TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
SUMO GÜREŞÇİLERİNİN BESLENMELERİ - VİSERAL YAĞ ,GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI NASIL HESAPLANIR?

Perran AYDEMİR Fotoğraf
Dyt.Perran AYDEMİR
Adana
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi35 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 32 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 20651,

* Yayın Tarihi : 11-02-2012 - 23:41 (1802 gün önce),

* Ortalama Günde 11.45 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10639 , Kelime Sayısı : 1430 , Boyut : 10.39 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Perran AYDEMİR hakkında söyledikleri:
Mucizenin adı Perran AYDEMİR
Ben 12 yıldır diyabet hastasıyım ve insülin kullanmaktayım,aynı zamanda kilolarımla da mücadele etmekteydim.
Taki Perran hanımla tanışana kadar,öncelikle cana yakınlığı,güler yüzlülüğü paradan önce hastaya değer verdiğini görmek kendine olan inancımı arttırdı.Yıllardır gezmediğim doktor kalmadı hepsinin ortak görüşü vücudum insülin üretemiyor,dışardan insülin takviyesi almak zorunda olduğumu söylüyorlardı.
Perran hanım beni öncelikle insülini bırakacağıma inandırdı, sonrasında kilolarımdan kurtulmak için elinden geleni yapacağını söyledi.Bende bu inançla ve yap... [DEVAMI..]

(Hülya Uxx, Danışan, 01-05-2016)

Merhaba, bende perran hanımı bu siteyi incelerken buldum ve danışanı oldum.İlk başladığımızda 76,3 kiloydum şuan tam 4 ay oldu ve perran hanım sayesinde aç kalmadan sağlıklı beslenerek tam 18 kilo verip 58,3 kilo oldum.Kendisi çok iyi, güleryüzlü ve en çok aradığımız özellik olan ilgilili bir kişi.Onun danışanı olduğum için çok memnunun sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bence perran hanım, o bu işte çok başarılı kendisine çok teşekkür ediyorum.
(ŞEYMA, Danışan, 10-09-2015)

Merhabalar. Öncelikle Perran Hanıma teşekkürlerimi belirtmek istiyorum. 1.70 cm boyunda 80kg ile başladığımız yolculuğumuzda kendisinin desteği ile 60 kg'a indim. Daha da önemlisi sağlıksız beslenen biri olarak düzenli beslenmeye başladım. Bundan sonra ki süreçte kendisinden edindiğim bilgilerle hem zayıf kalıp hem de sağlıklı olacağımı biliyorum. Eğer siz de ben ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diyorsanız mutlaka Perran hanım ve ekibi ile görüşün derim. Sonsuz teşekkürler Perran Hanım...
(merve, Danışan, 28-01-2015)

İnterenet aracılığla gördüm ve iletişime geçtim. Çok iyi bir diyetisyen çok ilgili. kilo verme konusunda çok yardımcı oldu. aç kalmadan sağlıklı beslenerek belirlediği sürede istediğim kiloya düştüm. ilgi ve alakası için çok teşekkür ediyorum. sıcak kanlı, arkadaş canlısı birisi. Ayrıca çok nehiz bir ortamda görüşmelerini gerçekleştiriyor ve çok sıcak kanlı bir ekibi var. harika bir diyetisyen. KESİNLİKLE ÇOK TAVSİYE EDİYORUM. Pişman olamayacaksınız. Teşekkürler Perran hanım...
(münevver sxx, Danışan, 12-01-2015)

Dyt.Perran AYDEMİR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
SUMO GÜREŞÇİLERİNİN BESLENMELERİ - VİSERAL YAĞ ,GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI NASIL HESAPLANIR?

SUMO GÜREŞÇİLERİ VE NASIL BESLENDİKLERİ

Kimi zaman bira ve patates kızartmasıyla uzun yıllar boyu didinip inşa ettiğiniz koca göbeğinize bakıp, bir sumo güreşçisini andırdığınızı düşündüğünüz anlar olmuştur. Ancak emin olun, sumocu göbeği bile sizin o Türk kaslarınızdan çok daha sağlıklı.

Çok mu şaşırdınız? O halde nedenini söyleyelim. İki tür göbek vardır; yumuşak olanlar ve sert olanlar. Hangisine sahip olduğunuzsa, ne kadar uzun ve sağlıklı yaşayacağınızı belirler.

