TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
AŞKIN MANTIĞI OLSA... TERCİHLERİMİZ VE TELKİNLER...Karneler günü...Çocuklara sevgi ifadeleri

Serhat YABANCI Fotoğraf
Psk.Dnş.Serhat YABANCI
İstanbul
Psikolojik Danışman
23 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 24 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 5643,

* Yayın Tarihi : 18-02-2008 - 23:13 (3259 gün önce),

* Ortalama Günde 1.73 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8985 , Kelime Sayısı : 1137 , Boyut : 8.77 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Serhat YABANCI hakkında söyledikleri:
Aile içi iletişim, Stresten korunma yolları ve hipnotizma, Ergenlik Dönemi ve iletişim Yöntemleri, Problem Çözme Becerileri, ÖSS ve meslek seçimi,
Verimli ve başarılı ders çalışma, Gevşeme egzersizleri, İletişim, Motivasyon, Ergenlik psikolojisi, Anne-baba eğitimi, Madde bağımlılığı,
baba destek eğitimi, olumlu düşünme yöntemleri, Öfke eğitimi, personel -müşteri ilişkileri, Problem Çözme Berecileri, Sınav kaygısı Veli-Öğrenci Eğitimi, Grup Oyunları Ebeveyn-Çocuk iletişim eğitimi, Testler, anketler ve sınıf içi uygulamalar konularında Güzel Seminerlerini Dinledik. Bire-bir öğrenci-vel... [DEVAMI..]

(Pdg.Doç.Dr.Ekrem ÇULFA, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 17-02-2008)

Merhaba,
Serhat kardeşimi,birlikte sunduğumuz bir eğitimin öncesinde tanıdım.Bir çok alanda bilgi,deneyim ve tecrübelerimizi paylaştık.O süre içinde kendisinden son derece memnun kaldım.
Serhat Bey,işini oldukça titiz,düzenli ve geniş içerikli yapmaya çalışmaktadır.Entellektüel birikimi,kültürlerarası tecrübeside buna eklenince sanırım ortaya olgun bir meyve çıkmaktadır.
Özellikle öğrencileriyle olan diyaloğuna doğrusu hayran kalmamak elden değil,ve gıpğta ettim.
Kendisine selam ve sevgilerim yolluyor,başarılarının devamını diliyorum......

(Psk.Mehmet Emin KIZGIN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 06-05-2008)

Serhat Bey'le arkadaşlığımız yıllar önce aynı eğitim grubunda bulunmamıza dayanıyor.Bazı insanlar vardır hayatınızdan gelip geçerler,Serhat Bey gerek karakteristik duruşuyla gerekse pozitif yaklaşımlarıyla mesleki ve bireysel yaşamımda yer edinmiş sayılı insanlardan biridir.Eğitim seminerlerinin dışında kendisiyle aynı çalışma ortamını da paylaşmış bulunmamız onun mesleki birikim ve istikrarının ne kadar güçlü olduğunu anlamama yardımcı oldu.Hala birlikte yürüttüğümüz projeler bulunmakla birlikte bireysel yaşamımda da görüşüne,düşüncelerine çok önem verdiğim,önemli kararlar alırken deneyim ve ... [DEVAMI..]
(Özlem AKKEL, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 26-09-2008)

Psk.Dnş.Serhat YABANCI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
AŞKIN MANTIĞI OLSA... TERCİHLERİMİZ VE TELKİNLER...Karneler günü...Çocuklara sevgi ifadeleri

AŞKIN MANTIĞI OLSA...

Aşk; yüzyıllar boyu incelenmeye çalışılan, psikolojik anatomik, felsefik... açılardan incelenmiş bir durumdur.buna bilerek duygu durumu demiyorum neden?. çünkü aşk sadece duygu durumu değildir.sonuçta duygular düşüncenin şeklini aldığına göre aşk: bilişsel,duygusal-sosyal, ekonomik,bedensel,kültürel bir durumdur.


