2007'den Bugüne 88,437 Tavsiye, 27,374 Uzman ve 19,492 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Diş Beyazlatma (Bleaching)
MAKALE #733 © Yazan Dt.Ayşe GÜR | Yayın Şubat 2008 | 7,152 Okuyucu
DİŞ BEYAZLATMA

Son yıllarda artan estetik uygulamalar içersinde yer alan ‘diş beyazlatma(bleaching)’, kişinin optimal bir estetik görüntüye kavuşmasına yardım eder.

Diş beyazlatma, çeşitli nedenlerle rengi değişikliğe uğramış tek bir dişe uygulanabileceği gibi,tüm dişlere de uygulanabilir.

Beyazlatma uygulamaları ;
1-Office bleaching (muayenehanede uygulama)
2-Home bleaching (evde uygulama)

Şeklinde yapılmaktadır.

1-Office bleaching: Muayenehane koşullarında uygulanır.Ya mine üzerinde ki renklenmelerin giderilmesi ile ki buna external beyazlatma denir ya da devital(canlı olmayan, kanal tedavisi görmüş) dişlerin iç yapılarında uygulanan renk açma işlemi ki buna da internal beyazlatma denir,şeklinde 2 türlü uygulaması vardır.
Yüzeysel renklenmeler çay, kahve, sigara, şarap gibi yiyecek ve içeceklerle olabildiği gibi bazı klor heksidinli ilaçların kullanılmasıyla da olabilir.Bu tip renklenmeler, diş hekiminin yapacağı detartraj ve polisaj işlemleriyle giderilebilir.Şayet diş sert dokusuna kadar nüfuz etmiş bir renklenme varsa o zaman beyazlatma işlemi ile dişin rengi açılabilir.

Kimi zaman diş gelişiminin erken safhalarında alınan sistemik ilaçlar dişin mine ve dentin dokusunda hasarlı veya eksik mineralizasyonlarla gelişim bozukluklarına bağlı sarı- kahverengi- yeşil- gri renk bozuklukları yaratabilirler.Bazen de yaşanılan bölgeye has olarak içme sularında bulunan fazla flour, dişlerde grimsi bir renk oluştururlar.Bunların hepsi içsel renkleşmelerdir ve yüzeysel temizliklerle giderilmesi mümkün değildir.Bu tip durumlarda yalnız başına beyazlatma uygulamaları da estetik anlamda yeterli bir sonuç vermeyecektir.Genelde protetik bir girişim ( veneer kuronlar veya laminate kaplamalar gibi) gerekli olabilmektedir.

Bir de iatrojenik( diş hekiminin neden olduğu) içsel renklenmeler vardır. Mesela kanal tedavisi sırasında iyi temizlenmemiş pulpa artıkları, gümüş kon kullanımı, iyot içerikli kanal dolgu patları, gümüş dolguların yaptığı renklenmeleri sayabiliriz.Bu tür renklenmelerde beyazlatma işlemi çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Bu tip renkleşmelerin muayenehane ortamında beyazlatılması daha uygun olacaktır.Diş hekiminin muayenehanesinde uygulayacağı beyazlatma ajanlarının etken maddesi carbamid peroksit %30, ya da hidrojen peroksit(H2O2) %38 gibi ajanlardır.

2-Home bleaching

Kişinin yine doktor kontrolünde ama evde kendi kendine uyguladığı bir beyazlatma sistemidir. Burada kullanılan beyazlatma ajanlarının içeriğindeki etken madde Office tipinde kullanılanla aynı olmakla birlikte konsantrasyonları daha düşüktür.Kişinin dişlerine özel olarak hazırlanmış şeffaf plakların içersine beyazlatma ajanı konur,dişlere takılır, fazlası fırçayla alınır ve ürünün prospektüsünde yazdığı şekilde 3- 8 saat ağızda bekletilir. Gece yatarken uygulanabileceği gibi gün içersinde de rahatlıkla kullanılabilir. Burada önemli olan mutlaka doktor kontrolüdür. Hedeflenen beyazlığa ulaşıldıktan sonra işlem bitirilir ve aynen Office tipinde olduğu gibi dişler cilalanır ve flourlanır.

