2007'den Bugüne 83,851 Tavsiye, 26,316 Uzman ve 18,759 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Güzellik Kavramı ve Meme Estetiği
MAKALE #689 © Yazan Dr.Hasan FINDIK | Yayın Şubat 2008 | 8,131 Okuyucu
Tarih boyunca güzellik insanin ilgisini çeken bir konu olmustur. Afrika yerlileri dudaklarina ve boyunlarina halkalar takarak güzel göründüklerini düsünürken, uzak dogulular ayaklarinin küçük görünmesi için demirden yapilmis ayakkabilar giymislerdir. Ortaçag Avrupasinda yapilan heykel ve tablolarda genis kalçali kadinlar estetik ve güzellik simgesi olarak kullanilirken, günümüzde dar ve çikik kalçalar güzel olarak degerlendirilmektedir. Anlasilacagi gibi kültürler arasi ve zamanla iliskili olarak güzellik anlayisi da degisime ugramaktadir.

Bir moda olarak degisen güzellik taniminda degismeyen sabit parametre Platon’un belirttigi ‘altin oranlar’ ve simetridir;

Altin oranlar dogada bulunan ve gözümüzün asina oldugu oranlardir ve hayatimizin her alaninda karsimiza çikmaktadir.Örnegin; A4 dosya kagidi, kibrit kutusu, kredi karti, kimlik kartlari, sigara paketi vb. nesneler tasarlanirken en-boy-yükseklik hesaplamalarinda Platon’un altin oranlarindan faydalanilir. Bu nedenledir ki bir kibrit kutusunun en-boy-yükseklik oranlari korunarak büyütülürse bir sigara paketi veya kredi karti, biraz daha büyütülürse A4 dosya kagidi boyutlari elde edilir. Bu bir tesadüf degil; sadece altin oranlara sadik kalmak suretiyle elde edilen bir estetik görünümdür. Eger bu nesnelerin en-boy-yükseklik ölçümlerinden herhangi biri degistirilerek üretim yapilacak olursa hemen estetik görünümünü yitirerek, farkli ama gözümüzü rahatsiz eden bir nesne haline gelecektir. Daha genis bir kimlik karti veya daha dar bir dosya kagidi vb. gibi. Altin oranlar mimaride de kullanilmistir. Bu oranlara uygun olarak tasarlanan yapilar ( Rönesans dönemi Avrupa mimarisi, Mimar Sinan’in pek çok eseri vb) sanat saheseri olarak hala fevkalade görünümlerini ve büyüleyici güzelliklerini korumaktadirlar.


Simetri ise bilinçaltimizda çekicilikle esdeger anlam tasir. Bebeklerin bile simetrik objelerle, asimetrik olanlara göre daha fazla ilgilendikleri bilimsel olarak tespit edilmistir. Bir kisi, yüzünde ve vücudunda ne kadar çok simetriye sahipse çekiciliginin de o derece daha fazla olacagi bildirilmektedir. Yapilan çalismalarda hayvanlarda da benzer sonuçlar bulunmustur. Vücutlarinda bulunan serit veya renkleri simetrik olan erkekler, disi hayvanlar tarafindan daha fazla tercih edilmektedir. Bir yaralanma sonrasi kulak,kuyruk vb. uzvunda asimetrik görüntü olan hayvanlarin çiftlesme sansi daha azdir.

Meme Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz:

Kadinlarin bir kismi memelerinin küçük olmasindan yakinirken bir diger kismi büyüklügünden dolayi, bazilari ise memelerinin sarkik olmasi nedeniyle mutsuz bir ruh hali içerisindeler. Bu baglamda kadin yasaminda mutluluk, özgüven ve dolayisi ile basari gibi temel konularda meme görünümlerinin bu kadar belirleyici olmasini ve ruhsal durumlarini bu kadar etkilemesini nasil açiklayabiliriz?

