2007'den Bugüne 81,431 Tavsiye, 25,868 Uzman ve 18,108 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eşcinsel Terapi: Cinsel Yönelim Olarak Eşcinsellik ve Eşcinsellik Hakkında Sık Sorulan Sorular
MAKALE #7090 © Yazan Abdullah ÖZER | Yayın Haziran 2011 | 6,713 Okuyucu
Kendi eşcinsel yönelimininizi ancak şunlar olursa mutluluğu da beraberinde getir:
 • Lezbiyen, gey veya biseksüel olmaktan memnunsanız
 • Başkalarının cinsel yönelimlerini kabul ettiğiniz gibi kendi eşcinselliğinizi de kabul ediyorsanız
 • Partner ve eş adayı ararken her zaman kendi isteklerinizin arkasında durabiliyorsanız
 • Partnerinizin duyguları veya kendi duygularınızdan utanmadan eşcinsel ilişkilere girebiliyorsanız.
 • Yaşadığınız cinsellikten zevk alabiliyorsanız
BUNLAR, KENDİ CİNEL YÖNELİMİNİZİ GERÇEKLEŞTİREBİLMİŞ OLDUĞUNUZ ANLAMINA GELMEKTEDİR.

Ben gey miyim? Bu soruya verilebilecek cevaplar:
 • Eğer erkeklere karşı cinsel duygular hissediyorsanız ve onlara aşık oluyorsanız, bu sizin Gey olduğunuza dair bir göstergedir. Aynı zamanda kadınlara karşı da bir şeyler hissediyor olabilirsiniz; ancak eğer geyseniz , kadınlara karşı hissettikleriniz, erkeklere karşı hissettiğiniz kadar güçlü değildir.
 • Eğer erkeklere kaşı hissettiğiniz cinsel duyguları eşit ölçüde kadınlara karşı da hissediyorsanız, her iki cinsiyete de aşık oluyor ve iki cinsiyete karşıda duygusal ve cinsel arzu duyuyorsanız, bu sizin Biseksüel olduğunuza dair bir göstergedir.
 • Eğer kadınlara ve kızlara karşı cinsel duygular hissediyorsanız , kızlara ve kadınlara aşık oluyorsanız, bu sizin Heteroseksüel olduğunuzu göseterir. Ancak burada da, ara sıra erkeklere karşı da cinsel duygular hissedilebilir fakat bu durumda bu istekler kadınlara karşı hissedilenler kadar güçlü olmaz.
Ben lezbiyen miyim? Bu soruya verilebilecek cevaplar:
 • Eğer kadınlara karşı cinsel duygular hissediyorsanız ve onlara aşık oluyorsanız, bu sizin Lezbiyen olduğunuza dair bir göstergedir. Aynı zamanda erkeklere karşı da bir şeyler hissediyor olabilirsiniz; ancak eğer lezbiyenseniz , erkeklere karşı hissettikleriniz, kadınlara karşı hissettiğiniz kadar güçlü değildir.
 • Eğer kadınlara kaşı hissettiğiniz cinsel duyguları eşit ölçüde erkeklere karşı da hissediyorsanız, her iki cinsiyete de aşık oluyor ve iki cinsiyete karşıda duygusal ve cinsel arzu duyuyorsanız, bu sizin Biseksüel olduğunuza dair bir göstergedir.
 • Eğer erkeklere karşı cinsel duygular hissediyorsanız , erkeklere aşık oluyorsanız, bu sizin Heteroseksüel olduğunuzu dair bir gösetergedir. Ancak burada da, ara sıra kadınlara karşı da cinsel duygular hissedilebilir fakat bu durumda bu istekler erkeklere karşı hissedilenler kadar güçlü olmaz.
Temel olarak kendi cinsel yöneliminizi gerçekleştirme tek bir merkezi nokta etrafındandır. Bir başka deyişle yaşadığınız eşcinsel ilişkinin sizde iyi ve olumlu etkiler bırakmış olmasıdır. Burada önemli olan sizin kendi eşcinselliğinizle yüzleşebilmeniz, bundan dolayı kendinizden utanmamanız ve kendi kendinizden gizlememenizdir…

Eşcinsellik bir ruh hastalığı mı veya bedensel bir problem mi?

Eşcinsellik bir hastalık değildir!

Amerikan Psikiyatri Birliği, 1974 yılında eşcinselliği, resmi ruh hastalıkları listesinden çıkarmıştır. 1992’de ise, bir diğer önemli kurum olan WHO da (Dünya Sağlık Örgütü), eşcinselliği hastalıklar listesinden çıkarmıştır. Gey, lezbiyen veya biseksüel olmak, ne bir hastalık ya da sapkınlık, ne de iyi veya kötüdür – Bu, sadece böyle olmaktan ibarettir.
Ancak, çevrelerinin gösterdiği anlayışsızlık ve önyargılar nedeniyle, bir çok lezbiyen ve gey, çok ciddi ruhsal (psişik) ve/veya sosyal problemlere maruz kalmaktadır. Aynı zamanda bu ayrımcılık politikasına ve stigmaya maruz kalan kişiler cinsel problemler (Cinsel İşlev Bozuklukları) ile karşılaşmaktadır.

