TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Hipnoz Nedir, Ne Değildir?

Nihal ARAPTARLI Fotoğraf
Psk.Nihal ARAPTARLI
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi123 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2245,

* Yayın Tarihi : 08-02-2012 - 18:20 (1842 gün önce),

* Ortalama Günde 1.22 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7157 , Kelime Sayısı : 947 , Boyut : 6.99 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Nihal ARAPTARLI hakkında söyledikleri:
Ben Nihal Hanım'ı 3 yıl önce bu siteden buldum. Tavsiyeler beni çok etkiledi. 3 yıl önce annemi kaybetmiştim. İşyerinde ve ailemle çok büyük sorunlarım vardı. Tabiri caizse psikopata bağlamıştım.Herşey batıyordu. İnsanlar selam vermeye korkuyordu. İntiharın eşiğine gelmiştim. Bir gece yarısı Nihal Hanım'a mail attım. Hemen cevap geldi. Randevu aldım. İlk tedavi süresinde haftada 2 defa 2 seans görüşmeye başladım. Zamanla haftada bir, ayda bir. Nihal Hanım'ın yanında çok rahattım. En yakın arkadaşımla, hatta kendi kendime konuşamayağım konuları hiç sıkılmadan, çok rahatlıkla konuşuyordum. Ş... [DEVAMI..]
(G.C.-Danışan, Danışan, 26-01-2014)

Sayın Nihal ARAPTARLI Hanımı tavsiye üzerine tanıma fırsatı buldum. Evlilik yolunda ilerlediğim kız arkadaşımla yaşadığımız olumsuzlukların nedenleri ve ortadan kaldırılmasıyla ilgili kendisine müracaat ettik. Dingin, sakin, samimi ve oldukça güven veren yapısı, doğrusu kaygılarımızı ortadan kaldırmaya yetti... Daha sonraki seanslarımızda karakter analizlerimizi yaptığında ikimize de kendimizi tanıma fırsatını verdi. Karakter analizi konusunda kullanılan teknikler oldukça başarılıydı. Şahsımı daha iyi analiz eden ikinci bir yöntemin olacağını açıkçası düşünemiyorum. İlerleyen seanslarda hipnoz... [DEVAMI..]
(umur, Danışan, 06-12-2013)

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu yaziyi yazmakta çok geç kaldim. Ben Nihal hanimla yaptığım araştırmalar sonucunda kalaninda ne kadar basarili oldugunu çok iyi farkettim. Ve hiç tereddüt etmeden duru psikoloji merkezine basvurdum. Nihal hanim herseyden önce işini cok severek yapan bir uzman. Psikoloji alaninda danisanlarina daha iyi yardim edebilmek icin ogrendikleriyle yetinmeyen kendisini sürekli gelistiren bir uzman. Bunu gittiginiz her seansta daha iyi anliyorsunuz. Bunu görmüş olmak beni fazlasiyla memnun ediyordu. İnsan ruhu ve psikolojisi muhteşem bir matematik bütünü. Ve inan kaydet... [DEVAMI..]
(mfe, Danışan, 29-11-2013)

Psk.Nihal ARAPTARLI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Hipnoz Nedir, Ne Değildir?

Hipnoz Nedir?

Hipnoz denince aklımıza gelen ilk gelen bir zincirindeki ucundaki saat ya da sarkaçın gözün önünde sallanışı ve sonrasında kendinden geçen insandır. Buna bağlı olarak gelişen birçok önyargılar da vardır.

Hipnoz Yunanca uyumak anlamına gelmekle birlikte hipnotize olmuş kişi bilinçsiz, tam bir uyku durumunda değildir. Bilinçli hipnoz esnasında birey terapistin söylediği her şeyi, aksi bir telkin verilmediği takdirde dışardan gelen diğer sesleri de duyar, kendi düşüncelerinin farkındadır ve transdan (hipnoz halinden) çıktıktan sonra da her şeyi hatırlar.