Insanlik tarihi boyunca diger organlarimizdan farkli olarak meme dokusuna gerek islevsel gerekse sosyal olarak çok sayida anlam yüklenmistir. Mitolojide meme, bolluk ve bereketi temsil etmistir. Meme dokusu bebek emzirme nedeniyle temel besin kaynagi olmasinin yaninda kutsal görülen anneligin de simgesi olmus, anne sevgisi ve sefkat duygusuyla birlikte anilmistir. Tüm bunlardan farkli olarak nipple-areola kompleksinin ( meme ucu ve bunun çevresindeki koyu renkli dairesel alan) erojen bir doku olmasi nedeniyle , cazibe, erotizm ve cinselligi de çagristirir. Bir diger özelligi ise vücudun ön yüzünde meme disinda belirgin bir hat olusturan baska bir bölge olmamasindan dolayi,.dogrudan bakislari üzerine çekmesi; ayrica omuz, kalça ve basen genisligi arasindaki farklari yumusatarak geçisi saglamasi sonucunda vücudun estetik görünümüne katkida bulunmasidir. Amerika’da yapilan bir çalismada iskadinlarinin sahip olduklari meme boyutlarinin, erkek is arkadaslari tarafindan profesyonel olarak degerlendirilip degerlendirilmemelerini dogrudan etkiledigi savunulmustur. Tüm bunlar, hakli olarak kadinlarin bilinçaltinda dahi olsa memelerini neden bu kadar önemsediklerini açiklar.

Memenin güzel görünmesi için ideal ölçüsü ve sekli ne olmalidir?

Meme dokusunu vücut hatlarindan ayri olarak düsünmek hatali olur. Boy, kilo, kalça ve omuz genisligi gibi parametrelerle birlikte bir bütün olarak degerlendirilmesi gerekir. Meme sekil ve boyut olarak mükemmel olsa bile eger vücut hatlari ile uyumsuz ise güzel görünmeyecektir. Örnegin beli ve baseni tam saran giysiler giyildiginde, gögüs bölgesinde giysi bol veya gögüsleri orta kisimda toparlayacak sekilde dar kalmamalidir. Dekolte giysiler, mayo veya bikini giyildiginde meme ek olarak birtakim desteklere ihtiyaç duymamalidir. Kisi kendisini böylelikle mutlu, rahat ve güzel hissedecektir. Bu da çevresindeki insanlara özgüven olarak yansiyacaktir ki; ilk izlenimde bu çok önemlidir. Meme seklini matematiksel olarak tarif edebilmek mümkün degil ancak tanimlamak gerekirse karsidan bakildiginda tepesini meme basinin olusturdugu konik sekilde, meme dokusunun sarkarak altindaki olugu geçmedigi, diri görünümlü, yandan bakildiginda ise damlamsi sekilde olan meme estetik ve güzel meme olarak degerlendirilebilir. Bu nedenle meme ameliyatlarinda Plastik cerrah, memenin bu kendine has sekline ulasabilmek için sadece bilgi ve tecrübesini degil ayni zamanda hayal gücünü, vizyonunu ve bir heykeltiras gibi sanatsal yönünü ön plana çikarmak zorundadir.

Sutyen bedeni nasil belirlenir?

Memelerin altindan geçecek sekilde gögüs çevresinin ölçümü sutyen bedeninin rakamsal degerini verir (75, 80 vb). Meme uçlarindan geçecek sekilde ölçüm yapildiginda ise meme altindan yapilana göre daha yüksek bir deger bulunur. Bu iki deger arasindaki fark 6.5 cm.den küçükse A olarak kabul edilir ve her 6.5 cm artisinda da B; C;D;DD olarak büyür.Böylece sutyen bedeninin cup ölçüsü de bulunmus olur ve rakamsal degerin yanina yazilir(75B,80A gibi).

Estetik amaçli meme ameliyatlarinda sonuçlarin daha iyi oldugu bir yas grubu söz konusu mu veya herhangi bir yas kisitlamasi var mi?

