sabırlı davranmayın.

· Komutlar ya da emirler vermek yerine beklentilerinizi ifade edin.Örneğin; ‘Bu şekilde bağırmak ya da ağlamak yerine benimle konuşmanı tercih ederim’, ya da ‘hemen odanı topla’ yerine,’bu odayı derli toplu görmek istiyorum’ diyebilirsiniz.

· Küçük yaş çocukları ve ergenlik dönemindeki gençler, öfke nöbetleri yaşayabilirler.Böyle anlarda onunla tartışmak, bağırmak, azarlamak sorunu çözmez.Bir süreliğine olayı soğumaya bırakıp ortalık sakinledikten sonra konuşmayı deneyin.Böyle durumlarda, susmak çözümün ta kendisidir.

· Yanlış davranışlarının sonucuyla çocuğu baş başa bırakın.Sorunu, çözme şansı tanıyın.Örneğin; masaya su dökmüşse, onun temizlemesini sağlayın. Bunu yaparken, cezalandırıcı bir tutum izlemeyin.Ama işlemin yapılmasını bekleyin ve sabırlı olun.

· Çocuğunuzla zaman geçirmeye özen gösterin.Birlikte, bazı faaliyetler yapmak oyunlar oynamak sağlıklı aile ve çocuk iletişiminin yolunu açacağından uygulamaya çalıştığınız eğitim ve disiplin kurallarını kolayca benimseyecektir.

· Çocuğunuzu gerçekten dinleyin.Dinliyormuş gibi yapmayın. Anlattıkları önemli ip uçları içeriyor olabilir.Birçok sorunu daha sorun haline gelmeden önlem alarak ortadan kaldırabilirsiniz. Çocuk hevesle size bir şeyler anlatmak istediğinde ‘şimdi film izliyorum,sonra anlatırsın’ diyerek konuşma çabasını kırmayın, konuşmayı ertelemeyin.

· Okuldan gelen çocuğunuzu soru yağmuruna tutup her şeyi anlatmasını beklemeyin.Bütün günün yorgunluğunu çıkarması için zaman tanıyın.Derse oturması,odasını toplaması,bir an önce yemeğini yemesi vb. görevler için emirler yağdırmayın.Muhtemelen sizi dinlemeyecek ve verdiğiniz talimatları yerine getirmeyecektir. İlişkinizi boş yere gerginleştirmeyin.

· Çocuğunuzla konuşma tarzınızı gözden geçirmenizde fayda var. Suçlayıcı,hedef gösterici olan ‘sen dili’ yerine ‘ben dili’ni kullanmaya çalışın. Sen dilinde muhatap karşınızdaki insandır ve böyle bir konuşmada savunmaya geçer.’Odanı yine dağıtmışsın’ demek,suçlamak ve ’sorumlusu sensin’ demektir.Oysa ‘bu odayı dağınık görmekten rahatsız oluyorum’ demek hedef göstermeden, suçlamadan odanın toplanmasını istemektir.

· Çocuklar bazen uygulamaya çalıştığınız disipline ve konulan kurallara karşı itaatsiz davranabilirler ve size saygısızca karşılık verebilirler.Böyle durumlarda, olumsuz davranışlarının arkasındaki sebepleri araştırmalısınız.
Çocuğun size karşı geliştirdiği olumsuz tavra aynı biçimde yanıt vermek,
kurmaya çalıştığınız dengeyi sarsacaktır.Bunun yerine, çocuğu yargılamadan ya da bazı yaptırımlarda bulunmadan önce, onu ve isteklerini net olarak anladığınızdan emin olun.Sabırla dinlemeye çalışın.Doğru dinleme, pek çok yanlış anlamanın önüne geçer.

Her çocuk kendine özgü davranış kalıpları oluşturur. Her çocuk kendi huy, karakter ve kişilik yapısıyla dünyaya gelir.Çocuklarımız bizim kopyalarımız değildir.Onların bağımsız bireyler olarak yetişmeleri amacıyla bu yönde desteklenmeleri önemlidir.
Unutulmaması gereken en önemli kural çocuk eğitiminde kararlı, destekleyici, yönlendirici ebeveynler olurken,duruma göre esnek ve sabırlı davranmak gerektiğinin bilincinde olmaktır.Çocuk olan onlar, sabır göstermesi gerekenler bizleriz.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ÇOCUKLARA KARŞI SABIRLI OLABİLMEK" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Serap DUYGULU Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Okullar Tatil Ama Annelik Tam Hız Devam
 • Anne Olmak Ve Anneler Günü
 • Aile Çocuk Çatışmaları Ve Kural Koymak
 • Sorumluluk Bilinci, Güven Duygusu Ve İletişim Kuralları
 • Büyük Kardeş / Çocuk Olmak
 • Çocuklar Ve Meslek Seçimi
 • Evlilik Özen İster, Evlilikte Altın Kurallar
 • Eşinizi Doğuma Hazırlayın
 • Akran Zorbalığı
 • Teknolojiyi Oyuncak Yapan Çocuklar
 • 1 Yaş Çocuğu Artık Keşfe Çıkma Zamanı
 • 1-2 Yaş Çocuğunda Öfke Nöbetleri
 • Dikkat Biri Sizi Dinliyor 1-2 Yaş Çocuğunda Gelişim
 • Evlilikte Stres Ve Mutlu Evlilikler
 • Sosyal Ağlar Ve Paylaşım Siteleri
 • Eşler Arasında Siyasi Görüş Farklılığı
 • Stalker Kimdir, Stalklamak Nedir?
 • Sosyal Çürüme - Çocuk İstismarı
 • Sosyal Medyada Selfie Çılgınlığı
 • Çocuklara Hayır Demek, Hayır Demeyi Öğretmek
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Psikodinamik Kuram'ın Kaygı İle İlgili Açıklamaları Ve Kaygı Modellerinin İşlevsellikleri , Uzm.Yağmur Gözde YERLİKAYA
 • Ölüm, Terör Ve Travma Üzerine Bir Söyleşi , Selen MORAY
 • Klinik Depresyon Nedir? , Selen MORAY
 • Sınav Kaygısı , Uzm.E. Efsun TATAR
 • Hayatta Başarılı Olmak İçin Gerekli Olan Şey Nedir? , Mehmet POLATOĞLU
 • Evlilikte Biz Olabilmek , Namık ACAR
 • Yetişkinlikte Bağlanma , Uzm.Bahar ERDEN
 • Sınav Kaygısı , Uzm.Bahar ERDEN
 • Erken Çocuklukta Duygusal Gelişim , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Telefon/Tablet/Televizyon Bağımlılığı , Uzm.Esin ÖZER BAKIR
 • Şizoid Kendilik Bozukluğu , Zeynep BALKIZ
 • Rüya Terapisi "Fenomenolojik Rüya Benliği Modeli" , Elif Zahide TEKEREK
 • Kardeş Kıskançlığı Nedir? Kardeş Kıskançlığı Nasıl Oluşur? Kardeş Kıskançlığında Anne Ve Babalara Düşen Görevler Nelerdir? , Uzm.Halil Utku ALTIN
 • Ergenlerde İnternet Bağımlılığı , Uzm.Nurhan TİFTİK
 • Çocukluktan Ergenliğe Geçiş , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Ergenlik Dönemine Genel Bir Bakış , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Kaygı Bozukluğu , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Sınav Kaygısı , Uzm.Zehra ORGUN
 • Kimseyi Tanımadım Ben Benden Daha Özel; Narsisistik (Özsever) Kişilik Yapısı , Uzm.Necdet DÖNMEZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  06:36
  Top