2007'den Bugüne 90,681 Tavsiye, 27,883 Uzman ve 19,777 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Karın Germe Ameliyatı /Abdominoplasti İçin İdeal Kişi Misiniz?
MAKALE #7231 © Yazan Dr.Halil AKSU | Yayın Temmuz 2011 | 4,552 Okuyucu
-Karın estetiğinde en etkili yöntem olan karın germe girişimleri asla bir şişmanlık tedavisi olamaz.
-Kilo fazlalığınız yok. Şişman da sayılmazsınız. Çocuklarla işiniz bitti. Ama onların bedeninizdeki yansımaları halen durmakta: göbek deliğinizin altındaki karın cildiniz de çatlaklar var, gevşemiş, buruşmuş yada sarkmış.Üstelik yağ toplanmaları da bir türlü ne yapsanız gitmiyor.Göbek deliğinizin üstündeki bölgede de karın cildiniz gevşemiş ,fazla gibi geliyor size.En uygun kişi sizsiniz.Kilo fazlalığınız var ama obez sınıfına girmiyorsanız ve benzer karın sorunlarınız varsa buda olabilirlik kriterleri içinde.
-En ufak çocuğunuz bir yaş civarında.Yani doğumdan itibaren en az bir,bir buçuk yıl geçti ve gelecekte çocuk yapmayı da artık düşünmüyorsanız,uygunsunuz demektir.
-Sigara operasyonun tüm aşamalarında zararlı. Sigarasız 2-3 haftayı göze almalısınız.İçmiyorsanız sorun yok.
-Sezaryan bölgesinde karnınızdaki sarkıklığın ölçüsüne uygun ve daha uzun izleriniz olacak.Gerçi bikini içine saklanabilir bu izler ama genede bu girişimin doğal bedelidir.Bunu kabul etmeli ve beklentilerinizi buna göre oluşturmalısınız.
-Karın bölgenizden iç organlara ilişkin bir ameliyat geçirmemiş olmanız olası izlerin yeri ve ameliyatın performansı açısından önemlidir. Mide,bağırsak,safra kesesi vb. operasyonların özellikle göbek üstündeki değişik boyutta alacak olası izleri karın germe ameliyatı için sakıncalı olabilir.Sıkı bir değerlendirmeye ihtiyaç olacaktır.
-Ve genel durumunuz iyi ise,ameliyata engel oluşturacak ciddi bir probleminiz yoksa en ideal hasta sizsiniz demektir.Olası günlük sorunlarınıza yada kronik bir rahatsızlığınız varsa bunu doktorunuzla paylaşıp ona göre kararlar vereceksiniz demektir.
KARIN GERME AMELİYATI /ABDOMİNOPLASTİ/BAŞKA AMELİYATLARLA BİRLİKTE YAPILABİLİRMİ?

Karın bölgesi bedenimizin tam merkezinde, ortada.Sırt,kasık,kalça,göğüsler,bel ve basenle yakın konumda,ilişik.Ayrıca altta bir duvarla iç organlarımızı,pek çok önemli yapıyı örtmekte.Çocuklardan sonra bedenizdeki kalan olası deformiteler için aklınızda böylesi bir çözüm biçimi olmuş olabilir.Yada aşırı kilo alıp verdiniz,erkek yada kadın,karnınız sarktı,gevşedi.Veya yaşam biçiminiz,alkol kullanımı,bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları,prostat bloke edici ilaçlar,antienflamatuarlar,anti depresanlar,alerji ilaçlari v.b)yada karın iç organlarından geçirmiş olduğunuz bazı ameliyatların sonucu olarak veya genetik nedenlerle karın bölgeniz deforme olmuş olabilir.Öncelikle mevcut sorunlarınız tanımlanmalı ve bunlara uygun çözüm biçimleri geliştirilmelidir.Karın bölgeniz dışındaki bölgelere ait problemlerde benzer şekilde bedenin genel görünümünü direkt yada dolaylı etkileyebilir.Bu yüzden gereksinim halinde estetik cerrahınızla konuşurken tüm bu yan sorunlarda irdelenmelidir.Göğüs büyüklüğü,küçüklüğü yada sarkıklığı bir sorunsa abdominaplasti operasyonuna eklenmiş olarak ilave girişimle giderilebilir.Kalça,basen,kasık,bel ve sırttaki yağlar ölçülü olmak kaydıyla aynı seansta liposakşın ile giderilebilir.Bu girişimlerin eklenmesi birazda doktorunuzun tekniği ve seçimleriyle ilgilidir.Bazıları daha agresif davranıp çoğul ameliyatlardaki girişim sayısını arttırabilir.Diğer bir bölümü abdominoplasti operasyonuna ek girişim yapmayı pek sevmez,riskli bulabilir.Vücut kontürlerinin düzeltileceği bu girişimleri iyi planlanıp,ölçülü davranmak bizim de tercihimizdir.Neler yapılacağını birazda sizin genel durumunuz,beden yapınız belirleyecektir.Benzer şekilde bazen iç organlara ait sorunlar da (rahim,yumurtalık ameliyatları)karın germe operasyonunuzun doğal bir parçasına dönüşebilir.Yada genital bölgeye ait estetik sorunların aynı seansta giderilmesi çokça yapılabilen girişimlerdir.Mühim olan sizin isteminiz,bedeninizin durumu,genel durumunuz,olası varolan sorunlarınız,doktorunuzun değerlendirmesi,seçimleri ve stili olacaktır.

Op.Dr.Serkan Dinar
Plastik ve Estetik Cerrah
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Karın Germe Ameliyatı /Abdominoplasti İçin İdeal Kişi Misiniz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Halil AKSU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Halil AKSU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Halil AKSU Fotoğraf
Dr.Halil AKSU
İstanbul
Doktor "Anestezi ve Reanimasyon"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Halil AKSU'nun Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,777 uzman makalesi arasında 'Karın Germe Ameliyatı /Abdominoplasti İçin İdeal Kişi Misiniz?' başlığıyla benzeşen toplam 53 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:39
Top