TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!DOMATES, SARIMSAK, SOYA NELERE İYİ GELİR

Gülşen LÜKEL Fotoğraf
Dyt.Gülşen LÜKEL
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi27 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 16 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1881,

* Yayın Tarihi : 08-06-2011 - 11:14 (1046 gün önce),

* Ortalama Günde 1.80 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4899 , Kelime Sayısı : 577 , Boyut : 4.78 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Gülşen LÜKEL hakkında söyledikleri:
kendisine ablamin tavsiyesi ile gittim.17 aralik 2013 tarihinde birlikte diyet programina basladik bugun 17 mart 2014 ve ben kendisinin yardimi ile 10 kg verdim.basladigimda 72 kg idim simdi 62 kg oldum.üstelik bu kiloya gelirken hic ac kalmadim ne isterseniz uygun ölcüde yaziyor lahmacun hamburger cigkofte bile var dilerseniz.tabi kisiye bagli olarak.yani maddi olarak beni asar demeyin siz ne isterseniz belirli olculerle ve sık aralıklarla yazıyor kendisi.kendisine çok teşekkür ediyorum kilo ile yasamak zorunda değilsiniz gülsen hanima giderseniz emin olun sizi istediginiz kiloya getirecektir... [DEVAMI..]
(nihan cxx, Danışan, 17-03-2014)

diyetisyen arayan varsa artık bıraksın bence bi uzmandan yardım almak istiyosanız bence tek adres gülşen hanım ben kasım 12 den beridir gidiyorum yaklaşık 10 kilo verdim hemde inanmıycaksınız yiyerek verdim aç kalmadan alanında çok uzman biri gülşen hanım işinin ehli derler ya işte tam ondan tabi bunun yanında güler yüzlü ,arkadaş canlısı,konuşkan samimi çok içden biri ben halen gidiyorum ondan çok şey öğrendim beslenmeyle alakalı doğru bildiğim bi çok yanlışımı düzelttim sayesinde iyiki tanımışım SİZEDE ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM H
(meryem, Danışan, 28-01-2014)

Dyt.Gülşen LÜKEL Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
DOMATES, SARIMSAK, SOYA NELERE İYİ GELİR

LAYKOPEN DEPOSU DOMATES

Domates laykopen denilen bitkisel karotenoid’den zengin bir sebzedir. Karotenoidler doğada 600 çeşit farklı türü bulunan, sebzelere sarı, turuncu veya kırmızı rengi veren besin bileşenleridir. Gıdalarla %80-90 oranıyla aldığımız en güçlü karotenoid laykopendir.

Domates ilk olarak Meksika’da Aztekler tarafından yetiştirilmiştir. 16. yy da İspanya’da üretilmeye başlamıştır. Dünyada 2. derecede üretime sahiptir.

Laykopen in sağlık üzerine pek çok olumlu etkisi vardır. Kalp-damar sistemi, kanser, osteoporoz, bağışıklık sistemi, hipertansiyon, üreme sistemi başlıcalarıdır.
Yapılan bir çalışma 3 hafta boyunca domates soslu makarna verilen hastaların kanserli hücre sayısında artış olmadığı gözlenmiştir.

Domates ve ürünlerinin tüketimi LDL oksidasyonunu azaltmakta ve kolesterolü düşürmektedir. Bu nedenle kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
Üreme sistemi üzerinede laykopen in olumlu etkileri vardır. Kısır bireylerin spermlerinde laykopen düşük bulunurken, laykopen kapsül alan bireylerin sperm yapılarının düzeldiği gözlenmiştir.

Laykopen domatesin en çok kabuk kısmında bulunur. İnsan dokularındaki dağılıma bakıldığında en çok testisler, karaciğer, adrenal bezler ve adipoz dokuda olduğu görülür.
Laykopen alım düzeyi ülkeler bazında incelendiğinde ABD’nin başı çektiği gözlenir.
Normal bireylerde 5-7 mg/gün laykopenin kronik hastalıklardan koruyucu olduğu bulunmuştur. Kanser ve kalp-damar hastalıkları için önerilen ortlama 40-70 mg/gün dür.
Sigara içen bireylere ise günde 500 ml domates suyu önerilir.

Pişirme, eklenen yağ laykopen yararlanımını arttırır. Kaynatma ve fırında pişirmeden domatesin antoksidan aktivitesinin çok az etkilendiği fakat yağda kızartma ile belirgin şekilde azaldığı görülmüştür.

DOĞA’NIN MUCİZESİ SARIMSAK

Sarımsak (Allium Sativum), uzun yıllardan beri çeşni verici bir besin olmanın ötesinde sağlık koruyucu ve bazı hastalıkları tedavi edici özelliği nedeniyle kullanılan bir besindir.
Farklı medeniyetler tarafından bilinen tedavi edici özellikleri, sağlığı koruyucu etkileri modern tıbbın da ilgisini çekmiştir.

n Sarımsak ilk olarak Orta Asya’ da rastlanmış bir bitkidir.
n Liliace familyasının bir türü olan sarımsağın bu güne dek 600 farklı türü tanımlanmıştır.
n Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetler tarafından bir çeşni verici, geleneksel bir ilaç ve mental, fiziksel sağlığı geliştirici fonksiyonel bir besin olarak kullanılmıştır.
Hipertansiyon,
Aterosiklerozis,
Kanser… gibi insan yaşamının kalitesini düşüren, sağlıklı yaşam süresini azaltan hastalıklarda içerdiği organosülfür bileşikleriyle olumlu etkiler oluşturarak, koruyucu ve tedavi edici özelliği bulunan sarımsak, önemli bir fonksiyonel besin olma özelliği taşımaktadır.

