TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
CAM FANUSTAN OKULA.. ( OKUL FOBİSİ)

Yeşim CANLI Fotoğraf
Psk.Dnş.Yeşim CANLI
Bursa
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi16 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 8 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1964,

* Yayın Tarihi : 13-09-2011 - 00:10 (1487 gün önce),

* Ortalama Günde 1.32 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3492 , Kelime Sayısı : 419 , Boyut : 3.41 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Yeşim CANLI hakkında söyledikleri:
yeşim hanım bir hayattır.size can verir.

evet içimden bu düşünce geçiyor.çok ağır bir travmanın bir dibe vuruşun arkasından...tanışma şerefine ulaştım.çokzor dönemler geçiriyordum.hem ailem hem işimi kaybetmiştim.psikiyatristlerin verdiği ilaçlar bütün dengemi bozmuştu.günlerce aylarca sabahlara kadar ağlamaktan başka birşey elimden gelmiyordu.yavaş yavaş hayatımın avcumdan kaydığı apaçık ortadaydı.sadece bana verilen ilaçları almaktan ve kendimi telkin etmekten , avunmaktan başka birşey yapamıyordum.düşünemiyordum.hiçbirşeyden tad alamıyordum.uyuyamıyordum.

işte o günü dün gibi hatırlıy... [DEVAMI..]

(DVNC, Danışan, 17-10-2009)

Hayatımın en zor ve karanlık günlerinden çıkmamı sağlayan kişi Yeşim Canlı.Nereden başlasam bilmiyorum ama benim için çok değerli ve önemli öncelikle bunu yazmam gerekiyor.benim için hiç bişeyin önemi yoktu nefes almak bile bana ağır geliyordu.Dışarıdaki güneşin,insanların,kızımın ve hatta kendim bile önemli değildim.Dipteydim panik ataklarım ve kasılmalarım çok sıklaşmıştı yaşamak istemiyordum yorulmuştum.Kendisine bir mail gönderdim ve bana hemen cevap yazdı ilgili ve samimiydi.Kendisini ilk gördüğümde doğru yerde olduğumu anladım.Hayatımla ilgili hiç kimseyle paylaşmadığım sırlarımı,korkula... [DEVAMI..]
(S.M., Danışan, 19-08-2011)

Psk.Dnş.Yeşim CANLI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
CAM FANUSTAN OKULA.. ( OKUL FOBİSİ)

CAM FANUSTAN OKULA.. ( OKUL FOBİSİ)

Eylül ayı geldiğinde ziller öğrenciler için çalıyor. Tam sonbahar başlangıcında bir telaş ,okullar açılıyor..
Okula yeni başlayacak çocuklar içinse en dikkat edilmesi gereken dönem Eylül ayı tüm bakışlar onlarda ...

Okul Fobisi Eylül ayı geldiğinde en çok karşılaştığımız sorunlardan biridir.Çocuklar birden hiç alışmadıkları bir düzen disiplin ve kalabalığın içinde bulurlar kendilerini.. Zor olan ise kendilerinden daha büyük olan çantaları ile boylarından büyük ödevler ve tabiî ki GÜVENDE oldukları evden uzaklaşmaları onlar için..
Okul fobisi şiddetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmek istememesi durumudur. Daha çok okula gitme zamanı geldiğinde görülür.Ağlama,hırçınlık,mide bulantıları,baş ağrısı gibi şikayetler ile ortaya çıkmaktadır.

Diğer belirtiler ise;
İştah kaybı,isteksizlik,uykuda düzensizlik,anneye bağımlılık,içe kapanıklık,enerji kaybı,sinirlilik,sürekli bahaneler bulma,ödev ve sorumluluklarını yapmama,sınıfa girmeme isteği,öğretmenden sık sık izin alıp dışarı çıkma isteği ve okula devam etmemek gibi belirtilerle ortaya çıkar.. Bu belirtiler çocuğunuzda var ise dikkate alıp onu dinlemelisiniz çünkü çocuğunuz okul fobisi yaşıyor olabilir...

Bu fobiyi yaşayan çocuklarda genelde ayrılık endişesi yaşama duygusu hakimdir. Günümüzde aileler çocuklarını yetiştirirken aşırı korumacı,kollayıcı ve otoriter olabiliyorlar.. Çocuklar okul çağına gelene kadar aileleri ile BİR ‘MİŞ GİBİ ,kendileri onlardan bağımsız değilmiş gibi büyüyorlar.Cam fanustan çıkıp anaokulu yada ilkokula başladıklarında da bu ayrılık korkusu onlarda aşırı endişeye veya terk edilme hissi yaratmaya neden oluyor.

