TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

 
Yeni Tavsiye Ekleyin!
G-Noktası ve Kadında Boşalma (Vajinal Orgazm)

Abdullah ÖZER Fotoğraf
Abdullah ÖZER
İzmir
Sosyal Hizmet Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 315151,

* Yayın Tarihi : 09-06-2011 - 23:46 (2083 gün önce),

* Ortalama Günde 151.22 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8335 , Kelime Sayısı : 1186 , Boyut : 8.14 Kb.
 
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Abdullah ÖZER hakkında söyledikleri:
Bence iyi.Hastalarıyla güzel ilgileniyor.Konuşurken güleryüzlü.Terapiye başlamadan önce kendisiyle ilgili bilgi veriyor, özgeçmişini anlatıyor. Ayrıca aldığı eğitimlerle ilgili sertifikaları da var.Diğer meslektaşlarının aksine can alıcı sorular soruyor,sizi düşünmeye sevk ediyor. Bu da onu ayrıcalıklı kılıyor.Kendisine depresyon /bipolar olduğumu düşünerek gittim. İlaç kullanıyordum. Fakat kendisi bana ilaç kullanmaktan ziyade psikoterapinin daha önemli olduğunu ve sorunları daha da derinlemesine çözebileceğini söyledi. 2 seansta kendime geldim. Aldığım ilaçları da nispeten azalttım. Kendisi ... [DEVAMI..]
(Esra Sxx, Danışan, 17-04-2012)

Değerli dostum Abdullah Özer ile Psikoterapi Enstitüsü'ndeki eğitimlerim sırasında tanıştım. Kendisi o dönemde Almanya Türkiye arasında mekik dokuyordu. Hem Almanya'da hem Türkiye'de aldığı eğitimlerden dolayı bir ayda Almanya Türkiye arasında 5 seyahat yaptığına bizzat tanık olmuşumdur. Yaptığı işi bu derece önemseyen, seven, kendini geliştirmek için çaba harcamaktan bıkmayan, dünyada alanıyla ilgili gelişmeleri takip eden başarılı bir uzmandır. Terapi ekollerinin çoğuna hakimdir ve bunları ustalıkla bir arada kullanır. Danışanına samimiyetle yaklaşması ve akıl almaz empati yeteneği onu başar... [DEVAMI..]
(Psk.Dnş.Ali Rıza TUNUR, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 04-10-2011)

Abdullah ÖZER ile psikoterapi enstitüsünde almakta olduğum Bütüncül psikoterapi eğitimi sayesinde tanıştım. Kendisiyle tanıştıktan sonra gerek yurt içinde ve gerekse de yurt dışında almış olduğu eğitimleri ve bu eğitimleri sahada kullanış biçimlerini öğrendikten sonra, kendisinin Türkiye standartlarının üzerinde bir profesyonel olduğu kanaatine vardım ve çalıştığı bölgede ihtiyacı olan herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ettim. Kendisini yurt içi ve yurt dışında kanıtlamış gerçek Psikoterapistdir. özellikle ilişki sorunları, cinsel terapi ve kişilik bozuklukları konularında uzmanlaşmış olan değ... [DEVAMI..]
(Psk.Dnş.Samet ÖNDER, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 06-01-2011)

Abdullah ÖZER Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
G-Noktası ve Kadında Boşalma (Vajinal Orgazm)

G-Noktası Ve Kadında Boşalma
(Diğer adıyla Vajinal orgazm)


G-Noktası (G-Point, G-Noktası) Nedir?

Kadının vajinasında bir haz merkezi ararken Alman Jinekolog Ernst Gräfenberg 1950 yılında vajinanın ön iç duvarında oldukça yoğun orgazmlardan sorumlu olan bir bölgeden bahsetmiştir. Gräfenberg vajinal cinsel ilişkide doruğa ulaşmada sadece klitorisi uyarmanın yeterli olmadığını düşünüyordu. Başka bilim adamları da aynı Gräfenberg gibi oldukça hassas olarak değerlendirilen bu "cinsel haz" bölgesinden bahsetmişlerdir.

Sonraları bu bölgeye Amerikalı bilim adamları John D. Perry ve Beverly Whipple (Rutgers University Newark, New Jersey) Gräfenberg'in onuruna "G-Noktası" adını verdiler. Eskiden beri bu konu hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Her kadının bir G-Noktasına sahip olduğu kesindir, fakat her kadını bu bölgenin uyarılması heyecanlandırmıyor. Her kadının göğüslerine dokunulmasını cinsel açısından tahrik edici bulmadığı gibi.