Son yıllarda ilaçlar yerine doğal besinlerin kullanılmasını öngören yaklaşımlar açısından önemli değer teşkil eden sarımsak, aterosiklerotik hastalıklarda birçok mekanizmayla hastalıkların oluşumunu önlemekte ve tedavisinde önemli katkılar sağlamaktadır.
Sarımsak birçok şekilde kullanılmaktadır.

Çiğ sarımsak
Pişmiş sarımsak
Sarımsak tozu
Sarımsak yağı
Sarımsak hapı (kokusuz sarımsak tabletleri)
Sarmısağın faydalarından tam olarak yararlanabilmek için çiğnenerek yenmesi gerekir.
Önerilen alım miktarı: Günde 2 diş sarımsak!

SOYA’ NIN YARARLARI


Soya fasulyesi birçok besinin üretiminde kullanılır. Çok besleyicidir ve geniş kullanım alanları vardır. Soya fasulyesi diğer kurubaklagiller ile karşılaştırıldığında daha fazla protein ve kalsiyum içerir. Kompleks karbonhidrat miktarı düşüktür. Tam soya fasulyesi çoklu doymamış yağları da içerir. Bu nedenle sıklıkla soya yağı yapımında kullanılır.
Soya sütü; Pişmiş soya fasulyesinin ezilmesiyle yapılan süt olmayan bir içecektir. Soya peyniri soya sütünden elde edilir. Soya sütü iyi bir protein kaynağıdır. Soya sütü kalsiyumla zenginleştirilmedikçe inek sütüne oranla çok daha az kalsiyum sağlar.
Soya unu; Soya unu buğday ununa oranla daha fazla protein, daha az karbonhidrat içerir. Soya unu genellikle çeşitli unlarla karıştırılarak kullanılır.
Tofu; Soya sütünün kesilmesi ile yapılır ve yumuşak soya keki olarak preslenir, şekil verilir. Tofu yemekteki diğer bileşenlerin lezzetini kolayca alır.
Tofu bir yiyecekle birlikte tüketmeye uygundur ve çeşitli formlarda satılır. Salata soslarında, soslarda, cips soslarında, yumuşatıcı ve inceltici; pudingler , cheese kekler, paylarda dolgu malzemesi; yahniler, sandviç ve çorbalarda karıştırarak kızartmalarda, marinasyonda, ızgarada, dilimlenmişlerde katılaştırıcı olarak kullanılır.
Tam soya fasulyesi; Kuru ve taze satılabilir. Soya fasulyesinden çorba, bastı ve güveç pişirilir. Taze soya fasulyesi ile atıştırmalık yiyecek olarak kızartılmaktadır.
Soya sosu; Asya yemeklerinin birçoğunda çeşni verici olarak kullanılır. Soya fasulyesinin fermente edilmesi ile yapılır.
Diyetisyen Gülşen Lükel


Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"DOMATES, SARIMSAK, SOYA NELERE İYİ GELİR" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Gülşen LÜKEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Yaz Aylarında Gebelik Ve Beslenme , Dyt.Nihan ORTAÇ
 • Ekmeği Kestim Ama... , Dyt.Nihan ORTAÇ
 • Sonbaharda Beslenme , Dyt.Nihan ORTAÇ
 • Bedeniniz İçin Yenilenme Zamanı! , Dyt.Ayşegül ÖZTÜRK
 • Diyet Yaparken Yaptığımız Yanlışlar , Dyt.Ayşe Tuğba ŞENGEL
 • Karabuğdayın (Greçka) Faydaları , Dyt.Gülhan KOCA
 • Tatlı Krizi , Dyt.Gülhan KOCA
 • Bitkilerle Gelen Sağlık , Dyt.Burçin ÇELİKEZER
 • Kışın Kilo Almamak İçin Detoks Şart! , Dyt.Burçin ÇELİKEZER
 • Mutlu Bir Gebelik İçin Haydi Sağlıklı Beslenmeye , Dyt.Duygu Ceyhan IRMAK
 • İş Yerınde Sağlıklı Beslenme , Dyt.Burçin ÇELİKEZER
 • Aç Olan Duygularımız Mı , Dyt.Burçin ÇELİKEZER
 • Ye, İç, Nötrle , Dyt.Burçin ÇELİKEZER
 • Baharatlar Ve Şifalı Bitkiler , Dyt.Merve KAYALI
 • Ergenlik Döneminde Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır? , Dyt.H.Kübra BAL
 • Doğru Bilinen Beslenme Yanlışları , Dyt.H.Gamze KARSLI
 • Neden Keten Tohumu? , Dyt.Duygu Ceyhan IRMAK
 • Hamileliğin İlk 3 Ayında Beslenme Ve Kilo Alımı , Dyt.Sevgi Gökçen ERKÜN
 • Emzirme Dönemi Ve Anne Sütünün Önemi , Dyt.H.Kübra BAL
 • Ketojenik Diyet , Dyt.Miray PAZAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  05:14
  Top