Hipnoterapi seansından sonra kişiler çoğunlukla rahatlama ve huzur duyduğunu ifade ederler. Hipnoz, deneyimlenmeden tam olarak ifade edilebilecek bir duygu değildir.
Hipnoz, zihnin doğal bir durumudur. Yaşamımızın birçok evresinde farkında olmadan hipnotik anlar yaşarız. Örneğin; bir yolculuk esansında varacağımız noktaya ulaştığımız anda geçen uzun bir süreye rağmen “yolculuğun kısa sürdüğünü hissetmek ve yol boyunca uyanık olmamıza karşın nasıl bir yoldan geçtiğimizi, yol boyunca neler olduğunu hatırlamamak” ya da televizyonda bir film seyrederken kendimizi ona kaptırıp, gerçek olmadığını bilmemize rağmen sahnelerden duygulanmamız ve o esnada odadaki konuşmaları veya bize sesleneni duymamamız gibi durumlar da hipnotik anlardır. Nasıl oluyor da gözlerimizin açık olmasına rağmen gördüklerimizi hatırlamıyoruz veya senaryo olduğunu bilmemize rağmen duygulanıyoruz? Çünkü o esnada zihnimiz başka bir şeye odaklanmış, kendi derinliklerimize dalmışsızdır.

Hipnoz herhangi bir alet, cihaz, ilaç ve benzeri kimyevi madde kullanılmadan uygulanır ve ne yaptığını bilen bir uzman tarafından uygulandığı sürece hiçbir zararı, yan etkisi olmayan, danışan ve terapistin, danışan yararına işbirliği içinde oldukları etkili bir yöntemdir.

Hipnoz, yıllarca gösteri ve müzikhol sahnelerinde, bir hipnozcunun sahneye aldığı seyircilere eğlence amaçlı uygulamalarıyla sınırlı kalmıştır. Bu gösterilerde kişiler bir oyunda gibi rol yapmaya veya bilinçsiz arzu ve korkularını iftira etmeye, komik durumlara düşürülmeye ikna edilmiştir. Yine bazı filmlerde yer alan hipnotik durumla ilgisi olmayan bazı uygulamalar (hipnoz edip sonra hipnozdan çıkartamamak gibi) da insanlarda hipnoza karşı önyargıların gelişmesine neden olmuştur.

Artık günümüzde hipnoz yeniden değerlendirilmeye ve hak ettiği saygıyı kazanmaya, tıbbi, psikolojik ve kanuni takibat araştırmaları gibi birçok farklı alanda yararlı bir yer edinmeye başlamıştır.

