TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Craniosacral Tedavi

Teoman GÜNDÜZ Fotoğraf
Fzt.Teoman GÜNDÜZ
İzmir
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi72 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 12 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları MevcutTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3417,

* Yayın Tarihi : 25-12-2011 - 19:24 (1849 gün önce),

* Ortalama Günde 1.85 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3756 , Kelime Sayısı : 470 , Boyut : 3.67 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Teoman GÜNDÜZ hakkında söyledikleri:
Kendim öğretmenim.Teoman Beyi televizyonda trt ana haberde gördüm. Araştırdım ve kendisine ulaştım. İlk olarak yanına gittiğimde beni uzunca bir değerlendirme seansına aldı. Görüntüleme raporlarına bakmadan c5 ve c6 fıtığı olduğumu ayrıca boynumda düzleşme olduğunu söyledi. Dediği gibi uzman hekim raporunda da öle yazıyordu.Şaşırmıştım. Emar gibi uygulamalarının gereksiz bir radyasyon ve maliyet olduğunu önemli birkaç vaka harici uygulanmasını gereksiz gördüğünü söyledi. Daha sonra 7 seans manuel terapi gördüm. Boynumdaki düzleşmenin belirgin olarak azaldığını ağrılarımının önemli bir kısmınd... [DEVAMI..]
(ibrahim cxx, Danışan, 21-12-2011)

Teoman GÜNDÜZ Beyi boyun rahatsızlığım ve sırt kaslarımın tutulması nedeniyle tanıdım.Televizyonda görmüştüm Teoman Beyi. Şiddetli boyun ve sırt ağrılarımdan dolayı manuel terapi aldım.İlk yaptığı değerlendirmede boyun fıtığı ve düzleşme olduğunu söyledi.Kürek kemiklerimin arasındaki kaslarda ve sırtta spazm olduğunu söyledi.Ve çeşitli uygulamarla geçen 8 seans aldım.boyun ağrılarımda ve omuz ağrılarımda belirgin bir azalma görüldü.Hatta zaman zaman baş ağrısı da yapıyordu ancak şu anda gayet iyi durumdayım.özellikle sırt bölgeme yaptığı bantlamalar her ne kadar acıtsa da çok faydasını gördüm.... [DEVAMI..]
(selcen öxx, Danışan, 19-12-2011)

Fzt.Teoman GÜNDÜZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Craniosacral Tedavi

Craniosacral tedavi osteopatlar tarafından uygulanan manuel bir tedavi metodudur.

İnsan mekanizmasında üç yaşam nefesi vardır.Kalp ve solunum ritminin yanında duramater içindeki beynin ve omuriliğin , ekstansiyon ve fleksiyon dediğimiz genişlemesi ve kapanması şeklinde bir cranio sacral ritmi vardır.Bu ritm dakikada 8-12 atımdır Doğarken ilk başlayan ritm ve ölürken son duran ritm Cranial ritmdir. Cranial ritm tüm fiziksel vücudun ritmini koordine eder. Yani, fiziksel vücut bir travmadan veya bir yaralanmadan dolayı acı çekerse, bu olay bir şekilde Cranial ritmi etkiler.Beyin ve omurilik arasında dolaşan,kafatasına gelebilecek darbelere karşı koyuyan.beyindeki metabolik atıkların atılmasını ve beyin içindeki kimyasal dengeyi sağlayan beyin omurilik sıvısı da yaydığı bu ritmik titreşimleri kemiğe ve dış dokulara aktarır.