Sumo güreşçileri, sabahın erken saatlerinde kalkar, sabah kahvaltısı yapmadan ‘keiko’ denilen ve yaklaşık 5 saat süren yoğun bir egzersiz yaparlar. Sonra günün ilk ana öğünü olarak ‘chanko-nabe’ adı verilen proteinden zengin bir tencere yemeği yerler.

‘Chanko-nabe’ içinde deniz yosunu, palamut eti, pırasa, lahana, şiitake mantarı, fasulye filizi, tofu, çin makarnası, tavuk, domuz, somon, deniztarağı, yumurta, pirinç ve soya sosundan hazırlanan taneli bir çorbadır. Yanında, bu yemekten daha çok pirinç tüketip üzerine de birkaç şişe bira veya sake içerler. Bu koca öğünün ardından uyurlar ve uyandıktan sonra akşam yemeği yerler. Ardından tekrar yatarlar. Bu durum yıllarca böyle devam eder gider.

Peki, neden sumo güreşçileri 300 kilolara çıkacak kadar bir kilo artışı yaşarlar. İlk sorun kahvaltı yapmamalarıdır. Ardından uzun saatler yoğun egzersiz yapmaları, onların çok acıkmasına ve gereğinden fazla yemek yemesine neden olur. Hem çok acıktıkları için hem de hızlı yedikleri için doyduklarını fark etmezler.


Kahvaltı yapmak 6-8 saat aç kalan bedenin enerjiye ihtiyaç duyduğu en önemli dönemdir. Bedeninize uyan ve çalışmaya başla komutunu verirsiniz. Hızlı yemek yemek ise tokluk hissini oluşturmayan bir durumdur. Çünkü bedenin doyduğunu anlaması için 20 dakikalık bir süreye ihtiyacı vardır.


Beyne tokluk sinyalinin gitmesi en az 15-20 dakika sürer kilo vermek isteyenler için şu önerilerde bulunuyoruz:

-Çok çiğneyip , yavaş yemelisiniz.


- Tokluk oluşana kadarki sürede daha çok yemek yerseniz aldığınız kalori miktarı artar.

- Genel olarak diyete başlandığında yapılan en büyük hata tüm karbonhidrat kaynaklarından vazgeçmektir. Öğünlerde yeterli karbonhidrat tüketmezseniz kan şekeriniz düşer, acıkma süreniz kısalır, eliniz gereksiz atıştırmalıklara gider. -Her öğün ya 1-2 dilim tam tahıllı, kepekli veya çavdar ekmeği ya da 3 - 4 kaşık bulgur veya tam buğday makarnası tüketin.
-Proteini yüksek besinler aynca yüksek oranda yağ içerirler bu nedenle ihtiyacınızdan fazla protein tüketmemeye çalışın, ayrıca aşın protein tüketiminin böbreklerinizi yorduğunu da unutmayın.
-Haftada en az iki defa kurubaklagil tüketin.
- Bol sıvı alın.

Sağlıklı olmanın ve ideal kiloda kalmanın en önemli nedenlerinden biri kahvaltı ile güne başlamak ve ara öğün alışkanlığı ile gece yatmadan 2–3 saat önce beslenme işlemini sonlandırmaktır. Yapılan tüm çalışmalar bunu destekleyen niteliktedir. Akşam yatma saatiniz 23:00 ise saat 20:00'da yemeyi kesmelisiniz.


İkinci sorun ise yedikten sonra hemen uyumalarıdır. Uyurken büyüyüp geliştiğimiz dönem, büyüme hormonunun salgılandığı, büyüme gelişme dönemidir. Bu dönemde sabah uyandığımızda boyumuzun uzadığını görmek gayet normaldir. Çünkü büyüme hormonu uykuda daha aktiftir. Ancak sonraki dönemlerde uzama değil; genişleme olur. Beden uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatır ve sindirilmeyen yiyecekler daha sonra kullanılmak üzere yağ olarak depolanır. Eğer siz yatmadan 2–3 saat önce yeme işlemini sonlandırırsanız, bedeninize besinleri sindirmek için zaman verirsiniz. Ve yeni aldığınız kalorileri yağ olarak değil beden işlevi için kullanırsınız.