Aşk insanı asosyal -antisosyal yapar .Ya da agresif yapar. engellenmek aşığı saldırgan veya tahammülsüz yapar. Eğer aşık isen sadece sevgilinle zaman geçireceğin için arkadaşlaırının çoğuunu unutur veya kaybedebilirsin.( sosyal boyutu)

Aşk insanı yüzeysel düşünmeye, unutkanlığa,benmerkezci düşünmeye sevk eder. SAdece kendini ve aşkını düşünürsün. .Anneni babanı,kardeşini..... unutursun.Aşk seni dalgın yapar. hep onu düşünürsün..kaldırımda levhalara çarparsın.Kendi kendine gülersin.(adamı delirtir.) hep hayal kurdurur.(şizofren yapar :-) ) Acaba o beni sevmiyor mu-beni düşünüyor mu diye şüphe uyandırır (paranoyak yapar. Aşk akıl işi değil)

Aşk cepte para bıraktırmaz. Evdekilere yalan söyleme davranışı kazandırır. Baba kitap alcam,bilmem kalem alcam deyip para sızdırılır.(parayla kız arkadaşına köntür transfer ettirir.) Aşık olduğun sürede hep aç gezersin.AŞK KARIN DOYURMAZ. (karın da aç kalır kocan da :- ) )

Aşk zayıflatır, halsiz bıraktırır. düz çizgide yürüyemezsin. Aşk sivilce yapar. sivilcenin görülmemesi için sıkılır. iz yapar. yani aşk kalıcı dermatolojik etkiler bırakır.
Aşk saç döktürür. Karşıdakinin hareketleri saç baş yoldrurur. Bİ de ona hoş görünmek için inek yalamışcasına jöle sürersin saç dökülür. ( benim gibi)
Aşk aslında akılda başlar. Çünkü akıl ile karar alınır. Beğenmek beyine giden bir mesajdır. Beyin buna uygun düşünce geliştirir. Olumlu düşünceler ise olumlu duygular oluşturur. Belki yazdıklarım geleneksel aşk kavramına çok ters ama bunu iddia etmekte kararlıyım.

Yine aşk ; tecrubeyle sadeleşir.eğer aşkta akıl ve mantık olmazsa neden hep düşünüyor insan? hep plan ve hayal kuruyor insan?
Aşk yoktur.
AŞK yoktur.
AşK yoktur.
tabiki yoktur. insan yaratılışı itibariyle sevmek ve sevilmek ister. Fakat kişiler duygusal veya sosyal yalnızlık dönemlerinde sevgisini yönelteceği bir kapı ararlar ve aynı zamanda da sevilmek isterler. bu dönem yaşananlara aşk denilmez. Duygu yoğunluğu denilir. Gerçi toplum buna aşk dese de önemli değil ne denildiği .. Önemli olan ne olduğudur.

Aşk bir süreçtir. Aşkın içine aklı ve mantığı koyamayan kişiler mutsuzluğa yelken açarlar. En iyisi aşk değil , yaşam ortaklığı, fikir ortaklığı ve koşulsuz SEVGİ-SAYGI VE SADAKAT S.S.S.

aşka inanmayanlardan :
Sos. Psk. Serhat YABANCI


TERCİHLERİMİZ VE TELKİNLER

Canımız bir şey istediğinde gerçekten o bizim istediğimiz bir şey mi?Yoksa onu istememiz gerektiğini ve onun bizim ihtiyacımız olduğunu belirleyen bir güç mü var?
İnsanlar, bazen sosyal statüleri gereği,bazen vermek istedikleri mesaj gereği, bazen de toplumsal kurumların gizli telkinleriyle tercihlerini oluştururlar.
Özellikle kitle iletişim araçlarının birer baskı ve telkin aracı olduğunu söyleyebiliriz.
bu tezimi desteklemek için izlediğim reklamlardan seçtiğim bazı cümleleri sizinle paylaşmak istiyorum..

"siz halen almadınız mı?"
"her eve lazım yoksa sizde yok mu?"
"eğer karrizmayım diyorsanız bu marka "
"çocuğunu seven her annenin alması gereken bir bez"

Ve eminim sizin de yakaladığınız yüzlerce örnekler..
Cümleleri analiz ettiğimizde;
Suçluluk duygusu yaratmak, acizlik ve aşağılık kompleksini harekete geçirmek, pişmanlık duygusu yaratmak gibi içsel mesajlar içermektedir.
Bu mesajlar sözel olarak direkt verilmeyip bilinç üstü yerine bilinç altına hitap etmektedir. Bilinç verilen mesajı kendini özdeleştirerek algılar.

