2007'den Bugüne 76,246 Tavsiye, 24,881 Uzman ve 17,105 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Arı Alerjisi
MAKALE #8334 © Yazan Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ | Yayın Şubat 2012 | 2,379 Okuyucu
Arı Alerjisi

Ortalama 1,5 cm boyunda olan arılar çiçeklerin özsuyunu toplayarak çok değerli bir besin kaynağı olan bal üretirler. Ayrıca çiçeklerin polenlerini taşıyarak onların döllenmelerini ve meyve oluşumunu sağlarlar. Ancak; bu kadar yararlı olan bu canlıların bazı insanlar üzerinde çok korkutucu hatta ölümcül etkileri olabilir.


Arı alerjisi, toplumda sık görülen ve ölümcül sonuçları nedeni ile dikkatleri üzerine çeken alerjik hastalıklardan biridir. Arı alerjisine ait ilk yazılı kayıtlar M.Ö. 2641 yılında Mısır Firavunu Menses’ in yaban arısı tarafından sokulup ölmesine aittir. Ülkemizde yapılan çalışmalara göre arı alerjisi % 2-3 oranında görülmektedir. Dünya üzerinde bir çok arı çeşidi bulunmaktadır. En sık alerji sebebi olan arılar bal arısı (Honey bee), sarı arı (Yellow jacket), ve eşek arıları (Wasp, Hornet)’ dır.

Arı alerjisi özellikle arı tarafından birkaç kez sokulan ve genetik olarak yatkın kişilerde ortaya çıkar. Ülkemizde özellikle arı yetiştiriciliğinin çok olduğu bölgelerde rastlanmakla birlikte diğer insanlarda da görülebilir. Özellikle piknik yapılan yerlerde arı sokması sık rastlanılan durumlardan biridir. Arı alerjisinin gelişmesi için de kişinin daha önceden arı tarafından sokulmuş ve duyarlılanmış olması gerekir.

Arı alerjisi varlığı deri testleri ve kan testleri (RAST) ile saptanabilir. Daha önceden arı tarafından sokulup ciddi reaksiyon görülen kişilere arı alerjisi aşısı uygulamak gereklidir. Bu tür tedaviler mutlaka bir alerji ve immünoloji uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

Arı Alerjisi Olanlara Öneriler

• Yazın pazar alışverişi yapmayın, bahçede dolaşmayın,
• Açık yerlerde yemek veya meyva yemeyin, hoş kokulu meyva suyu, gazoz içmeyin,
• Piknik yapmayın,
• Parfüm, deodorant, kolonya sürmeyin,
• Güzel kokulu sabun, şampuan kullanmayın,
• Parlak renkli, çiçekli elbise giymeyin,
• Çiçek toplamayın, çiçek takmayın,
• Tatile gittiğinizde etrafta arı kovanı olup olmadığını araştırın,
• Yaban arısını kovanı civarında öldürmeyin, bu arıdan salınan kokular diğer arıları üzerinize çeker,
• Çıplak ayakla yürümeyin, mümkünse dışarıda uzun kollu ve paçalı giyisiler giyin ve kahverengi giyisileri tercih edin, arılar kahverengini sevmez. Bahçe ile uğraşmanız gerekiyorsa şapka ve eldiven kullanın,
• Terli olmak bütün böcekler için çekicidir, riskli bölgelerde terli olmamaya özen gösterin,
• Eşek arısı saldırgan, bal arısı sakindir; ancak, sıcak havalarda her ikisi de saldırgan olacağı için bu havalarda dikkatli olun,
• Sizi bal arısı sokarsa iğnesini büyüteç ve çımbızla almaya çalışın, veya başka birinden yardım isteyin.
• Antialerjik ilaçları devamlı yanınızda bulundurun.
• Daha önceden şiddetli arı alerjisi geçirmiş kişilerin yanında her zaman adrenalin oto-enjektör (EpiPen vb.) taşıması gereklidir. Epipen kendi kendinize uyluk üst kısmından uygulayabileceğiniz bir enjeksiyondur. Epinerfin içerir. Epinefrin anafilaktik şokta kullanılan en önemli ilaçtır.
Arı sokması halinde;
• Sokma yerinin üstünden bandaj uygulayın, bu bandajı her 10 dakikada bir 3 dakika kadar gevşetin,
• Sokma yerine soğuk uygulayın,
• Anti alerjik ilaçları uygulayın,
• Elinizde adrenalin veya EpiPen varsa kullanın,
• EN KISA ZAMANDA DOKTORA ULAŞIN
Tedavi

Tedavide temel, mutlaka arı tarafından sokulma riskini azaltmaktır. Bunun için yukarıdaki önerileri dikkatle uygulayınız. Bunun dışında antialerjik ilaçlar, kortizon ve adrenalin gerektiği durumlarda kullanılır.


Arı alerjisinde en önemli tedavi aşı tedavisidir. Bu tedavinin % 90-95 gibi oranlarda tam tedavi sağladığı bilinmektedir. Klasik bilgilerimize göre bu tedavi 2-3 yıl kadar sürdürülmekteydi. Ancak; son dönemde yapılan çalışmalarda bu tedavinin daha da uzatılmasının uygun olacağı görüşü ağırlık kazanmaya başlamıştır. Son yıllarda, ulusal ve uluslar arası alerji ve immünoloji camiamızda arı aşısının ömür boyu yapılması gerekliliği gündeme gelmiştir. Arı aşısı ile sağlanan köklü değişimin devam ettirilmesi için teorik olarak bu aşının ömür boyu sürdürülmesinin uygun olacağı yönünde fikirler oluşmaktadır. Bizim de kliniğimizde takip ettiğimiz arı alerjisi hastalarımız mevcut olup şu an için bu hastalarımıza 3 yıl arı aşısı programı uygulamaktayız. Ancak; bu arada hastalarımıza arı sokmasından korunması adına çok ciddi eğitim vermekteyiz. Bu hastalarımız aşının faydalı etkisi yanında sakınma yöntemlerini de çok iyi bir şekilde uygulamaktadır. Bu güne kadar arı aşısı uyguladığımız ve yeniden arı tarafından sokulan hastalarımızda hayatı tehdit eden bir reaksiyon oluşmadığını görmekteyiz. Ancak biz de teorik olarak önerilen ömür boyu aşılama programının uygun olabileceği yönünde kanaat geliştirmekteyiz. Fakat bu durum yine de maliyet ve fayda oranı açısından özellikle ülkemiz için tekrar tekrar değerlendirilmelidir…

Sağlıklı Günler Dileğiyle…


Prof. Dr. Cengiz KIRMAZ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Arı Alerjisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Cengiz KIRMAZ Fotoğraf
Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
İzmir
Doktor "İmmunoloji - Alerji ve Bağışıklık Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi373 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ'ın Yazıları
► İlaç Alerjisi Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
► Göz Alerjisi ve Nasal Polipozis Dr.Sevin KARALAR
► Çocuklarda İnek Sütü Alerjisi Prof.Dr.Ahmet AKÇAY
► Gıda Alerjisi ve Aşırı Duyarlılık Prof.Dr.M.Hakan YÜCEYAR
► Lateks (Doğal Kauçuk=Lastik) Alerjisi Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,105 uzman makalesi arasında 'Arı Alerjisi' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Herediter Angioödem Mayıs 2015
► Nazal Polip Aralık 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:24
Top