2007'den Bugüne 83,594 Tavsiye, 26,253 Uzman ve 18,651 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Metabolizmanızla Barışmanın Vakti Geldi
MAKALE #714 © Yazan Dyt.Berrin YİĞİT | Yayın Şubat 2008 | 4,568 Okuyucu
Metabolizmam yavaş mı hızlı mı? Vücudum çalışmıyor ne yesem yarıyor!! Metabolizmamı hızlandırmak için neler yapmalıyım gibi sorularla çok sık karşılaşmaktayız. Buna verilecek tek bir yanıt olmamak, kişiye göre farklılıklar gösterecek olsa da temel bazı kuralları paylaşmak istedim. Buna göre aşağıdaki altın önerilere uyarak metabolizmanızla ateşkes ilan edebilir fark etmeden sindirime yardımcı olup kilo vermeye de destek olabilirsiniz.

1. Öneri: Günlük enerji alımınızı hesaplayın. Metabolizmanın yağ yakma kapasitesini artırmak için sindirim sistemine aşırı yemekle yüklenmeyin. Yapılan bir çalışmada günlük enerji ihtiyacı aynı olan bireyler iki ayrı gruba ayrılmış, bir gruba verilecek enerji iki öğünde diğer gruba 6 öğünde verilmiş ve sık beslenenlerin yoğun beslenenlere oranla daha hızlı kalori yaktığı gözlenmiştir. Buna göre az az sık sık beslenme şeklinin önemi bir kez daha onaylanmıştır.

2. Öneri: Alınması gereken kaloriyi öğünlere bölün. Her 3-4 saatte biri 200-400 kalori almaya dikkat edin. Biyolojik ritminizi yeme saatlerinize göre ayarladıktan sonra mide açlık sinyallerini zamanında göndermeyi öğretecek böylece ara öğünleri kaçırma sıkıntınız da kalmayacaktır.

3 Öneri: Hareket edin. Fiziksel aktivite günlük enerji harcamasının ortalama %20-40'ını oluşturmaktadır. American Academy of Family Physicians'a göre haftada 4-6 kez 30-60 dakikaya kadar egzersiz yapılmalıdır. Bu rakamlara ulaşamıyorsanız lütfen elinizden gelenin en iyisini yapmaya özen gösterin.Metabolizmanız günlük monoton hareketinize alışabilir ve daha fazlasını isteyecektir. Bunun için ekstra yürüyüş, dans, koşu, teniz, yüzme vb. kardiyo çalışmaları ilave etmelisiniz.

4. Öneri: Kas kitlesi rezervlerinizi dolu olduğundan emin olun. Metabolizmasının hızlı olmasını isteyenler kas kitlelerini artırmalıdırlar. Bazal metabolik hızınız vücudu yaktığı kalorinin ortalama %60-70'inden sorumludur ve bu da kas kitlesinin yoğunluğu ile ilişkilidir. Kas kitleniz ne kadar fazlaysa uyurken bile daha fazla kalori yakma potansiyeliniz vardır.

5. Öneri: Uyku saatleriniz düenli olsun. Journal of the American Medical Associationv e Lancet'te yayınlanan çalışmalara göre uykusuzluk iştah artışına neden olup, metabolik hızı düşürerek kilo verme sürecinde pürüzlere neden olabilir.Çünkü yetersiz uyku iştah mekanizması üzerinde etkili olan kortizol salınımını etkileyerek yeterli besin alımına rağmen iştahın artmasına neden olur. Yine zamanlama kadar uyku kalitesine de önem gösterin. Vücudun derin uykuya girebilmesi için akşam 6'dan sonra kafeinli içecek tüketimini, enerji veren besin ve içecek alımını kesmelisiniz. Bazı bireylerde kefir alımı ile enerji kazanımı görülmektedir bu etki kişisel farklılıklar taşır kendi kendinizi analiz etmelisiniz.

6. Öneri: Yağsız protein ve doğru karbonhidratları tüketin. Karbonhidratlar kötülenen muzur besinler olarak gösterilmektedir son geliştirilen bazı moda diyetlerde. Oysa ki iyi kötü besin yoktur önemli olan doğru kaynaklardan almaktır. Tüketilen besinler farklı oranlarda enerji harcanmasna neden olabilir buna besinlerin termik etkisi denir. Yağ oranı düşük kaliteli proteinlerin termik etkisi yüksektir öte yandan kompleks karbonhidratlar da metabolizmanın günlük ihtiyaçları için kullanacağı kolay enerjinin üretilmesinde kullanılacaktır. Hindi ve tavuk eti gibi besinlerin kas kitlesinin inşasında kullanılacak vüut ısısının artıran besinler olarak düşünebilecekken, sebze, meyveler, tam tahıllar, baklagilerde yaşamın devamlılığı için hazır enerjiyi sağlarlar.

7. Öneri: Su için. Alman araştırmacılar su tüketimin metabolik hız üzerinde etkili olacağını öne sürmüşlerdir. Yapılan çalışmada 17 ounce su alımı sonrası metaboik hızın yaklaşık %30 arttığı gözlenmektedir. Öte yandan su doygunluk hissinin oluşması, toksinlerin atılmasında da etkilidir. Hergün 8-10 bardak hareketliyseniz daha fazla su içmelisiniz. Su içmek özellikle kış aylarında zor gelebilir soğuk havalarda canınız su içemek istemeyebilir bu durumda ılık su içebilir, aromalı çaylar veya sular hazırlayabilirsiniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Metabolizmanızla Barışmanın Vakti Geldi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Berrin YİĞİT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Berrin YİĞİT'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Berrin YİĞİT Fotoğraf
Dyt.Berrin YİĞİT
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Berrin YİĞİT'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,651 uzman makalesi arasında 'Metabolizmanızla Barışmanın Vakti Geldi' başlığıyla benzeşen toplam 10 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bayram Sonrası Beslenme Kasım 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:07
Top