Bu hassas bölgeden daha 17.yüzyılda Hollandalı anatomist De Graaf bahsetmiş ve vajinanın ön iç duvarındaki doku ile erkeklerdeki prostat arasında bir benzerlik kurmuştu. Ayrıca Graaf, "kadının boşalmasından" bahsetmişti.

G-Bölgesi (G-Point, G-Noktası) nerede?

G-Bölgesi vajina girişinin ön duvarından yaklaşık 4-5 cm iç tarafta bulunmaktadır. Konumu tam olarak vajina duvarında değil urethranın (siyek) arkasında bir yerdedir. Kadında urethra, erkekte penise benzer şekilde, ereksiyon esnasında kabaran ve sertleşebilen bir doku ile kaplıdır. Ayrıca bezlerin varlığı erkeğin penisi ile bir karşılaştırmayı mümkün kılıyor.

Cinsel uyarılma esnasında G-Bölgesinde (G-Point, G-Noktası) ne oluyor?

Vajinanın daha kuru olduğu bir anda bu bölgenin uyarılması daha çok rahatsızlık verir. İdrara çıkma hissi ile bağdaştırılır. Ancak arzunun ve cinsel hazzın şiddetlenmesi durumunda bu bölgenin uyarılması tahrik edici olarak hissedilir. Urethranın çevresi ,özellikle idrar kesesine geçiş kısmındaki çapı, büyümeye başlar. 1,5- 2 cm arasında oval bir düğüm hissedilir hale gelir. Bu boyut standart olmayıp kadından kadına değişkendir.

Uyarılmanın devam etmesiyle orgazm esnasında bir sıvı atımı meydana gelebilir. Üst üste orgazm yaşama olasılığı da mevcuttur. Whipple ve Perry'e göre bu hassasiyet arttırılabilir. Alınan hazzın optime edilmesi kişinin kendisinin ya da partnerinin bu bölgeyi bilinçli olarak uyarmasıyla elde edilebilir.

Cinsel ilişki esnasında G-Bölgesi (G-Point, G-Noktası) nasıl uyarılabilir?

Misyoner pozisyonunda bu bölgenin yeterince uyarılması penisden, yani anatomik nedenlerden dolayı, pek mümkün değildir. Cinsel birleşim esnasında kadının üstte oturması burada daha çok başarı vaadediyor. G-Noktasını bulabilmek için farklı pozisyonlar denenmelidir.

Kadının boşalması nedir?

Vajinanın ön duvarı uyarıldığında urethranın etrafı şişmeye başlar. Boya doğru bir şişme hissedilir hale gelir. Bu uyarılma özellikle zevk verici olarak algılanır. Bu esnada sıvı atımı mümkündür, sıvının kendisi kesinlikle idrar değildir. Bazen gerçek bir fışkırma oluşabilir. Fışkırma ya da yoğun bir ıslaklığın meydana gelmesi kişiden kişiye değişir. Sıvı miktarı da farklıdır, bir kaç damladan bir kaç mililitreye kadar değişkenlik gösterebilir. Bu sıvı, urethranın sağında ve solundaki skene kanalları adı verilen bezlerden kaynaklanır.

Kadının menisi incelendiğinde tabi ki sperm hücresi içermeksizin erkeğinkine benzerlik gösterir. Süt renginde ve açık sarı olabilir. Kokusu ise kadından kadına değişir, boşalma sayısına ve yaşam alışkanlıklarına göre farklılık gösterir. Bazı kadınlar cinselliğin farklı çeşitlerinde, örneğin oral sekste ve klitorisin uyarılmasında da boşalabilir. Fakat sıvı ile boşalma her orgazmda gerçekleşmek zorunda değildir. Kadının boşalma gerçeği olsa da cinsel hayatta her seferinde buna ulaşmak amaç haline de gelmemelidir.

Kadının boşalmasında ne gibi sorunlar yaşanabilir?


G-noktası doğum esnasında da önemli bir rol oynamaktadır. Bazı araştırmacılara göre doğum esnasında ağrıyı azaltıcı bir etkisi bulunmakatdır. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler bunu desteklemektedir. G-noktasına uygulanan baskı ya da bu bölgenin uyarılması doğum yapan kadında ağrı sınırının yükselmesine neden oluyor. Bunun nedeni ise G-noktası uyarıldığında vücud kendine özgü, endorfin adı verilen, ağrı dindirici bir madde salgılıyor.