Mantık bazen bu durumlarda kapalı olabiliyor. Yani bilinç dışı alabiliyoruz. Markette reklamı yapılan ürünü gördüğümüzde çağrışım yaparak reklamdaki o iltifat ! dolu sözler aklımıza gelir. Kendimizi reklamda belirtilen statüde görmek için ürünü alırız.
Hatta çocuğumuza-eşimize-arkadaşımıza ürünün markalı olduğunu gösteririz.
Yani reklamlarda verilen mesajlar sıradan değillerdir. Çünkü artık firmalar reklama % 15 e kadar bütçe ayırabiliyor.

Bunun yanında toplumsal baskı içeren mesajları da reklamlarda görebilirsiniz. Bunu gündelik hayatta da fark edebiliriz. Sınıfta farklı bir spor ayakkabısı olan çocuk ağlayarak eve gelir ve "herkes marka giyerken ben neden bunu giyiyorum" gibi. Grup baksı bu şekilde tercihlerimizi de şekillendirir.

Özgürce tercihler yapmanız dileğiyle.


Karneler günü.

TÜM VELİLERE ÖNERİLER;

*çocuğun koşulsuz sevildiği ona verilmeli,

* fazla beklenti ,öğrencide kaygı yaratır. harika çocuk profili kafamızda oluşturmamamız gerekir.

*Çocuğun kötü bir karnesi olabilir, ama hırsız değildir,sapık değildir, saygısız değildir,sorumsuz değildir. bunları göz önüne almak gerekir.

*başka çocuklarla kıyaslamak özgüveni ve benlik algısını olumsuz etkiler. çocuğun Psikolojisini bozarsınız :-)

* çocuğun karnesine bakarak çocuk hakkında kişilik analizi yapmamamız gerekir. ( "bu çocuk adam olmaz " lisede müdür de benim için demişti Adam oldum sanıyorum ama)

* çocuğunuzun karnesi, onun kişiliğinin göstergesi değil,okul başarısının göstergesidir. *karne sadece öğrencinin sonucu değil, öğrencinin iletişim ağındaki herkesin sonucudur.

*karnelerin amacı,günahların derecesi ve adı değildir.ortaya konulan ürünün göstergesidir.

*karne sonuçlarına bakarak, önce niçinleri cevaplamak, sonra danışman veya uzman yardımı alarak nasılları cevaplamak gerekir.

*karnesindeki başarısı için öğrenciler teprik edilmeli, takdir edilmeli, fakat tamamen maddi nitelikli ödüller verilmemelidir.

şu soruları kendimize sormalıyız

*Çocuğun özgüvenini kazanması için yardımcı olduk mu, yoksa sürekli eleştirip azarladık mı?
-Sınavlardan düşük not aldığında oturup sorunu birlikte çözmeye çalıştık mı yoksa eleştirip yargıladık mı?

-Çocuğa sağlıklı bir aile ortamı mı sunduk yoksa tartışma ve kavgaların olduğu, iletişimin olmadığı bir ortam mı sunduk?

-Dersleriyle ilgilenip, ders çalışma alışkanlığı kazandırdık mı yoksa onun yerine derslerini biz mi yaptık?

- Çocukların en iyi öğrenmeyi, nasihat şeklinde değil de model alarak yaptığını bilmemize rağmen, yapması istenen davranışlarda ona model olabildik mi?