Beyazlatmada kullanılan ajanlar ve yan etkileri;

Devital dişlerin beyazlatılmasında kural olarak sodyum perborat ve ya karbamit peroksit gibi beyazlatıcı ajanlar dişin pulpa odasına konur ve ortalama 3 gün beklenir.Yüzeysel beyazlatmada karbamit peroksit bazlı oksijenli beyazlatma ajanları ya da hidrojen peroksit (H2O2) kullanılmaktadır.

Yan etkiler;

İnvitro çalışmalar, beyazlatma maddelerinin kontrolsuz kullanılmaları halinde diş sert dokularında kayıplara ve diş minesinde hasara yol açabileceğini göstermektedir.Bu durumu önlemek için çare olarak tercihen beyazlatma tedavisi tamamlandıktan sonra dişlerin florlanması gerekmektedir.

Beyazlatma ile ortaya çıkabilecek yan etkiler şunlardır;

-Ağız mukozası irritasyonları
-Diş kırıklarına rastlama sıklığının artması
-Dişlerde postoperatif hassasiyetin oluşması
-Kompozit dolgularda değişiklikler
-Diş sert dokusunda değişiklik

Beyazlatmanın başarısı ve etki süresi;

Bir araştırmaya göre birer saatlik iki uygulama ile gece boyunca yapılan sekiz saatlik uygulama arasında beyazlatma başarısı açısından bir fark yoktur.Bu da demektir ki ister muayenehane ortamında olsun isterse kişinin kendi kendine evde uyguladığı beyazlatma olsun, sonuç açısından bir fark olmamaktadır.Yalnız önemli olan her iki uygulamada da mutlaka doktor kontolü şarttır.Hedeflenen beyazlatma etkisi, her hastaya ve hasta için seçilmiş beyazlatma maddesine göre değişmektedir.

Restorasyonlar üzerine etkisi;

Beyazlatma ajanlarının protezler üzerine özellikle porselen restorasyonlar üzerinde bir etkisi yoktur.Amalgam dolgulardan civa çıkarabilir.Çinkofosfat ve cam ionomerler çözünebilir.Kompozit dolgular beyazlatma ile daha açık bir renk alabilir,sertlikleri değişebilir,yüzeyleri pürüzlü bir hale gelebilir.Bunların sonucu olarak kompozitte çatlaklar oluşabilir.Mine alanlarının rengi genelde dolgulara göre daha çok açılmakta ve bu nedenle dolgular daha koyu olarak göze çarpmaktadır.Bu kötüleşen estetik durum nedeniyle restorasyonların değiştirilmesi endikedir.

SONUÇ OLARAK;

Geleneksel beyazlatma maddeleri mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Beyazlatma etkileri yaklaşık 2 yıl değişmemekte,tedavinin tekrarlanması mümkün olmaktadır.Tedavi bitiminde Diş hekimi tarafından dişler muhakkak çok iyi cilalanmalı,diş yüzeyinde oluşan muhtemel pürüzlülükler giderilmeli ve flour uygulaması yapılmalıdır.


Diş Hekimi Ayşe Gür
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Diş Beyazlatma (Bleaching)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Ayşe GÜR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Ayşe GÜR'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ayşe GÜR Fotoğraf
Dt.Ayşe GÜR
İstanbul
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Ayşe GÜR'ün Makaleleri
► Diş Beyazlatma (Bleaching) Dr.Dt. Selim AYDIN
► Bleaching (Diş Beyazlatma) Dt.Yeşim TÜNAL GÜZEY
► Diş Beyazlatma (Diş Ağartma - Bleaching) Dt.Halil İbrahim SAHİ
► Diş Beyazlatma Dt.Songül MİRZAOĞLU
► Diş Beyazlatma Dt.Mesut MUTLU
► Tek Diş Beyazlatma Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
► Diş Beyazlatma Dt.Murat KANLI
► Diş Beyazlatma Dt.Osman NURSAL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,492 uzman makalesi arasında 'Diş Beyazlatma (Bleaching)' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanal Tedavisi Haziran 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:07
Top