Bu gözlemi doğum yapan ve ağrı hassasiyeti oldukça yüksek olan Meksikalı bayanlar üzerinde yapılan bir araştırma da destekliyor. Bu araştırmada Meksikalı bayanlar tarafından oldukça fazla tüketilen chili ve bununla da birlikte capsaicin maddesi alımındaki artış, G-noktasının hassasiyetini kaybetmesine ve ağrı azaltacı etkisini yitirmesine neden oluyor.

Kadın orgazmı:

Orgazm cinsel aktivitenin doruğudur ve kadının cinsel organlarının uyarılmasının sonucudur. Orgazmdan sonra tümüyle bir rahatlama yaşanır. Orgazmın nasıl ve nereden oluştuğu kadından kadına değişir. Orgazmın farklı çeşitleri vardır ve bunların hepsi her kadın tarafından yaşanmak zorunda değildir. Doğru veya yanlış orgazm yoktur ve bu yüzden de nasıl oluştuğu çok fazla önem taşımaz. Bazı kadınlar orgazmı kendiliğinden yaşarken bazıları da hiç yaşamaz. Fakat bütün kadınlar için aynı olan orgazmın hepsi için de önemli olduğudur. Siz de yüzyıllardır tabulaştırılan kadın orgazmı hakkında daha fazla şeyler öğrenin.

Uzun bir süre boyunca bu kadınların hafif ve ahlaksız olduğu önyargısyla kadın orgazmı bir tabuydu. Kadının cinsellikteki tek rolü doğum yapmasıydı ve alınan haz değildi.

Kadınlar için hangi orgazm çeşitleri vardır?
 • 1) Klitoral orgazm
 • 2) Vajinal orgazm (G-noktası)
 • 3) Anal orgazm
Her kadın klitoral orgazm yaşayabilir mi?

Nadir bulunan istisnalar dışında (fizyolojik nedenlerden dolayı) aslında her kadın klitoral orgazm yaşayabilir.

Her kadın klitoral orgazmı yaşayabilmeli. Eğer, bunu partnerinin yanlış yöntemlerinden dolayı, ya da kendi kendini uyarma isteksizliğinden dolayı yaşayamıyorsa, cinsel ilişki sonrasında çok gergin olacaktır. Bu da zamanla bir ilişkiyi olumsuz yönde etkileyecektir.

Burada şunu belirtmek gerekir ki ,orgazm her kadın için önemli değildir. Hassas yapıları nedeniyle kadınlar dokunma ve şefkati sadece cinsel kaynaklı eylemlere tercih ediyor. Cinselliğin tadını çıkarıyorlar ve her ne pahasına olursa olsun orgazma ulaşmak için çabalamıyorlar. Bazen partnerlerini tatmin etmek için sahte bir orgazm canlandırıyorlar.

Bir ilişkinin başında daha katlanılır olan böyle bir durum, bir ay veya bir yıl sonra kavga sebebi haline gelebiliyor. Bu yüzden cinsel hayatta her iki tarafın da kendini geliştirmesi ve sorunlarını aşacak yöntemler bulması çok önemlidir.

Anal bölgede sinirler oldukça yoğun olduğu için bir kadının anal orgazm yaşabilmesi de şaşırtıcı değildir. Fakat anal orgazm ancak çok rahatlamış bir durumda, anal uyarılma ağrıya sebep olmuyorsa ve zevk veriyorsa yaşanabilir. Anal orgazm, her hangi bir vajinal uyarılma olmadığı durumda mümkün olsa bile, çoğu zaman kadın penisi vajinanın ince zar ayrımından dolayı hissettiği için yaşanır. Yüksek yoğunluğundan dolayı anal ilişki esnasında vajinal ve klitoral uyarılma, çoğu kadının hoşuna gider.

Anal orgazma nasıl ulaşılır?

Anal ilişkide rahatlama ön planda olduğu için, anüs bölgesindeki kasların önce parmakla veya bir seks oyuncağı ile rahatlatılması gerekir. Yeterli miktarda kayganlaştırıcı bulunmalıdır.

Anal bir orgazma parmakla, seks oyuncakları, penis ya da oral uyarılma ile ulaşabilirsiniz. Parmaklar ya da el kullanıldığında bunların yeterince ıslak olmasına dikkat edilmelidir.

Cinsellikte anal orgazm:

Cinsellikte anal bir orgazma ulaşabilmek için kadının en çok zevk aldığı bir pozisyon seçilmelidir. Bir çok seçenek vardır ve hangi bölgenin uyarıldığı poziyona bağlı bir durumdur. Pozisyon ve uyarılma çeşidinin yanısıra anal orgazm penisin vuruş tarzından da etkilenir: bazıları yavaş ve duygusal bir tarzı severken, diğerlerinin tercihi hızlı ve sert olabiliyor.

