TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!



Kedi ve Köpekte uygulanan pediatrik dönem kısırlaştırma

Koray MUSLUER Fotoğraf
Vet.Hek.Koray MUSLUER
İstanbul
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 3 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1627,

* Yayın Tarihi : 24-01-2012 - 01:01 (1159 gün önce),

* Ortalama Günde 1.40 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4092 , Kelime Sayısı : 476 , Boyut : 4.00 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Koray MUSLUER hakkında söyledikleri:
koray beyi Acıbademde çalıştığı klinikte tanıdım,son derece beyefendi,saygın ve mesleğinde de çok başarılı ve birikimli,bir veterinerde aradığım öncelikli özelliklerden biri olan hayvanlara karşı sevgi ve merhamet dolu olması beni oraya çekti,vede kendisi ile sokak hayvanları konusunda işbirliği içinde çalşıyoruz ne zaman kapılarını çalsam ,ellerinden gelen herşeyi ,ev hayvanlarına gösterdikleri özenin aynısını gösteriyorlar,çok teşekkür ve tebrik ediyorum ,herkesede tavsiye ediyorum ,gönül rahatlığıyla.
(RENGİN TEK, Müşteri, 25-11-2011)

Vet.Hek.Koray MUSLUER Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kedi ve Köpekte uygulanan pediatrik dönem kısırlaştırma

6-14 haftalık yaşta olan kedi veya köpeklere (bazı çiftlik hayvanları da dahil) uygulanan ameliyat ile kısırlaştırma yada diğer bir adıyla "prepubertal gonadectomy" denir. Hayatlarının erken döneminde yapılan bu operasyonun, kontrolsüz artan populasyonun önlenmesinde güvenilir, uzun vadeli medikal/davranışsal yararlarının olduğunu AAFP başta olmak üzere bir çok kaynak ve kuruluş desteklemektedir. (AVMA, HSUS, The Ohio State University, Cat Fanciers Association, Texas A & M, AKC, AVAR, AAHA, ASPCA, Columbus Academy of Veterinary Medicine)

Amerika'da tahmini olarak 3 milyon kedi, nüfus artışından dolayı barınaklara alınıyor ve bunların %75'i ötenazi ile itlaf edilmektedir. Erken dönemde yapılan kısırlaştırma le üremenin önlenmesi ve sonuç olarak istenmeyen veya sahiplenilmeyen hayvan sayısının azalmasına neden olacaktır.


Genellikle halk arasında bu tarz kısırlaştırma ile kedi yada köpek populasyonunun yok olacağı tarzda bir düşünce hakim olmasına karşın; bir tane kısırlaştırılmamış kedinin 6 yıl içerisinde 73.000 adet kedi populasyonuna neden olabileceği düşündürücüdür.


20.Yüzyılın ortalarında birçok veteriner hekimin kavram yanılgısına uğradığı gözlenmiştir. Bunlardan bazıları;


-Dişi kedinin ilk östrusa kadar kısırlaştırılmaması,

-Erken dönemde yapılan bu operasyonun büyümenin gerilemesine neden olacağı,
-Dişi ve erkek kedide bu operasyon ile birlikte uretral (idrar yolları) problemlerin er geç ortaya çıkması,
-Bazı davranış bozukluklarının oluşması.
-Veteriner hekimlerin görev ve sorumluluğu:

Çalışmalarda gözlenen 6-14 haftalık kedilerin operasyonu güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak önemli olan nokta veteriner hekimlerin sorumluluğunda en iyi zamanın ne zaman olacağıdır. AVMA'nın tavsiyesi ile veteriner hekimlere en iyi operasyon prosedürü olarak hayvanın yaşı önerilmiştir.


Çoğu veteriner hekimin ağırlık limiti genellikle 1 Kg.dır. 1 Kg.ın altında olanlara operasyon yapmazlar. Bu ağırlığın üzerindeki hayvanlarda hepatik fonksiyon (karaciğer fonksiyonları) kabul edilebilir düzeydedir.