Japonyada yapılan bir araştırmaya göre sumo güreşçilerinin karın bölgelerindeki yağların neredeyse tamamı deri altı yağdır. Yani hemen derinin altında karın kaslarının önünde bulunurlar. İşte bu yüzden sumo güreşçilerin karınları sürekli sallanır. Fakat siz tipik bir Türk erkeğiyseniz, göbek tipiniz de oldukça farklı olacaktır. Tıpkı Volkswagen’in o şirin kaplumbağalarından yutmuşsunuz gibi, sert ve yusyuvarlak. Bu tür bir göbekse karın kaslarınızın arka tarafında bulunan ve tüm iç organlarınızı çepeçevre saran iç organ yağı (viseral yağ) ile doludur. Bu yağ karın kaslarını dışarı doğru iterek göbeğinizin sert ve yuvarlak bir hal almasını sağlar. Eğer böyle bir göbeğe sahipseniz, sağlığınız için tehlike çanları çoktan çalmaya başlamış demektir. Bu çanlara kuılak verin:))


VİSERAL YAĞ


Kısacası yağ (ister deri altı ister viseral olsun) sizi sadece toplum içinde tişörtünüzü çıkarmak konusunda çekingen kılan bir dokudan ibaret değil.


“Yağlar, adipokin adı verilen ve vücudunuza oldukça zarar veren çok sayıda kimyasalı saklayan bir iç salgı organıdır” diyor Kanada’daki Queens Üniversitesi doktorlarından Robert Ross:


Arterlerinizdeki muhtemel bir iltihaplanma, kalbinize kan akışını engelleyecek plakların oluşmasına neden olur. Viseral yağlar da deri altındaki yağlardan daha aktif olduğu için bu hasar verici maddelerden daha çok üretilir. Tabii işlevi kadar boyutu da önemli. Bir viseral yağ hücresi ne kadar büyürse, o kadar aktif hale geçeceğini aklınızdan çıkarmayın.


Viseral yağlar vücut tarafından kolaylıkla ‘yakılabilir’ ve kısa dönemli enerji ihtiyaçlarını karşılar. Bu ilk insanların avlanması ve tehlikeden kaçmasına yardımcı oluyordu, günümüzde ise stresle başa çıkmamıza yardımcı oluyor ya da egzersiz yaptığımızda enerji sağlıyor.


Viseral yağ ayrıca yağ asitleri, hormonlar ve inflamatuar proteinler salgılar. Çok fazla viseral yağ, bu yağ asitlerinin, hormonların ve proteinlerin düzeyini arttırırken, hayati organlarınızın uygun şekilde işlev görmesini etkiler ve yüksek tansiyona, ateroskleroza (damar sertliği), insülin direncine ve yüksek kolesterole yol açabilir.


Viseral yağ fazlasına sahip olma olasılığını söylemenin en kolay yolu, belinizin çevresidir.


Bel çevresi kadınlarda 88 cm veya daha fazla, erkeklerde 102 cm veya daha fazlaysa, fazla viseral yağ taşıma olasılığınız yüksektir. Güney Asyalılarda, kadınlar için 80 cm, erkekler için 90 cm değerleri kullanılır.


Fazla viseral yağ taşıyorsanız, tip 2 diyabet, inme ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkması mümkündür.


Eğer göbeğiniz iç organlara ait yağla genişliyorsa, metabolik sendrom sorununuz olabilir. Metabolik sendromsa (özellikle de bel çevreniz 90 santimetrenin üstündeyse) sadece kalp hastalığına davetiye çıkarmakla kalmaz, dört tehlikeyi de beraberinde getirir: kanınızdaki yağ oranını, kan şekerinizi, tansiyonunuzu yükseltir ve iyi kolesterol (HDL) oranınızı da düşürür. Bu kombinasyon da diyabete yakalanma riskinizi yüzde 500, kalp krizi riskinizi yüzde 300 ve kalp krizi sonucu ölme riskinizi de yüzde 200 artırır. (Zaten diyabete yakalandığınızda bir kalp rahatsızlığından ölme riskiniz yüzde 80 oluyor.)


