TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Okb Nin Dindar İnsanlara Yönelik Versiyonu: Vesvese (Takıntı) Hastalığı (Anotomisi ve Tedavisi)

İzzet GÜLLÜ Fotoğraf
Psk.İzzet GÜLLÜ
Malatya
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi16 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 495 Makalesi varFotoğrafı MevcutTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 29948,

* Yayın Tarihi : 02-05-2011 - 13:05 (2120 gün önce),

* Ortalama Günde 14.13 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8617 , Kelime Sayısı : 1245 , Boyut : 8.42 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.İzzet GÜLLÜ hakkında söyledikleri:
Mrb.İzzet güllüyü öncelikle yaşadığım sorunların (okb,vesvese,takıntı) vs.Vasıtaları neticesinde içine düştüğüm girdabın bir çıkmazı olan nette bu sorunları araştırma neticesinde tesadüfen tanıdım.

Yaklaşık 1 seneye yakında makale,video ve paylaşımlarınıda takip ediyorum.

Kendimdende yola çıkacak olursam şayet;Herbiri apayrı bir çaba,uğraş ve kafa yormalar sonucunda dosdoğru bilinçaltı ve mantığın kabul edeceği yöntemler geliştirebilmeyi başarabilmiş bir psikolog.

Tüm yaklaşımları samimiyet çerçevesi içerisinde olup özgün,cesur,ve çözüm odaklı bir kişiliğe sahip.

''Kesinlikle tavsi... [DEVAMI..]

(levent, Arkadaş/Tanıdık, 18-09-2016)

İzzet Güllü'nün mesleğindeki birikimi ve başarısını vurgulamak istiyorum. Sanırım bunun sebebi biraz da insanlarla olan iletişimi ve sevgisi. İnsanı bir makine olarak gören ve onu bu açıdan elen alan yaklaşıma karşı oluşturduğu insani yaklaşım dikkate değer. Eminim pek çok hastanın boşyere ilaç tedavisi almasını da bir şekilde engellemiştir. Ayrıca kötü niyetli yaklaşan kişiler için de kesin olarak engelleyici bir etkisi var. Dilerim onun bu yaklaşımı, kendi gibi düşünenlerin cesaretini ve sayısını artırır.

Saygılarımla

(Nergis , Danışan, 19-10-2012)

İzzet hocamı tesadüfen okudugum bir makalesınden dolayı tanıdım ve kendısıne yazdıgım maile kısa surede cevap vermesı,bana tavsıyelerde bulunması para vererek gıttıgım psıkolog dan daha fazla yardımcı oldu.
keşke bu kadar uzak mesafelerde ıkamet etmıs olmasaydımda kendısını sahsen zıyaret etme lüksüne,sansına erısebılseydım.
ask acısı yasayan,terk edilmiş olan hatta benım gıbı cok karmasık bır durumdayım dıyen arkadaslarıma İzzet bey le tanısmalarını tavsıye edıyorum.
her ne kadar ınsan her sorunu ıcınde bıtırmelı mantıgı dogru olsada ızzet bey gıbı hocalardan desdek almak bulunmaz nımet g... [DEVAMI..]

(erhan Kxx, Danışan, 28-07-2012)

Psk.İzzet GÜLLÜ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Okb Nin Dindar İnsanlara Yönelik Versiyonu: Vesvese (Takıntı) Hastalığı (Anotomisi ve Tedavisi)

OKB'NİN DİNDAR İNSANLARA YÖNELİK VERSİYONU: VESVESE HASTALIĞI (ANOTOMİSİ VE TEDAVİSİ)

Takıntı hastalığının dini literatürdeki karşılığı vesvesedir. Bu sabah iş yerimdeki bilgisayarımı açtığımda bir okurdan gelen “hocam dini takıntılarla ilgili de bir yazı yazın lütfen” sözü üzerine daha henüz görüşmelerim başlamadığı için hemen klavyenin başına geçtim; bu yardım talebine de elimden geldiği, dilim döndüğü, aklım erdiğinde cevap vermeye çalıştım.

Dini yaşantı alanında ortaya çıkan bu takıntının bilinen adı vesvesedir dedim. Vesvese, sürekli gerçek dışı düşünsel telkin altında olmak, sonra da manasız yere şüpheye düşmek demektir. Bu benim tanımım, bu konuda pekala sözlüğe de bakılabilir ve sorunun özünün bu minvalde olduğu görülebilir.