Bir başka neden ise yeni bir ortam ve tabiî ki yeni deneyimler...
Yeni insanlar,kalabalık,okul kuralları ve disiplin çocukların bunlarla baş edebilme gücünün yeterliliğine göre onları etkiliyor.. Tamamen anne-baba korumasındaki çocuklar ise burada tökezleyebiliyor . Okula yeni başlayacak olan çocukların aileleri bir başarı beklentisi içine giriyorsa da okul fobisi oluşması mümkün olabilir. Yetişkinlerin istekleri ile baş etmek bazı çocuklarda strese yol açabilir.Bu yüzden mükemmeliyetçi bir tutum sergilememek gerekir.

Okul fobisi yaşayan çocuklar için yapılması gereken ilk şey çocuğun okula ve tabiî ki yeni hayatına alışmada yalnız olmadığını gösterip endişesine ortak olduğunuzu fark ettirmenizdir. Böylece bu endişesini paylaşmış olursunuz. Bu fobiyi yaşayan çocuğu en çabuk zamanda okula geri döndürmek gerekir.

Ayrıca okul korkusuyla baş edebilmek için ;
-Sorunu görmezden gelmeyin
-Bulantı ,baş dönmesi gibi etkileri şımarıklık olarak görüp çocuğunuzu aşağılamayın.
-Ceza vermeyin( çocuk eğitiminde ceza kelimesi zaten artık kullanım dışı)
-Okula gitmediğinde onu suçlamayın.
-Bu sıkıntının geçici olduğunu okulda geçen zamanla oluşan ayrılığın geçici olduğunu anlatın.
-Okul dışında bu endişesi ile ilgili onunla konuşun ve mutlaka öğretmeninden yardım alın..

Bunun dışında okul fobisi yaşayan çocukların anne-babalara da dikkat çekmek gerekir. Çünkü bu fobiyi yaşayan çocukların aileleri genellikle aşırı koruyucu , kollayıcı,mükemmeliyetçi,kaygılı ve çocuğunun bireyselleşmesine,kendine güven geliştirebilecek ortamlar yaratmasına izin vermeyen kişilerdir.Bu durum çocuklarının hep gözlerinin önünde olup bir fanusta yaşamasına böylece tehlikelerden uzak olabileceğine inanmasına yol açan ailelere okul fobisi olarak geri dönmektedir.

SEVGİ VE IŞIKLA
UZMAN PSK.DAN. YEŞİM CANLI SAK

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

CAM FANUSTAN OKULA.. ( OKUL FOBİSİ) ile İlgili Kavramlar : okul fobisi, okul korkusu, okul heyecanı, öğretmen korkusu
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"CAM FANUSTAN OKULA.. ( OKUL FOBİSİ)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Yeşim CANLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Okul Başarısından Hayat Başarısına , Namık ACAR
 • Çocuklar Da Depresyona Girer , Yasemin EYİGÜN KANTÜRK
 • Anksiyete Ve Psikoterapi Kuramları , Volkan DEMİR
 • Stres Ve Stres İle İlgili Kuramsal Bilgiler , Volkan DEMİR
 • Depresyon Ve Kuramsal Temelleri , Volkan DEMİR
 • Ergenlik Dönemi Sorunları , Namık ACAR
 • Çalışan Anne Ve Çocukları... , Merve MULCAR
 • Bitmeyen Depresyon Yapmışlar; Melankoli , Gülsen SÜSLÜ
 • Yaşam Sebebi , Mehmet CAN
 • Düşünce Hastalığı-Takıntılar , Mehtap HATİPOĞLU
 • Nasıl Mutlu Olabiliriz , Namık ACAR
 • Bağlanma Ve Bağlanmanın Yaşama Etkileri , Remzi KARAKAYA
 • Boşanma Ve Çocuk , Gizem HÜNERLİ
 • Kadın Ve Erkeklerde Cinsel Sorunlar , Namık ACAR
 • Kadın Depresyonları , Namık ACAR
 • Parçalanmış Aile Çocukları , Namık ACAR
 • Boşanma , Namık ACAR
 • Ruh Sağlığımız Neden Önemlidir , Namık ACAR
 • İlişkide Zor Dönemler , Enise AKGÜL
 • Ders Çalışırken Yapılan Hatalar Ve Verimliliği Arttıran Yöntemler , İrem BRAY
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  09:45
  Top