Gay ve Lezbiyen çiftler iyi birer anne baba olabilirler mi?

Evet!

Gey ve Lezbiyenler tarafından yetiştirilmiş çocuklar ile heteroseksüel anne babalar tarafından yetiştirilmiş çocuklar kapsamında yapılan çalışmalarda, çocuklar arasında, gerek zeka, ruhsal gelişim, sosyal tutum ve diğer çocuklarla ilişkileri, gerekse de cinsel yönelim (kimlik) açısından, hiçbir fark tespit edilememiştir.

Neden dışa açılmak (Coming-out) bazı gey ve lezbiyenler için zordur?

Kendilerine karşı birçok yanlış stereotipi ve ıspatlanmamış önyargılar getirilmesi nedeniyle, Coming-out (dışa açılmak), gey ve lezbiyenler için oldukça zor ve sancılı bir süreçtir. Eşcinseller ve biseksüeller, eşcinselliklerinin farkına vardıklarında, ilk önce kendilerini genellikle çok yalnız ve farklı hissederler. Çoğu, eşcinsel kimlikleri ortaya çıktığında, aileleri ve arkadaşları tarafından reddedilmekten ve işsiz kalmaktan korkarlar. Ve eşcinseller, genellikle diğer insanlar tarafından şiddet ve ayrımcılığa maruz bırakılmaktadır.

Gey ve lezbiyenlere nasıl yardım edilebilir, önyargı ve ayrımcılığın üstesinden nasıl gelinebilir?

Gey ve lezbiyenlere karşı pozitif bir tutum, çoğu zaman eşcinsel arkadaşları olan kişiler tarafından sergilenmektedir. Bu nedenle, söz konusu kötü düşüncelerin, insanların eşcinsellerle şahsen yaşadıkları kötü tecrübelerden ziyade, daha çok önyargılara dayandığı sonucuna varmaktadır. Başka bir deyişle, insan, ne kadar çok gey ve lezbiyen tanırsa ve eşcinsellik üzerine ne kadar çok bilgi sahibi olursa, lezbiyen ve geylere karşı da o kadar pozitif bir tutum sergilemektedir.

Cinsel yönelim terapi ile değiştirilebilir mi? Eşcinsellik terapi edilebilinir mi?

Eşcinsellik terapi edilemez!

Eşcinsellik, bir hastalık değildir. Bu nedenle, ortada tedavi edilmesi gereken hiç bir durum yoktur.
Böyle bir sorunun sorulması bile, bir insanın eşcinsellik hakkında, ne kadar bilgisiz olduğunu ve eşcinselliğe karşı, ne gibi önyargıların mevcut olduğunu göstermektedir. Eşcinselliğin, her hangi bir hastalık, bozukluk veya hatalı gelişme olmadığı kesin ve ıspatlanmış bir gerçektir. Gey ve lezbiyenler, tüm toplumlarda her zaman vardı ve var olacaklardır. 1990 yılında, Amerikan Psikoloji Birliği (APA), başarılı bir tedavi konusunda hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını, açıklamıştır. Tam aksine, bu yönde yapılan bir tedavi, sağlıklı insanın hastalanmasına neden olmaktadır. Bunu, heteroseksüel bir kişiye, eşcinsellik tedavisi uygulamakla kıyaslayabilirsiniz. Bunun yapılması, mümkün değildir.

Gey ve lezbiyenlerin “böyle” oldukları kolayca fark edilebilir mi?

Hayır!

Her ne kadar bazı gey ve lezbiyenlerin “böyle” oldukları kolayca anlaşılabilse de, gey ve lezbiyenlerin büyük bir çoğunluğu, aleyhlerindeki yaygın olumsuz önyargılar nedeniyle, bu durumun başka kişiler tarafından fark edilmesine, izin vermezler. Gey veya lezbiyenler için saptanmış belirli yaşam şekilleri, yoktur. Gey ve lezbiyenlerin, çeşitli yaşam şekilleri vardır ve dünyanın her yerinde mümkün olan mevcut her işte ve pozisyonda görev almakta ve çalışmaktadırlar.

Eşcinseller hangi meslekleri yaparlar?

Gey ve lezbiyenler, mümkün olan mevcut her işte ve pozisyonda görev yapmakta ve her tür meslekte çalışmaktadırlar. Bir çok gey ve lezbiyen, iş performanslarını önyargılar nedeniyle riske atmak istemedikleri için, cinsel yönelimlerini iş hayatlarında gizli tutarlar. Bundan dolayı, gey ve lezbiyenler, örneğin fark edilseler, hemen ayrımcılığa uğrayabilecekleri askeriye gibi ortamlarda da, görev yapmaktadırlar. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde, bir kişiyi kendi cinsel yönelimi nedeniyle ayrımcılığa tabii tutmak, kanuna aykırıdır.

Eşcinseller ayrımcılığa maruz kalırlar mı?