Eğer nota aşırı önem verirseniz onu kıyaslarsanız,ona küserseniz,; kendini değersiz hissedecek, öfke nöbetleri yaşayacaktır. Ve kendisine bu duyguları yaşatanlardan (velilerden) nefret edecektir. Çocuğunuz sizin beklentilerinizi her zaman karşılayamayabilir. (karşılamak zorunda da değildir)
Unutmamak gerekir ki ; dünyanın seyrini değiştiren filozoflar bile sınıf tekrarı yapmışlardır.Çocuklarımızı dünyaya başarılı olup bizi en iyi şekilde temsil etmeleri için dünyaya getirmedik


Çocuklara sevgi ifadeleri

Çoçuklaırımızı severken genelde geleneksel yöntemleri kullanırız. Isırarak öpmek,güçlü olduğunu kanıtlaması için "hadi vur bakim amcaya görsün gücünü",veya " amcaya bir küfür et görsün veya " pipini göster amcana .... gibi temsili gelişmiş erkek modelleri üzerine sevme tekniklerimiz toplum olarak mevcuttur. Özellikle ısırarak sevmenin aslında çocuğu sevmenin değil, kendimizi tatmin etmenin bir şekli olduğunu, oral dönem probleminin gizli bir göstergesi olduğunu düşünmekteyim. Bunun yanında erkek egemen toplumda ,fiziksel gücün etkin olması çocukların "çağın vebası şiddet" e yöneliminin gizli nedenleridir. Özellikle "erkek çoğuğa 2 yaşından itibaren "evin direği-erkeği" gibi ifadeler ile sahiplenme ve sorumluluk verilirken aynı zamanda kötü bir baba modeli var ise veya baba yok ise bu durum şiddetin resmidir. Bunun yanında kız çocukları ise erkeğe karşı sessiz içine kapanık olmaya itilerek , sessiz kız çocuklarına "aferin hanım hanımcık sesi çıkmıyor" gibi pekiştireçlerle asosyal veya içine kapanık olması sağlanır. Kız çocuğunu bağırması yanlış iken ,erkek çocuğun ağlaması ayıptır. Peki çocuklar ağlamzsa bağırmaz ise kendilerini nasıl anlatacaklar, duygularını nasıl ifade edecekler? Tepkiler her zaman engellenmemeli bunun yerine nasıl tepki verileceği öğretilmelidir. Çünkü öfke normaldir.Tartışılacak olan kısım yansıtma(somutlaştırma) biçimidir.Çocuklarımızı çok fazla eleştirirsek onların bize olan hayranlığı azalacak bizde de kusur aramaya başlayacaklardır. Aşırı taviz ise otorite boşluğu yaratacak, istediği olmayan çocuğun mağazada hüngür hüngür ağlamasıyla ve elde etmesiyle sonuçlanacaktır. Bunun yanında son zamanlarda kendi velilerimden de öğrendiğim kadarıyla öğrenciler" baba öğretmen internet olmadan ödev olmazmış, internetten bulmalısınız" gibi sözlerle evlere pc ve net bağlamanın meşru yollarına başvurmuşlardır. Unutmayın ki internetteki her bilgi belgelerden (kitap dergi gazete vs.) gelmektedir. O halde internet yerine kütüphaneler çözüm olarak önerilebilir. İnternet kullanımında ise bireysel kullanım olarak günlük 1 saat aşılmamalıdır. Siteler ve oyunlar kontrol ve bilgi dahilinlde olmalıdır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

AŞKIN MANTIĞI OLSA... TERCİHLERİMİZ VE TELKİNLER...Karneler günü...Çocuklara sevgi ifadeleri ile İlgili Kavramlar : mantık, karne, çocuk, sevgi, ifadeleri
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"AŞKIN MANTIĞI OLSA... TERCİHLERİMİZ VE TELKİNLER...Karneler günü...Çocuklara sevgi ifadeleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Serhat YABANCI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • İntihar Düşünceleriyle Baş Etme , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Kayıp Ve Yas , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Obsesif Kompulsif Bozukluğu (Okb) Ve Tedavisi , Sadık SUN
 • İlişkilerde Öfke Patlamaları Neden Olur ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Depresyondan Nasıl Kurtulurum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Şiddetsiz İletişim Nedir? , Uzm.İrem BRAY
 • Karne Zamanı Ve Anne Babaların Tepkileri , Selin ALKIŞ AYTEN
 • Bebeklerin Uykuları Ve Uyuma Döngüleri , Uzm.Ayfer SUMMERMATTER
 • Depresyonla Başetmenin Yolları , Aysel KESKİN
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  20:32
  Top