TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

 
Yeni Tavsiye Ekleyin!
PSİKOTERAPİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Gülüm BACANAK Fotoğraf
Psk.Gülüm BACANAK
Ankara
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi60 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 57 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3362,

* Yayın Tarihi : 12-05-2011 - 00:46 (2078 gün önce),

* Ortalama Günde 1.62 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6446 , Kelime Sayısı : 941 , Boyut : 6.29 Kb.
 
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Gülüm BACANAK hakkında söyledikleri:
Psikolog Gülüm Bacanak ile bir CİSED’in düzenlediği bir cinsel terapi sempozyumunda tanışmıştık. Pozitif enerjisi, her daim gülen yüzü ve içten yaklaşımıyla bulunduğu ortamda farkını hissettiren biridir. Mesleki anlamda da çok başarılı olduğuna inandığım, Ankara da önerebileceğin bir terapist var mı? sorusuna cevap olarak ismini verdiğim çok değerli arkadaşımdır kendisi. Mesleki ilkelere bağlı, donanımlı, işini titizlikle yapan, gelişime açık bir uzmandır Gülüm. İhtiyaç duyan herkese tavsiye eder, başarı ve mutluluklar dilerim…
(Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 10-11-2016)

Kızkardeşim tavsiyediyorum.com dan Gülüm Hanım'a ulaşarak randevu almış.Gitmemek için direndiğim randevuma ilk seanstan sonra kendi isteğimle gitmeye başladım. 2014 senesinde travmatik sorunlarımı kendisinin yardımlarıyla çözdüm, psikiyatri tedavimi bitirdim ve kendimi şu an çok sağlıklı hissediyorum.Hala zaman zaman kendisiyle takıldığım noktalarda bir araya geliyorum. Güler yüzü, pozitif enerjisi ve profesyonelliğinin yanı sıra içtenliğiyle kendinizi rahat hissetmenize çok yardımcı oluyor. Gülüm Hanım'ın işini severek yapıyor olduğunu hemen fark ediyorsunuz. Lokasyon olarak ulaşımı kolay; se... [DEVAMI..]
(aysf., Danışan, 29-08-2016)

Kendisini,ilk olarak internette vajinismus hakkında araştırma yaparken buldum.o sıralar psikolojim alt üsttü,kim ne tavsiye etse hemen uyguluyordum :) çok fazla ilaç kullandım ama tabi hüsran :( işe yaramadı GÜLÜM hanımı görünce doğrusu önce inanmadım,çünkü sorunum için çoook para harcamıştım bu da onlardan biri demiştim.AMMA yanıldım.önce telefonda kendisiyle konuştuk,adresini aldık ve ağustosta eşimle ankaranın yolunu tuttuk...samimiyetini,güleryüzünü görünce işte bu!dedim.O AN SORUNUMDAN KURTULACAĞIMI anladım,onu tanımadan önce ben asla hayatım boyunca ilişkiye giremem diyordum,ama çok şükü... [DEVAMI..]
(Ö.E., Danışan, 24-12-2014)

Psk.Gülüm BACANAK Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
PSİKOTERAPİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Psikoterapi ruhsal ve duygusal sorunların çözümünde kullanılan yöntemlerin bütünüdür. Psikoterapi ile kişi sorunun kaynağını ve nedenlerini fark eder, kendisini tanır, duygu ve düşüncelerinin farkına varır ve çözüme ulaşmada sorumluluk almayı öğrenir. Terapi kişinin sorunlarının çözümünde oldukça etkili bir yoldur, ancak tabi ki bu yolda ona rehberlik edecek terapistin seçimi de çok önemlidir. İyi bir terapist nasıl dinlemesi gerektiğini bilir, kişinin ona zarar veren düşünce ve davranışlarının farkına varmasını ve anlamasını sağlar, onu olumlu davranış değişikliklerinde bulunması için cesaretlendirir ve kişinin öğrenmesi ve kendini geliştirmesi için onu motive eder. Tabi ki terapist bunları tek başına yapmaz, danışanın da terapide aktif rol oynaması, değişmeye istekli olması çok önemidir.