Öncelikle söylemeliyim ki vesvese yahut tıbbi adı OKB olan bu hastalık adeta içimizdeki şeytan gibidir. Nedense ben bu hastalığı zeki, işi gücü bizle uğraşmak olan, bu yolda en kurnaz taktikleri kullanabilen dinamik bir varlık, adeta içimizdeki ikinci bir kişi olarak düşünmüşümdür. Eti ve kemiği olmaması dışında işlevleri itibariyle sahiden bu hastalık içimizdeki ikinci bir kişidir.

Vesveseyi, içimizdeki bu sinsi ve dinamik düşmanın dini yaşantısı güçlü olan kişilere yönelik olarak kullandığı özel bir taktik olarak düşünmek pekala mümkündür. Yani bu OKB hastalığı kişilere yaşantılarını, inançlarını, genel yapılarını vs. göz önünde bulundurarak yaklaşır, bir bakıma nabza gör şerbet verir. Bu sinsi ve kurnaz taktik icabı vesvese, dindar kişilere “şeytan bazen sağdan yaklaşır” sözünde olduğu gibi dini kaygılarını önceletecek, bu yöndeki hassasiyetlerini gıdıklatacak şekilde musallat olur.

_"Abdest aldım ama kabul oldu mu ki, sanki kabul olmadı gibime geliyor, çünkü içimde bu yönde bir his var."

_"Kollarımı az yıkadım galiba, çünkü içim tatmin olmadı, demek ki daha fazla yıkamalıyım."

_"(Gusül abdesti alırken) bedenimde kuru yer kaldı sanki, dur biraz daha su dökeyim. Olmadı, bu yetmedi, daha da fazla… Olmuyor, biraz daha… Daha da…"

BU SORUNUN DOĞASININ ANA KODU

Bir sorunla etkili mücadele edebilmek için evvela o sorunun doğasını doğru tanımak gereklidir. Dindar kişiler bu sorunu yani vesveseyi nefisleri gibi düşünmelilerdir. Zaten vesvese, nefis denilen ve sürekli kötülüğü isteyen yapının farklı bir kılık altındaki, dindarların hayatına girerkenki özel görüntüsüdür. O halde vesveseye nefisleri gibi bakmak, onu öyle algılamak - anlamlandırmak, sonra da "tıpkı nefislerine davrandıkları gibi davranmaları" gerekir.

Sürekli kötülüğü isteyen ve her fırsatta bunu telkin den nefse nasıl ki “nefsim böyle yap dedi, o halde yapmam gerekiyor, içimde yoksa tatminsizlik kalır” denmiyor, benzer bir biçimde aynı mücadele yaklaşımı vesvese telkinine karşı da kullanılmalıdır. Diğer bir anlatımla vesvese ile mücadelede nefisle mücadeledeki taktiğin aynısı hayata geçirilmelidir. (“vesvese = nefis” denilebilir demiştik).

VESVESE İLE MÜCADELENİN ŞİFRESİ

1.Doğru Ön Hazırlık Safhası: Öncelikle dini ritüellerinizin ana prensiplerini bir kağıda yazın. Örneğin abdestte kollar kaç kere yıkanır, gusülde farz nedir sünnet nedir, ağza kaç kere su verilmelidir, sağ ve sol omuzlardan kaç kere su dökülmelidir. Bunları biliyor olsanız bile daha da somutlaşması ve etkili olması bakımından bunları bir kağıda okunaklı bir şekilde yazın. Sonra bu dini ritüeli (tekrarlayan uygulamayı) bu kağıttaki düzene uygun olarak yapın.

2.Davranış Aşaması: …Ama’ya, fakat’a, lakin’e, öyle mi olmalıydı yoksa böylemi olsa iyiydi’ ye takılmadan, bu kağıttakilere bakın ve yapmanız gerekenleri yapın. Unutmayın, bir şey pek çok şekilde yapılabilir. Bazen istediğimiz için yaparız bazen de sırf yapmak zorunda olduğumuz için. Her ikisinde de yapılması düşünülen iş yapılmış olur. Ne ile, hangi duyguyla ve neden yaptığımızın çoğu zaman bir önemi yoktur.

Öyleyse yapılması gereken her iş sırf yapılması gerektiği için yapılmalıdır.

