2007'den Bugüne 80,270 Tavsiye, 25,603 Uzman ve 17,919 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Serbest Radikaller Hayatımızı Tehdit Ediyor!
MAKALE #6874 © Yazan Dyt.Bahar DEMİRKIRAN | Yayın Mayıs 2011 | 2,589 Okuyucu
Vücudumuzdaki tüm hücrelerin oksijene ihtiyacı vardır .Oksijen yaşamın temelidir.Ancak diğer bir yandan oksijen , hücrelerimizde yandığında serbest radikal adı verilen zararlı maddeler de açığa çıkar.

OKSİDATİF STRESTEN KORUNMAK İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ ,NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Vücudumuzdaki tüm hücrelerin oksijene ihtiyacı vardır .Oksijen yaşamın temelidir.Ancak diğer bir yandan oksijen , hücrelerimizde yandığında serbest radikal adı verilen zararlı maddeler de açığa çıkar. Bu serbest radikaller hücrelerimize zarar verir. Ultraviole ışınlar, radyasyon, tarım ilaçları yanmış gıdalar , katkı maddeleri , sigara , alkol , egzoz dumanı ve stres gibi çevresel faktörler de vücudumuzda serbest radikal oluşumunu artırır. Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres sonucu vücudumuzda meydana gelen hücre hasarı ; kanser , kalp damar hastalıkları , artrit , DNA hasarı , bağışıklı sistemi yetmezliği ve erken yaşlanma gibi birtakım sağlık sorunlarına yol açar.

NASIL ÖLÇÜLÜR?

Kanda H2O2 ( hidrojen peroksit ) ölçümü ile oksidatif stres düzeyi ölçülebilir. Kanda hidrojen peroksit düzeyinin 2,25 mmol/L‘nin üzerinde olması oksidatif stres düzeyinin yüksek olduğunun bir göstergesidir.

KANDA YÜKSEK SERBEST RADİKAL DÜZEYİ HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

1.Kardiovasküler hastalıklar

2.Ateroskleroz

3.Çeşitli kanser türleri

4.Diyabetik komplikasyonlar

5.Nörodejeneratif hastalıklar ( Parkinson, alzeimer )

6.Hücre hasarı ve erken yaşlanma

KİMLERDE OKSİDATİF STRES DAHA YÜKSEK DÜZEYLERDEDİR?

1.Hormon replasman tedavisi alanlar

2.Sigara ve alkol kullananlar

3.Yaşlılar

4.Kronik hastalığı olanlar

5.Yoğun stresli hayatı olanlar

6. Hazır gıda tüketimi fazla olan kişiler

7.Obezler

8.Yüksek kolesterolü olanlar

9. Çok sayıda ve düzenli ilaç kullananlar

10.Fiziksel olarak inaktif olanlar

11.Mesleği gereği yüksek radyasyona ve kimyasallara maruz kalan kişiler (doktor, hemşire, kimyager gibi)

12.Hamileler

ANTİOKSİDAN BESİNLER HANGİLERİDİR?

Antioksidan besinler , hücrelerimizi serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyan , serbest radikalleri süpüren besinlerdir. Antioksidan özelliği ile ön plana çıkan besin öğeleri beta karotenler, C vitamini , E vitamini ,selenyum ve çinko ve Omega 3’lerdir . Her antioksidan kendine ait biyolojik işlevi yerine getirir. Suda eriyen C vitamini hücre içi ve dışı sıvılarda serbest radikallerle savaşır. E vitamini ve beta karoten ise lipit ve yağ dokularında bulunurlar. Antioksidanlar beraber çalıştıkları için herhangi birinin yetersiz alımı durumunda diğerlerinin yararlarını engellerler.

Oksidasyon kaynaklı hasar çok bilinen bir durumdur. Örneğin oksijenle temas etmeleri durumunda yağın acıması yada kesilen elmanın oksijenle temas eden yüzeyinin hızla kahverengileşmesi gibi. Eğer elmayı kestikten sonra limon gibi c vitamini içeriği yüksek bir sıvıda bekletirsek beyaz kaldığını görürüz. Yine bitkisel yağlara E vitamini eklenir ki acılaşma süresi uzasın. Vücudumuzda da benzer şekilde gelişir metabolik olaylar. İşte serbest radikallerin sebep olduğu oksidasyon sonucu gelişen birçok kronik hastalığın oluşumunu engellemek yada geciktirmek için antioksidan besinler çok değerlidir.

BESLENMEMİZDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

1.Sebze ,meyve ağırlıklı beslenilmeli.

2.Yanmış, tütsülenmiş, kömür ateşinde pişen besinlerden uzak durulmalı.

3. Katkı madde içeriği yüksek besinler tüketilmemeli.

4. Organik tarım ürünleri kullanılmalı.

5. Hazırlama ve pişirme yöntemlerine dikkat edilmeli. Buharda pişirme tekniği tercih edilmeli.

6.Her gün düzenli olarak bitkisel Omega 3 kaynağı olan ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve keten tohumu tüketilmeli .

7. Hayvansal Omega 3 kaynağı olan balık tüketimine ağırlık verilmeli. Hatta hergün 1 tablet Omega 3 takviyesi kullanılmalı.

8.Aşırı yağlı ve şekerli besinlerden kaçınılmalı.

9.Eğer kanda serbest radikal düzeyi yüksek ise yada risk grubunda yer alınıyorsa antioksidan takviyesi kullanılmalı. Seçilecek ürüne bir uzmanla beraber karar verilmelidir.

10. Fazla kilolar biran önce verilmeli.

11.Bol sıvı tüketilmeli.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Serbest Radikaller Hayatımızı Tehdit Ediyor!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Bahar DEMİRKIRAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Bahar DEMİRKIRAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Bahar DEMİRKIRAN'ın Makaleleri
► Yeni Nesil Tehdit: Fruktoz Şekeri. Dyt.Mustafa TİLEKLİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,919 uzman makalesi arasında 'Serbest Radikaller Hayatımızı Tehdit Ediyor!' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Safra Kesesi Hastalıklarında Beslenme ÇOK OKUNUYOR Mayıs 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:30
Top