2007'den Bugüne 77,487 Tavsiye, 25,134 Uzman ve 17,345 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evlilik Mi, Evcilik mi? Çocuklarda Evcilik Oynama
MAKALE #7490 © Yazan Öznur SİMAV | Yayın Eylül 2011 | 3,580 Okuyucu
Kadın olsun erkek olsun, içimizde evcilik oynamayan hiç yoktur. Çocuklar önceleri kendi bedenleri ile oynadıktan sonra yan yana ancak, bireysel oyunlar oynarlar. Daha sonraları küçük grup oyunları başlar. Bu oyunlardan en önemlisi de evcilik oyunudur. Okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim başlamadığı dönemlerde de çocuklar evcilik oynardı. Öğretilmezdi, çocuklara evcilik oyunu...

Hep oyunlarda anne, baba, çocuk olur, misafirler gelir, komşu hanımlar, komşu beyler olurdu. Küçük tencerelerde yemekler pişer, minik fincanlarda kahveler içilirdi. Belki de bu tencerelerde, evdeki buzdolabından alınmış iki-üç tane yeşil fasulye kırılarak, yer alırdı. Bazen masanın altı çocukların koca bir dünyası olurdu. Bazen bahçede tabaklar kumdan, topraktan ıslatılarak yapılırdı.

Anne olan çocuk, evden annesinin yüksek ökçeli ayakkabılarını giyer, annesinin rujunu sürerdi. Öyle bir hazırlık yaşanırdı ki bir ömür sürecek gibiydi. Tüm hazırlıklar heyecanla tamamlandıktan sonra artık ilişkiler başlardı. Evde yaşananlar aynen oyunlara aktarılırdı. Anne-baba arasındaki ilişkiler, annenin hasta olan çocuğunun ateşini ölçmesi, babanın oturup gazete okuması, çevresindeki herkesten isteklerde bulunması vs vs.
Okul öncesi eğitim kurumlarında hazırlanmış evcilik köşelerinde günümüzde her türlü malzeme, özel hazırlanmış küçük evler, içinin döşemesi, mutfak araç- gereçleri her şey mevcut.

Evcilik adı verilen bu temsili oyunda çocuklar ailelerini yansıtmakta, kendilerini ifade etmekte, küçük yaşta cinsiyetlerine uygun rolleri oynamakta. En önemlisi de sorumluluk almaktalar. Herkesin bu oyunda bir rolü var ve bunu aksatmadan yerine getirmek durumunda. Çocuklar büyük bir özenle ve kendilerine İŞ olarak kabul ettikleri oyunu severek devam ettirirler. Zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar. Öyle değil midir? Severek yapılan herşeyde zaman bir an gibi kısa gelir.

Evlilik, kadın ve erkeğin bir ömrü birlikte geçirmek üzere aldıkları bir karardır. Sorumluluktur ve yasalarca bilinçlendikten sonra, yani ergen olduktan sonra gerçekleştirilir. Belli zihinsel yeterliliklere sahip olan kişiler, annemin etkisinde kaldım, yok filanca beni etkiledi, evlenmek durumunda kaldım diyemezler. Evcilik oyununda bile kimse zorla evin annesi, evin babası ya da çocuğu olmak zorunda değildir.

Çocukların İŞ olarak gördükleri, canla başla sahip çıktıkları EVCİLİK/ EVLİLİK oyununu yetişkinler ne kadar önemsiyor? 5-6 yaşındaki çocuğun aldığı sorumluluk, daha sonraları gelişmiş olması gerekirken neden yok oluyor? Evlenme kararı almak, pazardan elma, armut alma kararı değildir. Çünkü, sonuç sadece kararı alanı ilgilendirmiyor. Aileleri, eşinizi ve çocuklarınız varsa onların hayatlarını etkiliyor. Kişi, başına buyruk olarak, sorumsuzca bu kararı alamaz. Egosunu tatmin etmek için, sudan sebeplerle hiç almamalıdır.

Evlilik, her iki cinse büyük sorumluluklar yükleyen bir kurum. İnsanlar birbirlerini sevdikten sonra sorumluluklarını da severek yerine getirirler. Onlara ağır bir yük gibi gelmez. Çünkü içinde paylaşımlar vardır. Paylaşımlarda etkileşim söz konusudur. Bu da evliliği besleyen bir güzelliktir. Eşlerden biri evlilik kurumunu egoistçe sürdürüyorsa karşı tarafın tüm hoşgörüsüne karşın mutlu olma şansını kaçırır. Mutlu olmak, evliliğin temelidir. Eşler, iyi niyetli yaklaşımla birbirlerine destek olmalıdır. Evlilikten beklenen ve lezzet alınan kısım burasıdır.

Çocuk oyunlarında var olan üstün sorumluluk duygusunu neden devam ettiremiyoruz? Biz, yıllar geçtikçe kendimizi geliştirmek durumunda değil miyiz?

Pdg Öznur Simav
Çocuk- İletişim- Aile Danışmanı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evlilik Mi, Evcilik mi? Çocuklarda Evcilik Oynama" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Öznur SİMAV'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Öznur SİMAV'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Öznur SİMAV Fotoğraf
Öznur SİMAV
İstanbul
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
Pedagog - Oyun Terapisti - Çocuk Ve Ergen Psikoloğu - Aile Ve İletişim Danışmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi62 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Öznur SİMAV'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,345 uzman makalesi arasında 'Evlilik Mi, Evcilik mi? Çocuklarda Evcilik Oynama' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Soma da Göz Göre Göre.. Haziran 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:22
Top