3.Duygulara Yaklaşım Aşaması: Sonra içinize dönüp bakın, hisleriniz “tatmin olduğunuzu” mu söylüyor yoksa “bir şeyler eksik kaldı” demeye mi çalışıyor. Muhtemelen içinizdeki vesvese sesi “olmadı, daha da uzatsaydın, bak için buruk, üstelik sıkıntı da var, demek ki olmadı” diyecektir. Desin, siz hiç aldırış etmeyin.

“Aldırış edilmemiş negatif hissiyatla hiç ortaya çıkmamış bir negatif hissiyat arasında ne fark vardır!"

“Negatif hissiyat sırf ortaya çıktığı için değil, siz bunu önemsediğiniz için sorun yaratıyor, sizi bu denli rahatsız ediyor. Hırsız evinizin önünde görüldüğü için evinizi soymuyor; onun bu adımları sizin kapıyı açık unutma davranışınızla karşılık görünce olumsuz sonuç gerçekleşiyor.”

Unutmayın:

Hisler irrasyonel duygulardır, çoğu zaman gerçeği yansıtmazlar. Yani içinizdeki his öyle dediği için siz öyle olmuş olmazsınız.

“Hislerinize yaklaşımınız rüyalara yaklaşımınız gibi olsun. Rüyada zengin olduğunuzu görünce “demek ki zengin oldum” deyip hemen ev araba almaya kalkıyor muyuz? Hayır! Neden peki? Çünkü rüyanın yaşanmış içeriğine rağmen günlük yaşam gerçeğimizi yansıtmadığını biliyoruz. Hisler de işte böyledir.”

( İyi hisle kötü his arasında ne fark vardır? Bir zamanlar iyi hisse kötü, kötü olanına da iyi deselerdi, hisleri beynimize şimdi olduğunun tam zıddı bir biçimde kodlasalardı şayet, bu hislerimize yine aynı şekilde mi tepki verirdik? Farklı tepki verince ise şuan olduğu gibi mi etkilendirdik, bunun üzerinde biraz düşünün. )

( Kurtulmak için her zaman savaşmak ve illa ki yok etmek gerekmez. Savaşmak bazen yok etmek değil, daha da körüklemek demektir aslında. Hislerin doğasına kulaktan dolma bilgilerle yaklaşanlar, bu işi basiretli bir gözle kavrayamayanlar hisleri yok ettirmek gibi bir kör dövüşüne neden olurlar. Bu mantık, arkamızdan gelen gölgemizle savaşa tutuşturulmaktan başka bir şey değildir. Oysa gölge ile savaşılmaz. Gölgeyle savaşmak gölgeyi değil, o gölgenin sahibini perişan eder ancak. Ya da bu klasik mantık, “kötü rüya gördün, etkilendin, bak kötü oldun. O halde rüya görmeni ortadan kaldıralım” düz mantığına benzer. Rüya görmek yok edilemez. Önemli olan rüyanın mantığını doğru öğretmektir. Kötü bir rüya görmemek ile kötü rüyanın kötü bir şey olmadığını öğretmek aynı psikolojik sonuca götürür. )

SONUÇ:

İçinizdeki düşman olan vesvese size “kirli kaldın, pis oldun, abdestin kabul olmaz, olsaydı içinde bu duygular mı olurdu” diyen yalancı bir ajandır.

Bırakın desin, herkes meşrebinin gerektirdiğini, işini, vazifesini yapıyor sonuçta. Ona işini yaptı diye kızmayın. Siz işinizi yapıyor musunuz, ona bakın.

Söz konusu siz ve yaşadığınız sonuç ise onun ne dediğinin değil, sizin ne yaptığınızın önemi vardır. Duymak demek illa ki inanmak zorunda olmak demek değildir. Duymak ama inanmamak da mümkündür. (Tıpkı hırsızın kapıya kadar gelmesi ama sizin kapıyı açmamanız gibi. Onun gelmesi önemli değil, sizin kapıyı açıp açmamanız önemli. Onun gelmesi sizin kapıyı açık unutmanız durumunda önemli olabilir ancak.)

Diyelim ki inandınız, bari inanmış gibi davranmayın. (Madem iyileşeceksiniz, ikisinden birini de yapın artık. Onu yapma bunu yapma ama iyileş. Bu işler bu kadar beleş mi böyle kardeş).