İnsan mekanizması, fiziksel ve psikolojik streslere maruz kalmaktadır. Kimi zaman eşimize, dostumuza,bir yakınımıza karşı bozulur bazı şeyleri içimize atarız. Bazen hüzünlerimizi, üzüntülerimizi,kederlerimizi derinlere atarız. Bizler bu içimize attığımız negatif enerji yoğunlaşmalarına ‘’enerjik kistler’’ diyoruz. Bu enerjik kistler dokuların kimyasını ve fizyolojisini olumsuz olarak etkileyebilir ve nedenini çözemediğimiz problemlerimizin kaynağını teşkil edebilir. Bu enerjik kistler vücutta psikolojik bir stres oluşturur.Stresin ise vücuda olumsuz etkilerini hepimiz bilmekteyiz.
Craniosacral tedavi hem fiziksel, hem de psikolojik olarak derinlerde saklı kistlerin serbest bırakılmasın sağlamayı amaçlayan derin ve çok yönlü bir osteopati yöntemidir. Craniosacral tedavi, hayatımızdaki kısıtlama ve direnç modellerini vücudun çok temel bir seviyesinde dönüşüme uğratarak, hastalığı ortadan kaldırmayı ve sağlığı tekrar ortaya çıkartmayı amaçlar. Craniosacral tedavi, vücut içi sıvısının hareketliliğine ve dengelenmesine, merkezi sinir sistemindeki negatif etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Craniosacral tedavi, vücut kasları ve yumuşak dokunun rahatlaması, kemiklerdeki hareketliliğin sağlanması ile vücudun kendi kendini iyileştirmesi durumunun öne çıkmasını sağlar.

Craniosacral tedavi, terapistin vücuttaki “kranial ritmi”ni kontrol ederek yer yer ritmi durdurup yön veren, sakrum dediğimiz kuyruk sokumundan kafatasına kadar olan bölgenin belirli noktalarına hafif ve yumuşak basınç uyguladığı bir yöntemdir. Craniosacral tedavi, son derece sabır ve konsantrasyon isteyen son derece güçlü bir osteopati yöntemidir. Basit ağrı ve acılardan, inatçı kronik sağlık sorunlarına kadar pek çok alanda yardımcı olabilecek bir yöntemdir.

Craniosacral tedavi sessiz hatta bazen çok yumuşak bir müzik eşliğinde, huzurlu bir ortamda, hastanın bir masaj yatağına sırtüstü uzanması ile uygulanır. Bir Craniosacral tedavi seansı 25 ile 30 dakika arası sürer ve terapi seansında çoğunlukla fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak son derece derin bir gevşeme ve buna eşlik eden bir hafiflik ve rahatlık duygusu olur.Seans bitiminde hasta sanki uzun bir uyku ya da dinlenme durumu hisseder. Seans sayısında kesinlik yoktur.Tamamen hastanın içinde bulunduğu durum ile ilgilidir ve ilk seans sonunda genel portre ortaya çıkar. Sağlanan faydanın kalıcı olması için minimum 4 seans tavsiye edilir. Kronik, güçsüzleştirici hastalıklarda veya ciddi yaralanmalarda, daha uzun süreler çalışmak gerekir.

Craniosacral tedavi genellikle, stres, depresyon, duygusal sorunlar,TMJ (Çene kilitlenmesi ağrısı, diş kilitlenmesi),migren,baş ağrısı,kronik yorgunluk,vücut hareket ve dengesi ile ilgili sorunlar,merkezi sinir sistemi sorunları, boyun ve bel ağrıları ve rahatsızlıklarında,kalp rahatsızlıkları,uykusuzluk,ortopedik bozukluklar ve diğer ağrılarda uygulanır.

Teoman GÜNDÜZ
ARALIK 2011

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Craniosacral Tedavi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Teoman GÜNDÜZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) Ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates İle Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları Ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı Ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme Ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Diyabet (Şeker Hastalığı) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Cihan CİCİK
 • Gebelik Döneminde Egzersiz , Fzt.Cihan CİCİK
 • Romatoid Artritte (İltihaplı Eklem Romatizması) Fizyoterapi , Fzt.Cihan CİCİK
 • Osteoporozda (Kemik Erimesi) Fizyoterapi Uygulamaları , Fzt.Cihan CİCİK
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  11:50
  Top