2007'den Bugüne 81,499 Tavsiye, 25,887 Uzman ve 18,115 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Nasıl İyi Bir Psikoterapist Bulabilirim?
MAKALE #7083 © Yazan Abdullah ÖZER | Yayın Haziran 2011 | 4,044 Okuyucu
Ancak kişi en başarılı yardımı almak için kime başvurması gerekir?

İlk görüşmede (‘Öngörüşme’) aşağıda belirtilen konularda açıklama alınız:
  1. Öncellikle, acaba ilgili kişi bir psikoterapist mi yoksa sadece bir psikolog mu ya da bir psikolojik danışman mı veya psikiyatrist mi? Lütfen, şunu unutmayınız: Bir psikoterapist, asla bir psikolog veya psikiyatrist ile karşılaştırılmamalıdır! Psikoterapi eğitiminden mezun olmadığı sürece, bir psikologun ne teorik uzmanlık bilgisi, ne de pratik tecrübesi vardır. Psikoterapi eğitimi, iki ile beş yıl arasında sürmektedir. Almanya’da sadece sosyal hizmet uzmanların, klinik psikologların ve pedagogların bu tip psikoterapi eğitimlerine katılmasına müsaade edilmektedir. Psikoterapist ise, ancak iki ile beş yıl arasındaki psikoterapi eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra olunmaktadır.
  2. Psikoterapi eğitiminden mezun olmuş mu? Eğer cevabı “evet” olursa, bu eğitim kaç saat veya kaç yıl sürmüştür? (Avrupa standartlarında olan bir Psikoterapi eğitimi, en az 1000 saat olmak zorundadır).
  3. Psikoterapistin nasıl çalıştığını ve kendi işinde nelere önem verdiğini anlatmasını isteyin. Verilen açıklamalar sizin için yeterice anlaşılır düzeyde mi ve bunlarının üzerinizde olumlu etki edeceğini düşünüyor musunuz?
  4. Sizin sorularınızı cevaplıyor mu?
    İlk saat özellikle, terapistin uyguladığı yöntem ve çalışma şekline ilişkin sorularının sorulması için çok uygundur. Profesyonel psikoterapi uzmanlarının bu tip sorulara karşı açık ve net olması gerekmektedir. Belki de sizin danışan olarak neden bu tip sorular sorduğunuz ilgisini çekebilir, ancak size açık ve net cevaplar vermek için, çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bu tavrınızdan alındıysa ve sorularınızı tersleyip cevaplamadıysa, o takdirde kendisiyle bir işbirliği ve çalışma yapmamalısınız.
  5. Amaçlara ilişkin ve amaçların başarılma şekli konusunda bir anlaşma yapıldı mı? Bu kapsamda, mümkün mertebe terapinin ne kadar süreceğine ilişkin bir öngörü ve tahmin yapılır.
Karşınızdaki kişinin terapi sürecinde eşit hak ve ayrıcalıklara sahip bir ortak olarak algılayarak, sizin kendi isteklerinizi ve değişiklik hedeflerinizi ciddiye alacağını hissediyor musunuz?

Benim için en iyi psikoterapi yöntemi hangisidir?

Sigmund Freud tarafından psikanaliz yönteminin kurulmasından bu yana yüzlerce “psikoterapatik” yöntem geliştirilmiştir, ancak bunlardan sadece çok azı bugün bilimsel olarak tanınmış ve kabul edilmiştir. Lütfen iki üç günlük haftasonu seminerlerine giderek kendilerini “Terapist” ilan eden kişilere gitmemeye dikkat ediniz. Türkiye’de birçok Psikolog, Psikolojik Danışman, Psikiyatrist ve Sosyal Hizmet Uzmanı iki-üç günlük hafta sonu eğitimlerine, workshoplara ve kongrelere katılmaktadır. Bu hafta sonu eğitimlerin sonunda “Eğitime Katılım Belgelesi” verilmektedir. Bu “Katılım Belgeleri” hiçbir şekilde Psikoterapi Meslek Eğitiminin yerini tutmaz. Türkiye’de Avrupa standartlarında eğitim veren tek bir Psikoterapi Eğitim Merkezi vardır. Kurucusu ve eğitmeni Uzman. Dr. Tahir Özakkaş olan Psikoterapi Enstitüsü’nde toplam 1000 saatlik Bütüncül Psikoterapi eğitimi verilmektedir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Nasıl İyi Bir Psikoterapist Bulabilirim?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Abdullah ÖZER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Abdullah ÖZER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Abdullah ÖZER
İzmir
Sosyal Hizmet Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Abdullah ÖZER'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,115 uzman makalesi arasında 'Nasıl İyi Bir Psikoterapist Bulabilirim?' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:21
Top