Bu veriler ışığında sumoculara tekrar bakacak olursak, bizi bekleyen ilginç bir sonuç daha ortaya çıkıyor. Bel çevreleri 90 santimetreden geniş olmasına rağmen sumo güreşçilerinde sağlığımızın bermuda şeytan üçgeni olan yüksek trigliserit, düşük HDL ve yüksek kan şekerine rastlanmıyor. Sebebi yazının başında bahsettiğimiz fark. Sumo güreşçilerinin karın bölgelerindeki yağların neredeyse tamamı deri altı yağdır.


Peki ya siz göbeğinizin içinde pusu kurmuş yağın hangisi olduğunu nasıl anlayacaksınız? İlk adım bel çevrenizin ölçüsünü almak. Eğer 90 santimetreden fazlaysa, yeni bir beslenme düzeni ve egzersizlerin yanında doktora da gitmeli ve sizin için tam metabolik profil çıkarmasını istemelisiniz. Eğer bel çevreniz devamlı genişliyorsa ve metabolik sendrom için gerekli faktörlerden en az ikisine sahipseniz, yüksek derecede iç organ yağına sahipsiniz demektir. Hatta düşündüğünüzden bile fazla. Tahminlere göre metabolik sendrom 20 yaş üstü erkeklerin yüzde 17’sini etkilerken, 40 yaş üstü erkeklerde bu oran yüzde 40.

Unutmadan öyle liposuction (yağ aldırma) yaptırıp yağlarınızdan falan kurtulacağınızı zannetmeyin. Çünkü liposuction yöntemiyle alınan yağlar deri altından alınıyor, iç organlara ait yağlardan değil. Tabii bu kadar anlattıktan sonra sizi kaderinize terk edecek değiliz. Denklem son derece basit: O yağlardan kurtulmak için önce onların oraya nasıl girdiğini anlamanız gerekiyor. Bunu öğrendiğinizde, o yağlardan kurtulmanın yollarını da bulacaksınız. İşte hayat tarzınızda yapmanız gereken değişiklikler.


Finlandiya’da yapılan bir araştırmada incelenen ikizlerden az uyuyan ve fazla stres altında olanların vücutlarında daha çok viseral yağ bulunduğu görüldü.


Buffalo Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre en fazla iç organ yağına sahip olanların, içki masasına oturduklarında (ki iki haftada bir içki içiyorlardı) en az dört kadeh tüketen kişiler olduğu görüldü. En az iç organ yağına sahip olanlarsa, her gün içki içseler de bir kadehi geçmeyen kişiler.


Connecticut Üniversitesi araştırmasına göre düşük karbonhidratlı bir beslenme düzenini takip eden erkekler, düşük yağlı beslenenlere göre üç kat daha fazla karın bölgesi yağından kurtuldu.


Araştırmalar gösteriyor ki vücut enerji olarak iç organlara ait yağı kullanıyor. Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada, uzmanlar obez erkek deneklere üç ay boyunca her gün hafif yürüyüşler ya da jogging yaptırdı. Sonuçta iç organlardaki yağda yüzde 12’lik bir düşüş yaşandı.


Hafif egzersizler iç organlara ait yağı eritse de tamamen kurtulmanın yolu düzenli spor yapmaktan geçiyor.


Bazı sumo güreşçileri günde neredeyse 7.000 kalori tüketir. Ne var ki egzersiz yapmaya devam ettikleri sürece kalp hastalıkları ve diyabet riskleri düşük kalır. (zira ancak bu şekilde aldıkları kaloriler deri altı yağı olarak saklanır.) Egzersiz yapmayı bıraktıkları ve emekli olduklarında aynı şekilde yemeye devam ederlerse, diyabet riskleri, hipertansiyon ve kolesterolleri tavan yapar.


GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI NASIL HESAPLANIR?


Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişmektedir. Hesaplama.NET`te günlük harcanan kalori tahmini yaparken Harris-Benedict prensibi kullanılmıştır. Bunda en önemli faktörler kişinin kilosu, boyu ve yaşına göre hesaplanan bazal metabolik hıza ilaveten günlük aktivitelerde harcanan enerjiye eşdeğer alınan besin miktarıdır.


Bazal metabolik hızın hesaplanmasında kullanılan formul aşağıda verilmiştir.