Duygu ve düşüncelerini onu gerçekten dinleyen ve destekleyen biri ile paylaşmak kişi için çok rahatlatıcdır. Çünkü her insan anlaşılmak ve dinlenilmek ister. Onu eleştirmeden, yargılamadan, sadece yardım etmek amacıyla dinleyen bir uzman kişi iyileştirici bir etkide bulunur. Sorunların çözümünde sosyal destek her zaman çok önemlidir, kişi sorunlarını aile bireyleri, akrabaları ya da yakın arkadaşları ile de paylaşabilir, ancak çoğu zaman onları yardımı yetersiz gelebilir. Bazen kişi dışardan uzman bir kişinin görüşüne ve desteğine ihtiyaç duyar. Terapi arkadaş sohbetinden çok daha farklıdır. Terapistler sorunların kaynağına inme, duygusal zorlukların üstesinden gelme ve kişinin yaşamında olumlu değişiklikler yapma konusunda kişiye destek olmak için özel eğitimler almış uzman kişilerdir.

Her insan zaman zaman hayatının bir döneminde duygusal ve ruhsal sıkıntılar ya da zorlanmalar yaşayabilir. Kimi zaman kişi bununla kendisi baş etmeye çalışır ya da sorunu kabul etmez, bazen de sorunu kabul etse bile nereye başvuracağını bilemez. Bir sorun kişinin günlük hayatını etkiler duruma geldiyse artık bir uzmana başvurma zamanı da gelmiş demektir. Ancak hala çoğu kişi için bir terapiste başvurmak çok da kolay değil, çünkü toplumda bu konuda bazı olumsuz inanışlar var. İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı terapiye başvurma konusunda çekingen davranabiliyorlar. Bir terapiste başvurmayı engelleyen ya da geciktiren düşüncelerden bazıları şu şekilde olabiliyor. Bunlara terapi hakındaki mitler de diyebiliriz.

Benim birterapiste ihtiyacım yok, kendi sorunlarımı kendi başıma çözebilecek kadar akıllıyım.
Çoğu zaman duygusal ve ruhsal sorunların çözümünün zeka ile bir ilgisi yoktur. İnsan kendine karşı objektif olamaz. Çoğu zaman çevremizdeki yakınlarımız da bize karşı objektif olamayabilir. Bu nedenle bir terapistin bakış açısı çok daha farklı olacaktır. İyi bir terapist kişiye ne yapacaını ya da hayatını nasıl yaşaması gerektiğini söylemez. Kiisinin sorununa farklı bir açıdan bakması, kendi iç dünyasının farkına varması ve kendisi için daha iyi seçimler yapabilmesi için ona destek olur.

Terapiste sadece deliler gider, ben deli değilim. Terapi herkes içindir, herkesin zaman zaman sorunlarını ya da iç dünyasını uzman bir kişile paylaşmak ve destek almaya ihtiyacı vardır. Aslında terapi bir sorunu olduğunu ve kendi başına bunun üstesinden gelemeyeceğini hisseden kişiler içindir, bunun için de kişisel farkındalık gereklidir.

Terapistler hep geçmiş hakkında konuşma ister. Geçmiş yaşantılar, aile ve çocukluk yaşantıları kişinin bugününü doğrudan etkiler. Kişinin çocukluktan itibaren öğrediği davranışlar ya da sorunlarla başetme biçimi, kullandığı savunma mekanizmaları bugünkü hayatına da ışık tutar. Ancak terapinin amacı geçmişe odaklanmak değildir, terapinin ilk ve en önemli amacı kişinin sağlıksız düşünce biçimini değiştirmesine yardımcı olmak ve şu anki yaşamında yaşadığı ve sorun olarak görüp çözüm aradığı şeylere odaklanmaktır.

Terapi sürekli şikayet eden, zayıf insanlar içindir. Terapi herkes içindir. Terapi süreci kolay bir süreç değildir. Gelişim ve iyileşme kişi davranışlarının sorumluluğunu aldığı zaman gerçekleşir.

Birçok farklı terapi tekniği vardır ve terapistler de uzmanlaştıkları konular açısından birbirinden ayrılırlar. Bir terapi tekniği diğerine göre daha üstün değildir, her tekniğin farklı yönleri vardır, hangi tekniğin kullanılacağı danışanın bireysel itiyaçlarına göre belirlenir. Teknikler tabi ki çok önemlidir ancak terapinin başarısındaki en önemli unsur terapist ve danışan arasında kurulan güvene dayalı terapötik ilişkidir.

Terapinin bir kaç çeşidir vardır, bunlar; bireysel terapi, çift terapisi, aile terapisi ve grup terapisidir.