Ergenlikle baslayan meme gelisiminin tamamlanmasi için 18 yas civarini beklemek gerekir. Bu yastan sonra herhangi bir zamanda ameliyati planlanabilir. Eger kisinin psikolojisini çok etkiliyor, alay konusu oluyor, disaridan arzu edilmeyen bakislara maruz kaliyor ve içe dönük, utangaç olmasina neden oluyorsa yada çok büyük memelerde oldugu gibi boyun,sirt ve omuz agrisina, kollarda uyusukluga, aktivite kisitlanmasina,sutyen yerlerinde kesiklere,meme altinda mantar enfeksiyonlari pisikler ve kötü kokuya neden oluyorsa, nefes almasini zorluyorsa ameliyati ertelememek gerekir.

Bu ameliyatlarda kullanilacak teknigin seçimine nasil karar veriliyor?

Estetik amaçli ameliyatlarin temel olarak tek bir amaci vardir : Ameliyat edilmesi istenen doku yada organdan kaynaklanan ruhsal, sosyal yada fiziksel sikintinin giderilerek mutluluk ve özgüven olarak kisiye dönüsümünü saglamak. Meme operasyonlarinda da bunu saglayabilmek için pek çok teknik gelistirilmistir. Gün geçtikçe hasta memnuniyetinin yüksek oldugu teknikler ortaya çikmaktadir. Hangi teknigin kullanilacagi konusunda hastanin beklentileri, meme büyüklügü ve cerrahin kisisel seçimi rol oynar. Her cerrahin tercih ettigi bir teknik vardir ve bu teknigin sonuçlarinin hasta tarafindan önceden bilinmesi gereklidir. Ayni sekilde hastanin beklentilerinin de cerrah tarafindan net bir sekilde anlasilmis olmasi lazimdir.

Meme büyütme estetigi (Augmentation mammoplasty) ameliyatlari nasil yapilir? Meme büyütme ameliyatlari hastanin kendi dokusu kullanilarak yapilabilecegi gibi meme protezleri kullanilarak da yapilabilir. Kendi dokusu kullanilarak meme büyütme ameliyati nasil yapilir?

Estetik amaçli meme büyütme ameliyatlarinda hastanin memelerine yag dokusu enjeksiyonu yapilarak büyütme islemi gerçeklestirilmis olur. Gerek uzun dönem estetik sonuçlari gerekse, birtakim memeye yönelik tetkiklerin tanisal güvenilirligini azaltmasi açisindan pek çok cerrah tarafindan tercih edilmeyen bir tekniktir.

Meme protezi ameliyati teknikleri nelerdir?

Meme büyütme (protez) ameliyatlari meme areolasinin alt memenin alt kivrimindan, koltuk altindan nadiren de göbekten yapilan kesilerden biri seçilerek uygulanir. Meme protezi, ya hemen meme dokusunun altina, ya da meme dokusuyla birlikte gögüs kasinin altina konur. Her teknigin farkli avantaj ve dezavantajlari vardir.

Meme protezi çesitleri nelerdir?

Meme protezlerinin hemen hemen hepsinin dis kismi silikon bir kiliftan yapilmistir. Bu silikon kilifin yüzeyi düz veya pürtüklü olabilir. Kilif içerisini dolduran materyal ise yag, serum veya silikon jeldir.Bazi protezlerin ise içerisinde iki ayri bölümde olmak üzere hem serum hem de silikon jel bulunur.Bazi protezler sisirilebilirken bazi protezlerin hacimleri sabittir. En çok kullanilan protez türü; içi silikon jel dolu meme protezleridir, çünkü bu protezlerin sonuçlari digerlerine göre daha iyidir. Sekil olarak da yuvarlak (round) ve anatomik ( damla seklinde) protezler mevcuttur. Yuvarlak sekilli protezlerde alçak,orta ve yüksek profilli alt gruplari vardir.

Hangi protezin çesidinin kullanilacagina, protezin meme altina mi, kas altina mi konulacagina nasil karar veriliyor?