Veteriner hekimler erken kısırlaştırmanın önemini hayvan sahiplerine anlatabilmelidir. Bu konuda hayvan sahipleri bilgilendirilmesi yada eğitilmesi çok önemlidir. Çünkü hayvan sahipler erken kısırlaştırmanın önemi hakkında yeterli bilgiye sahip değildirler. Hayvan sahipleri problemi ya kedinin idrarını püskürtmesi veya 6 aylıktan önce gebe kalması ile fark edebileceklerdir. Ayrıca hayvan sahiplerine erken dönem kısırlaştırmanın ne kadar güvenli olduğu anlatılmalıdır.


Sağlık ile ilgili yararları:


Kısırlaştırma özellikle meme tümörü (mammary carcinoma) riskinin artmaması, uterus, ovaryum ve testis hastalıklarının önlenmesi açısından önemlidir.


Bazı çalışmalara göre erken kısırlaştırılan hayvanların diğerlerine göre daha uzun yaşadıkları belirtilmiştir.


Davranış bozukluklarında ki yararları:


-Çevrede dolaşma/gezinme yada uzaklaşmanın azalması,

-İşaretleme,
-Kavga,
-Uygunsuz yerlere idrar yapma,
-Östrus döneminde ki klasik davranışlar ve agresyon.
Bu tarz davranış bozuklukları yüzünden bu tip kediler bazı hayvan sahipleri tarafından sahiplendirilmeye yada ötenaziye (genellikle Amerika'da) sebep olur. Erken yaşta yapılacak operasyon ile bu tarz davranış bozukluklarının önüne geçilmesi yada azaltılması sağlanabilir. Dolayısıyla insan-hayvan arasındaki bağ artar ki bu hayvan sahibinin kedisini elinde tutmasıyla sonuçlanır.

Anestezi ve Operasyonun Avantajları:

-Medikal ve cerrahi olarak güvenlidir,
-Operasyon süresi daha kısadır,
-İntraabdominal görünüm daha iyidir,
-Yara bölgesi (ensizyon hattı) daha hızlı kapanır.

Erken dönemde yapılan kısırlaştırmaya muhalefet:


Bu konuda bazı şüpheler duyulmuştur. Özellikle obezite, immun sistemin düşmesi ve bunun sonucu olarak enfeksiyöz hastalıkların artması, büyüme plaklarının kapanmasının gecikmesi, alt üriner sistem daralması gibi.


Öneren bazı kuruluşlar;


AAHA, AVMA, AHA, HSUS, ASPCA, Association of Shelter Veterinarians, Society for Theriogenology, American College of Theriogenologists, The Cat Fanciers...

-

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kedi ve Köpekte uygulanan pediatrik dönem kısırlaştırma" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Koray MUSLUER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Sokak Hayvanları İçin Barınak Mı Rehabilitasyon Merkezi Mi? , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Akvaryum Balıkları Hastalıkları,teşhis Ve Tedavisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Genel Sinir Sistemi - Systema Nervosum Generale , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Systema Ürinaria – İdrar Sistemi - Sidik Sistemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Sindirim Sistemi - Systema Digestorium , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Deniz Balıkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Organa Sensuum – Duyu Organları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Systema Endokrinata - Endokrin Sistemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Systema Respiratorium - Solunum Sistemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Systema Lymphoideum - Lenf Sistemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Gençlik Hastalığı ( Canin Distemper Virus) , Vet.Hek.Alp KILIÇ
 • Özel Myologıa - İskelet Kasları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Özel Artrologıa - Özel Eklem Bilimi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Özel Osteologıa - Özel Kemik Bilimi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Genel Systema Cardiovasculare – Genel Kalp Damar Sistemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • İnsan Anatomisi Hakkında Gerekli Bilgiler , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Genel Myoloji - Genel Kas Bilimi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Genel Arthroloji – Genel Eklem Bilimi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Genel Osteologıa : Genel Kemik Bilimi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Toksoplazma, Hamilelik Ve Doğru Sanılan Yanlışlar , Vet.Hek.M.Onur ŞERAN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  16:21
  Top