Bireysel terapi, kişinin kendisine zarar veren ya da hayatını zorlaştıran olumsuz duygu ve düşüncelerinin farkına varmasına yardımcı olur. Kişinin sorunlarının farkına varması, bunları çözecek gerekli becerileri kazanması, kendine güveninin arttırılması ve kendine, başkalarına ve olaylara karşı bakış açısının değiştirilmesi amaçlanır. Çoğu zaman eşle ya da işyerinde yaşanan sorunlar da bireysel sorunlara dayanabilir. Ya da geçmişte yaşanılan travmatik deneyimler bugünü etkileyebilir. Bunların hepsi bireysel terapide masaya yatırılır ve kişiye problem çözme becerisi kazandırılmak amaçlanır.

Aile terapisi, aile içindeki iletişim sorunlarının ve çatışmaların çözümlenmesi için aile bireyleriyle birlikte yürütülür. Aileyi bir sistem olarak görüp, o sistemdeki çatışmaların çözülmesi amaçlanır.

Grup terapisi, aynı ya da benzer sorunları yaşayan bir grup danışanla yürütülen terapi çeşididir. Bu sorunlar anksiyete, depresyon, madde kullanımı, çeşitli bağımlılıklar, vb. olabilir. Grup terapisi güvenli bir ortamda sosyal iletişimin gelişmesi için ve aynı sorunu yaşayan bireylerin deneyimlerini birbirleriyle paylaşmaları açısından faydalıdır. Grup terapisinin kendi içinde kuralları ve teknikleri vardır.

Çift terapisi- Evlilik terapisi, çift terapisi evlilik ya da duygusal ilişki içersindeki çiftlerle yürütülen terapidir. Çift terapisinde amaç kadın ve erkek arasındaki farkları kabul etmelerini, daha iyi iletişim kurmalarını, birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve problem çözme becerilerini arttırmada destek olmaktır.

Terapi terapist ve danışan arasındaki bir nevi ortaklık ilişkisidir. Danışan iyileşmeye giden yolda üzerine düşen sorumluluğu alır, terapist de ona rehberlik eder. Herkes üzerine düşeni yaptığında olumlu değişimler gerçekleşecektir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

PSİKOTERAPİ NEDİR, NE İŞE YARAR? ile İlgili Kavramlar : terapi, psikoterapi, evlilik terapisi, çift terapisi, grup terapisi, bireysel terapi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"PSİKOTERAPİ NEDİR, NE İŞE YARAR?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Gülüm BACANAK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Gülüm BACANAK Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Cinsel Terapi, Cinsel Danışmanlık Ve Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık
 • Evlilikte Cinsel Sorunlar
 • İnfertilitenin (Kısırlığın) Psikolojik Ve Cinsel Yönü- İnfertiliteyle Başa Çıkabilmek
 • Postpartum Depresyon (Doğum Sonrası Depresyonu)
 • Sevgi, Aşk Ve Cinsellik Arasındaki Sınır Nerede Başlıyor, Nerede Bitiyor?
 • Evlilik Öncesi Psikolojik Danışmanlık
 • İlişkisel Cinsellik Konusunda Ne Biliyoruz?
 • Çeşitli Kuramsal Yaklaşımlara Göre Kişilik Nedir?
 • Vajinismusla En Sık Karıştırılan Cinsel Sorun: Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)
 • Duygusal Yeme Sendromu İle Nasıl Başederiz?
 • Bulimia Nervoza Ve Tedavisi
 • Panik Atak Ve Panik Bozukluk
 • Vajinismusa Eşlik Eden Evlilik Sorunları Ve Psikolojik Sorunlar
 • Anoreksiya Nervoza Nedenleri Ve Tedavisi
 • Cinselliksiz Evlilikler
 • Her Yönüyle Vajinismus Tedavisi
 • Sosyal Fobi Nedir?
 • Emdr İle Fobi Tedavisi
 • Erken Boşalma Hakkında Merak Edilen Soruların Yanıtları
 • Cinsel Terapiyle İlgili Bilmeniz Gereken Herşey
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kendini Kontrol , Uzm.Hülya MACİT
 • Özgüven Eksikliği Ve Geliştirme Yolları , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • Çocuklarda Konuşma Gelişimi Ve Bozuklukları , Eser ÖLÇER
 • Bugünü Bozan Geçmiş! Travma Sonrası Stres Bozukluğu , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Evlenmeden Önce Boşanmayı Çalışın! , Mehmet POLATOĞLU
 • Çocuk Ve Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Ferit KARADAŞ
 • Vajinismus Nedir? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Sınav Kaygısı Ve Sınav Öncesi Ve Sınav Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar , Ferit KARADAŞ
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Özgür TÖNBÜL
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:03
  Top