Hipnoz, bilincin devre dışı bırakılması değil, zihnin bilinç ve bilinçaltı bölümlerinin iletişime geçmesi, tanışması ve güç birliği yaparak sorunları çözüp bütünleşmeye doğru yol almasıdır. Psikolojik sorunların çoğunluğu bilinç ile bilinçaltı arasındaki çatışmalar sonucu gelişir. Çoğu danışanım kendisi için neyin doğru olduğunu ve ne yapması gerektiğini bilmesine rağmen bunu uygulayamadığından yakınır ve kendini sorunlarını çözmekten aciz hissederek destek talep eder. Destek alma ihtiyacından önce uzun bir süre kendi kendisiyle savaşmış, defalarca yenilgiye uğramış ve kendini iradesiz diye yargılamıştır. Carl Gustav Jung’un dediği gibi "Zihin içinde sakladığını, kendine ait olanı, içe doğru bakarak göremez, bunu görebilmesi için bu malzemenin yeniden dışarı çıkarılıp, objektif olarak incelenmesi gerekir." Bu nedenle çoğu insan kendi kendine sorunlarını çözümleyebilmek için uğraşır ve sonunda kendini başarısız hisseder.
Bilinçli zihnimiz, düşünce üretir, analitik ve matematiksel işlemleri yapar, eleştirir, sorgular ve yargılar. Aynı zamanda öğrendiğimiz toplumsal kurallara ve sosyal davranış biçimlerine uymamız için bize baskı yapar. Oysa düşünceler tek başına eyleme dönüşmez. Bir bilginin, düşüncenin eyleme, davranışa dönüşebilmesi için duyguya ihtiyaç vardır. Bilinç mantıklı olmak ve doğruyu bilmekle öğünürken bilmediği şey bilinçaltının gücüdür. Henüz bilinç oluşmamışken, bilinçaltı mevcuttur ve bizimle, geçmişimizle, hatta atalarımızla ilgili birçok bilgi, anı, duyguyu korur. Bu nedenle sorunlarımızın oluşmasına neden olan uyuşmazlıkların çözümlenebilmesi için ise bilinçli zihin ve bilinçaltı arasında iletişim ve iş birliğinin kurularak uyumun sağlanması gerekir. İşte bu uyumun sağlanması için hipnoz mükemmel bir yöntemdir.
• Hipnoz farklı bir varoluş ile kendiniz hakkında bilmediğiniz birçok şeyi öğrenmenin bir yoludur.
• Hipnoz uyumak değil aksine uyanmaktır. O güne kadar farkında olmadığınız kendinize ait gerçeklere gözünüzü açmaktır.
• Hipnoz içsel gerçeğinize yolculuk, öze dönüştür.
• Hipnoz, potansiyelinizin farkına varmanız, öz kaynaklarınızı ve gücünüzü kendinizi değiştirmek, iyileştirmek ve geliştirmek için kullanmanızdır.
• Hipnozla sorunların kaynağına hızlı bir şekilde inebilirsiniz.
• Hipnoz insanlık tarihi kadar eski ve güvenilir bir yöntemdir.
• Hipnoz tüm psikoterapilerin kaynağıdır. Diğer terapi yöntemleri geliştirilmeden önce hipnoz vardı. Terapi yöntemlerinin birçoğu hipnozdan esinlenmiştir.
• Hipnoz alternatif tıp değil, bilimsel bir yöntem, doğal bir şifa, huzur ve başarı aracıdır.
• Hipnoz sorunlarınızı diğer birçok yönteme oranla çok daha kısa sürede ve etkin çözümlemenizi sağlar.
• Hipnoz sanılanın aksine davranışlarınızı "yönetmek" ya da kendi iradenize aykırı biçimde davranmanızı sağlamak amacı ile kullanılamaz.
• Hipnoz isteklerinizi gerçekleştirmenize izin veren öz benliğinizi idrak etmenize ve doğal uyumunuzu engelleyen duygusal sınırlarınızı yok etmenizi sağlar.

HİPNOZ NE DEĞİLDİR?


Hipnoz hakkında başka hiç bir bilimsel konuda olmayacak kadar çok önyargı vardır. Hipnoz hakkında doğru bir şey bilmeyen birçok insan önyargıları nedeniyle hipnoza karşı olumsuz duygular besler. Bu önyargılarını aşamayan hipnozun gerçeğini anlayıp bu yönteme güven geliştiremeyen kişilere hipnoz uygulamayız.
Hipnozla ilgili önyargı ve olumsuz inançların bazıları şunlardır:
* Hipnozdan çıkamazsam !
Hipnozdan çıkamamak diye bir şey söz konusu değildir. Hipnoz bir tür uyku halidir. Hiç uykudan uyanamayan (Herhangi bir nedenle uykusunda ölenler dışında) birini gördünüz mü? En derin hipnozda seansının bile sonunda terapist artık gözlerini açabilirsin dediğinde transdan kolayca çıkarsınız.
* Hipnozda kontrolümü kaybedersem, zihnimin kontrolünü terapist ele geçirirse!
Hipnoz esnasında bilinçli zihin devreden çıkmaz, sadece aktifliği azalır. Sizin aleyhinize olabilecek ya da sizi tehlikeye sokabilecek bir durumda bilinç hemen aktif hale gelerek gereken tepkiyi verir.
* Onaylayacağım, istemediğim bir telkin yapılır ve zihnime kayıt olursa!
Hipnoz söylenen, verilen telkinleri bir mantık süzgecinden geçirmeden olduğu gibi kabullendiğiniz bir durum değildir. Gerek bilinç gerekse bilinçaltınız tarafından uygun görülmeyen hiçbir ifade kabul görmez, etkin hale geçmez, bir duvara çarpar gibi geri döner.
* Hipnoz anında kendimden geçersem!
Hipnoz, trans sürecinde olup bitenlerin farkında olmamak değildir. Sesleri duyar, tepki verir, zihninize üşüşen düşüncelerin, zihninizde canlananların farkında olur, transdan sonra da kelime kelime olmasa da hepsini hatırlarsınız.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Hipnoz Nedir, Ne Değildir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nihal ARAPTARLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:46
  Top