21. yy'da Eşcinseller halen daha ciddi ayrımcılığa maruz kalıyorlar.
“Farklı” damgası vurulan diğer bir çok azınlık gibi, gey ve lezbiyenler de, yanlış anlaşılmış ve önyargıya maruz kaldıklarını hissederler. İşyerinde ve evde hakaret, baskı, şiddet ve ayrımcılığa uğramak, gey ve lezbiyenlerin maruz kaldığı istismar edilişlerin sadece birkaç örneğidir.

Eşcinseller “Çocuk İstismarcısı” mıdır?

Hayır!

Eşcinsellere ilişkin bir başka önyargı ise, heteroseksüel erkeklere göre eşcinsel erkeklerin çocuk suistimaline daha yatkın oldukları yönündeki iddiadır. Bu iddia, sadece ayrımcı bir iddiadır ve bilimsel araştırmalara dayanmamaktadır ve tamamen gerçek dışıdır..
Sübyancılık ve çocuklara karşı cinsel ilgi asla eşcinsellikle karıştırılmamalıdır. Bir çok araştırma, sübyancıların büyük bir çoğunluğunun heteroseksüel erkekler olduğunu kanıtlamıştır.

AIDS, bir eşcinsel hastalığı mıdır?

Hayır!

Hayır. AIDS (bağışıklık yetersizliği sendromu), bir “eşcinsel” hastalığı değildir. Bu daha çok, korunmasız cinsel ilişki yoluyla heteroseksüellerde olduğu gibi, eşcinseller arasında da yayılabilen bir hastalıktır. Aynı şekilde, örneğin uyuşturucu müptelalarının enjektörleri ortaklaşa kullanması ile virüs yayılmaktadır. Afrika’da heteroseksüel çiftler arasında yaşanan korunmasız ilişkiler hastalığın başlıca yayılma yolu olmuş. İster heteroseksüel, isterse de eşcinsel olsun tüm toplumsal gruplar arasında AIDS tabiri ile tanımlanan virüs olan HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) enfeksiyonuna yakalanma riski en düşük olan lezbiyenlerdir.

Eşcinsellik normal midir?

Evet!

Evet. Çalışmalar, tüm insanların %10 ile 15’i arasındaki bir kesimin eşcinse karşı ilgi duyduğu, sonucunu çıkarmaktadır. Eşcinsellik, tüm ülkelerde, tüm toplum tabakalarında ve tüm nesillerde, vardı ve var olmaya devam etmektedir. Onların, kamu hayatının her kademesinde, her meslekte ve tüm sosyal mevkilerde, olduklarını biliyoruz.

Eşcinsellik doğal mıdır?

Evet!

Evet. Bugün eşcinselliğin, bir çok hayvan türlerinde de görüldüğünü biliyoruz ve o, doğa olarak tanımladığımız varoluşun bir parçasıdır. Gey ve lezbiyenler, asla doğaya karşı gelmezler, tam tersine, kendilerine kendi cinsiyetlerinden bir eş ararken, kendi doğalarıyla uyum içerisinde hareket ederler. Oysa, kendilerinden eşlik talep edildiği için, bir heteroseksüel bir ilişkiden kaçmak zorunda kalsalardı, işte o zaman bu doğal olmazdı.

Eşcinsellik kalıtımsal mıdır?

Hayır!

Olmadığı ortadır, çünkü eşcinsel çocukların büyük çoğunluğunun, heteroseksüel anne babaları ve yine heteroseksüel kardeşleri vardır. Eşcinselliğin ne dereceye kadar genetik bağıntılı olduğu, bugüne kadar ciddi bir şekilde ıspatlanmamıştır. Anne babanın, çocuklarının cinsel yönelimleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Çok sık duyduğumuz “Yanlış Yetiştirme” konusu da, hiçbir temele dayanmamaktadır.

Eşcinsellik ahlaksızlık mıdır?

Hayır!

Eşcinsellik, tam olarak sol elini kullanmak kadar “ahlaksızlıktır”. “Ahlaklı” ve diğer bir şekilde “ahlaksızlık”, sadece davranış şekli ile ilgili bir tanımlamadır, ancak kişilik içerisine derinlemesine kök salmış ve doğa tarafından insana bahşedilmiş bir yaradılış özelliğini, tanımlamaz.

(Abdullah ÖZER M.A./M.Sc.)
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Eşcinsel Terapi: Cinsel Yönelim Olarak Eşcinsellik ve Eşcinsellik Hakkında Sık Sorulan Sorular" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Abdullah ÖZER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Abdullah ÖZER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Abdullah ÖZER
İzmir
Sosyal Hizmet Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Abdullah ÖZER'in Makaleleri
► Gizli Eşcinsellik Psk.İlkim ÖZ
► Cinsel Konularda En Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları ÇOK OKUNUYOR Uzm.Psk.Gülüm BACANAK
► Cinsel Terapi Hakkında Psk.Ahmet Sevran POLAT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,108 uzman makalesi arasında 'Eşcinsel Terapi: Cinsel Yönelim Olarak Eşcinsellik ve Eşcinsellik Hakkında Sık Sorulan Sorular' başlığıyla benzeşen toplam 60 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:33
Top