Orgazm bozukluklarında ne yapılabilir?

Eğer bir kadın sekste doruk noktaya ulaşamadığını sorun olarak görüyorsa, öncelikle yetkin bir cinsel danışmana veya cinsel terapiste başvurmalıdır.

(Abdullah ÖZER M.A./M.Sc.)

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"G-Noktası ve Kadında Boşalma (Vajinal Orgazm)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Abdullah ÖZER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Abdullah ÖZER Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Eşcinsel Çocuklu Ailelere Uzman Tavsiyesi
 • Eşcinsel Terapi: Cinsel Yönelim Olarak Eşcinsellik ve Eşcinsellik Hakkında Sık Sorulan Sorular
 • Eşcinsellik ile İlgili Tanımlar
 • Erkekte Yaşanan Orgazm Bozukluğu ve Boşalma Sorunu
 • Cinsel Hayat ve Cinsel Danışmanlık
 • Cinsel Fonksiyon Bozuklukları
 • Cinsel Problemlerin Nedenleri?
 • Ereksiyon Bozuklukları (İktidarsızlık / Sertleşme Sorunu)
 • Nasıl İyi Bir Psikoterapist Bulabilirim?
 • Cinsel Terapi Nedir? Ne Değildir?
 • Eşcinsel Terapi: Eşcinselliğin Nedeni Sorusu
 • En Sık Görülen Cinsel Problemler
 • Mastürbasyon Sağlığa Zararlı Mıdır?
 • Penis Büyüklüğü Kavramı: Penisim Büyük mü Yoksa Küçük mü?
 • Vajinismus: Özellikleri, Nedenleri ve Terapisi
 • Bdsm - Mazoşizm ve Sadizm
 • Sado Mazoşizm ve Cinsel Terapi
 • Avusturya’da Hangi Psikoterapi Metodları Bilimsel Olarak Kabul Ediliyor ve Sağlık Sigortaları Tarafından Karșılanıyor?
 • Avusturya’da Psikoterapi, Psikoterapi Yasası ve Türkiye’de Psikoterapi Enstitüsü Derneği’nin Psikoterapi’nin Gelişimi ve Oluşumu İçin Önemi!
 • Anne Babalar ve Eşcinsel Çocuklar
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Vajinismus Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıldır? , Güldane KAVGACI
 • Çocuğunuzu Dinleyin: Müzik Dinler Gibi... , Uzm.Alper YÜKSEK
 • Türkıye’de Sığınmacı Sorunu ve Sosyal Hızmet Bakışı , Eren DERAN
 • Sosyal Yardım Alanı ve Yoksulluk , Cesur CEYLAN
 • Çocuklara Karşı Ayrımcılık Yasağı , Cesur CEYLAN
 • 4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun ve Uygulamada Aksayan Yönler , Cesur CEYLAN
 • Türkiyede Çocuk Adalet Sistemi (Örnek Vaka İncelemesi) , Cesur CEYLAN
 • Sosyal Hizmet Mesleğinde Müdahale Planı Örneği , Cesur CEYLAN
 • Kim Özürlü ve Tanrı Seni Seçti Anneciğim , Cesur CEYLAN
 • Özürlülük Alanında Sosyal Rehabilitasyonun Önemi , Cesur CEYLAN
 • Psikosanal Sorunlar , Cesur CEYLAN
 • Yoksulluğun Çocuk Suçluluğuna Etkisi , Cesur CEYLAN
 • Aile Mahkemelerinde Sosyal Hizmet Uygulamaları , Cesur CEYLAN
 • Aile Terapisi Nedir? Aile Terapisi Nasıl Yapılır? , Güldane KAVGACI
 • Mağdur Çocuklarla İletişim ve Uzmanın Rolü , Günay ARSLAN
 • Zeka Testleri Neyi Ölçüyor ? , Özhan ÖZGÜN
 • Vajinismus Tedavisinde Erkek Eş Nasıl Davramalı , Güldane KAVGACI
 • Erken Boşlamanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir , Güldane KAVGACI
 • Çocuğun Cinsel İstismarı Hakkında Yaygın Olan Mit’ler ve Aileler İçin Cinsel İstismarı Önleyici Tüyolar , Fatih KURŞUN
 • Vajinismus Tedavisi , Güldane KAVGACI
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:51
  Top