Bu tamamen hasta ve cerrahin birlikte karar verebilecegi bir konudur. Hastamiz, dogal görünümlü bir meme, üst kismi belirgin bir meme, tamamen protez oldugu belli bir meme,giysilerden kendisini gösterecek meme, ameliyatli oldugu belli olmayacak sekilde minimal degisiklik yapilmis meme vb. olarak nasil bir meme istedigini anlattiktan sonra hastanin beden ölçüleri ve gögüs yapisinin muayenesi yapilir. Bu muayeneden sonra estetik cerrah, hastanin istekleri ile beden yapisinin uygunlugunu degerlendirip eger gerekli ise, kendi estetik vizyonu ve tecrübesi dogrultusunda daha iyi bir sonuç için önerilerde bulunur. Daha sonra hangi tür protez kullanilacagina karar verilir.Eger hastanin serumlu veya silikon jelli olarak herhangi bir israri yok ise cerrah sonuçlarina güvendigi protez türünü kullanacaktir. Bazi özel durumlarda estetik cerrah hastanin isteklerinin iyi olmayacagini tereddütsüz bir sekilde anlatmalidir.Örnegin; yüzücü bir bayanin gögüs kasinin altina protez yerlestirilmesinin uygun olmayacagi gibi.

Meme protezinin hamilelige ve süt vermeye etkisi var midir?

Meme protezlerinin (özellikle kas altina konuldugunda), süt verme islevi ve hamilelik üzerine negatif etkileri söz konusu degildir.

Meme büyütme (protez) ameliyatlari meme duyusunu etkiliyor mu?

Meme büyütme (protez) ameliyatlarinda genel olarak his duyusunun etkilenmesi beklenmez.

Meme ameliyatları sonrasi mutsuzluk nedenlerinden biri de ameliyat izleri, kullanilan tüm tekniklerde ayni sekilde iz mi kaliyor yoksa izin daha az oldugu teknikler var mi?

Eğer hastanın yara iyilesmesi normal ise basarili bir meme büyütme ameliyati sonrası kalacak iz yok denecek kadar azdir, zaten bir süre sonra da yok olup gider. Meme küçültme ameliyatlarında ise mutlaka iz kalacaktir. Önemli olan bu izin ne kadar az bir alanda ve ne kadar belirsiz oldugu, sutyenden ve giysilerin dekoltelerinden disariya tasip tasmadigi ve özel hayatini negatif olarak etkileyip etkilemedigidir. Klasik ters “T” tekniklerinde areola (meme ucu çevresindeki koyu alan) çevresinden baslayip asagiya dogru inen ve memenin altindaki dogal kivrimdan her iki yana uzanan, hem dikey hem de yatay kollari olan ters “T” seklinde bir iz kalir: 1970’lerde ortaya atilan ancak, planlanmasinda bir takim degisiklikler yapilmasi, uygulama asamasinda da teknige liposaksin eklenmesi sonrası, daha güzel bir meme sekli elde edilebilmesiyle, yaklasik on yil önce popüler olan “vertical Mammoplasty” tekniğinde ise meme altindaki kivrimda yatay iz birakilmamaktadir. Ameliyat sonrası iz ters“T” seklinde degil de sadece “I” seklinde düz bir dikey çizgi olarak kalır. Bu iz de oldukça iyi iyilesir ve hastayi özel iliskilerinde kesinlikle rahatsiz etmeyen, belli belirsiz bir izdir.

Meme küçültme (reduction mammoplasty) ameliyatlari süt verme islevini ve meme duyusunu etkiliyor mu?

Bu ameliyatlarda süt üreten bezler ve sütü meme ucuna tasiyacak kanallar mutlaka etkilenecektir fakat etkilenmenin boyutu ve kalici olup olmayacagi tercih edilen teknikle dogrudan iliskilidir. Meme basi duyusundaki etkilenme derecesi de ayni sekilde teknikle iliskili olarak degisecektir. Bazi meme küçültme ameliyat tekniklerinde meme ucu duyusu tamamen kaybolmakta, bazilarinda ise hiç degismemektedir.

Meme küçültme ameliyatlari sadece estetik amaçla mi yapilir?

