TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Solunum Yolu Hastalıkları Ortodontik Bozukluklara Neden Olabilir mi?

İrem KARADEDE Fotoğraf
Dr.Dt. İrem KARADEDE
Ankara
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1945,

* Yayın Tarihi : 19-01-2012 - 09:45 (1863 gün önce),

* Ortalama Günde 1.04 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4185 , Kelime Sayısı : 566 , Boyut : 4.09 Kb.
Solunum Yolu Hastalıkları Ortodontik Bozukluklara Neden Olabilir mi?

Ağız boşluğu ve solunum yolları birbiriyle komşudur ve birini etkileyen akut ya da kronik hastalıklar, diğerinde de de sorunlara neden olabilirler. Örneğin üst azı dişinin pulpa dokusu iltihaplandığında oluşan kök ucu apsesi tedavi edilmediğinde, komşusu olan üst çene kemiği sinüsü de iltihaplanabilir ve sinüzite bağlı solunum yolu problemleri meydana gelebilir. Bu durumda sinüzitin tedavisi yanında sinüzite neden olan dişin de tedavisi ya da çekimi gerekecektir. Benzer şekilde, üst solunum yollarında meydana gelen ve hastanın burun solunumunu engelleyip sürekli ağızdan nefes almasına neden olan kronik hastalıklar da çene kemiklerinde ve dişlerde düzensizliklere neden olabilir. Bu nedenle de ortodontik bozuklukla beraber bu bozukluğa sebep olan kronik solunum yolu hastalığının da tedavisi gerekecektir.

Çocuklarda büyüme-gelişim çağında oluşan solunum yolu hastalıkları uzun sürdüğünde, tedavi edilemediğinde kronikleşebilir. Bu hastalıklar nedeniyle burun yolundan yeterli nefes alamayan çocuk ağız yolunu kullanmaya başlar. Ancak ağız devamlı burun yerine nefes alıp vermek için kullanıldığında, ağız boşluğunu oluşturan iskelet yapıda, dolayısıyla dişsel yapıda değişiklikler meydana gelebilir. Burundan soluk alan bireylerde solunum sırasında üst çeneye dayanan ve üst çenenin gelişimini destekleyen dil, nefes almak için sürekli ağız yolunun kullanılmasıyla birlikte ağız tabanına iner, üst çeneyi destekleyemez, üst çene yeterince gelişemez. Üst çenenin gelişememesi demek, üst diş kavsinin dil desteğini kaybettiği için daralması ve üst diş dizisinin yerleşeceği alanın da kısıtlı kalması demektir. Bu da çapraşıklık riskinin artması anlamına gelir. Ayrıca dil desteğini kaybeden üst azı dişleri de alt çeneye doğru uzar. Bunun sonucunda alt ve üst ön dişler arasında bir açıklık meydana gelebilir. Tüm bunların sonucunda üst çene darlığı, üst dişlerde çapraşıklık ve açık kapanışla karakterize, yüzde ve ağızda estetik ve işlevsel bozukluklara sebep olan bir ortodontik problemler dizisi ortaya çıkabilir.

Kronik solunum yolları hastalıkları nedeniyle ağız solunumu alışkanlığı olan bu bireylerde boynun doğal duruşu da bozulmakta, birey daha rahat nefes almak için başını 5-8° arasında arkaya doğru eğik tutmaktadır. Aynı zamanda nefes almak için ağzı da açık kaldığından, bir süre sonra alt çeneyi açıp kapatan kaslar da farklı çalışmaya başlar. Bunun sonucunda da bu kasları destekleyen iskelet yapıda değişiklikler meydana gelir, gelişim çağındaki çocuğun iskelet yapısı değişikliğe uğrayabilir. Anlaşıldığı gibi, çeneleri ve diş kavislerini çevreleyen kas yapıda meydana gelen tüm bu değişiklikler büyüme gelişim çağındaki bireyin yüz yapısını olumsuz etkilemekte, bireyin alt yüz yüksekliği artmakta, diş dizisinde çene darlığı nedeniyle çapraşıklık oluşmakta, ayrıca açık kapanış da meydana gelebilmektedir.

Hangi solunum yolu hastalıkları ortodontik bozukluklara neden olur?


Büyüme gelişim çağındaki bireylerde, özellikle şehirde yaşayan çocuklarda çok sık görülen ve kronikleşerek uzun süre etki eden adenoid vejetasyon(geniz eti), kronik iltihaba bağlı tonsiller hipertrofi(bademciklerin büyümesi) ve alerjik rinit, alerjik astım benzeri tıkayıcı solunum yolları hastalıkları kronikleştiğinde birey burun yerine ağzını nefes alıp vermek için kullanmaya başlar. Bu nedenle bu bireylerde ortodontik bozukluklar oluşabilmektedir.


Çocukta meydana gelebilecek tüm bu değişikliklerin önlenebilmesi için bir kulak burun boğaz uzmanı çocuğu tedavi etmelidir. Böylece sürekli ağız solunumuna neden olan, bu nedenle de çene ve diş yapısını bozabilecek rahatsızlık ortadan kalkar. Solunum yolları hastalığının tedavisinden sonra, çocuğun yüz yapısı ve dişlerinde meydana gelen uyumsuzluklar bir ortodonti uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun yaşıdır. Sıfır-beş yaş arasında meydana gelen çene-diş uyumsuzlukları, çocuk burun solunumuna geri dönünce kendiliğinden geçebilir. Ancak beş yaşından sonra da devam eden solunum yolu hastalıklarının neden olduğu ortodontik uyumsuzluklar kendiliğinden iyileşmez, bir uzman ortodontist tarafından tedavi edilmeleri gerekir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Solunum Yolu Hastalıkları Ortodontik Bozukluklara Neden Olabilir mi? ile İlgili Kavramlar : ortodontik bozukluk, solunum yolu, solunum yolu hastalıkları
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Solunum Yolu Hastalıkları Ortodontik Bozukluklara Neden Olabilir mi?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Dt. İrem KARADEDE'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dişlerinizde Yaşanılan İnanılmaz Olaylar , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuklarda Diş Yaralanmaları , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Amalgam (Metal) Dolgular Nasıl Değiştirilir? , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuk Diş Hekimliğinde Sık Sorulan Sorular , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Erken Çürük Tedavisi , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Estetik Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Çene Eklemi Bozuklukları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Dental İmplant , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Erişkin Hastalarda Ortodontik Tedavi , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Dengeli Bir Gülümsemenin 8 Komponenti , Doç.Dr.Dt. Mehmet Oğuz ÖZTOPRAK
 • Ön Diş Estetiği , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Radyasyon ve Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Oral Cerrahide Doku Mühendisliği Kavramı ve Uygulamaları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Ön Diş Estetiği ve Zirkonyum Porselenler , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Yirmilik Diş Çekimi , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Amalgam Dolgudan Korkmalı Mıyız? Her Amalgam Dolgu Değiştirilmeli mi? , Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
 • Kozmetik Diş Hekimliği ve Mükemmel Gülüş , Dt.Şule ÜNAL
 • Diş Fırçası Seçimi , Dt.Mesut MUTLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Mesut MUTLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  01:13
  Top