Kadınlarda bazal metabolik hız:

655 + 9.6 X (kg cinsinden ağırlık) + 1.8 X (santim cinsinden boy) - 4.7 X (yaş)

Erkeklerde bazal metabolik hız:

66 + 13.7 X (kg cinsinden ağırlık) + 5 X (santim cinsinden boy) - 6.8 X (yaş)


Sumo güreşçisi haline gelmeden , sağlıklı ve egzersiz dolu bir hayat diliyorum.


Uzman Diyetisyen Perran AYDEMİR

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

SUMO GÜREŞÇİLERİNİN BESLENMELERİ - VİSERAL YAĞ ,GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI NASIL HESAPLANIR? ile İlgili Kavramlar : sumo güreşçileri, sumo güreşçisi beslenmesi, viseral yağ
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"SUMO GÜREŞÇİLERİNİN BESLENMELERİ - VİSERAL YAĞ ,GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI NASIL HESAPLANIR?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Perran AYDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.Perran AYDEMİR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Obezite Ve Çocuk
 • İnme (Beyin Krizi) Önleme Ve Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Obezite, Metabolik Sendrom, Kan Basıncı, Inflamasyon, Adiponektin, Böbrek Fonksiyonu
 • Uykusuzluk Ve Beslenme
 • Sedef Hastalığında Beslenme Önerileri
 • Chia Tohumu: Diyete Chia Tohumu Eklemek İçin 10 Neden
 • Whey Proteinler, Sporda Protein Tozu Kullanımı
 • Polikistik Over Sendromu,polikistik Over Sendromunda Beslenme
 • Glisemik İndeks Nedir? Glisemik İndeksi Düşük Ve Yüksek Besinler Nelerdir?
 • Güvenli Gıda Hazırlama,gıda Güvenliği Nedir?
 • Süt, Süt Tüketimi Nasıl Olmalı - En Sağlıklı Yiyecekler Nelerdir
 • Detoks Nedir? Evde Detoks Nasıl Yapılır?
 • Annenin Doğum Sonrası Beslenmesi Ve Bebek Beslenmesi.
 • Duygusal Yeme , Duygusal Açlık , Stresliyken Yemek Yeme.
 • Quinoa (Kinoa): Faydaları, Besin Değeri, İçerdiği Mağnezyum Ve Pişirme Şekilleri
 • Japon Yemeği Natto - Nattokinase - Rutin(P1) Vitamini Yararları - Kara Buğdayın Yararları
 • Sağlıklı Cilt Diyeti: Beslenmeyle Kırışıklık Azaltma Ve Dehidratasyon
 • Crohn Hastalığı Ve Diyet Tedavisi Önerileri
 • Yoğurdun Vücut İçin 10 Yararı,uyku İçin En İyi Akşam Yemekleri,beyin İnşaatçıları
 • Yaşlılarda Beslenme Ve Fark Yaratarak Diyet
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Metabolizma Hızını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler , Dyt.Ceren ODABAŞIOĞLU
 • Sindirim Sistemi Hastalıkları Ve Beslenme Tedavisi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyette Kuruyemiş Tüketimi , Dyt.Sinem AKGÜN
 • Probiyotiklerin Obezite İle İlişkisi , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Meyve Ve Sebzelerle Çalışanlar İçin Pratik Diyetetik Öneriler , Dyt.Güler ENGİN
 • Kış Sebzeleriyle Sağlıklı Beslenme , Dyt.Güler ENGİN
 • Sporcularda Antrenman Ve Karşılaşma Öncesi, Sırası Ve Sonrası Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyet Hataları , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Tatlandırıcılar , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Kilo Nasıl Alınır? , Dyt.Perihan KOCA ÇELİKDELEN
 • Besin Allerjileri , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Müzikle Tedavi Mümkün Mü? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Kilo Vermek İçin Yeni Beslenme Güncellemesi: Vegan Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Depresyon Tedavisinde Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Vegan Süt Nasıl Yapılır? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Bal Mı Pekmez Mi? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • D Vitamini: Popülarite Mi Sağlık Mı? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Diyet Yemek Nedir? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kabızlık Neyin Habercisi? , Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR
 • Kilo Verdiren Bitki Çayları , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:03
  Top