Evet, vesvese ajanını nezaketen dinleyin ama dediklerini yapmayın. Yapmamak için illa ki duymamak şartmış gibi davranmayın. Enerjinizi, işin kolayına kaçarak “vesvese demesin ki ben de yapmayayım” yanlış zemini üzerine yöneltmeyin. Önemli olan ne duyup duymadığınız değildir, duyduktan sonra ne yaptığınız ya da yapmadığınızdır. Yapıp yapmama işinde ise dediğim gibi, duyup duymamanın fazla bir önemi yoktur.

İçinizdeki his ya da düşünce size kabul olmadı derse, “yo oldu” da demeyin. Bu yaklaşım beyninizin öbür köşesinde bekleyen “ya olmadıysa” düşüncesini tetikler. Bu düşünce tetiklenince vesvese yine beslenmiş, aynı gıdasını almış olur. İstem dışı gelişen “Kabul olmadıysa” hissine karşı “olmamış olabilir, olmasın, iyileşince olur. Benim için şimdilik önemli olan halis niyetim ve iyileşmem” deyin. Yani umursamaz cevaplar verin. Gerçek dışı bir doğası olan vesveseye onu ciddiye alıp gerçekçi cevaplar vermek onu besler. Cevap verilmeli ama bu doğasına uygun, yani umursamaz olmalıdır.

DAHA DA ÖZETİ ŞU

1. Yapman gerekeni yap, içinde yaşaman gereken hisleri de yaşa bir süre, ne olur sanki. Sanki ilk defa yaşıyorsun, sanki eriyeceksin.

2. Artı, içindeki hislere bakıp adım atma, dışındaki gerçeklere bakıp at adımını.

“Bu iradeyi ve kararlı adımları makul bir süre boyunca sürdür,
Sonra da yıllardır kıvrandığın bu şeytani illetten ilelebet kurtul.”

Psikolog
İzzet Güllü
MDH

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Okb Nin Dindar İnsanlara Yönelik Versiyonu: Vesvese (Takıntı) Hastalığı (Anotomisi ve Tedavisi) ile İlgili Kavramlar : vesvese, vesvese hastalığı, vesvese ile mücadele, vesvesede tedavi, okb hastalığı, takıntı hastalığı, takıntı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Okb Nin Dindar İnsanlara Yönelik Versiyonu: Vesvese (Takıntı) Hastalığı (Anotomisi ve Tedavisi)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İzzet GÜLLÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.İzzet GÜLLÜ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Bir Psikologtan Psikiyatristlere Can Yakan Sorular
 • Hatalı Başarı ve Motivasyon Algısı Üzerine
 • Psikoloji ve Psikiyatri Bize Yalan Söylüyor
 • Klasik Bir Psikiyatrist Cevabı
 • Neden İyileşemiyorsunuz? Çünkü Hasta Değilsiniz
 • Bana Hasta Olduğumu İspat Et
 • Bir Profesörün Terapisi
 • Sizi Psikolojiniz Değil; Psikiyatriniz Mahvediyor
 • Hiperaktivite ve Dikkat Bozukluğu Sömürüsü İçin Uyarı
 • Psikiyatri İlaçları ile İyileşmek
 • Psikiyatride Hipotezler
 • Psikiyatri İlaçlarını Aman Bırakmayın Kötü Olursunuz!
 • Şizofrenide Dopamin Hipotezi
 • Ruhumuzun Kadın Doğumcuları Şimdi Psikiyatrist Olmuş
 • Bizi Etkiliyorsa Hastalık Mıdır
 • Tıpta Algı Oyunları
 • Ruhsal Sorunlar Hastalık Mıdır Yoksa Algı ve İnanç Sorunu Mudur
 • Sorun Fare Algımızda & Üzüntüyü İlaçla, Şizofreniyi Resimle
 • Kısa Bir Terapi Hikayesi
 • Almanya'da Çocuk Yetiştirme İşi Nasıl
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Doğum Sonrası Yaşanan Cinsel Soğukluk , Uzm.Eyüp SARI
 • Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir. , Adalet SEVİM
 • Panik Bozukluk Tedavisinde İlaç Kullanımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar , Uzm.Kumru ŞERİFOVA
 • Duygusal Kilitlenme ve Çöküntüler , Namık ACAR
 • Dile Dökülemeyen Cümlelerin Bedenle Dile Gelmesi; Kendini Yaralayıcı Davranış ve Nedenleri , Uzm.Necdet DÖNMEZ
 • Romantik İlişkide Güvenlik ve Macera Arayışı , Dila HOTLAR
 • Cinsel İşlev Bozukluklarının Etiyolojisi , Dila HOTLAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  19:57
  Top