Meme küçültme ameliyatlari sadece estetik amaçla degil, ayni zamanda saglik amaciyla da yapilabilir. Bazi büyük memeler kisinin ruh sagligini etkiler veya asosyal bir kisilige sokar ise yada bel ve boyun agrisi, meme altinda pisik ve mantar olusumlari, yatarken nefes almada zorluk, yürürken çabuk yorulma gibi sikintilara neden oluyor ise meme küçültme ameliyatlari zaten bu sikintilardan kurtulmak için gereklidir.

Estetik amaçli meme küçültme ameliyatlarinin meme kanseri olusumuyla bir ilgisi var midir?

Yapilan çalismalar göstermistir ki meme küçültme operasyonu geçiren bayanlarda kanser gelisme riski, küçültme operasyonu geçirmeyenlere oranla %40 civarinda azalmistir.

Her iki meme arasinda sarkiklik veya büyüklük olarak bir asimetri varsa yada areola denilen koyu kisimlarin boyutlari farkliysa bunlar düzeltilebiliyor mu?

Meme ve areola asimetrileri hem küçültme hem büyütme hem de diklestirme operasyonlarinda simetrik hale getirilir. Es zamanli olarak meme sarkikliklari da düzeltilir. Eger meme büyüklügü normal ama sarkiklik mevcut ise büyüklük degistirilmeden sadece meme diklestirme ameliyati uygulanir.

Meme diklestirme (Mastopexia) ameliyati nedir?

Büyük memelerin sarkik olma olasiligi daha fazlayken, bazen hamilelik,emzirme vb. nedenlerden dolayi küçük memeler de genç ve dik görünümlerini yitirerek sönmüs bir balon gibi sarkik görünebilirler. Meme büyüklügünü degistirmeden sadece sarkikligin giderilmesi ameliyatlarina meme diklestirme ameliyati denir. Çok sayida meme diklestirme ameliyat teknigi vardir. Bu ameliyatlarin bir kismi lokal anestezi altinda yapilabilir. Sonuçlari mutlu edicidir. Bu ameliyat sonrasi memeler diri bir görünüm kazanirlar.

Meme ucunun disariya dogru çikamadigi, çukur seklinde içeride kalmis oldugu memelere yapilabilecek bir sey var mi?

Meme ucunun içeride olmasi hem görünümü nedeniyle sikinti nedeni olur, hem cinsel hayati etkiler hem de emzirme döneminde birtakim yetersizliklere yol açar. Meme basi, cerrahi olarak disari çikarilabildigi gibi çok çikintili meme ucunu da küçültmek mümkündür

Erkeklere meme küçültme ameliyati yapilir mi?

Erkeklerde meme büyümesi bazi ilaçlarin kullanilmasi sonucu olabilir, bazi hastaliklarda da meme büyümesi gelisebilir. Bazen de (örnegin vücut gelistirme için) hormon kullanan kisilerde meme büyüyebilir. Bunlarin disinda bebeklik ve ergenlikde oldugu gibi tamamen fizyolojik meme büyümeleri de olabilir. Erkeklerdeki bu meme büyümesine jinekomasti denir. Jinekomasti ameliyatinda fazla gelismis meme dokusu alinir. Operasyona liposaksin (liposuction) da eklenebilir. Jinekomasti ameliyatlari, sonuçlari oldukça dogal ve iz problemi olmayan mutlu edici ameliyatlardandir.

Op.Dr.Hasan Fındık
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Güzellik Kavramı ve Meme Estetiği" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Hasan FINDIK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Hasan FINDIK'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Hasan FINDIK Fotoğraf
Dr.Hasan FINDIK
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi9 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Hasan FINDIK'ın Makaleleri
► Meme Büyütme ve Meme Dikleştirme Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Meme Estetiği Op.Dr.Bülent TEKEREKOĞLU
► Meme Büyütme Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
► Meme Estetiği ve Gebelik Op.Dr.Cem PAYASLI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,759 uzman makalesi arasında 'Güzellik Kavramı ve Meme Estetiği' başlığıyla benzeşen toplam 49 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:21
Top